Sunteți pe pagina 1din 9

Universitatea de Stat ,,Alecu Russo” din o.

Bălți
Facultatea de Științe ale Educației, Psihologie și Arte

Lucru individual
la disciplina
Activitate integrată

Realizat: studenta PP22R


Vataman Olga
II săptămână: Garderoba de iarnă!
I săptămână: A venit un fulg la geam
 Povestea Mănușa
 Fulg de nea în palma mea  Ninge, ninge tot mai des, fulgii albi
 Rostogolirea mingii cu ambele mâini troene țes.
 Fulguleț  Hai să mergem la plimbare.
 Fulgușorul jucăuș  În ospeție la ursulică
 Desen - Ninge ninge-ncetișor  Colaj – desen Motocei pentru căciuliță
și fular

Harta proiectului

Iarna în
țara mea
III săptămână: Jocurile de iarnă IV săptămână: Brăduleț brăduț, brăduț
 Clopoțeii clin-clin  De ce e trist iepurașul de sub brăduț
 Iarnă bine ai venit  În jurul bradului
 Săniuța  Brăduțul
 Să ne batem cu omăt  Împodobim bradul
 Desen - Urme pe zăpadă  Colaj -Globuri pe brad
Proiect de activitate integrată
Data:
Educator:Vataman Olga
Grupa mică ,,Ghiocel”
Proiect tematic ,,Iarna în țara noastră”
Tema săptămânii: Garderoba de iarnă
Tema zilei: Povestea ,,Mănușa”
Domeniul de activitate: Litera artistică
Forma de realizare: activitate integrată

Integrare cu:
1. Dezvoltarea personală și educația pentru societate
2. Dezvoltarea limbajului și a comunicării
3. Formarea reprezentărilor matematice elementare.
Tipul de activitate: predare- învățare
Strategii didactice:
Metode și procedee: convorbire, povestire, demonstrare, explicație,
cuvânt artistic, problematizare, metode interactive, explozia stelară, joc
didactic, surpriza.
Mijloace și resurse: teatru de masă ,,Mănușa”, personaje din poveste,
imagini din povestea ,,Mănușa”, desene cu mănuși pentru colorat, creioane
colorate, o mănușă fermecată cu biscuiți în ea.
Forma de organizare: frontal, grup, individual.

Unitatea de competență:
DPES
2.2. exprimarea emoțiilor în cadrul jocurilor în cadrul jocurilor și al
activităților preferate.
DLC
3.1. Reacționarea emoțională la audierea conținutului poveștilor/
poeziilor în baza imaginilor/marionetelor.
DC
1.1. identificarea principalelor însușiri ale obiectelor: formă, mărime,
culoare, etc.
2.2. Numărarea obiectelor până la trei

Obiective operaționale:
Cognitive:
- O.OC1 să denumească semnele caracteristice iernii;
- O.OC2 să asculte povestea ,,Mănușa” până la capăt;
- O.OC3 să răspundă la întrebările educatorului;
Psiho-motor:
- O.OC4 să ghicească ghicitori;
- O.OC5 să descrie personajele din poveste;
- O.OC6 să numere personajele din poveste;
- O.OC7 să selecteze personajele din poveste;
Socio-afective:
- O.OC8 să conștientizeze pentru ce oamenii au nevoie de lemne iarna;
- O.OC9 să manifeste interes către activitate;
Domeniul
Conținutul didactic Strategii didactice Evaluare
Didactic

Metode și Resurse și Forme de


procedee mijloace organizare
Amenajarea spațiului pentru activitate, pregătirea materialelor pentru
organizator

convorbire
Moment

centrele de activitate, mesajul zilei.


Organizez copii într-un cerc pentru salutul de dimineața. Frontal urmăresc
ric

Salutul: Convorbire Frontal Aprecierea


Iarna rece a sosit, comportamen-
Noi la grădiniță am venit, tului
Un cerc mare am format
Și frumos ne-am salutat:
Bună dimineața!
Convorbire:
Evocare

Aprecierea
Ce anotimp este acum?
răspunsurilor
Cum este timpul afară?
Cu ce-i acoperit pământul?
Ce fel de haine îmbrăcăm iarna?
Ce punem pe cap?
Ce punem pe mâini?
De ce înbrăcăm haine călduroase?
Observarea
Tranziție: Frontal modului de
Câte unul, câte doi reacționare
Mergem toți cu pas vioi, a copiilor.
Și încet fără popas
Noi ajungem la mesaj.
conversații
Realizarea sensului

Mesajul: Aprecierea
Frontal
Bună dimineața băieți și fetițe răspunsurilor
Astăzi ne salută fulgușorul copiilor
Cum este fulgușorul?
Cum ve-ți fi astăzi la activitate?
Descoperirea temei, ghicitoare: Cuvânt artistic Frontal Apreciez
Le pune pe mâini –ni-i cald, ghicitoare
Le luăm de pe mâini-ni-i frig?
Ce-i?
Câte mănuși observați aici?
Cum sunt ele după mărime?
Joc
Cine își pune pe mâini mănușile mari?
Cine își pune pe mâini mănușile mici?
Frontal Urmăresc

Haideți să ne jucăm într-un joc ,,Mînile ni-s înghețate„

Mînile ni-s înghețate,


Hai din palme ca să batem
Pliosc, pliosc, pliosc,
Mi-am luat mănuși de-acasă
Și de viscol nu ne pasă,
Hop, hop, hop.
Personajele
Noi puțin ne-am jucat
poveștii
Iar acum pe scăunel ne-am așezat. Metoda
Frontal Apreciez
Explozia
stelară
Conversații asupra poveștii. Joc didactic
Copii haideți să ne jucăm într-un joc:,,Eu arăt –tu numește”
Demonstrez animalul, pun întrebare
Ce animal este? (șoricel)
Cum este după mărime? (mic)
Dar acesta ce animal este? (broscuța)
De ce culoare e broscuța? (verde)
Iar acesta ce animal este? (iepurașul)
Cum sunt urechile iepurașului? (lungi)
Ce animal e acesta? (vulpea)
De ce culoare este vulpea? (portocalie)
Frontal
Dar acesta ce animal este? (lupul)
problematizare Apreciez
Cum sunt dinții lupului? (mari)
Cine nu a încăput în căsuță? (ursul)
Câte animale nu au încăput în căsuță?

Copii cum gândiți de ce moșul a plecat în pădure după lemne?

Tranziție:
Lucru la centre de activitate:
Centru ,,Bibliotecă”: Observarea Imagini Grup
Vor descrie imagini din povestea ,,Mănușa” imaginii

Centru ,,Știința”: Personaje din


Reflexia

Vor selecta personajele din povestea ,,Mănușa” Problematizare povești Grup

Centrul ,,Arta” Foi cu desene,


exercițiu creioane colorate Individual
Vor colora mănușile

Cum va-ți simțit astăzi la activitate?


Ce poveste v-am povestit astăzi? Conversații Frontal Apreciez
Cum a fost povestea de astăzi? pozitiv
Extindere

Ați dori ca cu mănușile voastre să se întâmple tot așa ca cu mănușa


Biscuiți mici în
moșneagului ?
formă de animale
Cine ar putea să încapă în mănușile voastre?

Surpriză Frontal
Copii eu am o ,,mănușă fermecată”, haideți să numărăm până la 1-2-3 și o
să vedem ce o să apară din ea.

S-ar putea să vă placă și