Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT didactic

GRĂDINIŢA
PROF. ÎNV. PREŞCOLAR:
NIVELUL II : Grupa mare ,
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: “Cine sunt/suntem?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: ”Despre mine”
PROIECT TEMATIC: ”Eu şi ceilalţi”
TEMA ZILEI: ,,În oglindă cand privesc,/Oare pe cine zăresc?”
FORMA DE REALIZARE: Memorizare - ,,Corpul meu”- autor necunoscut
FORMA DE ORGANIZARE: Activitate frontală
TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi

SCOPUL ACTIVITĂŢII:
Îmbunătățirea abilităților de exprimare orală corectă în aspecte fonetice, lexicale și gramaticale, prin practicarea abilității de a
recita coerent o poezie.

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


D1. Mesaje orale în diverse situaţii de comunicare

COMPORTAMENTE VIZATE:
2.1. Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozităţi, actiuni, emoţii proprii(comunicare expresivă) .
COMPETENȚE GENERALE:
La sfârșitul activității, copiii vor fi capabili:
C1. Identificarea corectă a titlului poeziei;
C2. Retenția coerentă a cel puțin unui fragment din poezie;
C3. Utilizarea adecvată în exprimare a cuvintelor noi învățate;
C4. Recitarea fluentă, clară și expresivă a versurilor poeziei, respectând intonația, ritmul și pauzele corespunzătoare.

STRATEGII DIDACTICE :
Metode şi procedee: conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, recitarea-model, problematizarea.
Mijloace de învățământ: planşe sugestive pentru conţinutul poeziei, tabla magnetică, microfon, boxă, telefon.

DURATA: 30 minute

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

1. Curriculum pentru educația timpurie, 2019, Ministerul Educației Naționale


2. Mitu, Florica, Metodica activităţilor de educarea a limbajului, Editura Pro Humanitas, Bucuresti, 2000.

DEMERSUL DIDACTIC
ETAPELE STRATEGII DIDACTICE EVALUARE(INSTR
ACTIVITĂŢII CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII Metode şi Mijloace de UMENTE ŞI
procedee învaţămant INDICATORI)
1. Momentul Se vor lua măsuri pentru a asigura condițiile necesare
organizatoric desfășurării optime a activității, incluzând: Conversaţia
 Asigurarea unei bune aerisiri în sala de grupă;
 Organizarea coerentă a preșcolarilor în spațiul
dedicat activității.

2. Captarea atenţiei Situația-problemă este creată prin prezentarea de către Observarea directă a
educatoare a unei situații în care un băiețel de vârsta Conversaţia comportamentelor
preșcolarilor, pe nume Matei, se simte trist pentru că nu preşcolarilor
cunoaște o poezie despre corpul uman pe care să o recite Problematizarea
într-un concurs de poezii. Educatoarea propune ca
preșcolarii să-l ajute pe Matei, invitându-i să participe
activ și să contribuie la rezolvarea acestei provocări.
3. Anunţarea temei şi Preșcolarii sunt informați că astăzi vor avea o nouă Conversaţia Stimularea interesului
obiectivelor provocare educațională: să învețe poezia intitulată pentru activitate
„Corpul meu”. La finalul activității, ei vor avea ocazia să
fie înregistrați recitând poezia. Scopul acestei activități Explicaţia
este de a oferi sprijinul necesar băiețelului Matei, care se
simte trist pentru că nu are o poezie pentru un concurs.
Prin înregistrarea versurilor poeziei, acestea vor ajunge la
Matei, permițându-i să participe la concursul mult dorit.
Copiilor li se vor explica în mod accesibil obiectivele
acestei activități, evidențiind importanța contribuției lor în
sprijinirea colegului lor.
Educatoarea va realiza o recitare model a poeziei, Conversația
4.Prezentarea optimă a respectand semnele de punctuaţie, intonaţia şi mimica:
conținutului și Corpul meu
dirijarea învăţării De cand am venit pe lume
Mi-a plăcut să ştiu de mine.
Recitarea model
Azi, în fine am învăţat
Corpul meu din ce-i format!
Observarea
În oglindă mă privesc, comportamentului
Şi încep să povestesc: preșcolarilor
Am un cap rotund, vezi bine,
Părul ce frumos îmi vine!

Urechiuşe foarte fine


Două sunt-ştie oricine,
Un nas mic şi o guriţă
Şi doi ochi de albăstriţă.

Vine-n continuare corpul,


E legat de cap cu gatul.
La corp am două manuţe,
Potrivite de grăsuţe.
Şi mai am două picioare,
Tare-s bune la miscare!

Ei, acesta-i corpul meu,


Să-l învăţ nu a fost greu!

Educatoarea va discuta cu preşcolarii despre conţinutul Planşe


Conversaţia
poeziei, va prezenta planşele reprezentative pentru fiecare reprezentativ
Observaţia
secvenţă importantă din poezie. e cu părţile
Ulterior, se vor explica cuvintele necunoscute întalnite corpului
Explicaţia
în versurile poeziei: uman(Anexa
în fine = în final )
albăstriţă =specie de plante
Educatoarea va încuraja preșcolarii să formeze propoziții
folosind noile cuvinte pe care le învață. În procesul de
învățare a poeziei, se va utiliza metoda fragmentară. Demonstraţia
Educatoarea va recita prima strofă, iar apoi se vor repeta
două câte două versuri, cu participarea tuturor copiilor, Se urmăreşte gradul de
urmată de recitarea întregii strofe. exprimare corectă şi
Procedura se va repeta pentru fiecare strofă a poeziei, iar expresivă a versurilor
educatoarea va introduce imagini sugestive pentru a poeziei
sprijini înțelegerea și memorarea versurilor. După fiecare
nouă strofă, se va relua recitarea întregii poezii, Exerciţiul
asigurându-se că preșcolarii își consolidează cunoștințele.
Pentru consolidarea învățării, copiii vor recita poezia
integral în grup, de mai multe ori. Ulterior, se vor forma
grupuri mai mici, de 3-4 copii, care vor recita versurile
poeziei cu sprijinul educatoarei. Această strategie nu
numai că dezvoltă abilitățile de comunicare și colaborare,
dar și consolidează înțelegerea și memorarea poeziei.

5. Obținerea Se va organiza o recitare-ștafetă folosind un microfon: Explicaţia Microfon Se va urmări


performanței fiecare copil va recita două-trei versuri și va oferi Boxă pronunţarea clară,
microfonul altui preșcolar pentru a continua poezia. corectă a cuvintelor şi
Această activitate nu numai că dezvoltă abilitățile de Exerciţiul respectarea intonaţiei
recitare și memorare, dar și promovează colaborarea între
copii, încurajându-i să lucreze împreună în atingerea unui Telefon
scop comun.
La finalul activității, un copil va recita poezia integral
pentru a demonstra însușirea versurilor. Acest moment
oferă fiecărui preșcolar oportunitatea să se evidențieze și
să își dovedească cunoștințele acumulate.
În vederea sprijinirii lui Matei, copilul care nu știa poezia
pentru concurs, educatoarea va înregistra recitarea copiilor
atunci când aceștia recită împreună poezia. Aceasta va
oferi materialul înregistrat lui Matei, permițându-i să
învețe și să se pregătească pentru concurs. Această
abordare susține solidaritatea și cooperarea în cadrul
grupului, evidențiind esența comunității educaționale.

7.Asigurarea retenței Vor fi adresate următoarele întrebări: Se urmărește gradul de


și a transferului Cum s-a numit poezia pe care am învățat-o astăzi? Conversaţia exprimare al copiilor
Ce culoare au ochii băiețelului despre care se vorbeşte în
poezie?
Din ce este alcătuit corpul lui?

8. Încheierea activităţii Se fac aprecieri generale şi individuale referitoare la


comportamentul copiilor (relaţionare, colaborare) şi la Conversaţia Aprecieri verbale
activitatea acestora . “Rândul iute să-l formăm/ Lângă ușa
ne-așezăm./ Și cuminți să așteptăm, / Este timpul să
plecăm!”
ANEXA

S-ar putea să vă placă și