Sunteți pe pagina 1din 21

TEMA PROIECTULUI

Sa se conceapa procesul tehnologic si proiectarea stantei


pentru executarea reperului conform desenului de executie in
conditia productiei de serie mare sau masa (1 mil piese/ an).
I. Proiectarea tehnologiei de proiectare
1 .1. Analiza datelor iniiale
1.1 .1. Analiza materialului
Materialul folosit este CuZn15 un material moale ce sa
livreaz n trei stri de ecruisare:O-moale; HA-jumtate
tare;HB-tare.
a). caracteristici mecanice(STAS289-88)
- rezistena de rupere la
traciune:Rm=290........350[N/mm
2
];
- alungirea la rupere: A
5
=20%, A
10
=17%.
- duritatea: -minim:75HB iar maxim:105 HB.
b). compoziie chimic:
- 85% Cu, 15% Zn.
c). adoptarea tipului de semifabricat i dimensiunile acestuia:
- masa: 8,5 Kg/m
3
;
- tipul semifabricatului : colac de tabla de lungime 30 [m]
1.1.2. Analiza desenului de execuie
Condiii tehnice
Pentru grosimea semifabricatului de 1.2 mm avem pentru
dimensiunile liniare urmtoarele abateri pentru clasa de precizie 2:
Rezistena la forfecare: =210 daN/mm
2
;
Rezistena la rupere: Rm= 290350daN/mm
2
;
2
II. Studiul tehnologicitii piesei
2.1. Studiul procedeelor prin care se obine piesa
5 ; 5 1.2 5
5 ; 5 1.2 5
1.2
d s decupare d d
d s perforare d d
s mm

2.2. Stabilirea dimensiunilor minime ale orificiilor


perforate
Pentru forma dreptunghiular dimensiunea minim a
orificiului este latura mic. Pentru materialul CuZn30
dimensiunea minim este de:
Forma
orificiului
Dimensiunea
minima
Materialul piesei (Alama,
Cu)
Circulara D= 5 mm
0.8 0.8 1.2 0.8 S
Dreptunghiulara Latura a = 4
0.7 0.7 1.2 0.7 S
2.3. Stabilirea i verificarea preciziei pieselor
perforate
Nu sunt orificii perforate
2.4. Precizia pieselor decupate
Grosimea : 0.5..1mm ,
Dimensiunea orificiului : pana la 50 mm ,
Precizia : 0.15/ 0.04 t t
2.5. Precizia distanelor ntre dou orificii alturate
Distanta dintre doua orificii : pana la 50 mm
Grosimea :1.2
Precizia : 0.1 t
3
2.6. Precizia distanelor ntre marginea orificiului i
conturul piesei
Distanta de la orificiu la contur : pana la 50 mm
Precizia : 0.5/ 0.25 t t
2.7. Distana minim ntre muchiile active ale
orificiilor plcilor de tiere
Grosimea : s = 1.2mm,
Distanta minima admisibila : a = 2.7
2.8. Raze minime de racordare la contururile
unghiulare

Decupare Perforare
0
90
0
90
0
90
0
90
> 0.3 S R > 0.5 S R > 0.4 S R > 0.7 S R
2.9. Stabilirea volumului anual de producie
Producie de serie mare cu peste 1.000.000 de buci.
4
III .Calcule tehnologice
3.1. Analiza croirii materialului
ntocmirea a trei variante de proiect pentru piesa propus
Varianta I
Varianta II
5
Varianta III
ntocmirea unei variante de traseu tehnologic pentru fiecare
variant de croire prin care se poate obine piesa i proiectarea
succesiunii operaiilor
3.2. Stabilirea mrimii puntielor
Dimensiunile minime ale puntielor:
Puntia intermediara : a=k
1
k
2
k
3
a
1
; a
1
=1,
Puntia laterala : b= k
1
k
2
k
3
b
1
; b
1
=1.5;
k
1
=1.2-pentru alam;
k
2
=1-fia trece de dou ori prin tan;
k
3
=0.8-avans i ghidare precis a benzii;
a=1.210.81=0.96;
b=1.210.82=1.44;
Limea marginii tiate de poansonul de pas: c=1,5 [mm];
6
3.3. Determinarea limii benzii
Stabilirea corect a limii benzii contribuie, n mare msur
la folosirea eficient a materialului, la obinerea unor piese n
concordan cu desenul de execuie etc.
Schema de croire este cu deeuri, cu un cuit de pas, iar
schia croirii fr apsarea lateral este:
7
I. B1=n

D+(n-1)b+2(a+Dl)+kc
=151+(1-
1)1.44+2(0.96+0.6)+11.5=51+3.12+1.5=55.62
II. B2=164+(1-1)1.44+2(0.96+0.6)+11.5
=64+1.44+3.12+1.5=68.62
III. B3=264+(2-1)1.44+2(0.96+0.6)+11.5
=128+1.44+3.72+1.5=134.66

3.4. Alegerea limii benzii
Se alege din STAS 290 limea benzii, majorndu-se cu cel
mult 1 valoarea obinut la punctul anterior.
B
calcul1
=55.62; B
STAS1
=56
B
calcul2
=68.62; B
STAS2
=70
B
calcul3
=134.66; B
STAS3
=140
3.5. Determinarea pasului de tanare
I. P1=Lpiesa +a= 64+0.96=64.96
II. P2= 51+0.96=51.96
III. P3=51+0.96=51.96
3.6. Calculul cantitii de material pentru volumul de
producie planificat
I. L
total band1
=1.000.000p=64.960.000 mm
Lungime colac= 30000mm ;
Nr. piese = 30000/64.96=461 piese pe 1 rnd
II. Nr. piese =1.000.000p =51.960.000
Nr. piese =30000/51.96= 577 piese pe 1 rnd
III. L
total band3
=1.000.000p=51.960.000 mm
Lungime colac= 30000mm ;
Nr. piese = (30000/51.96) 2 =1154 piese pe 2 rnduri
3.7. Calculul coeficientului de utilizare a materialului
; 100

B L
n A
k
f

8
A-aria piesei fr orificii;
n-numrul de piese obinute din band;
L-lungimea colacului de tabl;
B-limea benzii(STAS).
A=1940 mm
2

L=30m =30000 mm.
Varinta 1:
A=1940mm
2
L=30000 mm
n=461
B=56
1
1940 461
100 53.23
30000 56
[%] k
f

Varianta 2:
A=1940 mm
2
L=30000 mm
n= 577
B=70
2
1940 577
100 53.3
30000 70
[%] k
f

Varianta 3
A=1940mm
2
L=30000 mm
n= 1154
B=140
3
1940 1154
100 52.9[
30000 140
k
f

%]
3.8. Adoptarea variantei cu coeficientul de utilizare
a materialului maxim
Nr.
variant
a
k
f
Ieranrhie
1 53.23 2
2 53.3 1
3 52.9 3
Se va adopta varianta I cu k
f
= 53.23%
9
3.9. ntocmirea fiei tehnologice
Denumirea
piesei
Piesa stantata Desen
piesa
Materi
al
Denumire Banda CuZn30
Grosime 1 [mm]
Caracteristici Rm=290...350[N/m
m
2
]
A
5min
=20%;
75HB
min
-105HB
max
Nr. op. Denumire
operatie
Schita operatiei S D V
1.
Decupare :
-ecupare pe
conturul piesei;
- decupare
6x50.5
Stanta
pentru
decupat
2. Control tehnic Conform schemei -micrometru
-subler
-dornuri de
verificare (
10, 5)
10
4. Calculul forelor tehnologica de tiere i a
lucrului mecanic la tanare
4.1. Calculul forei de tiere a cuitului de pas
F=Ls [N].
L-lungimea conturului cuitului de pas;
s-grosimea materialului;
-rezistena la forfecare(=0,7
r
).
Lcp=P=64.96
s=1.2 [mm]
=0,7300 [N/mm
2
]=210[N/mm
2
].
F=64.961.2210=16369.9 [N]
Fcp=16369.9 [N]
4.2. Calculul forelor de decupare-perforare
F=kls [N].
K=0,6
l-lungimea conturului orificiului.
F
1
=kls=0.61.2210(9)=4275.07 [N]
F
2
=kls=0.61.2210(7)=3325.06 [N]
F
3
=kls=0.61.2210(28.5+25.4)=4203.3 [N]
F
4
=kls=0.61.2210(20+26+13+51+3-6.3+61+39-
20)=28229[N]
4.3. Calculul forei de mpingere din placa activ
F
mp
=k
mp
F
dec
n;
n=h/s;
h=3..7(nlimea brului cilindric), h=4;
k=0,031;
n=4 [mm]
F
1
=0,0314275.074=530.1 [N]
F
2
=0,0313325.064=412.3 [N]
F
3
=0,0314203.34=512.2 [N]
F
4
=0,031282294=3500.24 [N]
11
4.4. Fora de scoatere de pe poanson
F
sc
=k
sc
F
dec
.
Pentru fixare se aleg uruburi, iar Q se anuleaz
K
sc
=0,038.
F
sc1
=k
sc
F
1dec
=0,0384275.07=162.4 [N]
F
sc2
=k
sc
F
2dec
=0,0383325.06=126.3 [N]
F
sc3
=k
sc
F
3dec
=0,0384203.3=159.7 [N]
F
sc4
=k
sc
F
4dec
=0,03828229=1072.7 [N]
4.5. Calculul forei totale
F
t
=F+F

+F
sc
+F
a
+F
ext.inv.
.
F
a
=0; F
ext.inv.
=0.
F
t1
=F
1
+F
1
+F
1sc
= 4967.57 [N]
F
t2
=F
2
+F
2
+F
2sc
= 3863.66 [N]
F
t3
=F
3
+F
3
+F
3sc
= 4875.2 [N]
F
t4
=F
4
+F
4
+F
4sc
= 32801.24 [N]
4.6. Calculul forei totale pe stana
F
T
=Fcp+F
t
,
t=1,2,3,4.
F
T
= F
t1
+F
t2
+F
t3
+ F
t4
+F
cp
F
T
=4967.57+3863.66+4875.2+32801.24
F
T
=62877.5 [N]
12
4.7. Determinarea centrului de presiune al tanei
1 1 2 2 3 3 4 4 5 5
1 2 3 4 5
16369.9 33 3325.06 35.5 4203.3 9.6 4275.07 35.5 28229 97.4
16369.9 3325.06 4203.3 4275.07 28229.97
1268799.49
56403.23
63.81
F x F x F x F x F x
x
p
F F F F F
x
p
x
p
x mm
p
+ +

+ +
+ + + +

+ + + +

+ +
+ +
1 1 2 2 3 3 4 4
1 2 3 4
16369.91.5 3325.0616.2 4203.3 42.1 4275.07 30.8 28229 29.4
16369.9 3325.06 4203.3 4275.07 28229.97
21.57
F y F y F y F y
y
p
F F F F
y
p
y mm
p
+ +

+ +
+ + + +

+ + + +

+
+
B. Proiectarea echipamentului de deformare
13
5. Adoptarea dimensiunilor elementelor
componente ale tanelor
5.1. Alegerea materialelor din care se
confecioneaz elementele componente
Poansoane i plci de tiere -OSC 10 TT(clire+revenire la
58-60 HRC)
Plci ghidare -OLC 45
Coloane si buce de ghidare -OLC15
Rigle de ghidare -OLC45
Poansoane laterale de pas -OLC 45 TT(Clire+revenire la
50-55 HRC)
Placa de desprindere -OL42
Plac de baz -OL 45
Plac port-poanson -OL 457
Placa superioara -OL42
uruburi -OLC 45
tifturi de poziie -OLC45
Arcuri de compresie -Rul12(d<3mm); Arc6 (d>3mm)
5.2. Adoptarea dimensiunii plcii active
5.2.1 Adoptarea dimensiunilor plcii active
a) nlimea plcii H
pa
=15.40mm
14
H
pa
=20[mm]
b) Distana minim dintre marginea plcii i muchia activ
b
1
=H
pa
=20 [mm];
c) Lungimea plcii active
L
pa
= n
p
h
p
+ (22,5)h
p
;n
p
-numrul de pai;h
p
=mrimea
pasului
L
pa min
= 153 mm
d) Limea minim a plcii
l
pa
= b + (2,54)*H
pa
= 100 mm
e) Diametrul gurilor pentru fixare cu uruburi i tifturi
dsurub= 6,512,5; dsurub =10
dstift=d-(1-2)= 10-2=8
f) Distana minim ntre gurile de tift i urub
surub stift
0.8d d 0.810+8
b4= = 9
2 2
mm
+

5.2.2. Dimensionarea poansoanelor pentru decupare si


taiere
a) Lungimea poansoanelor
Lp= H
pp
+ H
psc
+ H
rg
+Hp+Hpatrundere
Hpp=(0,5..0,8)g=0.51.2=0.6mm
Hpsc=Hpa=20mm
Hrg=5mm
Hp=30.40mm=35mm
Hpatrundere=(2.2,5)g=2.51.2=3mm
Lp=0.6+20+5+35+3=63.6mm
Pentru decuparea orificiului cilindric cu diametrul de 7mm x6
gauri
15
d=5 mm; L=63.6 mm;D
1
=9 mm; h=2.
Pentru decuparea conturului
L=63 mm;

Poanson pentru decuparea profilului dreptunghiular

b) Stabilirea formei constructive i al modului de fixare
Fixarea poansoanelor se face prin nituire
16
5.2.3. Verificarea rezistenei elementelor active ale
tanei
a) Verificarea plcii active
2 2
2
2
2 2
2
2 2
3
: 1, 3 66825.7
1
64
3 66825.7
51
250 /
64 20
1
51
250 / 350 /
c
i c T c
i
i
b
F
a
unde F F F N
b H
a
N mm
N mm N mm



+

,
_



+

,
<
b) Verificarea poansoanelor
Compresiune
min
c
c ac
F
A

I.
2 1
1
min
3325
31.48 /
91.55
c
c ac
F
N mm
A

Strivire
5
120 180 /
c
str str
s
F
N mm
S

I.
2 1
1
1
3325
33.7 /
96.72
c
str
s
F
N mm
S

Flambaj
I.
2
49.49
2
f
l
l


0
90
17

1 0
49.49
8.68
5.7
<
1
1 1
1
1
1000 5, 4
953.11
30.7 4
31.48
f
af f
c
af
c c
c c pt oteluri dure


>
5.2.4. Calculul dimensiunilor partilor de lucru ale
elementelor active la decupare si perforare
Pentru perforare
min
max
0, 040
0, 080
j mm
j mm

'

Pentru decupare
min min
1, 2 1, 5
I
j j k
k




min
max
1, 5 0, 040 0, 060
1, 5 0, 080 0,120
I
I
j
j


Stabilirea dimensiunilor elementelor active:
La decupare:
-dimensiunile placii active sunt:
min
( ) ( )
pl pl
T T
pl i
D D D A
+ +
+
-dimensiunile poasoanelor sunt:
min min
( ) ( )
p p
p pl T i T
D D j D A j

+
La perforare:
-dimensiunile poasoanelor sunt:
max
( ) ( )
p p
p T s T
d d d A

+
-dimensiunile placii active sunt:

min min
( ) ( )
pl pl
T T
pl p s
d d j d A j
+ +
+ + +
Pentru orificiu 7 (decupare):
-dimensiunea poasonului este:

0.04
(7 0.02 0.06)
7.08
p
p
D
D mm


- dimensiunea orificiului in placa activa este:

0.04
(7 0.02)
7.1
pl
pl
D
D mm
+

18
Pentru orificiu 9 (decupare):
-dimensiunea poasonului este:

0.04
(9 0.02 0.06)
9.08
p
p
D
D mm


- dimensiunea orificiului in placa activa este:

0.04
(9 0.02)
9.1
pl
pl
D
D mm
+

Pentru decuparea pe contur :


-dimensiunea poasonului este:
conform desenului de executie
-dimensiunea orificiului in placa activa este cat cea a
poansonului la care se adauga jocul de 0,1 mm.
5.3. Adoptarea dimensiunilor geometrice ale
elementelor de susinere i reazem
a) Adoptarea dimensiunilor pentru placa de baz

H
pb
=(1,31,5)H
pa
=
1,3*20=26mm
L
pb
= L
pa
+ (80

100)
mm =220mm
l
pb
= l
pa
=100 mm
Diametrele orificiilor
pentru evacuarea deeurilor
si a pieselor se adopt
conform desenului de execuie a tanei.
b) Adoptarea dimensiunilor pentru placa suport sau de cap
L
ps
= L
pb
=200 mm
l
ps
= l
pb
=100 mm
H
ps
=(1,21,3)H
pa
= 1,2*20=24 mm
19
c) Adoptarea dimensiunilor pentru placa port-poansoane
L
ppp
= L
pa
=153 mm
l
ppp
= l
pa
=100 mm
H
ppp
=(0.3..0.8)H
pa
= 10mm
5.4. Elemente de ghidare
a) Placa de ghidare
L
pg
= L
pa
=153 mm
l
pg
= l
pa
=100 mm
H
pg
=H
pa
=20
b) Coloane i buce de ghidare
Dimensiunile coloanei de ghidare sunt:
L =100 mm
d= 15 mm
Bucele de ghidare mpreun cu coloanele de ghidare formeaz un
ajustaj
6
7
n
H
.
5.5. Elemente pentru conducerea i poziionarea
semifabricatului n interiorul tanei
Pentru conducerea semifabricatului n interiorul tanei se
folosesc riglele de ghidare i un sistem manual sau automat de
alimentare cu tabl.
a) Dimensiunile riglelor de ghidare sunt:
L
rg
= L
pa
+(10..20)mm=153+15=168 mm
lrg=25.40 mm=30 mm
Grosimea = 4..6=5mm
Distana dintre riglele deghidare;B
0
=B+j=46+1 =47
calculat anterior
b) Poansoane sau cutite de pas
L
cp
= Lp=64.96 mm
l
cp
= 1.5 mm
5.8. Elemente de asamblare si fixare
Fixarea se face su suruburi cu cap hexagon interior si stifturi
cilindrice.
20

5.9. Elemente de prindere a tanei pe pres
Prinderea stantei pe presa se face cu
ajutorul cepului de fixare.
6 . Alegerea utilajului de presare la rece
6.1. Alegerea si verificarea presei
Pentru alegerea presei cu care se va
prelucra piesa se ine cont de fora total necesar pentru
acionarea tanei.
17601
23468 N.
0, 75 0, 75
F
tot
F
utilaj

F
utilaj
= 40 kN
Se va alege o pres de tip PAI 40 cu urmtoarele caracteristici:
Fora maxim de presare 40 kN
Numrul de curse duble a culisoului 110 cd/min
Domeniul de reglare a cursei culisoului 10 pn la 120 mm
Distana dintre axa culisoului i batiu R=220 mm
Dimensiunile mesei A
1
x B
1
= 360mm x 450mm
Dimensiunea orificiului de mas 200
Locaul pentru cep (d x l) = 40mm x 90 mm
Reglarea lungimii bielei M =63
nclinarea maxim a presei 30
0
Puterea motorului 4kw
Lungimea maxim a presei L =1180 mm
Limea nenclinat l
n
=1660 mm
Limea nclinat l

= 2040 mm
nlimea presei h =2390 mm
Lucrul mecanic dup puterea instalat
- lucrul mecanic consumat pentru tiere:
J
g F
L 534 , 16
1000


Domeniul de reglare a cursei berbecului: 20 mm
Dimensiunile de gabarit ale tanei:
Lungimea tanei: L = 200mm
Inaltimea tanei: l = 135 mm
21
Bibliografie
Dr. Ing. Vasile Braha, Dr. Ing. Gheorghe Nag Tehnologii de
tanare i matriare ndrumar de proiectareEditura Tehnic
InfoChiinu-2002
M. Teodorescu, Gh. Zgura, D. Nicoar, Fl. Drgnescu, M. Trandafir,
Gh. Sindil - Elemente de proiectare a tanelor i matrielor
Editura Didactic i Pedagogic Bucureti 1983
Vasile Braha, Gheorghe Nag, Florin Negoescu Tehnologia
presrii la rece Editura Tehnic, tiinific i Didactic CERMI
Iai-2003
Adrian A. Cirillo Proiectarea tanelor i matrielor vol. I i II
Institutul Politehnic Iai, Facultatea de Mecanic Iai 1972
Gheorghe Nag, Vasile Braha Analiza creativ a proceselor de
tanare i matriare la rece-ndrumar pentru lucrri practice
Editura Tehnica-Info Chiinu-2001
22