Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de activitate

Data: 22.04.2015
Gradinia: Gradinita cu program prelungit nr. 191
Cadru didactic/Practicant: Dona Cristina/Stoica Ana-Maria
Tema anuala: Cand/Cum si de ce se intampla?
Tema saptamanala: Magia primaverii
Tema activitatii: Copacul primaverii
Domeniul experiential: Om si societate-Activitate practica
Tipul activitatii: Verificare si consolidare de cunostiinte
Mijloace de realizare: lipire
Material didactic: coli,crengute,floricele de porumb,lipici.
Scopul activitatii:
-consolidarea cunostiintelor despre anotimpul primavera
-stimularea imaginatiei creatoare si compunerea originala a unui copac de primavara

Obiective operationale:

O1:sa lipeasca corespunzator floricele de porumb pe crengute


O2:sa aplice lipici pe o suprafata data
O3: sa manifeste spirit cooperant in vederea realizarii temei propuse
O4: sa participle afectiv si active la activitate

Sarcini didactice:sa foloseasca materiale didactice in vederea realizarii copacului de primavara.

Strategii didactice:
a) metode si procedee: observatia,conversatia,explicatia
b) mijloace didactice: silueta copac,crengute,coli,etc.
c) forme de organizare:frontal,pe grupe,individual.

Locul de desfasurare:sala de grupa.

Scenariul activitatii
Secventa
didactica

Obiective

1.Momentul
organizatoric

O4

2.Captarea
atentiei
3.Reactualizarea
cucunostintelor

O4

4.Desfasurarea
activitatii

O2

O3

O1

Continut

Metode si
procedee

Crearea conditiilor necesare bunei


desfasurari a activitatii:
-aerisirea salii de grupa
-pregatirea materialelor
-distribuirea materialelor
Aparitia plansei cu reprezentarea Conversatia
copacului
Surpriza
Copiii sunt solicitati de cadrul Conversatia
didactic sa raspunda la intrebari.

Educatoarea explica sarcinile de Conversatia


lucru distribuind coli fiecarui Explicatia
copil .
Copiii primesc cate o crenguta pe
care vor aplica floricele de
porumb cu ajutorul lipiciului.
Floricelele vor fi distribuite pe

Mijloace
didactice

Forme
de
organiza
re

Plansa

Frontal

Intrebarile

Individual

Crengute
Floricele
porumb
Lipici

Frontal
de

Evaluare

Precizeaza
aspecte
caracteristice
anotimpului
primavara.
Asculta cu atentie
si
interes
explicatiile
educatoarei.
Lucreaza
in
vederea realizarii
temei propuse de

bancute.
Pentru
asigurarea
intelegerii,intreaba ce au de facut.

5.Asigurarea
feedback-ului

O3

6.Incheierea
activitatii

O4

In timpul desfasurarii cadrul


didactic acorda ajutor copiilor.
Dupa ce educatoarea se asigura ca
fiecare a terminat,copiii sunt
rugati sa ataseze crengutele cu
floricele pe silueta copacului
astfel
formand
Copacul
primaverii.
Sa identifice transformarile pe
Conversatia
care le suporta copacul in
anotimpul primavara.
Se fac aprecieri verbale generale
Conversatia
asupra implicarii copiilor in
desfasurarea activitatii.
Copiii sunt recompensati cu
bratara prieteniei.

educatoare.

Plansa

Frontal

Bratara prieteniei

Frontal
Individual

Primesc
recompense:brata
ra prieteniei.
Se bucura de
aprecieri.

S-ar putea să vă placă și