Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECTIE

I.
Date Generale
Propunator: NESTOR ALEXANDRA
Clasa: a-III-a
Unitatea de invatamant: ......
Aria curriculara: Tehnologii
Disciplina: Educatie tehnologica
Subiectul: Evantaiul
Tipul lectiei: Formare de priceperi si deprinderi
II.

OBIECTIVE GENERALE / SCOPURI

Utilizarea unor tehnici de lucru cu diverse materiale i ustensile;


Proiectarea, confecionarea i evaluarea unor produse simple.

I.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1. Sa poata efectua operatii simple de lucru;
O2. S realizeze sarcini de lucru manuind corect materialele si ustensilele de lucru;
O3. Sa poata confectiona un obiect util;
O4. Sa poata alcatui un plan de lucru pentru realizarea unui produs.
II.

STRATEGII DIDACTICE

Metode si procedee
Conversaia, observatia, explicaia, munca in grup.
Materiale didactice
Model de lucru, hartie A4 diverse culori, betisoare colorate, foarfeca, lipici.
Mod de organizare
Frontal, activitati comune.
III.

EVALUARE

Orala, observare sistematica, autoevaluare.


IV.

RESURSE EDUCATIONALE

Locul desfasurarii: sala de clasa.


Durata: 45 minute.
Bibliografie:
1. Consiliul national pentru Curriculum- Programa scolara pentru clasa a III-a, Educatie
tehnologica, site www.edu.ro;
2. Elena Stefanescu, Roxana Iacob- Educatie tehnologica cls. a-III-a, editura Diana;
3. www.firstpalette.com;
4. www.didactic.ro .

I.

SCENARIU DIDACTIC

Nr.
Ob.
crt operationale
.

Secventa lectiei
(Etape)

1
Moment
organizatoric

Reactualizarea
cunostintelor
anterior insusite

3
Captarea
ateniei

Continutul invatarii

Se observa lucrarile
realizate anterior, daca
sunt disponibile.

-conversatia

Se
observa
si
se
denumesc materialele pe
care le au pe banca.
Le spun ca astazi vom
face un obiect util pentru
zilele calduroase.

-conversatia

Voi pune evantaiul gata


realizat intr-o pozitie
vizibila pentru toti elevii.
Prezint etapele de lucru,
printr-o
prezentare
powerpoint pe calculator.
Dirijarea
activitatii

Evaluare

Se pregateste clasa pentru


lectie. Elevii au pe banci -conversatia
materiale ce vor fi - activitate
folosite
pentru organizatorica
desfasurarea lectiei.
frontala

Le arat elevilor obiectul


realizat in prealabil de
mine si le comunic ca
Anuntarea temei
astazi
vom
invata
si a obiectivelor
impreuna sa facem un
evantai.

Strategii
didactice

Vom incepe etapele de


lucru.
Voi indruma copiii pe
parcursul fiecarei etape.
Vom
incerca
sa
parcurgem cu totii, in
acelasi timp, fiecare etapa
de lucru.

Observatia

Observare

- dialogul

- activitate
frontala

Observare

Observare
- explicatia
-conversatia

Observare
- explicatia

Etape de lucru:
O1
1. Vom lua o coala A4 si
o vom plia in stil
acordeon, incepand de la
latura mai scurta. Pliajul
va fi de aproximativ 15
mm.

Observare
sistematica
- explicatia

Observare
sistematica

O1
O2
O1
O2

2. Daca ultima pliere a


colii este mai mica decat
celelalte, atunci se taie
de la ultima impaturire.

-Conversatia
- Explicatia

3. Se repeta pasii 1 si 2
pentru cea de a doua
coala A4.

- Explicatia

Observare
sistematica

O2
O1
O2
O2

Dirijarea
activitatii

4. Se lipesc cele doua


coli de hartie la unul din
capete.

O2
O1
O2
O3

O4

5. Cele doua coli lipite se


vor indoi pe mijloc.
6. Se leaga mijlocul cu o
ata mai groasa sau o
sarmultita sau un elastic.
7. Se lipesc doua parti
apropiate ale hartiei.

Observare
sistematica
- Explicatia

8. Betisoarele colorate se
vor lipi la marginile

ramase libere.

9. Dupa ce lipiciul s-a


uscat, produsul final este
gata: am realizat un
evantai!
Dupa
realizarea
produsului, elevii vor
strange toate resturile de
pe banci si le vor arunca
la cosul de gunoi. Se vor
spala pe maini sau se vor
sterge
cu
servetele
umede.
Se repeta verbal pasii pe
care i-am urmat in
realizarea
produsului
final.
6

O4

Evaluarea
lucrarilor

Incheierea lectiei

Elevii isi privesc si


utilizeaza
evantaiele,
exprimandu-si
incantarea fata de ele. Se
pot
constientiza
eventuale mici defecte,
astfel incat, la o reluare
a temei, sa dovedeasca o
pricepere mai ridicata.

Conversatia

- Dialogul

Fac aprecieri asupra -Conversatia


desfasurarii lectiei si
asupra posibilitatilor pe
care le au copiii de a
reface obiectul acasa.
Pot alege sa coloreze
colile de hartie dupa plac,
inainte de a incepe
etapele de lucru.
Evantaiul poate fi un
cadou frumos si util
pentru
mamele
sau
bunicile lor, cu atat mai
apreciat cu cat vine de la

Autoevaluare

ei.

S-ar putea să vă placă și