Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect didactic

Data: 26.05.2016
Unitatea de invatamant: Scoala Primara nr.3 Plesani
Invatator: Boboc Alina
CLASA PREGATITOARE
Aria curriculara: Matematica si stiinte

CLASA I
Aria curriculara: Matematica si stiinte

Disciplina: Matematica si explorarea mediului

Disciplina: Matematica si explorarea mediului

Unitatea de invatare: Timpul

Unitatea de invatare: Energie si miscare

Subiectul lectiei: Unitati de masura a timpului

Subiectul lectiei: Unitati de masura pentru timp

Tipul lectiei: recapitulare

Tipul lectiei: recapitulare

Competente specifice:

Competente specifice:

MEM

MEM

6.1. Utilizarea unor msuri neconvenionale


pentru determinarea i compararea lungimilor

6.1. Utilizarea unor msuri neconvenionale pentru


determinarea i compararea capacitilor i a
lungimilor

AVAP

AVAP

2.3. Realizarea de aplicaii/compoziii/obiecte/

2.3. Realizarea de obiecte/construcii/folosind

construcii simple, pe baza interesului direct

materiale uor de prelucrat i tehnici accesibile

Obiective operationale:

Obiective operationale:

O1: sa numeasca anotimpurile anului;

O1: sa realizeze corespondenta dintre lunile

O2: sa realizeze corespondenta dintre imagine

anului si anotimpul potrivit;

si anotimp;

O2: sa scrie corect lunile anului, zilele

O3: sa ordoneze cronologic activitati

saptamanii.

prezentate;

O3: sa completeze spatii punctuate cu datele

O4: sa completeze calendarul unei luni cu

corecte;

numere 1-31;

O4: sa identifice datele din calendar colorandu-le.

O5: sa identifice pe calendar date diverse;

O5: sa confectioneze ceasul dupa indicatiile date;

Strategia didactica:
a. Metode si procedee: povestirea,
explicatia, conversatia, joc didactic.
b. Mijloace de invatamant: fise de lucru,
, jetoane , planse cu anotimpurile
c. Forme de organizare: frontal,

O6: sa aseze limbile ceasului conform orelor


indicate;
Strategia didactica:
a. Metode si procedee: explicatia,
conversatia, exercitiul problematizarea,

individual, pe grupe.
Resurse umane: 10 copii

jocul didactic.
b. Mijloace de invatamant: fise de lucru,

Resurse temporale: 35`


Bibliografie:

Adina Grigore et all., Ghdul cadrului

jetoane, planse cu anotimpuri, ceas de


hartie.
c. Forme de organizare: frontal, individual,
pe grupe.

didactic pentru clasa pregatitoare,

Editura Ars libri, Arges.


Adina Grigore, Cristina Toma,

Resurse umane: 10 copii

Matematica si explorarea mediului

Bibliografie:

Resurse temporale: 45`

pentru clasa pregatitoare. Fise de


lucru, Editura Ars Libri, Arges.

Adina Grigore et all., Ghdul cadrului


didactic pentru clasa I, Editura Ars libri,

Arges.
Adina Grigore, Cristina Toma,
Matematica si explorarea mediului
pentru clasa I Fise de lucru, Editura Ars
Libri, Arges.

Ob.

CLASA PREGATITOARE

Op.

Evaluare

Ob.

CLASA I

Op.
Moment organizatoric

Moment organizato

Se pregatesc materialele necesare pentru

Se pregatesc materialele necesar

inceperea orei. Se asigura conditiile optime

inceperea orei. Se asigura condit

pentru desfasurarea orei.

pentru desfasurarea orei.

Se completeaza calendarul naturii:

Astazi este:..
Astazi suntem in data de
Suntem in luna..
Anotimpul.
Meteo (descrierea zilei din punct de

vedere meteorologic)
Prezenta (numar de fete, nr de

Se completeaza calendaru
-

Astazi este:..
Astazi suntem in data de
Suntem in luna..
Anotimpul.
Meteo (descrierea zilei din

vedere meteorologic)
Prezenta (numar de fete, n

baieti,nr total de copii prezenti, nr de

total de copii prezenti, nr d

copii absenti)

absenti)

Captarea atentiei

Captarea atentiei

Atentia copiilor va fi atrasa de catre cele 4

Atentia copiilor va fi atrasa de cat

plane lipite pe tabla.

lipite pe tabla.

Cadrul didactic le va explica copiilor ca in

Cadrul didactic le va explica copi

timp ce venea la scoala s-a intalnit cu un

ce venea la scoala s-a intalnit cu u

batranel care i-a inmanat mai multe surpize

i-a inmanat mai multe surpize car

care vor fi descoperite pe parcursul zilei.

descoperite pe parcursul zilei.

Fiecare plansa va fi acoperita cu hrtie alba

Fiecare plansa va fi acoperita cu h

pe care va fi scris : Misterul de vrei s

care va fi scris : Misterul de vre

aflai, ghicitoarea dezlegai, la fiecare

ghicitoarea dezlegai, la fiecare

plansa va fi un plic cu o ghicitoare potrivit

plic cu o ghicitoare potrivit anoti

anotimpului reprezentat.

reprezentat.

Se va citi prima ghicitoare si se va descoperi

Se va citi prima ghicitoare si se va

prima plansa.

Anuntarea temei si a obiectivelor

prima plansa.

Anuntarea temei si a obi

Elevii vor fi anuntati ca pe parcursul zilei vor

Elevii vor fi anuntati ca pe parcur

efectua diverse exercitii distractive ce ii vor

efectua diverse exercitii distractiv

ajuta sa isi aminteasca toate lucrurile invatate

sa isi aminteasca toate lucrurile in

despre timp, anotimpuri, succesiunea

masurarea timpului.

evenimentelor.

Reactualizarea cunostintelor

Se

Reactualizarea cunostin

Se va citi pe rand ghicitorile de la fiecare evalueaza

Se va citi pe rand ghicitorile de la

plansa si se va descoperi cate un anotimp, se capacitatea

si se va descoperi cate un anoti

O1

va cere copiilor sa recunoasca anotimpul.

copiilor sa recunoasca anotimpul.

O2

Fiecare copil va primi un jeton cu o imagine realizaz

Fiecare

O3

care corespunde unui anotimp, va observa cu coresponde

imagine/lunile anului care co

atentie jetonul il va prezenta colegilor si il va nta dintre

anotimp, va observa cu atentie

aseza

prezenta colegilor si il va asez

in

saculetul

copiilor de a

anotimpului imagine si

corespunzator.

anotimp,

copil

va

primi

un

anotimpului corespunzator.

De a
Activitate directa:

organiza

Activitate independenta:

Se va realiza un jocul Traistuta fermecata,

chronologic

Elevii vor completa o fisa de lucru

din traistuta fiecare copil va extrage o

evenimentel

imagine sau un obiect pe care il va asocia cu

e prezentate

un moment al zilei.

ORA A II- A
Activitate directa:

Se

Activitate directa:

Copii vor primi o copie a lunei mai, pe care o evalueaza

Copii vor primi o copie a lunei ma

O4

vor numerota de la 1-31

modul de

vor completa cu zilele saptamanii

O5

Vor colora cu verde ziua in care se afla;

completare

numerota.

Vor colora cu albastru data in care ne aflam,

Vor colora cu verde ziua in care se

vor colora cu galben saptamana in care

calendarului

Vor colora cu albastru data in care

suntem, vor colora cu rosu zilele in care nu

precum si

colora cu galben saptamana in car

vin la scoala, vor scrie un X in dreptul zilei

corectitudin

colora cu rosu zilele in care nu vin

de ieri si o bulina in dreptul zilei de maine.

ea cu care

scrie un X in dreptul zilei de ieri s

sunt

dreptul zilei de maine.

colorate
datele
Obtinerea performantei
Activitate directa:

indicate.
Se
evalueaza

Obtinerea performantei
Activitate independenta:

Elevii vor enumera activitati preferate pe

complexitat

care le desfasoara in zilele de sambata si

ea

duminnica.

raspunsului,
vorbirea

Activitate independenta:

corecta si

Elevii vor desena activitatea preferata din

modul de a

timpul zilelor in care nu vin la scoala.

reprezenta

Elevii vor confectiona

materialele puse la dispozi


Activitate directa:
-

Copiii vor aseza limbile ce


orelor indicate.

prin desen
activitatile.
Incheierea activitatii

Incheierea activitatii

Se fac aprecieri colective i individuale

Se fac aprecieri colective i indiv

asupra modului de lucru i a participrii la

modului de lucru i a participrii l

activitate n general. Se vor oferi recompense

general. Se vor oferi recompense

elevilor care au fost active pe parcursul orei.

au fost active pe parcursul orei.

ANEXA 1
FISA DE LUCRU

1. Enumera zilele
saptamanii: ........................................................................................................................
.....................

2.

Completeaza cu raspunsul corect :


Daca ieri a fost luni azi este....................
Daca maine va fi duminica ieri a fost....................
Daca azi este miercuri maine va fi.......................

3. Adevarat sau fals (A/ F)


Lunile de vara sunt iunie. iulie si august.
Anul are patru anotimpuri.
Saptamana are 8 zile.
Lunile de iarna sunt noiembrie, decembrie si ianuarie.
Ziua are 24 de ore.
Anul are 15 luni.

4.

Corina a stat la bunici o saptamana si 5 zile iar fratele ei cu 3 zile mai mult.
Cate zile a stat la bunici fratele Corinei?

..........................................................................................................................................
......................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................
................................................

ANEXA 2

S-ar putea să vă placă și