Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect de activitate

Data: 08. 06. 2016


Clasa: a VI-a B
coala: Colegiul tehnic Ion Holban
Profesor: Zota Elena Alexandra
Disciplina: Limba roman
Subiectul: Tlharul pedepsit, T. Arghezi
Tipul lectiei: Comunicare / nsuire de noi cunotine
Scopul activitii:
Formarea i dezvoltarea abilitilor de receptare a mesajului verbal si scris (citirea/lectura).

Obiective operaionale
Pe parcursul si la sfritul leciei, elevii vor fi capabili s:

Cognitive:
O1. S audieze cu atenie textul literar pentru a recepiona mesajul textului.

O2. S sublinieze cuvintele necunoscute.


O3. S ncercuiasc personajele din poezie.
O4. S identifice momentul aciunii, locul, personajele, numrul de strofe, morala textului.
O5. S citeasc corect versuri din poezie.
O6. S grupeze caracteristicile personajelor din poezie.
O7. S asocieze imagini cu cuvintele corespunztoare.
O8. S completeze propoziii lacunare.

Afective:
O9. S se implice activ n desfurarea orei manifestnd interes.

Psihomotorii:
O10. S lipeasc n dreptul personajului caracteristicile corespunztoare.

Strategii didactice
Metode si procedee: conversaia euristic, explicaia, exerciiul, observaia, citirea model, lectura
Forme de organizare: frontal
Resurse didactice: tabl, caiete, fie de lucru, imagine, scoci
Resurse umane: colectivul clasei 5 elevi
Resurse temporale: 45 min.

SCENARIUL DESFASURARII LECTIEI

Nr.
crt.

Secvente
educationale

1.

Momentul
organizatoric

2.

Captarea
atentiei

3.

Anuntarea
temei si a
obiectivelor

4.

Transmiterea
cunotinelor

Ob.
operationale

O1
O2

Continutul activitatii
Metode si
procedee
- asigurarea unui climat
psihopedagogic adecvat
desfurrii leciei;
- pregtirea materialului
didactic necesar i
verificarea prezenei
elevilor.
Lipesc pe tabl imaginea
autorului T. Arghezi i le
explic c el este autorul
poeziei ce urmeaz s o
studiem
Anun subiectul lectiei:Tlharul
pedepsit, de T. Arghezi.
Pe parcursul leciei trebuie s fim
ateni pentruc vom discuta pe
baza poeziei i vom descoperi o
moral.
Citesc poezia Talharul pedepsit
de Tudor Arghezi.
Solicit ca fiecare elev s
sublinieze cuvintele pe care nu le
cunoate pentru a le explica.

Strategii didactice
Resurse didactice
Materiale
Umane
Colectivul
clasei

Conversaia

Imagine

Colectivul
clasei

Conversaia
Explicatia

Lectur model
Conversatia
euristica
Observarea

Colectivul
clasei

Poezia
Talharul
pedepsit
Fi cu poezia

Colectivul
clasei

Evaluare
Observarea
sistematic a
comportamentului
elevilor
Observarea
sistematic a
comportamentului
elevilor
Observarea
sistematic a
comportamentului
elevilor
Aprecieri
verbale asupra
modului de
lucru al
elevilor.

Nr.
crt.

Secvente
educationale

Ob.
operationale
O3
O4

4.

05

O6
O10

Continutul activitatii
Metode si
procedee
Explicatia
Discut cu elevii coninutul poeziei Conversatia
urmrind evidentierea momentului Exerciiul
aciunii, a locului n care se
petrece, a personajelor implicate i
a moralei care se desprinde.
Elevii sunt ncurajai s citeasc n
Lectura
ritm propriu versuri.
Explicatia
Exercitiul

Solicit elevii s mearg pe rnd la


tabl i s pun pentru fiecare
personaj n parte, caracteristicile
corespunttoare.

Explicaia
Conversaia
Exerciiul
Observaia

Strategii didactice
Resurse didactice
Materiale
Umane

Evaluare

Fi de lectur
Poezia
Talharul
pedepsit
Fi de lucru

Aprecieri
verbale asupra
modului de
lucru al
elevilor.

Fi de lectur,
poezia
Tlharul
pedepsit

Aprecieri
verbale asupra
modului de
lucru al
elevilor.

Tabl
Stelue din
hrtie cu text
Scoci

Observarea
sistematic a
comportamentului
elevilor
Aprecieri
verbale asupra
modului de
lucru al
elevilor.
Aprecieri
verbale asupra
modului de
lucru al
elevilor.

Nr.
crt.

Secvente
educationale

Evaluarea

Ob.
operationale
O7

5.
O8

Continutul activitatii
Metode si
procedee
mpart elevilor dou fie, le explic
sarcinile de lucru, n care s
stabileasc corespondena de la
imagine la cuvntul corespunztor
(asociere imagine-liter), iar a
doua fi cuprinde completarea
spaiilor lacunare.

Conversaia
Explicaia
Exerciiul
Lucrul
independent

Strategii didactice
Resurse didactice
Materiale
Umane
Fie cu
exerciii
Instrumente de
scris

Colectivul
clasei

Evaluare

- asociere
imagine cuvnt
- completare
de propoziii
lacunare
Aprecieri
verbale asupra
modului de
lucru al
elevilor.

7.

Incheierea
activitatii
Oferirea
feedback-ului

Apreciez modul de desfurare a


leciei i de participare a elevilor
la aceasta.

Conversaia

Colectivul
clasei

Aprecieri
verbale
globale asupra
activitii i a
prestaiei
elevilor.

S-ar putea să vă placă și