Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Profesor : Rutioru Angela


coala Gimnazial ,,Grigore Unguranu Ceahlu
Clasa a V-a
Disciplina: Biologie
Tema /Subiectul leciei :Muchiul de pmnt
Tipul leciei: mixt
Scopul leciei: Cunoaterea superioritii muchilor fa de ciuperci i licheni

Competene derivate:
C1-definirea muchilor i ncadrarea n clasa corespunztoare ;
C2-precizarea mediului de via i alctuirea corpului;
C3-reprezentarea schematic a ciclului de nmulire;
C4-identificarea superioritii muchilor fa de ciuperci i licheni ;
C5-prezentarea importanei muchilor;
Strategia didactic
Metode i procedee: observaia, conversaia, nvarea prin descoperire, explicaia, explozia stelar.
Mijloace de nvmnt. atlas botanic ,cret colorat, manual, fi de lucru,
Forme de organizare individual, frontal, pe grupe.
Resurse capacitile de nvare ale elevilor, cunotinele asimilate anterior.
Bibliografie:,
1.Aurora Mihail,Aurel Ardelean, Ghe.Mohan ,Biologie, manual clasa aV-a, Ed.ALL,1999 Bucureti;
2.Viorel Lazr, Mariana Nicolae,-lecia forma de baz a organizarii procesului de predare-nvare-evaluare la disciplina biologie,
Ed.Arves 2007;
3.Floarea Dobran- Biologie manual Ed.Teora 1997, Bucureti
Desfurarea leciei

Etapele leciei/durata CS Coninutul tinific al leciei Strategia didactic Evaluare


Metode i Mijloace
procedee didactice
Moment organizatoric Pregtesc materialul didactic,notarea absenelor,
(1min) verificarea condiiilor optime pentru desfurarea leciei.
Reactualizarea Rin chestionare oral verific lecia Ciuperci i Licheni
cunotinelor(10min) Folosesc ntrebri de tipul : Conversai
Care este mediul de via al ciupercilor, dar al a oral
lichenilor.(Ciuperci n mediul terestru ,iar lichenii pe
diferite substraturi)
n funcie de modul de via cum am mprit cipercile
(inferioare i superioare).
Dar dup modul de hrnire (saprofite , parazite).
Cum se formeaz lichenii .(asocierea unei alge verzi
unicelulare cu o ciuperc)
Cum se nmulesc ciupercile (inmugurire ,spori)
Dar lichenii (fragmentarea talului ).
Captarea Cu ajutorul planei i a unor muchilor uscai ncurajez conversaia Plana
ateniei(1min) elevii s recunoasc ce plante vom studia . Plante de
muchi
Anunarea temei i a Anun i scriu pe tabl titlul lecie i prezint competen ele pe conversaia Tabla
competenelor(2min) care elevii trebuie s le dobndeasc la terminarea lec iei . cret
Regnul Plante Muchiul de pmnt
nsuirea noului C1 Privii exemplarele de muchi de pe masa de lucru. Ai mai Explicaia
coninut ntlnit muchi pn acum? Unde? Muchi
(25min) Muschii prefer locurile umede sau umbroase? uscai
C2 Muchii triesc solitari sau mai muli la un loc?
Cu ce seamn o zon acoperit cu muchi?
Desprindeti un singur fir din acest covoras i observa i cu Manual
ajutorul lupei partea subteran a muchiului. Ce constatai? Cu
ce seamn aceti periori ? nvarea
C2 Ei se numesc rizoizi i ndeplinesc rol asemntor rdcinii. prin
Care sunt rolurile rdcinii? descoperire Plan
Analizai tulpinia i descrieti-o
C2 Cum sunt dispuse frunzuliele pe tulpin?
Exist nervuri n frunz? Ce dovedete aceasta?
Tulpina si frunza nu prezint vase conducatoare.
Dup analizarea preparatelor precizeaz c seva brut se ridic
pn la vrful tulpiniei din celula n celul, ntocmai cum urc Fie
cerneala ntr-o sugativ . Observaia activitate
Analizai cu ajutorul lupei o frunzulia i precizati care sunt
prile componente .Din ce cauz este verde frunza?
Cum se hrnesc muchii dac au clorofila?
Observati experimentul din fisa de activitate, ce concluzii
desprindeti?(anexa 1)
Muchii iau apa din mediu pe toata suprafata corpului mai ales
prin frunze care sunt formate dintr-un strat subire de celule.
Cum se apr muchiul de uscciune n timpul secetei, ce se
ntampla cu dispoziia frunzelor( gndii-v ce se ntampl cu
plana
frunzele porumbului dup o secet ndelungat). De ce se
rsucesc n jurul tulpinii?
Explicaia
De asemenea pe timp de secet partea inferioara poate s
C4
moar dar vrful s creasc.
conversaia
Analizati capsula din vrf, ea conine spori.
C5 Prof. cere elevilor s priveasca plana i explic modul de
nmultire a muschiului.
Ce importan credei c au muchii?
Completeaz rspunsurile date de elevi.
Obinerea C4 Cu ce se aseamn protonema?
perfomanei(4min) Ce dovedeste aceasta?
C5 Care sunt caracterele de superioritate fa de acestea?
Evaluarea Folosind explozia stelar inventariaza principalele informatii conversaia Fia lucru scris
cunotinelor(5min) precizate la lecie.(anexa 2)
SCHIA LECIEI
MUCHIUL DE PMNT

Mediul de viat : pe sol , scoara copacilor, stnci umede, marginea izvoarelor, etc.
Alctuirea corpului : -rizoizi - periori cafenii
- rolul unei rdcini-absorb apa i vaporii de ap
- tulpinia-verde, subire, dreapt, neramificat
- frunzulite- verzi, dese, ascutite la vrf, fr peiol i nervuri,
-nu au vase conductoare
Hrnirea: autotrof
Inmulirea: a. asexuat prin spori
b. sexuat prin celula-ou
Ciclul de via
spor protonem muchi cu organe brbteti celula ou sporogon spor
muchi cu organe femeieti

generaia sexuat generaia asexuat


Ali muchi: fierea pmntului ,muschiul de turb
Importana muchilor Formarea solului, evitarea eroziunii
Apr plantele de uscciune i de frig bulbii i rizomii unor plante
Psrile i cptuesc cuibul cu muchi; hran pentru animale ;aranjamente florale
Combustibil crbunelui de turb
Fac trecerea spre plantele superioare,au evoluat din algele verzi.
FI DE ACTIVITATE

MATERIALE NECESARE:
Material vegetal: muchi;
Material tehnic: rigl;
Material logistic: fie de observaii.
1.DESCRIE:
Lungime: .
Culoare: .
Numrul de organe identificate: ..
Alte aspecte sesizate de tine:

2.CARE SUNT PRILE COMPONENTE ALE MUCHIULUI ?

SARCINA DE LUCRU:
Deseneaz muchiul i compar portretul muchiului realizat de tine cu figura 3, pagina 100 din manual.
Identific prile componente ale acestuia!
Completeaz-i cu noiunile descoperite ,indic pe propriul desen locul prilor componente ale muchiului

3..CUM SE HRNESC MUCHII ?

SARCINI DE LUCRU:
Observ culoarea muchilor!
Ce i spune acest lucru despre alctuirea celulelor muchilor?

4.Cum rezist muchii la uscciune?


SARCINA DE LUCRU:
Descoper diferena dintre cele dou ipostaze ale muchiului (n timp de secet i n perioade de hidratare optim).
Explic cum i ajut acest lucru la traversarea perioadei secetoase!.

S-ar putea să vă placă și