Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Grupa mijlocie- piticilor


Data:10.04.2017
Educatoare:
Propuntor:
Tema anual: ,,Cum este, a fost i va fi pe Pmnt
Proiect :,,Animale slbatice
Domeniul experienial: Limb i comunicare
Categoria de activitate:Educarea limbajului
Mijloc de realizare: Povestirea educatoarei
Subiectul activitii: ,,Coliba iepuraului-poveste popular
Tipul activitii: mixt
Scop: Dezvoltarea creativitii i expresivitii limbajului oral
Obiective operaionale:
O1. -S numeasc titlul povetii;
O2.- s povesteasc un moment ndrgit din poveste pe baza imaginilor;
O3.- s formuleze propoziii cu cuvintele/expresiile noi ntlnite n poveste;
O4. -s clasifice personajele n pozitive(fapte bune) i negative(fapte rele);
O5. -s gseasc alt sfrit povetii prezentate;
O6. -s integreze povestea ntr-un set de poveti cu coninut asemntor;
O7. s interpreteze roluri, imitnd personaje din povestea ascultat;
Strategia didactic:
Metode i procedee: conversaia, povestirea, explicaia, jocul de rol
Resurse materiale: iepura din plu, culegere de texte,, Poveti populare, imagini, siluete de
animale, cuburi mari i mici.
Forme de organizare: frontal, individual
Durata:25 minute
Bibliografie:
1 Angelica Hobjil, ,,Didactica activitilor de educare a limbajului, curs;
2 Monica Lespezeanu, ,,Tradiional i modern n nvmntul precolar-o metodic a
activitilor instructiv-educative n grdinia de copii, Editura Omfal Esenial, Bucureti,
2007, Ediia a II-a revzut;
3 Revista ,,nvmntul precolar i primar, nr. 1-2/2013, Editura Arlequin
DESFURAREA ACTIVITII

Nr. Strategii didactice


Cr. Secvena didactic Obiective Coninutul
tiinific Metode i
procedee Mijloace Forma
didactice realiza
1. Momentul -asigurarea
organizatoric condiiilor optime
pentru desfurarea
activitii,
pregtirea
materialelor ce vor
fi utilizate,
aranjarea copiilor
n semicerc
2. Captarea ateniei -voi prezenta sub Conversaia Coule cu Fronta
form de surpriz plane din individ
un coule n care poveti, iepura
se afl un iepura de plu, carte de
de plu, o carte de poveti
poveti i un set de
imagini. n paralel
se face i intuirea
materialelor ce vor
fi folosite n
activitate.
3. Anunarea subiectului -Iepuraul ne roag Conversaia frontal
i a obiectivelor s aflm din
aceast carte ce a
pit el pe cnd era
vecin cu vulpea.
Povestea se
numete,,Coliba
iepuraului-o
poveste care s-a
transmis din om n
om, dintr-un loc n
altul, pn a ajuns
n aceast carte, iar
acum a poposit la
noi n grdini.
4. Dirijarea Un copil va repeta Povestirea Carte de poveti
nvrii/Povestirea O1 titlul povestirii, educatoarei i imagini frontal
propriu-zis apoi voi povesti reprezentative
punctnd
succesiunea
episoadelor i a
imaginilor
concomitent cu
textul. Voi explica
n acelai timp
cuvintele i
expresiile
noi(pridvor, lavi,
pinten, a o sfecli, a
o lua la sntoasa).

Momentele
povestirii:
1.Iepuraul i-a
construit o cas din
coaj de tei, iar
vulpea o cas din
ghea;
2. Casa vulpii s-a
topit cnd a venit
primvara i a venit
sa-l roage pe
iepura s-o
primeasc- n curtea
lui, apoi n pridvor,
apoi n colib;
3. Vulpea ajunge s
stea pe cuptor, iar
pe iepura l
gonete din cas;
4. Iepuraul plnge
i cere ajutor
cinilor, dar nu
reuesc;
5. i sare n ajutor
i lupul, dar nu
reuete s-o
goneasc;
6. i ursul ncearc,
dar nici el nu
reuete s gonesc
vulpea din casa
iepuraului;
7.Apare cocoul cu
pinten ro , cu o
coas pe umr i
reuete s-o sperie
pe vulpe., apoi se
mut mpreun cu
iepuraul n csua
din coaj de tei.

5. Fixarea/obinerea Copiii vor relua Convorbirea Imagini individ


performanei O2 momentele ,povestirea reprezentnd
povestirii i vor copiilor, scene din
reda coninutul pe poveste
baza imaginilor.
Vor fi identificate
personajele , se
red dialogul dintre
iepura i celelate
O4 personaje, se va
specifica cine fuge
i cine reuete s
O3 alunge vulpea din
coliba iepuraului,
se vor enumera Convorbirea
O6. cteva caracteristici
care rezult din
comportamentul
lor, se vor folosi
cuvintele noi i n
alte contexte pentru
a le nelege mai
bine.
-Copiii vor integra
povestea
ntr-o serie de
poveti cunoscute
de ei i n care au
ntlnit ca personaj
vulpea. (,, Ursul
pclit de
vulpe; ,,Iedul cu
trei
capre;,,Ginua
cea moat). Se va
scoate n eviden
ce fel de personaj
este vulpea, cum au
reuit celelate
personaje s scape
de viclenia ei.

6. Asigurarea reteniei i Copiii vor fi Jocul de rol individ


a transferului solicitai s
gseasc alt final al
povetii i soluii
pentru a o ajuta i
pe vulpe s nu-l
mai necjeasc pe
iepura.

7. ncheierea activitii Voi face aprecieri


privind modul de
participare al
copiilor la
activitate.
Activitatea se
finalizeaz prin
interpretarea
cntecului:
,,Iepuraul up

S-ar putea să vă placă și