Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
la
ORGANE DE MASINI
Cerinte:
1
4) Calculul randamentului.
Mecanismul surub-piulita
Consideratii generale
2
Profilele filetelor la acest tip de mecanism
3
Relatiile de calcul pentru aceste elemente in cazul unor
mecanisme surub piulita uzuale sunt date de urmatorul tabel.
Familia mecanismului =4
Numar de cuplelor de clasa aV-a C5 C5=3
4
Schema cinematica a unei menghine cu surub rotitor s falca mobila
d2
H= 1 * tg 2
Lengae de transmitere 2
d /2
H=( 1 ) H= 1 * tg / 2 (pentru
2
cric)
H inaltimea curenta de
ridicare
1 -Unchiul de rotirre al
elementului conducator
Unghiul maxim de rotire al 2 M max
1 max
1 max =
surubului d 2 * tg 2
Lungimea surubului d
l S =H P * 1 max 2 * tg 2
2
l S H P * 1 max
/
lS
d /2
* tg / 2
2
(pentru cric telescopic )
H P ; H / P inaltimea piulitei
Mobilitatea mecanismului
M=(6- )n-(5- ) C 5
M=(6-4)2-(5-4) 3
5
M=1
Sarcina de calcul
Qc * Qmax =1,251,3
Qc = 1,25*1000
Qc = 1250 daN
4 * Qc daN
d1 ac =400600
* ac cm 2
4 * 1250
d1 = =1,994 cm d1
* 400
30 mm
d1 = 19,94 mm
6
Comform STAS 3202-52 alegem din tabel diametrul
interior al filetolui si pasul lui
d 1 =26 mm
P= 5
/ arctg
cos
2
=0,11.0,12 coeficient de frecare pentru otel
/ =arctg 0,11
/ = 6,27
Filetul patrat
7
Profilul nominal
8
t1 0,5 * P
t= t +a=0,5*P+a
1
t = t -b=0,5*P-b
2 1
e=0,5*P
d2 = D 2 =d- t =d-0,5P
1
d 1 = D1 =d-2* t1 =d-P
D=d+2a
t1 =0,5*5=2,5 mm t1 =0,25 cm
t=2,5+0,25=2,75 mm t=0,275 cm
t 2 =2,5-0,5=2 mm t 2 =0,2 cm
e=0,5*5=2,5 mm e=0,25 cm
d2 = D 2 =26-2,5=23,5 mm d2 = D 2 =2,35 cm
d1 = D =26-2-2,5=21 mm
1 d1 = D =2,1 cm
1
9
Unghiul de inlinare a spirei
P
2 =arctg
* d2
5
2 =arctg
* 2,35
2 =34,1
/ arctg
cos
2
=0,11.0,12 coeficient de frecare pentru otel
/ =arctg 0,11
/ = 6,27
Conditia de autofranare
2 < /
10
Efortul unitar echivalent
a * Qmax
c
* d12
4 * 1000
c =
* 2,12
c =288,71 daN/cm 2
lf
l f K *l
i min
lf =k*(H+n)=0,5*(30+2)=16 cm
I min * d 24 d
imin 3 I min (1 )
A 64 d1
* d12
A
4
* 2,14 2,6
I min (1 ) I min =12,77 cm
64 2,1
* 2,12
A A=3,46 cm
4
11
12,77
i min 3 imin =1,54 cm
3,46
16
= =10,38
1,54
4*Q 2
Z= * (d 2 Dmax2 ) * Pa ; P =70.130 daN/cm
a
4 *1000 2
Z= * (2,6 2
2,12 ) *130 =4,16 daN/cm
3 * Qmax (t a )
i ai
Z * * D * e2
12
3 *1000 * (0,275 0,025)
i 415,78cm
4,16 * * 2,65 * 0,25 2
2
ai =600800 daN/cm
Qmax
6
Z * * D * e
1000 2
6 6 =115,49 daN/cm
4,16 * * 2,65 * 0,25
Diametrul exterior
4 * Qmax * D 2
De
at *
4 * 1000 * 2,652
De De 4,72cm
400 *
De D
0,5cm
2
13
4,72 2,65
1,035cm
2
Efortul unitar
e t 4 * * t at
4 * Qmax
t
* ( De2 D)
M ins
t
* De 2
( De D)
16
D2
M ins Qmax tg ( 2 / )
2
2,35 2
M ins 1000 tg (34,1 6,27) M ins =998,9 daN cm
2
998,9
t
* 4,72 t =54,9 daN
( 4,72 2 2,65)
16
4 *1000
t
* (4,72 2 2,65)
t 64,86daN
e 64,86 4 * * 54,9 e 25
14
Dg
=(1,31,5) D e
Dg
=1,3*4,72 Dg
=6,1 cm
4 * Qmax 2
S as as =600 daN/cm
* ( Dg2 De2 )
4 * 1000 2
S
* (6,12 4,722 )
S= 85,27 daN/cm
Inaltimea gulerului
hg =(0,2.0,25)*H P H P =P*Z
H =5*4,16
P H =20,8
P
hg =0,2*20,8` hg =4,16 cm
15
3 * Qmax ( D g De )
i ai
* De * hg2
i
3 * 1000(6,1 4,72) 2
* 4,72 * 4,16 2 i =16,13 daN/cm
Qmax
6 af
* De hg
1000 2
6 6 =16,12 cm
* 4,72 4,16
16
M ins M gul
S as
De
* d1 * e
2
2
as =1000.1200 daN/cm
1
M gul * * Qmax * ( Dg De ) (Formula aproximativa)
4
1 D 3 De3
M gul * * Qmax * ( g2 )
3 Dg De2
M ins M gul
6 af
D g * d1
*
2 4
2
af =750.800 daN/cm
1 6,13 4,723
M gul * 0,11 *1000 * ( 2 ) M gul =299,1 daN
3 6,1 4,72 2
998,9 299,1
6 =139,11
6
6,1 * 2,1
*
2 4
998,9 299,1
S
4,72 S =564,81
* 2,1 * 0,25
2
Randamentul
tg 2 tg 34,1
tg / tg 34,1 6,27
17
18