Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Data:
Clasa: a V-a
Obiectul: Limba şi literatura română
Subiectul: Silaba. Despărţirea cuvintelor în silabe
Durata lecţiei: 45 min
Tipul lecţiei: de predare şi însuşire a noilor cunoştinţe
Numărul de ore: 1
Competente specifice:
 Organizarea/ desfăşurarea/utilizerea diverselor strategii de învăţare autonomă a limbii,
prin observare directă şi exersare.

Subcompetenţe:
 4.1. Respectarea normei ortografice.
 4.2. Utilizarea dicţionarului ortografic în scopul scrierii corecte a cuvintelor.
 6.1. Identificarea elementelor fonetice; perceperea în sistem a expresiilor şi cuvintelor
noi, a elementelor gramaticale ale limbii în textul de studiat.
 9.1. Identificarea fenomenelor şi a unităţilor lingvistice studiate în context.

Obiective operaţionale:
O1 – să folosească regulile de despărţire a cuvintelor în silabe;
O2 - să despartă în silabe cuvinte date;
O3 - să-şi însuşească regulile privitoare la despărţirea cuvintelor în silabe;
O4 - să explice modul de despărţire a unor cuvinte în silabe.

Strategii didactice:
Metode şi procedee: lectura expresivă, analiza, conversaţia, problematizarea, explicaţia,
exemplul, brainstorming.
Mijloace de învăţământ: dicţionar explicativ, carte cu poveşti, manual, constituţia RM.
Bibliografie:
 Crişan, A., Dobra, S, Limba şi literatura română, Manual pentru clasa a V-a,
Editura Ştiinţa, Chişinău; Humanitas, Bucureşti 2015.
 www.didactic.ro
 www.google.md

1
Etapele Activitatea profesorului şi a elevilor Timp Metode şi Resurse
lecţiei procedee

 Moment organizatoric
1.Evocare Se verifică prezenţa elevilor, se creează condiţii 2 min Conversaţia
optime pentru desfăşurarea orei, se notează Planşe cu
absenţele. Observarea reguli de
 Captarea atenţiei 2 min despărţire a
Le prezint elevilor un colaj de planşe cu regulile Demonstra- cuvintelor
despărţirii cuvintelor în silabe. rea în silabe
 Anunţarea temei şi enunţarea obiectivelor
2.Realizarea Se anunţă subiectul lecţiei: Silaba.
sensului Despărţirea cuvintelor în silabe. 2 min
O latură importantă a foneticii o constituie
regulile despărţirii cuvintelor în silabe. Scriu titlul
lecţiei pe tablă.
 Dirijarea învăţării 30 min
Conversaţia
Scriu pe tablă cuvintele: „cartea”, „floare”,
„duceau”. Ce grupuri de sunete conţin aceste
cuvinte? (diftongi, triftong). Exemplul

Despărţiţi aceste cuvinte în silabe.


car-tea, floa- re, du-ceau

Câte consoane se pot grupa în jurul unei vocale?


Două până la patru-cinci consoane, de exemplu:
strâmt, clanţ, fruct, şchiop, vreasc.
Explicaţia

Le precizez elevilor că „i” final precedat de


consoană nu poate forma silabă într-o serie de Caiete
cuvinte. Pixuri
(Elevii notează cuvintele: pomi, fraţi, cruzi, urşi,
păsări.) Exerciţiul

Scrieţi pe caiete cuvintele: a-pă, ca-să, ca-ta-log, ci-


tesc.
Despărţiţi aceste cuvinte în silabe. Exemplul
(Elevii notează pe caiete.)

Le explic elevilor regulile după care s-au despărţit


aceste cuvinte în silabe:
!!! O consoană aflată între două silabe trece la
silaba următoare.
a-pă: v-cv
ca-să: cv-cv
ca-ta-log: cv-cv-cvc
ci-tesc: cv-cvcc

O altă regula este:


!!! Când două consoane se află între două vocale,
despărţirea se face între cele două consoane.

2
Puteţi da exemple?
al-bă, as-tăzi, ac-tor, mar-ti-e, bal-tă, ar-tist. Exerciţiul

Despărţiţi în silabe cuvintele: tablou, cadran.


ta-blou
ca-dran

Ce aţi remarcat?
!!! Dacă în grupul format din 2 sau 3 consoane, a
doua este l sau r, despărţirea se face înaintea
întregului grup de consoane.
Pa lângă b sau d se pot afla şi consoanele:
c,f,g,h,p,t,v.
o-braz, co-dru, in-flu-ent, a-fri-can, pa-tru; co-
vrig; e-vla-vi-e, ex-cla-ma, a-cru, a-fla, A-fri-ca,
a-tlet, etc.

propun elevilor să despartă cuvintele în silabe:


cen-tru, pen-tru,
Atunci când trei sau mai multe consoane se află
între vocale, prima consoană se duce la silaba
dinainte, iar celelalte două trec la silaba
următoare: as-tru, mon-stru.

Le arăt elevilor cazuri de cuvinte care fac excepţie


de la această regulă, explicându-le că în cazul
acestora despărţirea se face între a doua şi a treia
consoană: punc-taj, sand-viş, sculp-tor, jert-fă,
sculp-tu-ră, func-ţi-e, arc-tic, ast-ma-tic.

Solicit elevilor să-şi reamintească definiţia hiatului,


de aici rezultând şi regula despărţirii în silabe.
!!! Atunci când două vocale se află în hiat,
acestea formează silabe diferite: a-er, po-e-zi-e.
Solicit exemple.
Elevii notează regula pe caiete.

3.Reflecţie  Realizarea feed-back-ului 5 min


Despărţiţi în silabe cuvintele: car-te, pe-nar, Exerciţiul
punc-tu-a-ţi-e, ti-groai-că,
Explicaţia
 Asigurarea retentiei si a transferului (tema
de casă) 1 min
Ex. 9 pagina 56.

S-ar putea să vă placă și