Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
01.03.2019
PROGRAMA SCOLARA
COMPONENTELE PROGRAMEI
• Nota de prezentare
• Sugestii metodologice
• Continuturi
2. Teoria muzicii (TSD, Ist. muzicii, etc. - note, durate, compozitori, forme…)
(unitati de cunoastere)
• Competentele specifice
- Obiective operationale
C.G.
STRATEGII DIDACTICE:
- Metode
- Mijloace de invatamant
O.O.
EFECTUL MOZART:
- Simetrie
- Simplitate C.S.
1
OBIECTIVE EDUCATIONALE
Obiective educationale:
- Competente generale
- Competente specifice
- Obiective operationale
Obiective operationale
- sunt cuantificabile
- Timbru
- Tempo
- Dinamica
- Genul muzical
Trebuie ca, in fata copiilor, sa facem legaturi si conexiuni (si intre piese si intre discipline), pt
ca sa ii ajutam sa iasa din casutele pe care si le-au facut in minte. (Ex. Conexiuni cu
marematica, istorie, fizica).
La clasa
• Practicam muzica, nu invatam despre muzica! Invatare prin descoperire.
• In fiecare proiect de lectie (trebuie sa existe) exista cele 3 competente generale, din care
predomina una. Ex: Pt lectia cu opera, predomina Auditia. (trebuie sa stii ce le ceri la
fiecare auditie).
• In fiecare proiect de lectie trebuie sa existe vizarea unor competente specifice (cam 3). Ex.
La opera: - 3.2. Explorarea relatiilor muzicii cu stiintele, cultura, etc.
La lectia introductiva la Opera, sa fie introduse lucrurile generale (este si orchestra, si cor, si
solisti, uvertura, libret, etc…).
08.03.2019
FUNCTIILE OBIECTIVELOR
2
4. Reglare si organizare a procesului de invatamant:
- metodele, strategiile, continuturile trebuie astfel alese de catre cadrul didactic incat
sa conduca la realizarea obiectivelor.
Obiectivele educationale
• Competente generale: jaloneaza achizitiile de cunoastere ale elevului pentru intregul ciclu
gimnazial, se regasesc in programa scolara.
Nu faceti un obiectiv care sa fie insumarea celorlalte (doua sau mai multe).
- Cine? Subiectul
Diagrama Venn:
E1 E2
3
Elemente comune
CURRICULUM NATIONAL FORMAL
currrere= (it.) a alerga, a parcurge
1. PLANUL DE INVATAMANT
- Ariile curriculare
- Obiectivele de studiu
2. CICLURI
4. ARIILE CURRICULRE
• Limba si comunicare
• Matematica si stiinta
• Om si societate
• Arte
• Sport
• Tehnologii
Metodologie=tipar
4
Curriculum la decizia scolii: Proiect curricular propriu (25%)
• Optionale
• Curriculum extins
• Curriculum de aprofundare
Curriculum scolar:
• Cursa de studiu
c. Continuturi
e. Formele de organizare (clase si lectii): individual, in perechi, grup(>3 pers), toata clasa.
15.03.2019 - Curs
PROIECTARE DIDACTICA
-proectul de lectie
-planificarea anuala
1. DEFINITII
Strategii didactice:
a. Metode didactice
b. Mijloace didactice
c. Forme de organizare
5
2. ISTORIC
• Monolog
• Descoperire
• Profesor-sursa inf.
• Interactiune
a. Proiectarea traditionala
• Model
- centrat pe continuturi,
- de invatamant informativ
• Model
o m C o m
e
e
Conexiunea intre:
-obiective
-continut
-strategie
-evaluare
Niveluri de proiectare:
• Precizarea obiectivelor
• Analiza resurselor
• Evaluarea
6
Este recomandata urmarirea pe ORIZONTALA a programei scolara:
Etape:
Definitie: Presupune o viziune de ansamblu asupra unitatilor tematice principale care se vor
aborda pe parcursul anului, care asociaza elemente din programa (competente
generale+specifice) cu calocarea de timp considerata optima.
Continuturi (ex.)
• Melodia
• Ritmul
• Tempoul
• Nuantele
• Timbrul
7
15.03.2019 - seminar
- Gamele do major si la
minor
- Elemente de folclor
Ritm - Notatia duratelor 5 18-22
(valori de nota
intreaga, doime,
patrime, optime,
saisprezecime), si a
pauzelor
corespunzatoare
Dinamica - Elemente de dinamica 3 23–25
muzicala (nuante):
piano, forte, accent,
crescendo, decrescendo
8
22.03.2019 - seminar
- Profesor
- Disciplina
- Saptamana\anul
CONTINUTURI
COMPETENTE ACTIVITATI DE RESURSE EVALUARE
(detalieri) SPECIFICE INVATARE
CONTINUTURILE (detalieri)
COMPETENTE SPECIFICE
9
ACTIVITATI DE INVATARE
• Activitatile de invatare pot fi cele din programa scolara sau pot fi completate, modificate
sau inlocuite cu altele, pe care profesorul le considera adecvate pentru atingerea
obiectivelor educationale propuse.
RESURSE
Resurse materiale:
Resurse procedurale:
Locul de desfasurare
Resursele de timp
EVALUAREA
29.03.2019 - curs
JOCUL DIDACTIC
GENERALITATI:
Definitie: principalul element formator in cultura umana, prin prizma functiilor pe care le
indeplineste este “descarcarea energiei de prisos, destinderea dupa incordare, pregatirea
pentru cerintele vietii”.
10
Invatare Joc
JOCUL-FORMA DE ACTIVITATE UMANA
Periodizari in dezvoltarea ontogenetica:
JOCUL DIDACTIC
• Rol plurivalent, dezvolta mai multe paliere ale personalitatii, pornind de la intelect (gandire,
imaginatie, memorie, limbaj) si ajungand la dimensiunile afectiva, motivationala si volitiva.
• ca metoda didactica
• Aduce numeroase beneficii in realizarea educatiei muzicale a copiilor, fiind o forma de activitate
agreata de copii de toate varstele (chiar si de adulti!)
• Acopera o tematica larga din domeniul educatiei muzicale, faciliteaza evolutia unor facultati latente
care vizeaza: auzul muzical (sensibilitatea perceptiilor si a reprezentarilor auditive), intonatia
(inflexiunile vocii, intervale juste, circuitul auz - sistem nervos - emisie vocala), simtul ritmic
(executare corecta a unor formule ritmice), coordonarea miscarilor cu melodia.
• Jocul asigura dezvoltarea intelectuala, (integreaza domeniile academice ale invatarii, diferitele
discipline de studiu - muzica, matematica, stiinte naturale, limba romana)
• Copilul: isi exprima cunostintele, isi clarifica unele notiuni muzicale, isi organizeaza propriile
strategii de cunoastere si isi formeaza conceptele spatiale.
• Jocul este un mijloc de dezvoltare emotionala, copilul intelege cine este, isi recunoaste emotiile,
jocul fiind cea mai eficienta modalitate de invatare si stapanire a trairilor negative.
11
• Jocul dezvolta creativitatea- contribuie la imbogatirea cunostintelor, mareste capacitatea de
intelegere a unor fenomene muzicale, creeaza si dezvolta capacitati de retinere, stimuleaza
memoria, capacitatea de concentrare si rezolva situatii-problema.
CLASIFICARE A JOCURILOR
Asociat cu diverse elemente muzicale cu functie de mijloc didactic, poate fi:
• 2. Jocuri de stimulare a creativitatii si imaginatiei: Jocuri de elaborare a formei unui cantec (loto
muzical), jocuri de alaturare melodie-elemente nunmuzicale (miscare, imagine)
• 3. Jocuri de socializare a copiilor prin muzica: jocuri pentru formarea spiritului de echipa, jocuri
pentru depasirea timiditatii, jocuri pentru formarea aderarii la un obiectiv comun.
REPREZENTANTI
• George Breazul
• Liviu Comes
• Aurel Ivascanu
• Gabriela Munteanu
12.04.2019 - curs
DICTEUL- DEFINITIE
Dicteul este activitatea de recunoastere duoa auz a unui fragment muzical si redarea acestuia oral
sau in scris.
12
PERIOADA PRENOTATIEI MUZICALE
In etapa prenotatiei, dicteul se realizeaza in forme orale. Exercitiile pregatitoare pentru dicteu vor
urmari:
Primul dicteu se scrie cand se invata prima durata (patrimea) si este un dicteu ritmic. Se contiua
apoi, adaugand treptat fiecare element nou invatat. Pentru elevii incepatori se poate recurge la
procedeul: notarea succesiva a ritmului, apoi a melodiei.
• Sa isi formeze deprinderea de a memoriza intr-un timp din ce in ce mai scurt a unor fragmente
muzicale din ce in ce mai lungi, mai complicate;
• Sa observe cat mai multe elemente de compunere muzicala: module ritmice, turnuri melodice,
module ritmico-melodice, articulatii, alteratii, modulatii;
• Profesorul dicteaza integral melodia, elevii marcheaza timpul; solicita raspunsuri de la mai multi
elevi;
• Se precizeaza regulile (de cate ori se va dicta; nu se vorbeste/nu se pun intrebari in timpul dictarii
etc.)
• Se intoneaza reperul LA si se dicteaza fragmentul 1 - elevii bat masura sau marcheaza timpul,
asculta si memoreaza;
• Elevii reproduc vocal melodia cu silaba neutra; daca nu este corect memorata se reia dictarea si
reproducerea
13
• Se repeta de trei ori fragmentul 2;
• Se dicteaza integral pentru ultimele corecturi (daca nu a fost scris si corectat fiecare fragment
imediat dupa dictare);
IMPORTANT
• Elevii sa marcheze timpul prin batai usoare in banca, pentru a-si reprezenta mental duratele,
• Se canta un fragment ritmic-melodic, si se cere notarea doar ritmica sau doar melodica.
• Analiza verbala a cantecului (structura cantecului, strofe, refren, sonoritatea, major, minor, textul,
analiza melodica si ritmica)
Variante de consolidare: Sa cante fete/baieti, sau pe grupe, sa cante in canon, sa cante un vers cu
voce un vers cu gand, etc.
14
12.04.2019 - seminar
ITEMI DE EVALUARE
• Rebus
• Gasiti si incercuiti urmatoarele cuvinte pe vertical sau orizontal (tabel cu multe litere)
• Diagrama Venn
TIMBRUL INSTRUMENTAL
19.04.2019 - curs
STRATEGII DIDACTICE
-metode si procedee
-Mijloace dicactice
-Forme de organizare
15
STRATEGIILE DIDACTICE reprezinta modele de interactiune a metodelor, procedeelor, mijloacelor
si modurilor de instruire, ce implica o succesiune de operatii raportate la obiective generale sau
specifice in functie de anumite criterii: continut, particularitati de varsta, unitate de instruire, etc.
PROCEDEUL
Definitie:
• Reprezinta o componenta a metodei, care tine de executia actiunii, o tehnica particulara cu rol de
instrument al metodei
• Sunt practici (solutii didactice practice) insotite, dupa ca, de tehnici si mijloace didactice, pentru
realizarea metodelor didactice
• Functia cognitiva
• Functia instrumentala
• Functia normativa
• Functia motivationala
• Functia formativ-educativa
Fiecare metoda detine, de obicei, o functie specifica prin care se impune fata de alte metode si care-
i confera o anumita identitate.
METODE DIDACTICE
• De predare-invatare
• De evaluare
16
SISTEMUL METODELOR DE PREDARE INVATARE
-CLASIFICARE SI DESCRIERE
3. - Metode de actiune
B. Metode simulative, bazate pe actiune fictiva, jocurile didactice sau simulative, jocul de rol,
invatarea dramatizata
• Conversatia
• Demonstratia
• Exercitiul
• Modelarea didactitca
• Problematizarea
Conversatia
• Se defineste ca metoda didactica prin convorbire, discutie, dialog didactic sau metoda interogativa
facand totodata parte din metodele didactice fundamentale fiind utilizata din cele mai vechi timpuri.
17
• Forme - de reactualizare
- de fixare
- de verificare
Demonstratia
• Demostro-demostrare (lat) = a arata, a prezenta, a lamuri adevarul despre un obiect, fenomen prin
intermediul unor mijloace si tehnici intuitive
• Este metoda didactica prin intermediul careia profesorul dovedeste pe baza de material concret
realitatea unui obiect, fenomen sau proces sau adevaruri sau afirmatii logice (cantec, vocalize,
tactare)
• ex. Melodice
• ex. Ritmice
EXERCITII MELODICE
Perioada prenotatiei: stabilirea aspectului general al inaltimii sunetelor, precizarea inaltimii sunetelor
prin silabele muzicale Do1, Re, Mi, Fa, Sol, La, Si, Do2, stabilirea sensului miscarii melodice,
indicarea miscarii melodice prin gesturi.
Perioada notatiei: portativul cu note si cu silabe muzicale de reper, exercitii de intonare in succesiune
treptata.
EXERCITII RITMICE
Perioada prenotatiei: recitarea ritmica a textului unor cantece, executarea unor miscari ritmice la o
tema data, executarea unor batai ritmice corespunzatoare duratei sunetelor, reprezentarea duratei
sunetelor prin lonii orizontale.
Perioada notatiei: notarea duratei sunetelor, primele valori de note in exercitiile ritmice, studierea
practica a masurilor si a formulelor ritmice, citirea ritmica a lucrarilor care se studiaza.
Acestea constau in mici vocalize si au drept scop formarea unor deprinderi de respiratie si de emisie
corecte in concordanta cu frazarea muzicala, exercitii de dictie corecta, de omogenizare, de suplete,
de dezvoltare a ambitusului si a memoriei muzicale, intonatia justa, etc. Acestea au un traseu evolutiv
de la o clasa la alta, de la un ciclu scolar la altul.
18
Invatarea prin descoperire
• Reprezinta o strategie generala dar si o metoda didactica ce se poate aplica pe timpul parcurgerii
unui eveniment al invatarii, unei secvente
• Metoda didactica prin intermediul careia cadrul didactic concepe si organizeaza activitatea astfel
incat sa faciliteze elevului descoperirea prin efort propriu a cunostintelor, prin parcurgerea directa
sau diferita a drumului descoperirii initiale a adevarurilor
• Se realizeaza prin metode cum ar fi: observarea dirijata sau independenta, invatarea prin incercari,
experiente, studiu de caz, problemativarea studiul individual, activitate indipendenta
• Descoperirea poate fi de mai multe feluri si anume: didactica, deductica (G-C), iunductiva (C-G),
analogica (extrapolare), trasductiva (transforma ceva in altceva)
Problematizarea
• Conceptual, problema reprezinta un proces dificil de inteles, complicat, neclar, dificil si ca urmare
greu de rezolvat.
• Problematizarea este metoda de invatamant prin care cadrul didactic formuleaza situatii-
problema ce solicita elevilor utilizarea si completarea cunostintelor in vederea solutionarii acestor
situatii.
• Cadrul didactic are rolul de a comunica situatia, de a indruma cautarile si de a realiza intarirea
pozitiva si negativa
• Tipuri de situatii-problema se vor crea in functie de treapta de invatamant, pentru diverse functii
cum ar fi: conducere, dezvoltarea capacitatilor cognitive, practice si educative.
METODE INTERACTIVE
TURUL
GALERIEI
INVATAREA PRIN REZOLVAREA DE
COLABORARE PROBLEME
FISHBOWL STRATEGII
DIDACTICE HARTI
INTERACTIVE CONCEPTUALE
MOZAICUL
METODA
METODE DE R.A.I.
EXPERIMENTUL EVALUARE
INVATAREA
PRIN EXPERIENTA
STUDIUL
DE CAZ TEHNICA
PORTOFOLIUL 3-2-1
CUBUL
MODALITATEA DE REALIZARE
Se realizeaza un cub
ale carui fete pot fi
acoperite cu hartie de DESCRIE ANALIZEAZA
culori diferite;
Pe fiecare fata a
COMPARA ARGUMENTEAZA
cubului se scrie cate
una dintre
urmatoarele
instuctiuni: DESCRIE,
COMPARA,
ASOCIAZA, ASOCIAZA APLICA
ANALIZEAZA,
ARGUMENTEAZA,
APLICA.
CINE?
CE? UNDE?
CAND? DE CE?
20
10.05.2019 - curs
-scopul jocului
-importanta jocului
2. Verificarea cunostintelor
5. Tranferul conostintelor
PROIECTUL DIDACTIC
2. Analiza resurselor
3. Elaborarea strategiei
4. Evaluarea
B. Desfasurarea lectiei
C. Planul tablei
21
A . Date generale
Data:
Clasa:
Subiectul lectiei:
Tipul lectiei:
Competente generale:
Competente specifice:
Obiective operationale:
- Mijloace didactice:
- Forme de organizare:
Auditii:
B . Desfasurarea lectiei
- Ocupa cea mai mare pondere, prezinta detaliat activitatile de invatare, strategiile
didactice si modalitatile de evaluare a procesului educativ
C . Planul tablei
• Prezinta sintetic continutul lectiei
17.05.2019 - seminar
Tema
Auditii obigatorii:
3. - 4. - 5. - La alegere
22
Subiecte de examen provizorii:
4. Invatarea unui cantec dupa auz (din capitolul secvente specifice de invatare) - pag. 14
15. Activitati de invatare pentru dezvoltarea simtului ritmic - băgați din burtă 🤣
16. Activitati de invatare pentru dezvoltarea simtului melodic - băgați din burtă 🤣
Suport de curs M. Timariu - Didactica muzicala aplicata (are mai multe exemple)
1. Captarea
atentiei
1. Captarea atentiei
3. Dirijarea invatarii
23
Predarea invatarea
Obtinerea performantei
5. Transferul cunostintelor
Este individual, trebuie sa fie un nou tip de exercitiu pe care elevul il face fara ajutor.
24.05.2019 - seminar
31.05.2019 - curs
Mijloace didactice
- Instrumente muzicale
- Noile tehnolocii
- Materiale auxiliare
Definitie: catecul este principalul mijloc de exersare a cantarii vocale. Cantecul reprezinta:
- continut al invatarii
- Resursa
- Euritmia
- Cantarea instrumentala
24
- Auditia muzicala
- SINCRETISMUL SI CANTECUL
| | |
Functiile cantecului:
Functia didactica (prin care se introduc diferite elemente de limbaj muzical: durate, formule
ritmice, noe, notiuni despre intensitatea sunetului muzical, tempo, etc.)
Functia educativa - mesajul transmis. Tematica divera: scoala, religie, familie, natura,
plante, animale, anotimpuri, univers, popoare, existenta umana.
SARCINI DE LUCRU:
1. Gama Do major
2. Inttervalul de cvarta
3. Masura de 3/4
- Ambitusul cantecului (“do e o doamna mai voinica”) este in intervalul specifica, do1 - do2
MASURA DE 3 TIMPI
Brahms’s Lullaby
Gandire laterala:
- Pentru ce alte subiecte de lectii se potrivesc cantecele prezentate anterior?
- Gaseste un alt cantec care se preteaza a fi abordat la mai multe activitati muzicale.
Important:
- selectia cantecelor sa respecte particularitatile de varsta ale elvilor
25
- Gestul dirijoral pentru inceperea cantecului sa fie clar, precis.
07.06.2019 - Curs
• Profesorului
• Elevului / studentului
• Inspectorilor
• Familiei
DEFINITIA EVALUARII
• Pe baza judecatilor de valoare elaborate se pot adopta anumite decizii care sa conduca la
optimizarea continua a activitatii.
DEFINITIA AUTOEVALUARII
DEFINITIA DOCIMOLOGIEI
Docimologia: este stiinta evaluarii; stiinta ce are ca obiect studiul sistematic al examenelor,
in special a sistemelor de notare si a comportamentului examinatorilor si a celor examinati.
26
COMPONENTELE CONSTRUCTIVE ALE PROCESULUI EDUCATIV
Metode de verificare
Verificare
Instrumente de verificare
Performante scolare
Masurare
Standarde docimologice
EVALUARE Note
Semnificare
Calificative
Justificare normativa
Argumentare
Justificare formativa
• Primul moment al verificarii reuneste modalitatile efective cu ajutorul carora sunt adunate
informatii despre nivelul performantelor scolare ale elevilor, si anume:
-metode de verificare
-instrumente de verificare
• Al doilea moment in procesul de evaluare este cel al masurarii, definit ca fiind “procedeul
de punere in cprespondenta, pe baza anumitor reguli, a unor concepte abstracte cu
anumiti indicatori empirici”
• Formativa urmareste mai mult deccat o simpla expunere in scopul justificarii corectitudinii
notei / calificativului, si anume mobilizarea elevului, alternarea motivanta a acestuia in
scopul depasirii permanente a nivelului de performanta atins la un moment dat.
27
EVALUAREA DIDACTICA- DEMERS CONTINUU, INTEGRAT IN
PROCESUL DE INVATAMANT
INTERDEPENDENTE ALE PROCESULUI DE INVATAMANT
• Predare
• Invatare
• Evaluare
• Autoevaluare
CUPRINS
I. Taxonomia evaluarii
I. TAXONOMIA EVALUARII
1. Volumul de informatie supus verificarii
- evaluarea parcelara
- evaluarea globala
- evaluarea continua
- evaluarea finala
- evaluarea clasificatorie
- evaluarea de progres
a. Evaluarea initiala este o forma de evaluare realizata la inceputul unei sitatii de instruire
in scopul furnizarii profesorului a unor informatii referitoare la cunoasterea nivelului de
pregatite al elevilor, indentificarii eventualelor lacune existente in pregatirea acestora.
• Cat este de deschis fiecare elev pentru a invata materia pe care o predau? (motivatie
pentru invatare)
28
- Stabileste o lista de probleme esentiale din materia parcursa pentru a stabili nivelul
insusirii acestora
Dupa aplicare si corectare, profesorul face inventarul lacunelor si al greselilor tipice stabilind
o prima grupare a elevilor care sa-l sprijine in munca diferentiata si individualizeaza. Aceste
grupe nu raman definitive, caci recuperarea lacunelor de catre elevi va conduce la
regurparea lor.
b. Evaluarea continua
Carecteristi:
• Are avantajul de a identifica atat punctele tari cat si neajunsurile procesului de predare
invatare
c. Evaluarea finala
Strategia evaluativa finala (sumativa/cumulativa)
Este mai complexa pentru ca trebuie sa furnizeze informatii relevante despre nivelul
pregatirii elevilor (cu raportare la prevederile programei scolare) la sfarsitul unei etape de
intruire (semestru, an scolar, ciclu de scolarizare).
• Vizeaza evaluarea rezultatelor avand insa efecte reduse pentru ameliorarea procesului
(neinsotind procesul didactic secventa cu secventa, nu permite ameliorarea lui decat
dupa periodizare relativ indelungate, de regula, pentru generatiile urmatoare de elevi)
• Realizarea unui sondaj in randul materiei supusa evaluarii (nu poate oferi informatii
complete cu privire la masura in care subiectii cunosc tot continutul ce a fost predat)
29
2. Masurare a progresului realizat de elev
3. Functia motivationala
Modul în care este apreciat copilul în școală devine pentru acesta un punct de reper
în auto aprecierea sa, în formarea imaginii de sine. Aprecierea profesorului este însușită de
grupul clasă și are influență asupra relațiilor dintre elevi, asupra statutului sociometric al
elevului.
5. Functia de reglare
TIPOLOGIA ITEMILOR
- definitie si caracterizare generala
1. Itemii obiectivi
2. Itemii semiobiectivi
3. Itemii subiectivi
• Itemi care presupun selectarea unui răspuns din mai multe variante oferite; ei conțin
răspunsul corect / răspunsurile corecte alături de alte variante incorecte și, eventual,
30
instrucțiuni referitoare la modul în care individul evaluat urmează să selecteze și să
înregistreze răspunsul corect;
• Itemi obiectivi;
• Itemi semiobiectivi;
• Itemi subectivi.
TIPURI DE ITEMI Itemi cu alegere duala Itemi cu raspuns scurt Rezolvare de probleme
31