Sunteți pe pagina 1din 8

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL NR.

2 JIBOU,
JUDEȚUL SĂLAJ

GRUPA: MARE „ALBINUȚELE”


TEMA ANUALĂ: CUM EXPRIMĂM CEEA CE SIMȚIM?
TEMA PROIECTULUI TEMATIC: ,,ÎN LUMEA FASCINANTĂ A ARTEI”
TEMA SĂPTĂMÂNII:”POVEȘTI CARE NE ÎNVAȚĂ”
TEMA ACTIVITĂȚII: „AVENTURILE PEȘTELUI CURCUBEU”
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

EDUCATOARE: PROF. ÎNV.PREȘCOLAR MUREȘAN IULIANA


UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu Program Normal, Nr. 2., Jibou
NIVEL DE VÂRSTĂ/GRUPA: 5-6 ani, nivel II, Grupa mare
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,,Cum exprimăm ceea ce simțim?”
TEMA PROIECTULUI: ,,În lumea fascinantă a artei”.
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Poveștile ne învață”
TEMA ACTIVITĂȚII: „Aventurile peștelui Curcubeu”
TIPUL ACTIVITĂŢII : consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi.
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată ADP+ADE(DLC+DOS)+ALA+JALA
LOCUL DESFĂȘURĂRII: Sala de grupă
ELEMENTELE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE:
ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)
RUTINE:
 Întâlnirea de dimineaţă: salutul, prezenţa, calendarul naturii, noutatea zilei.
 Ne pregătim pentru masă – exersarea deprinderilor de igienă personală și colectivă;
 Micul dejun și prânzul– exersarea autonomiei şi a deprinderilor de autoservire;
 Îmi fac ordine la masa de lucru – deprinderi de igienă individuală şi colectivă,
deprinderi de ordine şi disciplină.
TRANZIȚII:
1. „Baby shark”
2.,,Rândul iute să-l formăm
Către baie să plecăm
Pe mânuțe ne spălăm
Este timpul să lucrăm”
3. ,,Am muncit cu spor
Toate sunt la locul lor.
Rândul iute să formăm,
Către baie să plecăm.”
Pe mânuțe ne spălăm
Este timpul să mâncăm.”
ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE
ADE- Domeniul Limbă și Comunicare, Domeniul Om și Societate
DLC(educarea limbajului) „Peștele Curcubeu” - povestea educatoarei
DOS(activitate practică) „Prietenii peștelui Curcubeu”-activitate practică
MIJLOC DE REALIZARE: povestea educatoarei, activități practice gospodărești

CENTRE DE INTERES
ACTIVITĂȚI LIBER ALESE
ALA:
Nisip și apă: „Găsește și ghicește”
Modelaj din nisip chinetic
Joc de rol: „De-a pescarii”
Știință: „Vietăți mici și frumoase pe brațele caracatiței așezate”
ALA:
”Dansul prieteniei”- dans tematic
„Rechinul și peștii!”- joc distractiv

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


 Interacțiuni cu adulții și cu copiii de vârste apropiate
 Mesaje orale în diverse situații de comunicare;
 Curiozitate, interes și inițiativă în învățare;
 Exprimarea orală a mesajului, a emoțiilor etc (exprimarea expresivă).
 Activare și manifestare a potențialului creativ
 Motricitate grosieră si motricitate fină în contexte familiale
 Comportamente prosociale,de acceptare si de respectare a diversitatii

COMPORTAMENTE VIZATE:
 Manifestă încredere în adulții cunoscuți, prin exersarea interacțiunii cu aceștia;
 Inițiază/ participă la interacțiuni pozitive cu copii de vârstă apropiată
 Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea și învăţarea în situații noi;
 Demonstrează capacitatea de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni,
emoții proprii (comunicare expresivă);
 Participă la activități de grup și la activități de joc, în situații uzuale, în calitate de
vorbitor.
 Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice.
 Utilizează mâinile si degetele pentru realizarea de activităti variate
 Initiaza/participă la interacțiuni pozitive cu copiii de vârstă apropiată
 Demonstrează acceptare si înțelegere față de celelalte persoane din mediul apropiat
SCOPUL ACTIVITĂȚII: formarea unor trăsături de caracter transmise prin povești.
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual, în grupuri.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
ALA:
NISIP ȘI APĂ:
 Să găsească comorile ascunse in nisip ascunse în nisip;(scoici, steluțe, pietre ornamentale)
 Să modeleze forme din nisip kinetic;
 să manipuleze corect materialul pus la dispoziţie (forme de plastic viețuitoare marine,
nisip kinetic, nisip fin, scoici apă,);
JOC DE ROL:
 să manevreze cu atenție intrumenteleutilizate (undițe cu mecanisme diferite, pestișori
magnetici)
 să manipuleze corect materialul pus la dispoziţie.
 să coopereze cu colegii în timpul jocului.
ȘTIINȚĂ:
 să sorteze viețuitoarele marine după criteriul culoare și formă
 să așeze pe tentacolele caracatiței tot atâtea viețuitoare cât indică cifra.
 să utilizeze un limbaj matematic specific
ALA:
 Să execute corect mișcările dansului;
 Să sară în apă la semnalul dat;
 Să respecte regulile jocului.
ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE:
ADE(DLC+DȘs+DOS)
 să formuleze minim două predicții de continuare a poveștii valorificând experiența
personală sau imaginația de tip creator
 să reconstituie firul narativ al poveștii pe baza întrebărilor propuse
 să lipească solzii peștișorilor folosindu-se de materiale reciclabile
 să analizeze comportamentul și atitudinea Peștișorului Curcubeu față de alte viețuitoare
marine;
STRATEGII DIDACTICE:
 METODE ȘI PROCEDEE: undițe de plastic cu magnet, peștișori magnetici, găleti de
plastic, bărcuța gonflabilă, figurine de plastic în forme de vietuitoare marine, acvarii,
vietuitoare marine, scoici, nisip kinetic, nisip fin, măsuța pentru centru nisip si apa,
acvariu, tabla magnetică, elemente din poveste (personaje cu bandă magnetică etc),
steluțe, scoici, imagini din poveste, cufăr, scrisoare, cartoane (albastre, portocalii, verzi),
hârtie glasată, viețuitoare marine din carton perforate, elemente marine din carton colorat,
lipici, paiete, buline colorate, nasturi, buline din dantelă, ;
 MATERIALE DIDACTICE: planșe cu imagini din poveste, siluete, poieniță,
DURATA: o zi
BIBLIOGRAFIE:
1. Curriculum pentru învățământul preșcolar (3-6/7 ani), M.E.C.T., București, 2008.
2. Metoda proiectelor la vârste timpurii, M.E.C., Editura, Miniped, București, 2002.
3. Texte și materiale ajutătoare ”Educarea limbajului la preșcolari”Editura, Aramis, București,
2004.
4. Revista învățământului preșcolar, nr. 1-2, 2010.
5. Metode interactive de grup- Ghid metodic, Editura, Arves, București, 2002.
SCENARIUL ZILEI

Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineață. La intrarea în sala de grupă fiecare


copil își alege imaginea care reprezintă o formă de salut. Copilul desemnat prin numărătoare îi
primește și se salută în consecință. Toți copiii se vor așeaza în semicerc pe perne, apoi se vor
prezenta folosindu-se de undițe și de poze.
Prezenţa este realizată în manieră interactivă. Copiii sunt rugați, după ce şi-au auzit
numele, să vină să-și pescuiască poza din baltă şi să o pună pe tabloul marin printre peștișori.
Astfel se vor stabili şi absenţii zilei, copiii a căror poză vor rămâne în baltă. Se vor număra toţi
copiii.
Calendarul naturii
Se va completa împreună cu copiii ajutaţi de întrebările: ,,Ce zi este astăzi?”, ,,În ce lună
suntem?”, ,,În ce anotimp ne aflăm?”, ,,Cum este vremea?”. Copilul care răspunde corect la
aceste întrebări va aşeza jetonul potrivit în spaţiul corespunzător din calendar.
Împărtășirea de grup
Indiferent că este cald sau frig, noi venim zilnic la grădiniță pentru a învăța lucruri noi sau
de a povesti colegilor noștri lucruri care ne-au impresionat. Educatoarea va povesti copiilor
experiența trăită cu ceva timp în urmă când a mers la mare și a făcut scufundări.
„Dragi copii, în timpul scufundărilor, am văzut mulți pești colorați de toate mărimile, broaște
țestoase, steluțe de mare și multe alte viețuitoare marine.
Activitatea de grup
Utilizându-se metoda brainstorming, copiii vor numi viețuitoarele subacvatice pe care le
cunosc. Se va pune accent pe diversitatea lumii din adâncurile apelor și cu preponderență pe
diversitatea peștilor.
 Mesajul zilei
În urma discuțiilor despre viețuitoarele subacvatice se conturează mesajul zilei: „Fiecare
peștișor are frumusețea lui și noi trebuie să-l acceptăm și să-l apreciem așa cum este el!”
 Noutatea zilei
Educatoarea îi va anunța pe copii că astăzi vor face o nouă călătorie în lumea adâncurilor
apelor „Știți voi care este cea mai înțeleaptă vietate din ocean?”. Caracatița Tița cunoaște toate
tainele oceanului. Dorința ei este ca voi să aflați comorile din adâncurile mării. Ca să descoperiți
comoara pregătită de Caracatița Tița, veți avea de îndeplinit anumite sarcini.
Astfel, la centrul „Știință”, copiii vor avea de sortat viețuitoarele marine după criteriul
culoare și formă, apoi vor avea de așezat pe tentaculele caracatiței tot atâtea viețuitoare cât indică
cifra. Cei de la centrul Artă, vor avea de așezat bomboanele Skittels pe farfuria în formă de
pește. După ce le vor termina de așezat vor turna un pic de apă calda în farfurie, cât să cuprindă
toate bomboanele și vor observa cu atenție ce se întâmplă: culoarea (colorantul) din bomboane se
va combina cu apa, sub forma unor raze îndreptate către centrul farfuriei, realizând un curcubeu
încântător. Cei de la centrul Joc de rol vor avea de pescuit cu ajutorul unor undițe, peștișorii din
baltă.
Trecerea la centre se va realiza printr-o tranziţie:
„Peștișori mici și isteți
Hai să mergem la măsuțe
Frumos să ne așezăm
Și la centre să lucrăm”
Copiii vor lucra la centre în funcție de culoarea peștișorului de pe ecuson, iar după ce și-
au îndeplinit sarcina la centrul respectiv, se vor deplasa la următorul centru, astfel încât să
parcurgă toate centrele. La fiecare centru, educatoarea va demonstra modul de lucru și va oferi
indicații și ajutor copiilor care au nevoie. După ce fiecare copil și-a terminat lucrul la măcar unul
dintre centre, se face analiza lucrărilor realizate, prin metoda Turul galeriei.
Printr-o tranziţie, „Baby Shark”, se va trece la ADE.
Educatoarea va relata povestea „Peștele Curcubeu” de Marcus Pfister, utilizând o
prezentare powerpoint. Pe parcursul povestirii, se va utiliza metoda predicțiilor. Educatoarea va
spune povestea până la un punct, oprindu-se și solicitând copiii să găsească o continuare. După
numirea variantelor găsite de copii, se va continua povestea. Se va constata care copil a fost cel
mai aproape de firul epic al poveștii. După finalizarea povestirii, pentru a rezuma acțiunea
poveștii și a reține mai bine personajele poveștii, se propune copiilor, pe baza unor întrebări,
completarea unui ciorchine cu personajele poveștii.
Activitatea se continuă cu definitivarea acvariului pictat dimineața, la centrul Artă. Copiii
vor primi fiecare câte 3 siluete de peștișori pe care le vor decora cu materialele puse la dispoziție.
Unul dintre cei 3 peștișori va fi decorat cu materiale strălucitoare, asemenea, Peștelui Curcubeu
din poveste. Repartizarea la centre se va realiza după culoarea peștișorului de pe ecuson. La
primul centru Peștele Curcubeu va fi realizat folosind paiete, la al doilea, folie de aluminiu, iar la
al treilea, mărgele de nisip. Ceilalți peștișori vor fi realizați din hârtie colorată. După definitivarea
lucrărilor, se va realiza analiza lor pe baza criteriilor prestabilite.
Cu scopul interpretării corecte a acțiunii și a faptelor personajelor, dar și a mesajului
promovat de poveste, copiii vor rezolva sarcinile de pe cub. Se va insista, din nou, pe mesajul
desprins din poveste, respectiv, acceptarea diversității și manifestarea toleranței față de ceilalți, pe
stabilirea unor relații de prietenie indiferent de felul în care arată celălalt.
Printr-o tranziție, „Under the sea”, se va trece la ALA 2. Se vor desfășura jocul de atenţie:
„Unde s-a ascuns peștișorul?”, respectiv, jocul distractiv: „Rechinul și peștii”. Educatoarea va
explica modul de desfășurare al jocului și regulile acestuia, se va realiza jocul de probă și pe
urmă, jocul propriu-zis. La sfârșitul activității, copiii vor primi recompense pentru modul în care
au participat la activitate și pentru efortul depus pentru îndeplinirea sarcinilor activității.

S-ar putea să vă placă și