Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
20.02.2017
Curs 1
27.02.2017
Curs 2
Indemnizația de asigurare
Indemnizația de asigurare = suma de bani pe care A o plătește a sau beneficiarului
a) asigurări contra daunelor (bunuri și răspundere civilă). Următoarele condiții
îndeplinite cumulativ:
1. producerea riscului asigurat
2. producerea riscului să genereze pagubă (p)
3. să existe legătura de cauzalitatea între risc și pagubă
b) asigurare de viață, îndeplinirea cumulativă a următoarelor condiții:
1. producerea evenimentului asigurat
2. dacă sunt îndeplinite condițiile din contractul de asigurare
3. dacă contractul a ajuns la scadență
Ia:
despăgubire contra daunelor
suma asigurată la asigurarea de viață
Despăgubirea
Suma de bani pe care A o plătește a sau beneficiarului pentru a compensa paguba
produsă de riscul asigurat.
Prin lege și prin condițiile de asigurare se stabilesc limitele maxime ale despăgubirii.
Condiții:
1. despăgubirea (d) ≤ suma asigurată (sa)
2. despăgubirea (d) ≤ paguba (p)
3. despăgubirea (d) ≤ valoarea reală a bunului în momentul producerii evenimentului
(vr)
Valoarea de asigurare (va) = valoarea bunului în momentul încheierii contractului de
asigurare.
T0 – la semnarea contractului – va
T1 – la producerea evenimentului – vr
Va este limita maximă a sa – legea nu permite supraasigurarea.
06.03.2017
Curs 3
Specificație/ Sistem SAP SPR FD FA
de acoperire D=p*Sa/Vr D=p D=P-FD D=0, dacă P≤
(10%*Sa) Fa
D=P, dacă P >
Fa
P ≤ Sa
(500 u.m.)
I Sa = Vr = 10.000 10.000 10.000 9.000 10.000
A P = Vr = 10.0000
(pagubă totală)
B P < Vr, P=8.000 8.000 8.000 7.000 8.000
(pagubă parțială)
II Sa < Vr = 8.500 8.500 8.500 8.500- 8.500 (maxim
(subasigurare) 10%*8.500=7.650 suma asigurată)
2.1 P = Vr, P = 10.000
(pagubă totală)
2.2.1 P<VR P=Sa P=8.500 7.225 8.500 7.650 8.500
. P<Vr P>Sa P=9.000 7.650 8.500 (nu am 8.500-850=7.650 8.500
2.2.2 luat 9000, (paguba este mai
. deoarece D ≤ mare decât suma
Sa) asigurată și rezultă
că limita maximă a
răspunderii
asigurătorului este
8.500)
7.000-850=6.150
P < Sa P=7.000 5.950 7.000 7.000
Verificare:
1. D ≤ Sa
2. D ≤ P, sistemul răspunderii limitate D ≤ P-F
3. D ≤ Vr
Asigurări și reasigurări
13.03.2017
Curs 4
Asigurarea multiplă
Posibilitatea ca același bun să fie asigurat la mai mulți asigurători a fost introdusă prin
legea 136/1995 și preluată în noul cod civil sub denumirea de asigurare multiplă.
Situații:
Fiecare contract de asigurare se referă la riscuri diferite (răspunderea revine
asigurătorului care a asigurat riscul generator al pagubei);
Contractele de asigurare se referă la aceleași riscuri asigurate (se pune problema
modului în care se împarte răspunderea) – legea prevede:
Asigurări și reasigurări
Condiții:
Aplicație 1:
Vr = 10.000 u.m. este asigurat pentru același complex de riscuri la mai mulți
asigurători pentru următoarele sume asigurate:
SaA = 2.000 u.m.
SaB = 3.000 u.m.
SaC = 4.000 u.m.
SaD = 1.000 u.m.
Se produce riscul asigurat și are loc distrugerea în întregime a bunului. (P=Vr)
3.000
B: PB=10.000 * = 3.000
10.000
4.000
C: PC=10.000 * = 4.000
10.000
1.000
D: PD=10.000 * = 1.000
10.000
c) Sistemul de acoperire: ΣSai=Vr, putem folosi atât sistemul primului risc SPR, cât și
sistemul acoperirii proporționale SAP (nu ne zice nimic de franșiză)
Recomandabil SPR: D = P D ≤ Sa
Di = Pi D ≤ Sai
Asigurări și reasigurări
DA = 2.000; DA=SaA
DB = 3.000; DB=SaB
DC = 4.000; DC=SaC
DD = 1.000; DD=SaD
B. GaP=
∑ Di = 10.000 =1
P 10.000
Aplicație 2
Vr = 10.000 u.m. este asigurat pentru același complex de riscuri la mai mulți
asigurători pentru următoarele sume asigurate:
SaA = 3.000 u.m.
SaB = 4.000 u.m.
SaC = 5.000 u.m.
SaD = 1.000 u.m.
Se produce riscul asigurat și are loc distrugerea în întregime a bunului. (P=Vr)
A.
a) Sa/Vr: ΣSai>Vr (paguba va fi acoperită în întregime: P=P*)
Sa i
b) Stabilim paguba a cărei acoperire cade în sarcina fiecărui asigurător Pi = P *
∑ Sa i
3.000
A: PA=10.000 * = 2.307,7
13.000
4.000
B: PB=10.000 * = 3.076,9
13.000
5.000
C: PC=10.000 * = 3.846,2
13.000
1.000
D: PD=10.000 * = 769,2
13.000
c) Sistemul de acoperire: ΣSai=Vr, putem folosi atât sistemul primului risc SPR, cât și
sistemul acoperirii proporționale SAP (nu ne zice nimic de franșiză)
Recomandabil SPR: D = P D ≤ Sa
Di = Pi D ≤ Sai
DA = 2.307,7; DA < SaA
DB = 3.076,9; DB < SaB
Asigurări și reasigurări
Aplicație 3
Dacă:
DA=3.000
DB=4.000
DC=5.000
DD=1.000
Aplicație
Un agent economic asigură clădirea unui depozit și conținutul acestuia împotriva unui
complex de riscuri pentru următoarele sume:
SaC = 100.000 u.m. (clădire)
SaCo = 50.000 u.m. (conținut)
Se produce riscul asigurat și rezultă:
- avarierea clădirii în proporție de 75%;
- avarierea conținutului în proporție de 90%.
Din procesul verbal de constatare a pagubei rezultă:
- clădirea poate fi recondiționată și pot fi refolosite elemente recuperate în sumă de
10.000 u.m.;
- asiguratul a luat măsuri de limitare a pagubei dovedite cu documente justificative în
cuantum de Smăsuri de reducere pagubă = 7.000 u.m.
Din devizul întocmit de o societate de construcții rezultă:
- valoarea din nou a clădirii este VN = 200.000 u.m.;
- gradul de uzură al clădirii existente G = 60%;
- costul reparației = 150.000 u.m.
Asigurări și reasigurări
Rezolvare:
Clădire
Vr = VN – U = 200.000 – 60%*200.000 = 80.000 u.m., unde U = uzură = gradul de uzură *
valoarea)
Comparăm Sa cu Vr => Sa>Vr => asigurătorul poate acoperi paguba în întregime
P – sistemul primului risc
P = Gradul de avarie * Vr = 75% * 80.000 = 60.000 u.m.
P*(care va fi acoperită de asigurător) = P + Smăsuri de reducere pagubă – Vrecuperărilor = 57.000 u.m.
D = P* = 57.000 u.m.
Verificare:
1. D ≤ Sa, 57.000 < 200.000
2. D ≤ P, 57.000 = 57.000
3. D ≤ Vr, 57.000 < 80.000
23.03.2017
Curs 6
n
i Ik * fk
I *n
k k
k 1 n k
(2 și 3 sunt estimări de probabilități de producere a riscului)
4. Abaterea medie pătratică
( I i) 2
* nk
( I k i) 2 * f k
k
2
n k
5. Stabilirea primei nete (p)
p=i+σ
Aplicație
1. Stabiliți prima netă per bun și prima netă totală în cazul asigurării a 2000 bunuri cu
o sumă asigurată medie de 120 u.m./bun.
1 2 3 4 Σ
V (u.m./bun) 80 90 76 100
N (bunuri asigurate) 3.000 2.000 4.000 3.000
n (bunuri despăgubite) 200 700 500 300 1.700
v (u.m./bun) 15 30 20 40
Ik 0,0125 0,116 0,065 0,04
6
Ik*nk 2,5 81,62 27,5 12 123,62
i 0,0727
(Ik-i)2*nk 0,7248 1,349 0,1526 0,3207 2,5511
0
i=0,0727
σ=0,0387
p=0,0727+0,0387=0,1114
Pu=p*V=0,1114*120=13,36
Put=Pu*N=13,36*2.000=26.720 u.m.
Dacă p este aproape de 1, Pa ~ Sa
27.03.2017
Curs 7
1. Prima brută
Prima net-> risc -> fondul de asigurări-> despăgubire
Adaos / Încărcătura primei
2. Cota de Primă netă – pe baza trecutului statistic
Manager: P(D>Pnt)=?
a=? (la câți ani apare un an nefavorabil)
Analiza se desfășoară:
La nivelul fiecărei categorii sau grupe de risc
La nivelul întregii activități de asigurări de bunuri
Asigurări și reasigurări
Etape:
1. Abaterea medie pătratică
s * n * q * (1 q) , unde:
S = suma asigurată per bun;
n = numărul de bunuri asigurate;
q = probabilitatea ca dauna să se producă = cota de primă netă
D:[(Pnt-σ);(Pnt+σ)]
Obs: cu cât k este mai mic, stabilitatea financiară este mai bună.
k
P D Pnt
3. 2
4. Numărul de ani la care apare un an nefavorabil
100
a
k
*100
2
Cum îmbunătățim stabilitatea financiară:
A. Creșterea numărului de bunuri asigurate
B. Majorarea cotei de primă netă
C. Cedarea în reasigurare
Pentru a ști dacă se impune cedarea în reasigurare se calculează suma asigurării maxime
care permite un grad de stabilitate corespunzător.
x 2* kT 2 * PnT
Obs: Folosim T pentru că ne referim la întreaga activitate de asigurare.
kT = coeficientul de stabilitate financiară la nivelul întregii activități de asigurare
PuT=prima netă încasată la nivelul tuturor categoriilor de asigurări de bunuri practicată de
societatea de asigurări.
Aplicație
1. Aplicație suport-curs.
a) a=?
b) R=? Se impune cedarea?
Grupa de risc n Sa Cotă Pnt σ k a (ani)
(bunuri) (u.m./bun) Pn
I 670 150 1,6 1.608 487,18 0,3 7
II 1.400 300 1,3 5.460 1.271,5 0,23 9
III 2.100 350 0,7 5.145 1.337,21 0,25 8
Total 4.170 850 3,6 12.213
Asigurări și reasigurări
100
a
k
*100
a) 2
k
Pnt
Pnt=%Pn * Sa * n
s * n * q * (1 q)
b)
R : x 2* kT 2 * PnT 549,58u.m. / buc
Dacă Si ≤ x => nu se impune cedarea în reasigurare
Si > x => se impune cedarea în reasigurare
30.03.2017
Curs 8
Stabilitatea financiară
Aplicație
Grupa de risc n Sa Cotă Pnt σ k P(D>Pnt)
(bunuri) (u.m./bun) Pn
I 500 1.000 3 15.000 3.814 0,25 0,125
II 2.000 500 1,5 15.000 2.718 0,18 0,19
III 1.200 700 0,8 6.720 2.160 0,32 0,16
Total 36.720 5.158 0,14 0,07
a) tabel
b) P(D>Pnt) = ?
k
P D Pnt
2
S * n * q *(1 q)
Pnt=%Pnt * Sa * n
Asigurări și reasigurări
T 12 2 2 32
k
Pnt
c) Cum se modifică stabilitatea financiară dacă numărul de bunuri asigurate se dublează?
03.04.2017
Curs 9
k1
Ik
k0
1 Pnt0
Ik *
Pnt1 2
S * n1 * q *(1 q ) q * S * n0
Ik *
q * S * n1 S * n0 * q *(1 q )
n1 * q *(1 q) n0
Ik *
n1 n0 * q *(1 q )
1 1
I k n0 2 * n1 2
n0
n1
Ik 2
Reasigurări
CR = contractul de reasigurare
Reasigurare = îmbunătățire a stabilității financiare a societății de asigurare prin
cedarea unei părți din riscurile subscrise unei alte societăți specializată în asigurări sau
reasigurări.
Dpdv financiar – Prime de asigurare cedate (Pac) reasigurătorului.
Modalități de împărțire a riscului între soc de asigurări:
Asigurări și reasigurări
Coasigurarea
Reasigurat = societate de asigurări care cedează o parte din riscul subscris
Reasigurător = societate de asigurări sau reasigurări care acceptă în reasigurare riscul
cedat de asigurat
Reținere proprie = denumiri specifice la diferite contracte de asigurări = partea din
riscuri care rămâne la reasigurat
Categorii de reasigurări:
1. Modul de stabilire (conținutul)
- Obligatorii – încheiere contract de asigurare obligatoriu pentru ambele părți;
- Facultative – oricare dintre părți poate accepta sau respinge contracte de reasigurare;
- Mixte – obligatoriu pentru reasigurător, facultativ pentru reasigurat
2. Modul de stabilire a răspunderii părților
a) Cu referire la Sa
Variante: R proporționale sau neproporționale
Reasigurări proporționale
Răspunderea părților se stabilește ca procent din Sa.
Exemplu: A cedează în reasigurare 30% din riscurile subscrise la o anumită categorie de risc
astfel:
a) Ry – 60% din Sa
b) Rz – 40% din Sa
Reținerea proprie: 70% din Sa.
Aceleași procente se aplică pentru a stabili:
1) Partea din prima de asigurare cedată reasigurătorului, respectiv rămasă la dispoziția
reasigurătorului.
2) Cât din Ia va fi suportată de către reasig și cât de asig.
Reasigurarea proporțională cotă parte
Aplicație
Vr = 700.000 EUR
Sa = 650.000 EUR
%Pa = 2%
Rp = 20% * Sa
Rx = 25% * Sa
Ry = 30% * Sa
Rz = 25% * Sa
Gavariere = 34%
a) D=?
b) Dr=? DRx = ? DRy = ? DRz = ?
c) Par=?
d) DR=?
Pa = %Pa * Sa
Pa = 2% * 650.000 = 13.000
Par=%r * Pa = 2.600
PaRx=%Rx * Pa = 3.250
PaRy=%Ry * Pa = 3.900
PaRz=%Rz * Pa = 3.250
24.04.2017
Curs 11
- Reținere proprie
- Reasigurări: proporțională (Sa), neproporțională (daună)
- Modul de stabilire a răspunderii
- Rproporționale: cotă parte (x), excedent Sa(y), mixt (x+y);
Excedent Sa
A devenit reasig are posibilitatea să exprime răspunderea sa atât în mărime relativă,
cât și în mărime absolută.
Ex: reținerea este de 30% din Sa, dar nu mai mult de 50.000 u.m. Reținerea proprie se
numește plin de conservare. Partea care va fi cedată se numește excedent de sumă și va fi
cedată unui asigurător sau mai multor.
Răspunderea care revine fiecărui reasigurător se stabilește:
a) Ca mărime relativă;
b) Ca mărime absolută;
c) Ca multiplu deplin.
Aplicație
1. Grilă
Sa=3.050.000 u.m.
Rpr=50.000 u.m.
Rx = 500.000 u.m.
Ry = 1.000.000 u.m.
Rz = 1.050.000 u.m.
Se cere:
I. Răspunderea maximă a R
1. 60 plinuri de conservare corect
2. 3.050.000 u.m. incorect
3. 300.000 u.m. incorect
RmaxR (plinuri) = excedent Sa / valoare plin = 3.000.000/50.000 = 60
RmaxR (plinuri) = (Sa – Rpr) / valoare plin
II. Participarea Rx este:
1. 10 plinuri conservare corect
2. 15% incorect
3. 500.000 corect
Asigurări și reasigurări
2. Vr = 300.000
Sa = 250.000
Rpr =80.000
Rx = 30% * Sa = 75.000
Ry = 23% * Sa = 57.500
Rx = 15% * Sa = 37.500
%Pa = 4%
P = 130.000
Se cere:
1) D = ?
2) Dr = ?
3) DRx,y,z = ?
4) %Pr = ? PaRx,y,z
5) Tipul de contract de reasigurare
5) CR – proporțional (x,y,z) și excedent sumă asigurată: reținere proprie – reasigurarea se
exprimă în formă absolută.
Rpr(%) = Rpr / Sa = 80.000 / 250.000 = 32%
1) Compar Sa cu Vr
250.000<300.000 deci SAP
D=P * Sa/Vr = 130.000 * 250.000 / 300.000 = 108.333
2) Dr = %r * D = 32% * 108.333 = 34.667
3) DRx = %Rx * D = 30% * 108.333 = 32.500
DRy = 24.916
DRz = 16.250
4) Pa = %oa * Sa = 4% * 250.000 = 10.000
Par = %r * Pa = 32% * 10.000 = 3.200
PaRx = %Rx * Pa = 30% * 10.000 = 3.000
PaRy = %Ry * Pa = 23% * 10.000 = 2.300
PaRz = %Rz * Pa = 15% * 10.000 = 1.500
02.05.2017
Curs 12
Asigurări și reasigurări
Aplicație 1
CR
%PR=30%
%PrBR=20%
r
SaT = 50.000.000 u.m.
Pa = 1.000.000 u.m.
D = 300.000 u.m.
R
V = 900.000 u.m.
Ch G = 5.000 u.m.
Rezerve de daună = 15.000 u.m.
Pierderi reportate = 10.000 u.m.
Se cere:
1. Comisionul de bază Cb?
Cb = 35% * Pc
Contract de reasigurare proporțional
%PR = 100% - 30% = 70%
Pc = % PR = 70% * 1.000.000 = 700.000 u.m.
Cb = 35% * 700.000 = 245.000 u.m.
2. Participarea reasiguratului la beneficiile reasigurătorului BrR
BrR = %PrBR * (BR – Pierderi reportate)
BR = V – Ch
Ch = CD + DR + Rezervele de daună + Ch G
DR = %PR * D = 70% * 300.000 = 210.000 u.m.
Ch = 245.000+210.000+15.000+500+475.000
BR = 900.000-475.000 = 425.000
BrR = 20% * (425.000-10.000) = 83.000 u.m.
3. Marja reasiguratului (mR)
BR pierderisuplim entare ChG B r R
mR *100
Pc
425.000 10.000 5.000 83.000
mR *100
700.000
mR 51%
Aplicație 2
CR
%PRr = 30%
%PBR = 25%
Ch G = 5% * Pc
Reportare pierderi
Ca: 2/3 din rata daunei estimate – rata daunei efectivă
Rdestimată = 45%
%Cb = 40%
Rdestimată = 45%
%Cb = 40%
Sa = 100.000 u.m.
Asigurări și reasigurări
08.05.2017
Curs 13
Examen
1. Toate temele pentru care avem suport pe platformă
2. Bibliografie
- notițe de curs
- suporturi curs platformă
- lucrări de specialitate – asigurări de bunuri și persoane (F. Alexandru și D. Armeanu – sinteză
teorie pt aplicații), Iulian Văcărel, orice altă carte.
Structură:
Teorie – grile + întrebări deschise (comparații – r. Prop cu r. Neprop , cotă parte cu excedent Sa)
Stabilire relația dintre 2 elemente (sistem de acoperire P și D/ Pa și Sa)
Prezentați un anumit aspect spefici asigurărilor (ex: franșiza)
+ aplicații ( 2, max 3)
Reasigurări neproporționale
În contractele de reasigurări neproporționale răspunderea părților se stabilește prin
referire la daună.
Ex: într-un contract de reasigurare, reținerea proprie a reasiguratului (r) o constituie daunele
până la 100.000 USD. Daunele într-un 100.000 și 300.000 USD sunt cedate reasigurătorului
(R) nivel 1, iar R nivel 2 acoperă daunele mai mari de 300.000 USD, dar nu mai mult de
800.000 USD. Se întregistrează o daună de 1.000.000 USD. Să se reprezinte sub forma unei
scheme modul de repartizare a daunei.
Aplicație 2/122
Se asigură marfă pentru export a cărei valoare de factură este de 270.000 USD (=Vr)
pentru suma de 250.000 USD. Asigurătorul devenit reasigurat reține în sarcina sa 30% * Sa,
restul cedează în reasigurare. Asigurătorul navei reține în sarcina sa daunele până la 80.000
USD.
V factură = Vr = 270.000 USD
Sa = 250.000
A – r: Rpr: D < 80.000 USD
Restul la R – R1 pentru D între 80.000 și 500.000 și R2 unde D mai mare de 500.000
Risc asig:
AvMf = 70.000 USD
AvN = 250.000 USD
1. D la care are dreptul proprietarul mărfii și modul de D al acestuia (DMf, Dmfr, DmfR)
2. D la care are dreptul proprietarul navei și modul de D al acestuia (DN, DNr, DNR1, DNR2)
0 80.000 500.000
Reasiguratul Reasigurătorul1 Reasigurătorul2
r
D = 80.000
DR1 = 250.000 – 80.000 = 170.000
DR2 = 0
15.05.2017
Asigurări și reasigurări
Curs 14
Aplicația 1 – stabilitate financiară
t0
n = 1.900 bunuri
Sa = 100 u.m./bun
% Pn = 3%
t1
S0 crește cu 20%
IS0 = 120%
Cum se modifica stabilitatea financiară? Δk =? Ik = ?
k
Ik 1
k0
1 Pnt0
Ik *
Pnt1 2
S1 * n * q * (1 q) q * S0 * n
Ik *
q * S1 * n S0 * n * q * (1 q)
Ik 1
Stabilitatea financiară nu se modifică. (Modificare Sa nu are incidențe asupra stabilității
financiare
Aplicația 2 – reasigurări
Vf = 400.000 u.m. (valoarea de factură = valoarea reală = Vr)
Sa = 320.000 u.m.
%Pa = 5%
Rpr = 100.000
Rx = 40% * Sa
Ry = 20% * Sa
Rz = restul
Ga = 70% (grad de avarie)
a) D = ?
b) Dr = ?, DRx,y,z, = ?
c) P0 = ?
d) P0r = ?, P0Rx,y,z = ?
Ry = 3.200
Rz = 1.400