Sunteți pe pagina 1din 13

Ministerul Educației Culturii și Cercetării al Republicii Moldova

Direcţia Învăţămînt Tineret și Sport Drochia


IPGimnaziul „Viorel Cantemir”, satul Sofia

Prima oră a noului an școlar


2020-2021

Proiect didactic
Comportamentul responsabil în spațiul școlii și în comunitate.
În contextul pandemiei COVID-19.

A elaborat :Mutruc Aliona,


diriginte clasa VI„B”

02 septembrie 2020
Data: 01 septembrie 2020.
Diriginte:Mutruc Aliona
Clasa: VI „B”
Disciplina: Dirigenție.
Subiectul lecției: Comportamentul responsabil în spațiul școlii și în comunitate.
Tipul lecției: Lecție mixtă.
Unități de competențe:
Adaptarea comportamentului la normele sanitaro-igienice de menținere a sănătății, demonstrând interes personal.
Obiective operaționale:
La sfârșitul lecției elevul va fi capabil:
O1- să explice prin cuvinte proprii noțiunea de igienă personală;
O2- să enumere produsele necesare pentru respectarea igienei personale acasă, în școală și în locuri publice;
O3- să numească care sunt responsabilitățile școlarului;
O4- să argumenteze importanța respectări normelor sanitaro-igienice în condiții de pandemie.
Produsul lecției:
Elaborarea unui cod de reguli și respectarea lor.
Strategii didactice:
a) Metode și procedee: Salutul, discuția ghidată, jocul didactic, conversația, explicația, asalt de idei.
b) Forme de organizare: frontal, independent.
c) Resurse: planșe, TIC, PPT, tabla, creta.
Strategii de evaluare: observarea, aprecierea verbală.
Demersul didactic
Secvențele Timp Ob. Activitatea învățător- elev Strategii didactice Evaluare
lecției Metode și Forme de Resurse
procedee organizare
Evocare 5 Asigur un climat favorabil demersului didactic.
min. Salutul. Frontal.
1. Salutul dirigintei
- Bine aţi revenit în casa cu suflet de lumină-şcoala.
Vă urez succes în noul an de studiu!
Meditați asupra poeziei
Cel mai bine e în viaţă Discuția Încurajări,
Când te scoli de dimineaţă ghidată. aprecieri
Cu un zâmbet larg pe faţă verbale.
Căci ştii că eşti sănătos
Si poţi fi lumii de folos.
O2 Numiți activitățile pe care le desfășoară un om sănătos

Realizarea 10 2. Descoperim proverbul.


sensului min. Sunt afișate la tablă 4 fișe de culori diferite. Pe fiecare fișă este scris un
cuvânt. Elevii restabilesc ordinea cuvintelor și descoperă proverbul.

este comoară. Sănătatea o

Ce înseamnă să fii sănătos? Sănătatea este


 o comoară.
-să nu te doară nimic;
-să nu mergi la medic;
-să nu primești medicamente.
 Cu ce este asemănată sănătatea? (cu o comoară)
Asalt de idei. Frontal-
Curățenia este mama sănătății. individual
Într-un corp sănătos- o minte sănătoasă. .
Mănânc fructe și legume ca să fiu sănătos.
Boala o simți, dar sănătatea - nu. .

Aprecieri
3. Asalt de idei- Igiena personală. verbale.
O1 La ce vă gândiți atunci când zic cuvântul igienă?

SĂPUN SĂNĂTATE
Frontal

IGIENĂ

Conversația.
BAIE CURĂȚENIE

O3
Igienă- un cuvânt pe care-l utilizăm atunci când ne referim la activități ce ne Asalt de idei
ajută să fim curați și sănătoși.

Frontal-
4. Reguli de aur pentru a fi sănătoși. individual
Ați auzit, cu siguranță, despre COVID-19.
. Aprecieri
Ce știți/ați auzit despre COVID-19? ? verbale.
-este un virus foarte periculos;
-se transmite de la persoane infectate, atunci când acestea tușesc, strănută.

Reflecția 10 Propun spre vizionare un filmuleț despre COVID-19, pe înțelesul


min copiilor: https://youtu.be/2dxHdNvHqnI
O4 Ce ați aflat din acest filmuleț?
Să elaborăm, acum, un cod de reguli pe care ar trebui să le respectăm pentru
evitarea îmbolnăvirilor. (PPT)
5. Sarcina ta este să prepari cea mai bună pizza pe care o poți face și să îți
convingi colegul/colega de bancă de acest lucru. Pentru asta, desenează pe o
coală albă un cerc și împarte-l în șase părți.

Pe fiecare porție din aluatul tău pune cât mai multe dintre ingredientele
5 min următoare, astfel:
Extindere √ Pe prima felie, cuvinte care descriu aspectul tău fizic; Individual
√ Pe a doua, o regulă respectată în spațiul școlii;
√ Pe a treia, desenează emoțiile tale;
√ Pe a patra, o regulă cum te comporți în clasă;
√ Pe a cincea, cum te comporți în timpul pauzei ;
√ Pe a șasea, ce poți face pentru a contribui la sănătatea
mediului în care trăiești?
este o
comoară.
Sănătatea

S-ar putea să vă placă și