Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
„LA FERMA”
PROIECT DIDACTIC
1
Unitatea de invatamant:Gradinita P.P. Cozia
Data: 17.04.2019
Educatoare : Tufenescu Andreea-Maria
Grupa: Mijlocie B
Tema anuală de studiu: „Cum este,a fost si va fi aici pe pamant?”
Subtema: ,,In ograda”
Tema zilei: ”La ferma”
Forma de organizare: frontal, pe grupuri, individual
Forma de realizare: Activitate integrată
Tipul activității: Consolidare de cunostinte, priceperi si deprinderi
INVENTAR DE ACTIVITĂŢI
I.ADP- salutul, prezenţa, calendarul naturii, noutatea zilei, împărtăşirea cu ceilalţi, activitatea de grup,
tranziţii, rutine
II.ALA 1
Stiinta: „Gaseşte-i puiul”
„ Puzzle cu animale domestice”
Joc de rol: „Ne jucăm la ferma”
Construcţii :”Ferma animalelor”
III. ADE –DŞ+DOS– Activitate integrată- „Petrecerea puisorilor”
Joc-concurs –matematică
Activitate practică
IV.ALA2 –„Hraneste puisorul”- joc distractiv
SCENARIUL ZILEI
ALA1: Copiii sunt indrumati de gainusa Coco sa viziteze centrele de interes, unde a pregatit multe
surprize pentru puisorii ei.
După ce toţi copiii vizitează centrele de interes işi aleg unde vor vrea să lucreze.
La centrul „Stiinta” copiii vor avea sarcina să gaseasca puiul fiecarui animal din imagine, şi
să întregească puzze-ul, la centrul „Joc de rol” copiii vor avea sarcina să se joace de-a animălutele
domestice la ferma, iar la centrul „Construcţii” vor construi „Ferma animalelor”.
După ce au terminat lucrul, copiii se vor muta de la un centru la altul , până când toţi copiii au
trecut pe la cele trei centre de interes.
Folosind metoda „Turul Galeriei” , se vor aprecia lucrările realizate de copii.
Tranzitie „Garduletul”
Copiii se vor aseza pe scăunele aranjate in formă de semicerc. Vor fi grupaţi in doua echipe, in functie
de culoarea puisorilor din piept, urmând să descopere cum se joaca puisorii gainusii Coco.
Educatoarea va citi copiilor scrisoarea gasită dimineaţa pe masuţă prin care ii anunta ca astazi
se vor juca un joc-concurs cu cifre, puisori de gaina si culori: „Petrecerea puisorilor”, pentru a vedea
cine stie să numere mai bine, cunoaşte cifrele si culorile şi rezolva corect toate sarcinile. Apoi vom
realiza un puisor din sticla de plastic.
Tranzitie :”Coco Rico”-cantec si dans
Tranzitie:A iesit din nou la soare cel din urma puisor,/Se ridica pe picioare si porneste binisor/ Sta
gaina la-ndoiala ca din sapte puisori/ Ghemotoace de beteala sase galbeni galbiori /Numai cel de la
sfarsit a iesit mai ponosit/Si se-ntreaba speriata
nu cumva-i de ciocolata?
Rutina :”Locul meu de joacă e curat şi frumos”- deprinderea de a-şi face curat la locul de munca.
La finalul zilei ei se vor juca un joc distractiv, „Hraneste puisorul”, pentru ca vietuitoarelor să
le treacă supărarea.
Pentru toata activitatea copiii vor primi drept cadou puisorii-ecuson din piept.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE
COGNITIVE
Să numere corect în concentrul 1-5;
Să raporteze cantitatea la număr si numărul la cantitate;
Să aşeze elementele primite in locul corespunzator culorii;
Sa efectueze operatii de adunare cu o unitate in limitele 1-5;
Să utilizeze operaţii simple de lucru –lipire;
Să lipescă corect folosind materialele puse la dispozitie;
PSIHOMOTORII
Să adopte o poziţie corectă la masa de lucru, conform indicaţiilor primite;
AFECTIVE
Sa-si formeze şi sa-si dezvolte capacităţi de cooperare şi toleranţă faţă de ceilalţi copii.
STRATEGII DIDACTICE
5
a) Metode şi procedee: demonstraţia, conversaţia, exerciţiul, instructajul verbal, concursul,
metoda Cubul, turul galeriei, diagrama Venn;
b) Forme de evaluare: evaluare orală, autoevaluare, aprecieri verbale, aprecierea rezulatelor
prin primirea de laude, incurajări;
BIBLIOGRAFIE
1. Curriculum pentru invatamantul prescolar, D.P.H., 2009
2. BREBEN SILVIA ;GONCEA ELENA;RUIU GEORGETA,FULGA MIHAELA, Metode
interactive de grup,-ghid metodic, EdituraArves, Pitesti, 2002;
3. NEAGU MIHAELA,BERARU GEORGETA, Activitati matematice in gradinita,
indrumator metodologic, Editura ASS, 1995.
SCENARIU DIDACTIC
6
Secvente Conţinutul activităţii Metode şi Mijloace de Forme de Evaluare
didactice procedee învatamant organizare
Variantă (complicarea
jocului)
Fiecare echipa va primi cate un Expunerea
cub. Pe fetele cubului se gasesc Cuburi cu
grupe de puisori. Copiii din Explicaţia grupe de
ambele echipe vor arunca pe puisori
rand cubul si vor spune cati Cifre 1-5
puisori se afla in grupa
respectiva, aratand cifra Pe grupe
corespunzatoare.
Tranziţie- „Coco Rico”-cantec
cu dans
Tranzitie:A iesit din nou la soare cel din urma puisor,/Se ridica pe picioare si porneste binisor/ Sta
gaina la-ndoiala ca din sapte puisori/ Ghemotoace de beteala sase galbeni galbiori /Numai cel de la
sfarsit a iesit mai ponosit/Si se-ntreaba speriata nu cumva-i de ciocolata?
ALA2
Tema jocului:”Hraneste puisorul”-joc distractiv
Scopul: Formarea capacităţii de a practica cu interes jocuri de mişcare accesibile vârstei.
Desfăşurarea jocului:
Se aleg 2 copii, care vor fi asezati in fata unui scaunel fiecare. Pe scaunel vor gasi un mosor de sfoara
intins, la capatul caruia se afla o rama. Copiii reprezinta puisorii. Prin intermediul rapiditatii si iscusintei,
cei doi copii vor rula sfoara pe mosor pana la ajunge rama la ei. Cel la care rama va ajunge mai repede va
fi castigator. Jocul se repeta pana la epuizarea jucatorilor.