Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
INSTRUIRII
PROIECT DIDACTIC
REGULILE JOCULUI:
La semnalul educatoarei, copiii executa operatia de constituire a submultimilor, precizand
caracteristicile pieselor geometrice, dupa care le vor aseza in “casutele” din tablou, tinand cont de o
anumita ordine. Raspunsurile corecte vor fi apludate, cele incomplete vor fi completate cu ajutorul
celorlalti copii.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE: explicaţia, conversaţia, demonstrarea, exerciţiul, elemente de
problematizare.
MATERIAL DIDACTIC: trusa Dienes, tabloul pt figurile geometrice.
DURATA: 30 minute
BIBLIOGRAFIE:
Jocuri didactice matematice pentru grădiniţele de copii, Suceava, 1979
M.P. Lăzărescu, l. Ezechil, Laborator prescolar, Bucuresti 2011
Elemente de pedagogie prescolara aplicata, Ed. Univ. din Oradea, 2006
DESFASURAREA ACTIVITATII:
EVENIMEN OB. CONTINUT STIINTIFIC STRATEGII EVALU
T OP. DIDACTICE AREA
METODE SI MIJLOA FORMA
DIDACTIC
PROCEDEE CE DE
ORGANI
ZARE
1.Moment Asigurarea conditiilor optime
organizatoric pentru buna desfasurare a
activitatii:
- Aerisirea salii de grupa;
- Aranjarea scaunelelor in
semicerc;
- Aranjarea materialelor
didactice
2.Captarea Copii, eu astazi m-am intalnit cu Explicatia Tabloul frontal Apreciere
atentiei: 3 Mos Nicolae care mi-a daruit cartonat a
minute acest tablou pt a aranja in el + capacita-
piesele geometrice dupa diferite piesele tii de
criterii. din trusa concentra
Dienes re pe
activitate.
3.Reactualiza O1 -Copii, ce credeti ca se afla in Problematiza- Săculeţul frontal Aprecie-
rea saculet? rea cu rea
cunoştinţelor: -Ce sunt acestea? conversaţia figuri răspunsu-
5 minute (Voi descoperi piesele pe rand, geometri- rilor
copiii le vor recunoaste, descrie .) ce copiilor
Competențe specifice:
Strategii didactice:
a. metode şi procedee: : conversaţia,conversația
euristică,explicaţia,exercițiul,demonstrația,problematizarea,joc didactic,
metoda Turul Galeriei.
b. mijloace și materiale: rebus,bilete colorate,minge,laptop,videoproiector,boxe,coli,marker,
fișe cu versurile cântecului ,,Am la țară,la bunici”,recompense(steluțe colorate).
c. forme de activitate: frontal, individual.
d.resurse temporale:50 min.
Bilbiografie:
o programa de Comunicare în limba română,clasa a II a
o Manual ,,Comunicare în limba română”,Cleopatra Mihăilescu,Tudora Pițilă
Desfășurarea lecției:
Observa
Strategii didactice
i
tapele Ob.o Conținutul
Forme de Resurse
cției p informațional Metode și Mijloace și
organizar temporal
procedee materiale
e e
Se realizează un climat
Moment
- favorabil necesar 3 min
ganizatoric
desfășurării lecției.
Stabilirea - Se stabilesc obiectivele conversația frontal 3 min -elevii sun
anului de operaționale: atenți
capitulare -să definească noțiunea de
bilet menționând cel puțin
două caracteristici ale
acestuia pe baza
cunoștințelor anterioare;
- să precizeze toate
elementele componente ale
unui bilet,pe baza
cunoștințlelor
anterioare( data,formulă de
adresare,conținut,semnătur
ă);
- să redacteze cel puțin un
bilet resptectând cerințele
date;
-să intoneze refrenul
cântecului ,,Am la țară,la
bunici”pe baza
explicațiilor date;
-să reprezinte printr-un
desen o zi din vacanța la
bunici respectând cerințele
date.
Elevii sunt anuntati de
către învățătoare ceea ce
vor recapitula în lecția de
azi:noțiunea de bilet și
caracteristicile biletului. Se
vor redacta bilete,se va
vorbi despre vacanța de
vară, vor cânta un cântec
și vor desena.
Se realizează printr-un
Captarea -elevii
rebus.Elevii vor rezolva
enției Rebus ascultă și
rebusul la tablă și vor Conversația
(Anexa 1) 8 min respectă
asculta indicatiile date. Explicația
Laptop regulile
Se va arunca o minge de Exercițiul
Videoproiect propuse
plastic către un elev,care
- or
va rezolva prima cerință a
frontal
rebusului. Elevul va arunca Demonstrația
mingea către alt
coleg,urmând aceeasi Joc didactic
minge
regulă pentru a finaliza
rebusul.
În rebusul rezolvat,s-au Conversația -elevii nu
regăsit câteva elemente ale Frontal răspund
Recapitular biletului. Elevii vor defini neîntrebaț
propriu- noțiunea de bilet,precizând și ridică
să O1 si alte elemente mâna
O2 componente ale biletului.
Se poartă o conversație cu
elevii despre vacanța de
vară. Conversația
Elevii vor fi întrebați unde euristică
vor merge în vacanță,unde
10 min
le-ar plăcea să meargă și
de ce. Exercițiul Bilete
Aceștia vor primi bilețele colorate
colorate și li se va sugera problematizar
să redacteze un bilet ea
adresat părinților prin care individual
O3 îi anunță că pleacă în
vacanță la bunici. Vor avea
câteva minute la
dispoziție,după care se vor
citi biletele.
O3 Elevii vor redacta al doilea Conversația Bilete individual 6 min
bilet,prin care bunicul îl Conversația colorate -elevii sun
Obținerea va ruga pe vecin să aibă euristică atenți la
erfomanței grijă de câinele său. Exercițiul explicații
Se acorda cateva minute . problematizar
ea
Feedback
Se citesc cateva bilete
redactate de elevi.Se Conversația
biletele
O3 discută pe baza problematizar frontal
continutului biletului. ea 3 min
Asigurarea
tentei și a Elevii sunt anuntati cu
ansferului privire la faptul că vor
Laptop
e cunoștințe cânta un cântec cu Conversația
Boxe
titlul,,Am la țară,la Conversația
Fise cu
bunici”. Aceștia primesc euristică frontal
versurile
versurile cântecului și le Exercițiul
O4 cântecului ,,
urmăresc în timp ce îl Demonstrația
Am la țară,la
ascultă,pentru a-l putea
bunici”
cânta la final.
(Anexa 2)
Copiii vor primi câte o
foaie albă și vor realiza un 14 min
Foi albe
desen cu tema ,,În
vacanță,la bunici”.
În timp ce elevii Individual
Cântec
desenează,pe fundal vor
,,Vacanța”
asculta cântecul ,,Vacanța”.
O5
Prin metoda Turul
Metoda
Galeriei,elevii vor veni în
Turul
fața clasei, ,pe rând sau în
Galeriei
grup iar ceilalți colegi vor frontal
aprecia lucrările care le
plac.
Se fac aprecieri verbale
globale,individuale asupra
modului de lucru al Recompense
Încheierea - copiilor. conversația steluțe frontal 3 min
cției Se vor acorda colorate
recompense(steluțe
colorate).
ANEXA 1
REBUS
1. V A R A
2. D A T Ă
3. C O P I I
P R I M Ă V A R A
5. B U N I C I I
6. M U L Ț U M I R E
7. C Ă R Ț I
4.
1.Anotimp în care se coc fructele.....(vara)
2.În redactarea unui bilet,aceasta ne arată timpul...(data)
3.E o lume minunată în care veți găsi numai...(copii)
4.La sfârșitul lunii mai ne-am luat la revedere de la anotimpul...(primăvara)
5.Parinții mamei noastre sunt.... nostri (bunicii)
6. Biletul poate exprima o ....(mulțumire)
7.De la bibliotecă putem împrumuta...(cărți)
ANEXA 2
Am la țară,la bunici
I.Am la țară,la bunici
Păsări mari și păsări mici
Toata ziua robotesc
Să le cresc,să le-ngrijesc
REFREN
Și găina cot co dac
Și rățușca mac mac mac
Și curcanul glu glu glu
Puișorii piu piu piu
Cot co dac
Mac mac mac
Glu glu glu
Piu piu piu
PROIECT DIDACTIC
DATA: 04. 03. 2020 DATA: 04. 03. 2020
CLASA: a II-a CLASA: a III a
UNITATEA ŞCOLARĂ: Şcoala Gimnazială UNITATEA ŞCOLARĂ: Şcoala Gimnazială Liteni
Liteni PROPUNĂTOR: înv. Damian Alexandra
PROPUNĂTOR: înv. Damian Alexandra ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi ştiinţe ale DISCIPLINA: Limba şi literatura română
naturii UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Iarna
DISCIPLINA: Matematică SUBIECTUL: Felul substantivelor
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Adunarea TIPUL LECŢIEI: mixtă
numerelor naturale de la 100 SCOPUL LECŢIEI: Formarea deprinderilor de a
folosi cunoştintele despre substantive, conştient şi
la 1 000 cu trecere peste ordin
corect, în comunicarea scrisă şi orală
SUBIECTUL: Exerciţii şi probleme OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
recapitulative( 0 - 1 000) O1 –să definească substantivul ca parte de vorbire,
pe baza exemplelor;
TIPUL LECŢIEI: consolidarea şi sistematizarea
cunoştinţelor O2 – să grupeze substantivele în funcţie de categoria
din care fac parte;
SCOPUL LECŢIEI: să efectueze operaţii de
O3 – să precizeze felul substantivelor identificate;
adunare şi scădere cu numere naturale de la 0 la 1000
O4 – să completeze enunţurile lacunare cu
fără şi cu trecere peste ordin
substantive potrivite;
O5 – să formuleze răspunsuri corecte pentru
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: întrebările adresate privind substantivul.
Elevii au sarcina te 3
să rezolve
exerciţiul şi să
me
Activitate directă :
spună i. Verificarea modului în
O terminologia care au grupat imaginile. Activit
3.Ca 2 operaţiei respec- Verificarea temei de ate
ptare tive, conform
Ap acasă. frontal
a cerinţei. Pentru Activ rec ă Apreci
atenţi fiecare răspuns itate Într-un bol vor fi scrise Exerci
corect, ei vor ieri pe nişte fluturaşi şase eri
ei pe ţiul
primi câte o grupe ver 3.Ca cuvinte ( mama, carte, verbal
floricică. Irina, Negreşti, fulger,
5’ Conv ptare
Calcul mintal bal România). Elevii vor e
ersaţi a Conve
( Anexa 1)
a e atenţ extrage câte un fluturaş rsaţia
Expli iei şi vor constata că toate Bol cu
Activitate caţia cuvintele sunt flutura
indirectă: Probl 4’ substantive. şi pe
Fiecare grupă va emati Cu ce literă sunt scrise care
primi o zarea la început aceste sunt
ghicitoare sub Ap cuvinte? (cu literă mică scrise
formă de şi mare). cuvint
rec Apreci
exerciţii. Ei vor e
trebui să citească ieri eri
ghicitoarea şi să „ - Astăzi la ora de
ver limba şi literatura verbal
rezolve
exerciţiul. Pe bal română vom studia e
catedră vor fi „Felul substantivelor”.
e Vom descoperi că
trei albinţe cu 4.An
numere. Primul Ve unţa substantivele sunt Explic
care va afla - comune şi proprii, vom aţia
rifi rezolva exerciţii prin
rezultatul corect rea
care vom recunoaşte Obser
va descoperi şi car subi
substantivele, vom varea
titlul lecţiei: ectul
e transforma substantive sistem
Exerciţii şi ui şi
comune în proprii şi atică
probleme ora a
recapitulative obie invers.
lă
0-1 000” ctive
( Anexa 2) Fiş - Scriu titlul lecţiei pe
e lor tablă, iar elevii în
1’ caiete.
Activitate indirectă:
4.An Elevii vor copia
unţa- propoziţia în caiete.
rea Andrei îi oferă Dariei
temei un mărţişor şi o
zambilă. Capac
şi a
itatate
obiec Activit
a
tivelo ate
elevilo
r Activ 5. indepe
r de a
itate Dirij ndentă
scrie
3’ O Front area Exerci
corect.
1 ală învăţ ţiul
ării
Activitate directă:
O 3’
2 Se recunosc
substantivele din
Conv O propoziţiile date.
Activitate ersaţi 4 Cum sunt scrise ele?
directă: a Schema lecţiei( Anexa
O „Astăzi, la ora 2)
3 de matematică Daţi exemple de
vom recapitula substantive comune şi
5.Eta O noţiunile proprii.
pa de 4 referitoare la Elevii vor scrie în
cons adunarea şi caiete propoziţia
olida scăderea „Vasilică merge în Fronta
re numerelor O excursie la Braşov.” l
naturale, vom Activ 5 Vor sublinia cu o linie Conve
O afla numărul itate substantivele comune şi rsaţia
13’ 5 necunoscut la fronta cu două linii pe cele Eplica
adunare şi lă proprii. ţia
scădere, vom Exerc 13’ O
rezolva o iţiul 6
problemă. Explic Floric
modul de lucru. ele Activitate indirectă:
Fiecare sarcină
rezolvată corect Elevii vor trebui să Evalu
va aduce în O rezolve exerciţiile de pe are
copac floricele. Exerc Ap 1 fişă. ( Anexa 3) scrisă
*Se scrie titlul iţiul rec O
pe tablă, iar ieri 6
elevii în caiete. ver 6.Ob
6’ bal ţine
Activitate e rea Activitate directă: Apreci
indirectă: perfo eri
rma Voi fixa cunoştintele verbal
Elevii vor Activ n despre substantiv Indivi e
rezolva la tablă itate ţei folosind metoda dual
exerciţii de fronta 6’ ciorchinelui.(Anexa 4) Eplica
6.Obţ adunare şi lă ţia
inere scădere. Ştiu/ Exerci
a Calculează: Vreau 7.Fi Ce am făcut noi astăzi ţiul
perfo 123 + 234= să xare la limba română? Apreci
rman 543 - 231= ştiu/ a Se fac aprecieri eri
ţei 394 + 515 = Am cuno individuale şi colective. verbal
95 - 28 = învăţ ştinţ e
13’ at e-lor
Află numărul
7. necunoscut: 13’ Exerci
Fixar 782 – a = 341 ţiul
ea 312 + b =598 Activ Ciorch
cuno itate Ev inele
ştinţe indivi alu 8.Ev
- duală ez alua
lor Activitate ca -
3’ directă: pa rea Conve
Se rezolvă o cit si rsaţia
8.Eva problemă la ate tema
lua tablă, folosind a pent
rea şi metoda „Ştiu/ Joc de ru
tema Vreau să ştiu/ Cursa a acas Apreci
pentr Am învăţat. isteţil rez ă eri
u (Anexa 3) or olv 4’ verbal
acasă Conv a e
1’ ersaţi pro
a ble
Activitate Joc ma
indirectă: didact .
ic
Rezolvarea
sarcinilor de pe
fişă. (Anexa 4)
Se va realiza
printr-un joc
didactic.(Anexa
5) Ev
alu
are
scr
isă
Activitate
directă:
Ce am făcut noi
astăzi la
matematică?
Se fac aprecieri Ap
individuale şi rec
colective. ier
i
ver
bal
e
1.Completează enunţurile, folosindu-ţi 2. Desparte în silabe cuvintele:
cunostinţele din text:
piticul - ____________________
Cu vremea, piticului i se desprinsese porţelan - ___________________
…………………………. . Câinele îşi……………….. dinţii.
pomul - __________________
………… aproape că se uscase. Mai avea doar o creangă
…………… şi un măr ................. . crengile - ____________________
Doar băieţelul crescuse ……………….. .
băieţelul - ______________________
măr - _____________________
3. Găseşte cuvinte cu înţeles opus: 4. Desenează-i pe cei patru prieteni, aşa cum se arată în text.
prieteni -........................................
bătrân -.......................................
cuminţi -.............................................
vechi -................................................
29
Motivata din mai multe puncte de vedere, teoretic și practic, esenta proiectarii preocupa pe
majoritatea pegagogilor-didacticieni, astfel încât putem realiza un tablou al aspectelor de fond, utile
profesorului:
- depășește sensul traditional al organizarii continutului prin anticiparea intregului demers de predare –
invatare – evaluare, în raport cu obiectivele și rezultatele asteptate.
se apropie -................................................
deschisă -.............................................
30
Motivata din mai multe puncte de vedere, teoretic și practic, esenta proiectarii preocupa pe
majoritatea pegagogilor-didacticieni, astfel încât putem realiza un tablou al aspectelor de fond, utile
profesorului:
- depășește sensul traditional al organizarii continutului prin anticiparea intregului demers de predare –
invatare – evaluare, în raport cu obiectivele și rezultatele asteptate.
Un curriculum este ,,un proiect educational” (D”Hainaut,1981), la diverse nivele de
materializare a unei politici,strategii asupra educatiei prin învățământ. Atunci aplicarea lui în procesul
instructiv-educativ cere continuarea, cercetarea temeinică, ajustarea elementelor sale la conditiile
actiunilor directe de predare-invatare-evaluare. Atunci când sunt implicați direct profesorul,
institutorul ca realizatori rezulta tot o proiectare mai detaliata.
Cele doua notiuni: ,,curriculum” și ,,proiectare” nu sunt opuse , ci reprezintă un continuum
proiectiv, dar la alte nivele: de la general la particular, de la strategie la practica, de la teorie la practica
educationala. Doar ca prima notiune a intrat cu intarziere în limbajul pedagogic, fata de cealaltă, care a
devenit practica obișnuită pentru activitatea profesorului.
După identificarea elementelor curriculei oficiale, profesorul sa caute schitarea unei
modalitati de aplicare a actiunilor ce se contureaza pentru realizarea obiectivelor. În timp, s-au
31
Motivata din mai multe puncte de vedere, teoretic și practic, esenta proiectarii preocupa pe
majoritatea pegagogilor-didacticieni, astfel încât putem realiza un tablou al aspectelor de fond, utile
profesorului:
- depășește sensul traditional al organizarii continutului prin anticiparea intregului demers de predare –
invatare – evaluare, în raport cu obiectivele și rezultatele asteptate.
conturat proiectele curriculare generale și cele actionale, concrete, din care ultimele au făcut obiectul
studiilor de didactica aplicata. Cele doua mari categorii de proiectari au apărut ca fiind probleme
diferite, ele nefiind decât trepte specifice ale aceluiasi demers de proiectare a procesului de
învățământ, dar la diferite nivele.
Proiectarea didactica este o activitate de anticipare a psilor ce urmează a fi parcursi pentru
realizarea instructiei și educatiei. Proiectarea pedagogica se refera la ansamblul operatiilor de
anticipare a obiectivelor, continutului, metodelor și mijloacelor de invatare, a instrumentelor de
evaluare și a relațiilor ce se stabilesc intre toate aceste elemente în contextul unui mod specific de
organizare a activitatii didactice. (Vlasceanu,L.,1988,p.249)
Proiectarea actiunilor de realizare a curriculumului general este necesara, ca o conditie de baza a
organizarii lor pentru ca:
32
Motivata din mai multe puncte de vedere, teoretic și practic, esenta proiectarii preocupa pe
majoritatea pegagogilor-didacticieni, astfel încât putem realiza un tablou al aspectelor de fond, utile
profesorului:
- depășește sensul traditional al organizarii continutului prin anticiparea intregului demers de predare –
invatare – evaluare, în raport cu obiectivele și rezultatele asteptate.
- este o oglindire a pregatirii temeinice a profesorului și a intelegerii relatiei curriculum-proiectare
concreta
- este expresia afirmarii competentei și creativitatii sale didactice
- este semnul abordarii stiintifice a invatamantului
- este posibila corectarea atitudinii de aplicare
- stabileste puncte comune ale conceperii actiunilor la diverse nivele de realizare a obiectivelor
- contientizeaza și elevii asupra obiectivelor, continutului, organizarii, strategiei, criteriilor de
evaluare, mijloacelor
- privește ansamblul activitatii didactice conform obiectivelor curriculare, nu numai transmiterea
informațiilor, pentru ca proiectarea găsește cea mai adecvată corelatie intre elementele procesului de
învățământ.
33
Motivata din mai multe puncte de vedere, teoretic și practic, esenta proiectarii preocupa pe
majoritatea pegagogilor-didacticieni, astfel încât putem realiza un tablou al aspectelor de fond, utile
profesorului:
- depășește sensul traditional al organizarii continutului prin anticiparea intregului demers de predare –
invatare – evaluare, în raport cu obiectivele și rezultatele asteptate.
Proiectarea actiunilor trebuie sa evidentieze prioritățile curriculumului pentru a realiza o
eficiența conducere a procesului instructiv-educativ conform obiectivelor stabilite.
Literatura de specialitate a acreditat proiectarii didactice și termenul de design instructional,
prin care se înțelege actul de anticipare a demersului didactic în scopul de a asigura o desfășurare
eficiența a procesului de invatamt.
Functiile proiectarii pedagogice sunt:
1. Functia de anticipare: proiectarea pedagogica este definita ca un asamblu coordonat de operatii de
anticipare a decurgerii procesului indtructiv-educative, finalizate în programe diferentiate de instruire.
2. Functia de orientare: obiectivele reprezintă criterii de referinta ce orienteaza proiectarea,
desfasurarea și evaluarea activitatilor educative și permit profesorului construirea scenariului didactic
după care să-și orienteze activitatea.
34
Motivata din mai multe puncte de vedere, teoretic și practic, esenta proiectarii preocupa pe
majoritatea pegagogilor-didacticieni, astfel încât putem realiza un tablou al aspectelor de fond, utile
profesorului:
- depășește sensul traditional al organizarii continutului prin anticiparea intregului demers de predare –
invatare – evaluare, în raport cu obiectivele și rezultatele asteptate.
3. Functia de organizare: proiectarea pedagogica se defineste ca un ,,complex de operatii de
planificare și organizare a instruirii, descriere a solutiei optime a unei probleme didactice complexe”
(Vlasceanu).
4. Functia de dirijare: proiectarea arata posibilitățile de acțiune , strategia de realizare a activitatii
instructiv-educative; dirijeaza și ghideaza la diverse niveluri , exprimand și rolul managerial al
profesorului.
5. Functia de reglare-autoreglare:raportarea rezultatelor finale la obiective permite controlul și
reglarea proceselor pedagogice și în funcție de rezultatele obtinute, profesorul adopta modalitatile
corespunzatoare pentru a inlatura dificultatile și lacunele constate.
6. Functia de decizie: urmărește ameliorarea și usurarea activitatii instructiv-educative prin raportarea
la rezultatele obtinute de elevi.
35
Motivata din mai multe puncte de vedere, teoretic și practic, esenta proiectarii preocupa pe
majoritatea pegagogilor-didacticieni, astfel încât putem realiza un tablou al aspectelor de fond, utile
profesorului:
- depășește sensul traditional al organizarii continutului prin anticiparea intregului demers de predare –
invatare – evaluare, în raport cu obiectivele și rezultatele asteptate.
7. Functia de inovare: aici pot fi produse schimbari la nivelul continutului programei și manualelor
scolare, metodelor de transmitere și insusire a cunostintelor, tipurilor de invatare și relațiilor
pedagogice.
Motivata din mai multe puncte de vedere, teoretic și practic, esenta proiectarii preocupa pe
majoritatea pegagogilor-didacticieni, astfel încât putem realiza un tablou al aspectelor de fond, utile
profesorului:
- depășește sensul traditional al organizarii continutului prin anticiparea intregului demers de predare –
invatare – evaluare, în raport cu obiectivele și rezultatele asteptate.
- devine un ghid de acțiune instructiv-educativa, exprimand și rolul managerial al profesorului-
- creeaza cadrul pentru manifestarea caracteristicilor traditionale și actuale ale procesului de
învățământ
36
Motivata din mai multe puncte de vedere, teoretic și practic, esenta proiectarii preocupa pe
majoritatea pegagogilor-didacticieni, astfel încât putem realiza un tablou al aspectelor de fond, utile
profesorului:
- depășește sensul traditional al organizarii continutului prin anticiparea intregului demers de predare –
invatare – evaluare, în raport cu obiectivele și rezultatele asteptate.
- proiectarea vizeaza specific activități delimitate (lecții, situații de instruire)
- proiectarea devine calea principala pentru a concepe și realiza eficient o activitate
- prefigureaza pasii, operatiile, acțiunile delimitate ale profesorului și elevului, sub forma unei
programari actionale anume
- evidentiaza rolul competentelor de conducere ale profesorului, ceea ce corespunde și cu noile
dimensiuni ale predarii
- profesorul opereaza asupra fiecarui element component al procesului instructiv-educativ: obiective,
resurse didactico-materiale , nivelul elevilor, continuturi, timp, esalonarea pasilor, moduri și forme de
organizare a elevilor, succesiunea etapelor predarii-invatarii, tipuri de strategii, combinarea metodelor
și instrumentelor, integrarea metodica a mijloacelor, criterii și metode de evaluare, formularea
sarcinilor de invatare comune și diferentiate etc..
37
Motivata din mai multe puncte de vedere, teoretic și practic, esenta proiectarii preocupa pe
majoritatea pegagogilor-didacticieni, astfel încât putem realiza un tablou al aspectelor de fond, utile
profesorului:
- depășește sensul traditional al organizarii continutului prin anticiparea intregului demers de predare –
invatare – evaluare, în raport cu obiectivele și rezultatele asteptate.
Desfasurarea cât mai eficiența a activitatii didactice implica o foarte buna pregătire a cadrului
didactic, pentru ca un proiect bine gândit are ca rezultat un lucru bine făcut. Proiectarea pedagogica
presupune definirea aspectelor cu rol hotarator pentru calitatea demersurilor ce urmează a fi realizat,
precizarea ordinii operatiilor și luarea în consideratie a interactiunilor dintre ele. Principalele procese
care trebuie urmate în proiectarea didactica pot fi structurate astfel:
- Definirea obiectivelor și a sistemului de referinta spatio-temporal: determinarea obiectivelor
reprezintă una dintre conditiile necesare ale unui demers didactic rațional. Pentru a preveni un
eventual eșec, cadrul didactic trebuie sa cunoască cu ce rezultate concrete se va incheia activitatea
înainte de a începe. Mager propune parcurgerea a trei pași în delimitarea unui obiectiv: 1.
identificarea performantei finale pe care instruirea încerca sa o realizeze; 2. descrierea nivelului de
performanța; 3. descrierea conditiei esentiale în care ar trebui să se produca respectivul comportament.
38
Motivata din mai multe puncte de vedere, teoretic și practic, esenta proiectarii preocupa pe
majoritatea pegagogilor-didacticieni, astfel încât putem realiza un tablou al aspectelor de fond, utile
profesorului:
- depășește sensul traditional al organizarii continutului prin anticiparea intregului demers de predare –
invatare – evaluare, în raport cu obiectivele și rezultatele asteptate.
După identificarea obiectivelor, profesorul trebuie sa realizeze o analiza detaliata a categoriilor de
resurse necesare desfasurarii activitatii: resurse umane; resurse de continut didactic; resurse materiale;
locul desfasurarii activitatii și timpul alocat pentru o activitate.
- Determinarea continuturilor: reprezintă organizarea și pregatirea continutului procesului de
instruire și educatie și consta în analiza logico-didactica, functionala a acestuia. Are rolul de
sistematizare a continutului; identificarea elementelor esentiale; accesibiliza continutul; ordona logic
continutul în vederea stabilirii ordinii secventelor.
- Stabilirea strategiei optime de acțiune: eficiența activitatii didactice este determinata de calitatea
modalitatii de selectare și imbinare a celor mai potrivite metode, mijloace și materiale didactice.
Principalii factori care contribuie la alegerea cât mai potrivita a strategiei didactice sunt: tipul
39
Motivata din mai multe puncte de vedere, teoretic și practic, esenta proiectarii preocupa pe
majoritatea pegagogilor-didacticieni, astfel încât putem realiza un tablou al aspectelor de fond, utile
profesorului:
- depășește sensul traditional al organizarii continutului prin anticiparea intregului demers de predare –
invatare – evaluare, în raport cu obiectivele și rezultatele asteptate.
activitatii; obiectivele operationale prestabilite; contextul psihopedagogic al instruirii; contextul
material al instruirii; personalitatea profesorului și stilul de activitate didactica abordat de acesta.
- Stabilirea criteriilor și a instrumentelor de evaluare: proiectarea activitatilor didactice este bine
formulata în conditiile în care se stabileste încă de la începutul acesteia o procedura de evaluare a
nivelului de realizare a obiectivelor propuse. Scopul evaluarii nu este de a eticheta și ierarhiza elevii,
ci de a perfectiona procesul instructiv-educativ.
Prioectarea se poate face pentru mai multe nivele:
1. Axa temporala: proiecte elborate pe ciclu, an, semestru de învățământ, săptămâna , ora și se pot
distinge:
a. proiectarea globala – are ca referinta o perioada mai mare de instruire (ciclu sau an de studii) și
prelucreaza cu obiective, continuturi și criterii de evaluare mai largi.
40
Motivata din mai multe puncte de vedere, teoretic și practic, esenta proiectarii preocupa pe
majoritatea pegagogilor-didacticieni, astfel încât putem realiza un tablou al aspectelor de fond, utile
profesorului:
- depășește sensul traditional al organizarii continutului prin anticiparea intregului demers de predare –
invatare – evaluare, în raport cu obiectivele și rezultatele asteptate.
b. proiectarea esalonata – și vizeaza o perioada mai scurta de timp (an scolar, semestru scolar și ora
scolara). Proiectarea unei discipline pentru un an sau semestru scolar se realizeaza prin planificarea
esalonata pe lecții și date temporale exacte. Pe când proiectarea unei lecții este operația de identificare
a secventelor instructionale ce se deruleaza în cadrul unui timp determinat, de obicei o oră scoalara. Și
identificam: proiect de lecție, plan de lecție, proiect pedagogic, scenariu didactic etc.. Iar proiectarea
activitatii semestriale cuprinde: obiectivele, capitolul, tema, numărul de ore, mijloacele de învățământ
și bibliografia.
2. Axa structurala: proiectarea elaborata pe arii curriculare, disciplina scolara, tema, subiect și poate
cuprinde:
a. o precizare a obiectivelor generale-cadru al formarii-dezvoltarii elevilor conform documentelor
curriculare,
41
Motivata din mai multe puncte de vedere, teoretic și practic, esenta proiectarii preocupa pe
majoritatea pegagogilor-didacticieni, astfel încât putem realiza un tablou al aspectelor de fond, utile
profesorului:
- depășește sensul traditional al organizarii continutului prin anticiparea intregului demers de predare –
invatare – evaluare, în raport cu obiectivele și rezultatele asteptate.
b. o analiza pe aceste obiective-cadru, a situației initiale
c. conturarea unor linii de perspectiva la ceea ce se așteaptă.
Designu-ul instructional nu este decât un model de proiectare a conducerii activitatii la nivelul
capitolului unitar, iar fiecare dintre lecții va face obiectul unor programe operationale de desfășurare
prin rezolvarea situatiilor corespunzatoare obiectivelor derivate.
42
Motivata din mai multe puncte de vedere, teoretic și practic, esenta proiectarii preocupa pe
majoritatea pegagogilor-didacticieni, astfel încât putem realiza un tablou al aspectelor de fond, utile
profesorului:
- depășește sensul traditional al organizarii continutului prin anticiparea intregului demers de predare –
invatare – evaluare, în raport cu obiectivele și rezultatele asteptate.