Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA:12.03.2019
GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT “CĂSUŢA CU POVEŞTI “BISTRIŢA
NIVEL: I (3-5) ani
TEMA ANUALÃ DE STUDIU: “Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Parfumul florilor”
TEMA ACTIVITĂŢII INTEGRATE: „Lalele colorate”
TIPUL ACTIVITĂŢII:
 ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE):
1. DOMENIUL ŞTIINŢE (DŞ): „Lalele colorate” –joc didactic matematic (1-2)
2. DOMENIUL ESTETIC ȘI CREATIV (DEC) „Câmp cu lalele” - (pictură - lucrare colectivă)
1. TRANZIŢII: -cântec: „Martie bine-ai venit”;
OBIECTIVE GENERALE:
S1-îmbogățirea experienției senzoriale, ca bază a cunoștințelor matematice referitoare, construirea de grupuri/mulțimi după criteriul
culorii, lungimii și după un număr dat .
S2- Dezvoltarea proceselor psihice de cunoaștere: spirit de observație, atenție voluntară, limbaj, imaginație.
S3- Educarea dragostei faţă de frumosul din natură, a dorinţei de a participa activ la realizarea şi menţinerea ei.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Pe parcursul şi până la sfârşitul activităţii preşcolarii vor fi capabili:


O1- să sorteze lalele după diferite criterii (culoare, lungime);
O2- să raporteze numărul la cantitatea corespunzătoare de obiecte şi invers;
O3- să recunoască cifra corespunzătoare numărului de obiecte;
O4- să numere de la stânga la dreapta şi de jos în sus prin încercuirea cu degetul arătător a elementelor numărate;
O5- să utilizeze corect tehnici simple, specifice activităţii de pictură;
SARCINA DIDACTICĂ: Copilul numit va forma grupe de flori după diferite criterii (culoare, lungime); va forma grupe de
obiecte tot atât cât îi arată cifra;
REGULI DE JOC: să realizeze sarcina în timpul stabilit, să respecte ordinea de intrare în joc;
ELEMENTE DE JOC: închiderea /deschiderea ochilor, descoperirea pe rând a obiectelor, deplasarea, aplauze ;
STRATEGII DIDACTICE

METODE ŞI PRODECEE:
-conversaţia, explicaţia, povestirea, demonstraţia, exerciţiul, problematizarea;
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
- lalele de divese culori, tăvițe, cifre, șevalet, trafalet, pensulă, tăvițe, palete de culori, tempera, hârtie, recompense.

FORME DE ORGANIZARE:
-frontal, individual, pe grupe
SISTEM DE EVALUARE

FORME DE EVALUARE:
- evaluare formativă
METODE DE EVALUARE:
-chestionare orală, observare curentă, analiza produselor activităţii
Resurse temporale: 35 minute

BIBLIOGRAFIE:
 „Curriculum pentru învăţământul preşcolar, 3-6/7 ani “, MECT, 2008;
 „Activitatea integrată în grădiniţă” - ghid pentru cadrele didactice din învăţământul preuniversitar, Didactica Publishing House,
2008;
 „Introducere în pedagogia preşcolară“, A.Glava, Editura Dacia, Cluj-Napoca, 2002;
 „Abordare în maniera integrată a activităţilor din grădiniţă” - ghid pentru proiecte tematice, V.Preda, Editura Humanitas
Educational, 2005;
Scenariul zilei

Sala de grupă va fi organizată pe două compartimente: un compartiment în care scăunelele vor fi aşezate în formă de semicerc
(unde se va desfăşura jocul didactic) şi în cel de al doilea compartiment vor fi aranjate șevaletele și măsuțele cu paletele de culori,
pensulele, trafaleții și tăvițele cu acuarelă. Copiii intrǎ în sala de grupă, se aşază pe scaune în formă de semicerc pentru derularea
jocului didactic.
Introducerea în activitate se realizează prin prezentarea lalelelor. Reactualizarea cunoștințelor se realizează prin adresarea
câtorva întrebaări despre anotimp.
În continuare, voi anunţa în termeni accesibili tema activităţii: „Astăzi împreună vom desfăşura o activitate numită „Lalele
colorate”, (2-3 preşcolari repetă titlul activităţii) vom sorta flori de diferite culori și lungimi, apoi vom picta un câmp cu lalele
colorate.
Explicarea şi demonstrarea jocului şi a regulilor acestuia: Preşcolarii vor fi asezați pe scaunele, sub formă de semicerc
preșcolarul ales vine în faţă şi rezolvă sarcina propusă. Fiecare copil are dreptul la două încercări.
Jocul de probă: preșcolarul ales va forma grupa lalelelor de culoare galbenă.
Jocul propriu-zis: în continuare preșcolarii numiți prin numărătoare vor forma grupe de flori de aceeași culoare.
Varianta 2: copilul numit formează grupa lalelelor cu codiță scurtă de o anumită culoare; apoi cu codiță lungă; se constată că
a rămas o lalela cu codiță de lungime mijlocie.(Copiii se familiarizează cu termenul de lungime mijlocie)
Varianta 3: preșcolarul ales va număra lalelele prin încercuire, apoi va atașa cifra corespunzătoare numărului.
Complicarea jocului: la aceasta variantă a jocului voi așeza cifra, iar copilul ales va realiza o grupă de lalele de o anumită
culoare cu tot atâtea lalele cât îi arată cifra.
Ofer aprecieri verbale colective și individuale.
Trecerea la activitatea de pictură se realizează prin intonarea cântecului „Martie bine-ai venit”
Se realizează intuirea materialelelor, anunțarea temei „Câmpul cu lalele”, explic modul de folosire a trafaletului și a pensulei,
apoi realizez exerciții de încălzire a mușchilor mici ai mâinii. Supraveghez copiii pentru realizarea sarcinii propuse și ofer ajutorul lui
B.A., V.R., I. N., M. D..
Adresez aprecieri verbale individuale şi globale asupra modului cum s-a desfăşurat activitatea şi asupra modului de realizare a
sarcinilor și ofer copiilor recompense.

Ob Secvenţele Res. Conţinutul Ştiinţific Strategii Sistem de


evaluare

didactice Meto
Forme
oper tem de
activităţii
. p
Metode Mijloace Forme de
și didactic organizare
procedee e

Moment Voi asigura condiţiile psiho-pedagogice


organizatoric necesare bunei desfăşurări a activităţii
(aerisirea sălii de grupă, pregătirea
materialelor necesare, aranjarea
mobilierului - scăunelele, măsuţe).
Se iniţiază o convorbire despre anotimpul Expunere Frontal Chestionare
orală
Captarea 3 în care ne aflăm. Se prezintă preşcolarilor Conversaţia Evaluare
atenţiei min elementul surpriză vaza cu lalele în stare Individual Continuă
Observare
Buchete de
naturală care a fost aduse la grupă. lalele
curentă

Anunţarea temei 2 În continuare, voi anunţa tema activităţii ce


şi enunţarea min urmează a fi desfăşurată „Astăzi împreună Frontal Evaluare
obiectivelor vom desfăşura activitatea „Lalele Conversaţia Continuă
observare
colorate”, iar apoi vom picta „Câmpul cu curenă
lalele” 2-3 preşcolari repetă titlul Individual
Explicatia
activităţii.
Explicarea şi demonstrarea Conversația chestionare
Frontal orală
Dirijarea jocului şi a regulilor acestuia: Preşcolarii
învăţării în Observația
vor fi asezați pe scaunele, sub formă de Individual
manieră 5
semicerc preșcolarul ales vine în faţă şi
integrată min
rezolvă sarcina propusă. Fiecare copil are
observare
dreptul la două încercări. curentă

Jocul de probă: preșcolarul ales va Exerciţiul Frontal


lalele Evaluare
forma grupa lalelelor de culoare galbenă. colorate cu Continuă
O1 tulpini lungi
Jocul propriu-zis: în continuare și scurte chestionare
orală
O2 preșcolarii numiți prin numărătoare vor tăvițe
Explicaţia cifre
forma grupe de flori de aceeași culoare.
Varianta 2: copilul numit Individual
formează grupa lalelelor cu codiță scurtă
30 de o anumită culoare; apoi cu codiță Evaluare
Continuă
min lungă; se constată că a rămas o lalela cu
codiță de lungime mijlocie.(Copiii se
familiarizează cu termenul de lungime
mijlocie)
Varianta 3: preșcolarul ales va
O3
număra lalelele prin încercuire, apoi va
atașa cifra corespunzătoare numărului.
O4 Complicarea jocului: la aceasta
variantă a jocului voi așeza cifra, iar
copilul ales va realiza o grupă de lalele de
o anumită culoare cu tot atâtea lalele cât îi
arată cifra.
Trecerea la activitatea de pictură se
Obținerea realizează prin tranziția „Martie bine-ai Observare
performanței Conversația Șevalete curentă
venit”. În continuare, preşcolarii vor Hârtie Frontal
Explicația Evaluare
îmbrăca halatele pentru pictură. Anunț Individual continua
tema „Câmp cu lalele” și explic modul de Tempera Chestionare
Trafaleți orala
O5 folosire a trafaletului, a culorilor puse la Demonstrați Pensule
a
dispoziție. Se realizează exerciții de
încălzire a mușchilor mici ai mâinii. Exercițiul
După ce sarcinile au fost prezentate Observare
Pe grupuri curentă
şi explicate, preşcolarii încep să lucreze.
Pe parcurs trec şi dau indicaţii acolo unde
este nevoie. Supraveghez copiii pentru
realizarea sarcinii propuse și ofer ajutorul
lui B.A., V.R., I. N., M. D..
La final preşcolarii vor face trenuleţul şi
vor merge să vadă şi să analizeze lucrările
realizate.
Evaluarea 15 Se realizează o expoziție cu planșele Frontal Evaluare
Conversaţia planșe Continuă Analiza
performanţelor min realizate la pictură. Individual produselor
Apreciez verbal global şi individual Expunerea activității

modului in care preşcolarii au participat la Observația


activitate. Observare
curentă
Conversaţia Recompense Frontal Evaluare Observare
Încheierea 2 Se oferă preşcolarilor recompense. Individual Continuă curentă
activității min Copiii ies din sala de grupă intonând
cântecul „Spune iubite copilaș”

S-ar putea să vă placă și