Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Data:
Instituţia: Scoala
Profesor: Toma Razvan-Gabriel
Clasa : a VII-a
Disciplina: Limba şi literatura română
Subiectul lecţiei: Nuvela „ Două loturi...” de I.L. Caragiale.
Tipul lecţiei: Mixtă.
Scop: Formarea de noi deprinderi și dobândirea de noi cunoştinţe.

Competențe specifice:
3.2 Recunoaşterea modurilor de expunere utilizate într-un text narativ:
3.3 Identificarea expresiilor si a cuvintelor noi intr-un text literar sau nonliterar
3.4 Sesizarea corectitudinii utilizarii categoriilor gramaticale invatate
3.5 Folosirea unor texnici/strategii de lucru cu textul/cartea
4.1 Exprimarea in scris a propriilor opinii si atitudini

Obiective operaţionale
O1: să definească genul epic cu ajutorul a minimum două caracteristici.
O2: să identifice minimum trei caracteristici ale tipologiei de texte epice pentru fragmentul citat
în trei minute.
O3: să diferentieze minimum trei specii ale genului epic studiate anterior față de nuvelă.
O4: să recunoască minimum trei caracteristici ale nuvelei în fragmentul citat referitoare la modul
de expunere, numrul de personaje, dimensiune, personajul principal și momentele subiectului.
O5: să deducă definiția nuvelei cu ajutorul caracteristicilor recunoscute pe baza fragmentului citat
în cinci minute.
O6: să demonstreze încadrarea unui text la prima vedere în tipologia de texte epice cu ajutorul a
minimum două argumente în maximum cinsprezece minute.

Strategii didactice:

 Metode: conversaţia euristică, exercitiul, metoda descoperirii, problematizarea,


explicatia, instructajul.

 Resusre/ mijloace: manualul clasei a VII-a,tabla, fisele de lucru.

 EVALUAREA: orală (întărirea răspunsurilor) şi scrisă (fişe de lucru), observaţia


sistematică
Bibliografie:
Programa pentru clasa aVII-a
Didactica predarii limbii si literaturii romane de Corneliu Craciun
Culegere de texte clasa a VII-a , Ed. Niculescu
Manual clasa a VII-a , Ed. Didactica si Pedagogica

1
SCENARIU DIDACTIC

Momentul Timp Metode și Obser


lectiei Obiective. Continut esentializat procedee vații
1. Moment 1 min. Se asigura cadrul si atmosfera Conversaţia
organizatoric Se notează absențele

2. Recapitularea 2min Profesorul face o scurtă recapitulare a noțiunilor Conversatia


continuturilor referitoare genurile literare studiate în care se instructajul
anteriioare pe baza amintesc definițiile acestora.
unui plan stabilit Elevii scriu pe tablă genurile studiate, respectiv liric
și epic si speciile acestora.
Profesorul noteaza titlul lectiei pe tabla și originea
cuvantului nuvelă care provine din franceză (nouvelle)
și înseamnă „noutate”.
Se anunță obiectivele.
Se împart fișele de lucru.
Elevii urmăresc un fragment din ecranizarea operei
Două loturi de I.L. Caragiale .
3. Verificarea 3 min Se verifica tema.
temei
4. Captarea atenției O.1 Elevii rezolvă exercițiul 1 în care li se cere să problematizarea
5MIN. identifice caracteristicile genului epic în
fragmentul citat.
Pe tabla vor realiza un ciorchine în care sunt
trecute caracteristicile genului recunoscute în
opera citată.
5. Dirijarea O.2 Elevii rezolva exercitiile 2 și 3 în care li se cere să Exercitiul
învățării O. 3 diferențieze trăsăturile speciei față de alte specii,
(Tema în clasă) O.4 respectiv schița sau romanul.
10 MIN Se vor completa în ciorchinele dat pe fodul Problematizarea
trăsăturilor genului epic.
6. O.4 Se recunosc pe baza textului trăsăturile specieicare Problematizarea
Aprecierea O.5 derivă din trăsăurile generale ale genului epic. . Exercitiul
ativitatii elevilor. 15 MIN Se rezolvă exercițiile de completare de spații Metoda
( obt performantei) punctate în care elevii deduc definiția nuveleicu descoperirii
ajutorul caracteristicilor identificate
O.6 Se rezolvă exercițiul în care li se cere elevilor sa
5 MIN demonstreze apartenența fragmentului citat la genul
epic. În acest timp se proiectează un moment
reprezentativ din ecranizarea operei.
7. Realizarea feed 5 MIN Se realizează o recapitulare a Problematizarea
–back–ului O. 1
O.2
caracteristicilor nuvelei
8. Asigurarea 2MIN Se asigura interdisciplinaritatea prin vizionarea unei Metoda
retenţiei şi a secvențe din ecranizarea operei. descoperirii
transferului
9. Tema pentru 2 MIN Manual pag. 212- 1,2
acasa

2
FIŞĂ DE LUCRU

Încadrare în gen și specie

Două loturi...
de I.L.
Caragiale

Autorul se
exprima
indirect

Modul de Se remarcă Se remarcă


expunere prezența Dimensiun
dominant este prezența
narațiunea
personajelor acțiunii e variabilă

Implică Personajul Acțiunea


Se realizează Număr Acțiune Mai mare decât
prezența unui principal desfășurată pe dezvoltată pe schița, dar mai
la persoana
narator surprins în mediu de un singur momentele mică decât
aIII-a evoluția lui personaje plan/fir narativ romanul.
obiectiv subiectului

Gravitează în Intriga
jurul
personajului riguros
principal construită

1. Completează spațiile punctate și descoperă astfel definiția nuvelei.


Nuvela este o specie................................., redactată  ................................., structurată pe ........... ............... fir narativ,
cu un număr de personaje ............................., având o intrigă riguros construită, accentul fiind pus mai
mult ........................................................................... decât pe acțiune și care este situată ca dimensiune
între ................ și .................................. .

2. Argumentează în 4-5 rânduri că naratorul operei literare Două loturi de Ion Luca Caragiale
este unul obiectiv.

3
3. Stabilește corespondența
Coloana A Coloana B
1. Un episod/ o întâmplare din viața personajului Schița 1
2. Număr mediu de personaje 4
3. Evoluția personajului principal Nuvela 2
4. Personaje puține 3
5. Acțiune desfășurată pe mai multe planuri narative 6
6. Dimensiune medie Romanul 5
7. Peste 100 de pagini 7

4. Indică dintre variantele următoare pe acelea care sintetizează portretul moral al lui Lefter
Popescu:

 este personajul secundar al operei literare Două loturi;


 participă la toate momentele acţiunii;
 este funcţionarul superior;
 este un mic funcţionar, un slujbaş neînsemnat şi sărac al
statului;
 nu se manifestă violent;
 crede că s-ar putea îmbogăţi pe neaşteptate;
 nu este suspicios, este tot timpul vesel şi încrezător;
 evoluează între speranţă şi disperare.

5. Comentează, în 4-5 rânduri, următorul citat extras din opera literară Două loturi de Ion Luca
Caragiale:
Când a cumpărat biletele, d. Lefter a râs pesimist:
Ţi-ai găsit! Eu şi noroc!

4
FIŞĂ DE LUCRU

Încadrare în gen și specie

TRĂSĂTURI

Două loturi...
de I.L.
Caragiale

Autorul se
exprima

Modul de Se remarcă Se remarcă Dimensiun


expunere prezența
dominant este prezența e

Acțiune Mai mare


Personajul Număr ........ desfășurată decât .................
Implică principal Acțiunea
Se realizează
prezența unui
...... de pe .....................
dezvoltată pe
., dar mai mică
surprins ..... plan/fir decât .................
personaje
narativ ....

....................
Gravitează în
jurul riguros
construită

6. Completează spațiile punctate și descoperă astfel definiția nuvelei.


Nuvela este o specie................................., redactată  ................................., structurată
pe ........... ............... fir narativ, cu un număr de personaje ............................., având o intrigă
riguros construită, accentul fiind pus mai mult ...........................................................................
decât pe acțiune și care este situată ca dimensiune între ................ și .................................. .

7. Argumentează în 4-5 rânduri că naratorul operei literare Două loturi de Ion Luca Caragiale
este unul obiectiv.
8. Stabilește corespondența
5
Coloana B
Coloana A
1. Un episod/ o întâmplare din viața personajului Schița
2. Număr mediu de personaje
3. Evoluția personajului principal Nuvela
4. Personaje puține
5. Acțiune desfășurată pe mai multe planuri narative
6. Dimensiune medie Romanul
7. Peste 100 de pagini

9. Indică dintre variantele următoare pe acelea care sintetizează portretul moral al lui Lefter
Popescu:

 este personajul secundar al operei literare Două loturi;


 participă la toate momentele acţiunii;
 este funcţionarul superior;
 este un mic funcţionar, un slujbaş neînsemnat şi sărac al
statului;
 nu se manifestă violent;
 crede că s-ar putea îmbogăţi pe neaşteptate;
 nu este suspicios, este tot timpul vesel şi încrezător;
 evoluează între speranţă şi disperare.

10.Comentează, în 4-5 rânduri, următorul citat extras din opera literară Două loturi de Ion Luca
Caragiale:
Când a cumpărat biletele, d. Lefter a râs pesimist:
Ţi-ai găsit! Eu şi noroc!

S-ar putea să vă placă și