Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DE LECȚIE

Profesor Practică pedagogică: Lect. dr. Lazăr Cornelia


Mentor practică pedagogică, prof. înv. primar: Palade Simona Claudia
Propunătoare: Dobre Ana-Alexandra
Data 14.05.2021
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială nr.1 Brașov
Clasa: a III-a A
Aria curriculară: Arte și tehnologii
Disciplina: Arte vizuale și abilități practice
Unitatea tematică: Pe aripi de pasăre
Subiectul lecției: Tehnica Tangram
Tipul lecției: Formarea de priceperi și deprinderi
Competenta generala: 2. Realizarea de creații funcționale și/sau estetice folosind
materiale și tehnici adecvate
Competențe specifice:
2.1. Utilizarea în contexte variate a materialelor în funcție de proprietățile ale acestora și de tehnica de lucru adecvată.
2.3.Valorificarea elementelor de limbaj plastic în compoziții tematice.
2.5. Participarea la activități integrate adoptate nivelului de vârstă în care se asociază elementele de exprimare vizuală, muzicală, verbală,
kinestezică.
Obiectivele operaționale:
O1 - să asambleze corect, estetic și creativ în spațiul de lucru elementele componente respectând modelul;
O2- să folosească în mod corect instrumentele și materialele adecvate;
O3- să respecte etapele de lucru în confecționarea lucrării;
O4- să realizeze o lucrare după tema propusă;
Strategii didactice:
a) Metode și procedee: conversația euristică ,observația, explicația, demonstrația, munca independentă.
b) Resurse:
 Materiale: planșa model (duplex), cartoane albe, cartoane colorate, lipici, boxa, muzica, șablonul, creioane colorate, fișa de lucru;
 Temporale: 50 minute;
 Umane: învățătoarea, propunătoarea, elevii clasei a III-a A (28- elevi).
Forme de organizare: frontal, individual.
SCENARIUL LECȚIEI
Nr. Secvențele Ob. Conținutul științific Strategii didactice Evaluare
Crt. lecției op.
Resurse Resurse materiale Moduri de
procedurale organizare
1 Organizarea Se creează condițiile desfășurării optime Frontal
clasei a procesului educativ: se aerisește sala de
-2 min- clasă, se așează mobilierul și se
pregătește materialul didactic
2 Captarea Se va arăta elevilor 11 imagini cu diferite Conversația  Imagini cu Frontal Aprecieri verbale
atenției tipuri de păsări. Aceștia trebuie să euristică păsări (11
-7 min- recunoască fiecare pasăre din imaginile imagini)
prezentate. (ANEXA 1)
3 Anunțarea Se anunță tema lecției Conversația  Tabla Frontal
subiectului „Pe aripi de păsări” – Tehnica Tangram. euristică
lecției și a Se scrie titlul activității pe tablă.
obiectivelor
operaționale
-1 min-
4 Desfășurarea Se împarte fisa de lucru împrună Conversația  Fisa de lucru
activității (ANEXA 2)cu un plic în care se află euristică  Plicul cu
-35 min- jetoanele (ANEXA 3) pe care le vor jetoane Observarea
folosi elevii pentru a construii păsările ca  Lipici sporntană a
în modelul afișat pe tablă (ANEXA 4).  Creioane Frontal comportamentului
Șe explica modul de lucru pentru a finisa colorate elevilor
lucrarea într-o maniera frumoasă și  Model
eficientă. (lebada)
În plicul primit, se afla 7 jetoane cu Explicația  Model
numarul 1 scris pe ele și 7 jetoane cu (rândunica) Aprecieri verbale
numarul 2 scris. După ce elevii au scos  Boxa
acele jetoane din plic, sunt rugați sa le
grupeze in funcție de numarul indicat pe
jetoane, apoi să înceapă sa coloreze
(ANEXA 5)fiecare jeton în parte, dar sa
fie atenți și să coloreze pe partea opusă
numărului scris pe jeton și să fie culori
diferite. După ce au terminat de colorat Demostrația Individual
jetoanele, acestia trebuie sa le asembleze
pe fișa de lucru primită folosind lipiciul
(ANEXA 6), conform modelelor aflate pe Observația
tablă, așa ei vor asambla o lebădă și o Munca
rândunică, folosind tehnica tangram. independentă
În timp ce elevii lucrează individual, pe
fundal se v-a auzi muzică.( ANEXA 7)
5 Evaluarea Evaluarea activității v-a fi una scurtă, Conversația Frontal Observarea
activității după ce elevii finisează lucrarea, aceștia euristică sporntană a
-3 min- trebuie sa spună pe rând câte o pasăre Observația comportamentului
fără să se repete. Așa își vor aminti si elevilor
păsările prezentate la începutul orei.
6 Încheierea Elevii vor primi recompense (ANEXA 8) Recompense Frontal Aprecieri verbale
activității și vor fi apreciați în funcție de activitatea
-2 min- la oră.
ANEXE
ANEXA 1
ANEXA 2
ANEXA 3
ANEXA 4
ANEXA 5
ANEXA 6
ANEXA 7
ANEXA 8

S-ar putea să vă placă și