Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect didactic

CLASA:
DISCIPLINA: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ
SUBIECTUL LECŢIEI: „Felicitarea”. Redactarea unei felicitari
TIPUL DE LECŢIE: mixta

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Pe parcursul și la sfârșitul orei elevii vor fi capabili:
A) COGNITIVE:
OC.1 – să explice scrierea corectă a ortogramelor „va”/„v-a” în enunțuri date;
OC 2 – să identifice elementele de bază pe care trebuie să le cuprindă o felicitare;
OC.3 – să citescă fluent, corect, conștient și expresiv o felicitare;
OC.4 – să formuleze răspunsuri proprii, corecte din punct de vedere logic și
gramatical, utilizând imaginea suport;
OC.5 – să copieze conținutul unei felicitări;
OC.6 – să diferențieze tipurile de propoziții;
OC.7 – să redacteze o felicitare respectând cerințele.
B) AFECTIVE:
OA.1 – vor manifesta interes pentru sarcinile propuse;
OA.2 – vor colabora, în cadrul grupului, conştient şi activ la realizarea sarcinilor
de lucru;
C) PSIHO-MOTRICE:
OM.1 – să scrie lizibil şi ingrijit;
OM.2 – să adopte o poziţie corectă a corpului în timpul scrierii.
RESURSE:
I. Metodologice
STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: observația, conversaţia, explicaţia, exercitiul, jocul didactic,
munca independentă;
Mijloace didactice: manual, caietele elevilor, fișe de lucru, fișe de evaluare,
aritmogrif, plicuri, lipici, creioane colorate, flipchart, felicitări;
Forme de organizare a activității: frontal, individual, pe echipe;

1
 Forme și tehnici de evaluare:
 evaluare orală
 observarea comportamentului elevilor
 aprecieri verbale
 autoevaluare
II. Temporale
- 45 de minute

2
CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL AL LECŢIEI Strategii didactice
Secvenţele Ob. Evaluare
lecţiei/ op. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode și Mijloace Forme (tehnici şi
Dozare procedee didactice de instrumen-
organi- te de
zare evaluare)
1. Moment OA  Grupeazǎ elevii în echipe şi pregǎteşte Pregǎtesc materialele necesare. Conversaţia Materiale Frontal Observa-
organizatoric 2 materialele necesare desfǎşurǎrii lecţiei. necesare rea
1’ lecției comporta
mentului
elevilor

2. Reactuali-  Voi propune elevilor un joc didactic Răspun-


zarea OC „Verde sau roșu?” surile
cunoştinţelor 1 Elevii au pe bancă câte un cartonaș verde pe care Explicaţia Cartonașe/ elevilor
dobândite este scris ortograma „va” și un cartonaș roșu pe Răspund întrebărilor adresate palete roșii Frontal
anterior care este scris ortograma „v-a”. completând în acelaşi timp fişa cu Jocul didactic –verzi
5’ Învățătoarea prezintă un enunț în care se găsește ortograme. Evaluare
una dintre ortograme, iar elevii trebuie să ridice orală
cartonașul/paleta potrivit/ă. Fișe de Indivi-
 Voi prezenta elevilor fişa de lucru iar, lucru dual
după ce vor alege varianta corectă, fișa va Elevii rezolvă.

3
fi lipită în caiete. ( ANEXA 2).
 Se explică scrierea ortogramei „va”(când
cuvântul se află într-o expresie ce exprimă Elevii explică regulile de scriere a
o acțiune care urmează să aibă loc) și „v- ortogramelor. Conversaţia
a”(când sunt două cuvinte diferite care se
rostesc într-o singură silabă)

 Verific tema de acasă cantitativ şi calitativ


Elevii prezintă tema.
3.Captarea
atenţiei  Se realizează cu ajutorul unui aritmogrif. Prin Citesc şi scriu răspunsul pe fişă. Fleepchart Observa-
5’ OC rezolvarea acestuia se va obţine pe verticală A rea
4 - B / “FELICITARE” Conversa- Pe comporta
 Se dă fiecărei grupe câte o fişă care conţine un Citesc răspunsul. ţia echipe mentului
rebus ( ANEXA 2) elevilor
 Se cere elevilor să identifice răspunsul corect Fişe cu
pentru a putea fi completat rebusul Exerciţiul rebusul Frontal Aprecieri
 Voi purta o scurtǎ conversaţie despre conţinut Participǎ la discuţie. verbale
realizând legǎtura cu subiectul lecţiei.

 Voi anunţa subiectul lecţiei şi obiectivele Ascultǎ cu atenţie.


3.Anunţarea învǎţǎrii. Noteazǎ pe caiete. Conversaţia Caiete Frontal
temei  Notez pe tablǎ titlul. Tabla

4
1’
4. Prezenta-  Voi folosi tehnica Ș.V.Î. …. despre felicitare
rea optimă a OC Elevii completează primele două rubrici, urmând Explicaţia Frontal Observa-
noului 2 ca ultima să fie completată după citirea și Completează cele două rubrici. Conversaţia manual rea
conținut discutarea conținutului. (ANEXA 3) comporta
7’  Citirea textului din manual/pag. 39 – fişe de mentului
(Să descoperim!) Citesc conținutul felicitării. lucru elevilor
OC Știu Vreau să știu Am învățat Indivi-
3 -are dimensiuni -Ce trebuie să -trebuie să Tehnica dual
reduse; cuprindă o cuprindă: Ș.V.Î. Aprecieri
-se adresează felicitare? textul propriu-
Completează fişa de lucru (Știu, Vreau fleepchart verbale
unui prieten,unei -Care sunt zis, formula
rude, urări și formulele folosite? folosită și
să știu, Am planşă
felicitări cu semnătura, învățat) Ș.V.Î.
ocazia unor -formulele
sărbători folosite sunt:
tradiționale sau Crăciun
evenimente fericit!, La
speciale. mulți ani!, Exerciţiul
Hristos a
înviat!

5
4. Dirijarea
învǎţǎrii  Se adresează elevilor întrebări pe baza Observa-
12’ imaginii/ pag. 39: Gǎsesc rǎspunsuri la întrebǎrile rea
OC adresate. Frontal comporta
3 Cu? mentului
 Se discută motivele și momentele în care Manual elevilor
se scriu felicitări. Explicaţia
OC  Se dă definiţia (pe baza răspunsurilor la Conversaţia
4 întrebări). Elevii notează în caiete.
Felicitarea- este o ilustrată special
imprimată/confecționată prin care o persoană îi
adresează altei personae felicitări și urări. Exerciţiul Indivi-
 Elevii vor identifica elementele pe care Identifică elementele pe care trebuie dual
trebuie să le includă conținutul unei să le includă felicitarea. Caiete
felicitări:
-textul propriu-zis;
-formula folosită cu ocazia sărbătorii respective; Aprecieri
OC -semnătura. verbale
2  Se analizează conținutul unor felicitări, Frontal
stabilindu-se corectitudinea acestora. (ex. Elevii analizează diferite mesaje. Observația
1/manual - Să exersăm!)
Manual

6
5. Obţinerea  În continuare, se va trece la rezolvarea Citesc cerinţa cu atenţie şi rezolvă Explicaţia Aprecie-
performanţei OC unor exerciţii diverse ( ANEXA 4) Exerciţiul Fişe de rea
7’ 3 -Patru copii au trimis felicitări cu diferite ocazii, lucru Pe verbală
dar nu au pus semnele de punctuație. grupe
OC  Fiecare grupă va primi câte un tip de Conversaţia Recipro-
6 felicitare, având ca sarcină punerea că
semnelor de punctuație.
 Fiecare grupă va citi felicitarea, după
îndeplinirea sarcinii.

Exerciţii individuale / fişă de evaluare. (ANEXA 5)


6. Evaluarea OC Elevii vor scrie o felicitare adresată părinților,
Autoeva-
performanţei 7 doamnei învățătoare,bunicilor sau unui coleg cu
luarea
6’ ocazia Sfintelor Sărbători de Paște, respectând Fişă de
normele de redactare a unui astfel de text. Vor evaluare
OC colora desenul aferent, în limita timpului Indepen
5 disponibil. Rezolvǎ sarcina primitǎ. Exerciţiul dent
Pe fișă se regăsește o grilă, iar elevii se vor
autoevalua.
*ACTIVITATE DIFERENȚIATĂ:
Elevii care nu pot rezolva, vor copia conținutul
felicitării din manual.

7
Se reamintește lecția învățată.
7. Încheierea Se fac aprecieri asupra participării la lecţie, se Explicaţia Manual frontal
Aprecieri
lecţiei evidenţiază elevii cu o contribuţie deosebită, se Reţin aprecierile făcute.
verbale
1’ încurajează progresele înregistrate de unii elevi. Conversaţia
Tema pentru acasă – ex. 2/39 (manual- Să Îşi noteazǎ tema.
exersăm!)

8
ANEXA........
Completează corect rebusul şi vei obţine titlul lecţiei noi!

A
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
B
1. „- Ce vă este ....................................................
2. Ce vă ...............................................................
3. Nu vă ninge, nu vă ..........................................
4. Staţi gătite-n ........................................... nouă
5. .......................................... Dumnezeu mă ierte,
6. N-aţi......... ouă ...
7. – Suntem...........................................................!
8. Şi schimbându-şi brusc......................................
9. Toate-au început cu ..........................................
10. – Ne ................................................ de paradă”
(„La Paşti” – de George Topîrceanu)

ANEXA........

FIȘĂ DE LUCRU
Știu Vreau să știu Am învățat

9
ANEXA.......

Puneţi semnele de punctuaţie corespunzătoare:


I. Cu prilejul sărbătorilor de Crăciun şi de Anul Nou îţi doresc multă sănătate şi
succes la şcoală
La Mulţi Ani
Cu prietenie
Tudor

Puneţi semnele de punctuaţie corespunzătoare:


II. Învierea Domnului nostru Isus Hristos să vă aducă sănătate fericire și multe
multe bucurii
Hristos a înviat

Cu respect
a dumneavoastră elevă
Maria

Puneţi semnele de punctuaţie corespunzătoare:


III. Sănătate deplină pace şi linişte sufletească noi bucurii şi împliniri prosperitate
spor bogat în toate
La mulţi şi fericiţi ani
Al dumneavoastră amic
Mihai

Puneţi semnele de punctuaţie corespunzătoare:


IV. Cu ocazia zilei de 8 Martie îți urez sănătate lumină în suflet și fericire
La mulţi ani mămico
Cu dragoste
Oana

10
ANEXA.......

Nume și prenume elev ………………………. Data …………………….

FIȘĂ DE EVALUARE

_______________________________
_______________________________
_______________________________
_______________________________
_______________________________
_______________________________
_______________________________
_____________________________

ELEV: Am scris textul Am scris formula Am semnat felicitarea


de încheiere
DA/NU

11

S-ar putea să vă placă și