Sunteți pe pagina 1din 7

Disciplina de studiu: Matematica

Clasa: a II-a

Proiect de lectie

Unitatea de invatare (tema): Numerele naturale in concentrul 0 - 1000


Subiectul lectiei: Formarea, citirea, scrierea si compararea numerelor 0-1000
Competentele specific vizate:
Obiectivele operationale:
• Toți copiii vor ști să citească numerele 0-1000 și să identifice ordinele cifrelor și să așeze numerele unul sub altul, conform ordinelor.
• Majoritatea copiilor vor ști să compare numere din intervalul 0-1000 folosindu-se de vizualuri.
• Câțiva dintre copii vor ști să realizeze individual exerciții cu numere 0-1000.
Locul desfasurarii lectiei: online
Inainte de prima lectie
Etapele Timp Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode si Modalitati de
(evenimentele, alocat mijloace de evaluare
momentele) lectiei (min) invatamant
utilizate
Cu cel putin o zi inainte 30 Google Jamboard principal: - • Google -
de lectie • Titlul lectiei: Numerele naturale Jamboard
intre 0 si 1000
• Numere cu 2 cif re scrise: 27, 56,
48, 39
• Imaginea cu ordinele: unitati, zeci,
sute
Cu cel putin o zi inainte 10 Transmiterea activitatilor pregatitoare • Vizioneaza video-ul • Google
de lectie pe Whatsapp sau adaugarea lor in propus Classroom
Google Classroom

Acest material a fost dezvoltat de Oana Chisalom și Răzvan Petria, voluntari UiPath Foundation, pentru Webinarul Digitalizarea învățării - Cum inovăm în
mediul online pentru educație de calitate, 19 august 2020
• Activitate pregatitoare: urmarirea • Se pregatesc sa raspunda
unui video recapitulativ referitor la la intrebarea ref eritoare la
f ormarea numerelor de la 1 la 100 jucaria pe care si-o doresc
• Activitate pregatitoare – “Cat costa
jucaria pe care v-o doriti?”
Cu 15 minute inainte 10 • Porneste Google Meet Primesc coordonatele • Google -
• Porneste Google Jamboard intalnirii Meet
• Verif ica extensiile Google Meet in • Google
Chrome: Google Nod Reactions, Jamboard
Google Meet Attendance, Grid • Google
View, Meet Attendees Nod
Reactions
• Google
Meet
Attendance
• Grid View
• Meet
Attendees

In timpul primei lectii


Etapele Timp Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode si Modalitati de
(evenimentele, alocat mijloace de evaluare
momentele) lectiei (min) invatamant
utilizate
Moment organizatoric 5 • Monitorizeaza numarul de elevi • Se conecteaza • Google -
care se conecteaza • Folosesc emoji pentru a Meet
• Pe masura ce elevii se conecteaza, arata cum se simt Attendance
discuta informal cu elevii deja • Google
prezenti Nod
• Poate cere elevilor sa reactioneze Reactions
cu un emoji in f unctie de cum se
simt. Daca sunt elevi care nu se
simt bine, poate cere detalii

Acest material a fost dezvoltat de Oana Chisalom și Răzvan Petria, voluntari UiPath Foundation, pentru Webinarul Digitalizarea învățării - Cum inovăm în
mediul online pentru educație de calitate, 19 august 2020
Anuntarea subiectului 5 • Pune o intrebare pentru pregatirea • Ridica mana folosind • Google -
lectiei si a obiectivelor temei – de exemplu “Ce jocuri si Google Nod Reactions Jamboard
operationale jucarii ati vrea sa cumparati? Cat • Raspund la intrebarea de • Google
trebuie sa platiti pe ele?”. pregatire Nod
Mentioneaza ca intrebarea are Reactions
legatura cu subiectul lectiei.
Raspunsurile ar putea fi notate pe
tabla (Jamboard)
• Daca nu raspunde nimeni, poate
nominaliza pe cineva
• Prezinta lectia – „Vom invata sa
numaram de la 0-1000, astfel incat
atunci cand vom avea mai multi
bani pentru jocuri/jucarii sa stim
cum sa ii gestionam”
Reactualizarea 5 Recapituleaza citirea numerelor cu 2 Citesc numerele scrise pe Google Prof esorul
cunostintelor anterioare cif re – arata numerele de pe tabla (27, tabla Jamboard valideaza
necesare invatarii care 56, 48, 39) + nominalizeaza cativa elevi (pregatit in raspunsurile
urmeaza (eventual, (eventual mai in urma f ata de restul) avans)
aprecierea si notarea pentru a le citi
raspunsurilor elevilor)
Comunicarea noilor 15 • Adauga o cifra in f ata numerele • Ridica mana folosind • Google • Prof esorul
continuturi: organizarea anterioare (227, 156, 648, 939). Google Nod Reactions Nod valideaza
si dirijarea invatarii (in Intreaba clasa: „Are cineva idee • Voluntarul va citi numarul. Reactions raspunsul
cum se citeste primul numar?” Daca este corect, va • Google • Prof esorul
f unctie de situatiile de • Explica ce inseamna o suta, o zece explica si celorlalti copii Jamboard conf irma
invatare construite) si o unitate (f oarte vizual, folosind • Elevii arata cum se simt • Imagine in explicatiile
culori diferite). Subliniaza ca f olosind emoji Google
intotdeauna ordinele se pun de la Jamboard:
dreapta la stanga unitati,
• Scrie alte numere cu trei cifre zeci, sute
pentru a arata cum se pun ordinele (pregatit in
de la dreapta la stanga, cu avans)
explicatiile aferente si asezarea lor
unul sub altul

Acest material a fost dezvoltat de Oana Chisalom și Răzvan Petria, voluntari UiPath Foundation, pentru Webinarul Digitalizarea învățării - Cum inovăm în
mediul online pentru educație de calitate, 19 august 2020
• Cere elevilor sa foloseasca un
emoji pentru a descrie cum se simt
- sau . Daca sunt multe
reactii , poate relua explicatiile
Obtinerea f eedback- 5 • Introduce un numar cu doua cifre • Ridica mana folosind • Google Prof esorul
ului si realizarea de intrebarea „Cum ar putea f i el Google Nod Reactions Jamboard valideaza
precizari, completari asezat sub celelalte?” • Voluntarul raspunde. • Google raspunsul
• Intreaba cum este numarul cu 2 Daca raspunsul este Nod
etc.
cif re f ata de celelalte numere de pe corect, va explica si Reactions
tabla colegilor
• Cere elevilor sa foloseasca un • Copiii vor intelege ca
emoji pentru a descrie cum se simt ordinele numerelor
- sau . Daca sunt multe trebuie asezate unele sub
reactii , poate relua explicatiile altele
• Elevii arata cum se simt
f olosind emoji
Evaluarea performantei 5 • Scrie pe table 2 numere de 3 cifre • Cate un elev va pune Google Prof esorul
• Cere implicarea clasei pentru ordinele pe fiecare numar Jamboard valideaza ordinele
punerea ordinelor • Un elev voluntar sau si raspunsul
• Intreaba clasa: “Care dintre cele nominalizat va spune
doua numere este mai mare?” care dintre numere este
mai mare
Moment organizatoric 5 Anunta si arata tema: - Google -
f inal • Scrie cu cifre numerele: Classroom
a. Opt sute treizeci și doi
b. Cinci sute șase
c. Două sute nouăzeci și unu
d. Trei sute doisprezece
• Af lă suma de bani pe care o are
f iecare dintre copii, știind că:
a. Gina are un număr f ormat din
cif ra 2 la ordinul unităților, 4 la
ordinul zecilor, 9 la ordinul
sutelor
b. Alina are un număr f ormat din
cif ra 7 la ordinul unităților, 3 la

Acest material a fost dezvoltat de Oana Chisalom și Răzvan Petria, voluntari UiPath Foundation, pentru Webinarul Digitalizarea învățării - Cum inovăm în
mediul online pentru educație de calitate, 19 august 2020
ordinul zecilor, 8 la ordinul
sutelor

Dupa prima lectie


Etapele Timp Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode si Modalitati de
(evenimentele, alocat mijloace de evaluare
momentele) lectiei (min) invatamant
utilizate
Dupa lectie 5 • Publica tema pentru elevi sau • Google
trimite pe Whatsapp Classroom
• Extrage prezenta • Google
Meet
Attendance

Inainte de a doua lectie


Etapele Timp Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode si Modalitati de
(evenimentele, alocat mijloace de evaluare
momentele) lectiei (min) invatamant
utilizate
Cu cel putin o zi inainte 30 Google Jamboard: - • Google -
de lectie • Un numar de poze cu jucarii egal Jamboard
cu numarul elevilor
• Un cadru cu numele Gina si Alina si
trei numere pentru f iecare, inclusiv
raspunsurile corecte
Cu cel putin o zi inainte 10 • Adaugarea coordonatelor intalnirii • Vizioneaza video-ul • Google
de lectie in Google Classroom propus Classroom
• Activitate pregatitoare – “Cat costa • Se pregatesc sa raspunda
jucaria pe care v-o doriti?” la intrebarea ref eritoare la
jucaria pe care si-o doresc
Cu 15 minute inainte 10 • Porneste Google Meet Primesc coordonatele • Google -
• Porneste Google Jamboard intalnirii Meet

Acest material a fost dezvoltat de Oana Chisalom și Răzvan Petria, voluntari UiPath Foundation, pentru Webinarul Digitalizarea învățării - Cum inovăm în
mediul online pentru educație de calitate, 19 august 2020
• Verif ica extensiile Google Meet in • Google
Chrome: Google Nod Reactions, Jamboard
Google Meet Attendance, Grid • Google
View, Meet Attendees Nod
Reactions
• Google
Meet
Attendance
• Grid View
• Meet
Attendees

In timpul celei de-a doua lectii


Etapele Timp Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode si Modalitati de
(evenimentele, alocat mijloace de evaluare
momentele) lectiei (min) invatamant
utilizate
Moment organizatoric 5 • Monitorizeaza numarul de elevi • Se conecteaza • Google -
care se conecteaza • Folosesc emoji pentru a Meet
• Pe masura ce elevii se conecteaza, arata cum se simt Attendance
discuta informal cu elevii care deja • Google
au intrat Nod
• Poate cere elevilor sa reactioneze Reactions
cu un emoji in f unctie de cum se
simt. Daca sunt elevi care nu se
simt bine, poate cere detalii
Rezolvarea temei 10 • Cere elevilor sa scrie pe chat in • Scriu pe chat in Google • Google Prof esorul
Google Meet fiecare numar dictat – Meet raspunsurile Meet valideaza
832, 506, 291, 312 • Aleg una dintre cele 3 • Google raspunsurile
• Arata pagina din Google Jamboard variante pentru Jamboard
corecte
unde sunt scrise urmatoarele Gina/Alina
numere
» Gina: 942, 249, 492
» Alina: 738, 837, 378

Acest material a fost dezvoltat de Oana Chisalom și Răzvan Petria, voluntari UiPath Foundation, pentru Webinarul Digitalizarea învățării - Cum inovăm în
mediul online pentru educație de calitate, 19 august 2020
• Citeste numarul pentru Gina si
intreaba cine vrea sa raspunda.
Alege un voluntar si il pune sa
aleaga intre cele 3 variante de pe
tabla. Daca raspunde corect, trece
la urmatorul exercitiu. Daca nu este
corect, repeta procesul cu un alt
voluntar;
• Citeste numarul pentru Alina si
intreaba cine vrea sa raspunda.
Alege un voluntar si il pune sa
aleaga intre cele 3 variante de pe
tabla. Daca raspunde corect, trece
la urmatoarea sectiune. Daca nu
este corect, repeta procesul cu un
alt voluntar.
Fixarea cunostintelor 20 • Arata Google Jamboard cu pozele • Elevii ridica mana • Google Prof esorul
cu jucarii. Scrie numarul 500 si il f olosing Google Meet Jamboard valideaza
plaseaza in centrul tablei. Scrie Nod Reactions – cate unul raspunsurile
numarul 100 si il plaseaza la stanga pentru
corecte
• Prezinta exercitiul: Fiecare elev isi f iecare
alege o jucarie. Profesorul ii echipa Prof esorul cere
comunica pretul, iar elevul trebuie (pregatite (prin sondaj)
sa spuna unde trebuie asezata in avans) elevilor sa descrie
jucaria, astfel incat la final sa fie in • Google procesul parcurs si
ordine crescatoare Nod sa numeasca
• Ghideaza copiii cu intrebari Reactions
ordinele dintr-un
ajutatoare si de explorare: “Care
este motivul pentru care este la numar
stanga sau la dreapta fata de…?”
Moment organizatoric 5 Cere elevilor sa f oloseasca un emoji Elevii arata cum se simt Google Meet Prof esorul
f inal pentru a descrie cum se simt - sau f olosind emoji Nod valideaza si
. Daca sunt multe reactii , poate Reactions corecteaza temele
cerceta in amanunt situatia in lectia urmatoare

Acest material a fost dezvoltat de Oana Chisalom și Răzvan Petria, voluntari UiPath Foundation, pentru Webinarul Digitalizarea învățării - Cum inovăm în
mediul online pentru educație de calitate, 19 august 2020

S-ar putea să vă placă și