Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECŢIE

CLASA : a – XI – a
DISCIPLINA : CIRCUITE ELECTRICE (M6)
TEMA LECŢIEI: Componente electrice de circuit. Maşini electrice
TIPUL LECŢIEI: Lecţie recapitulativă
DURATA: 100 minute
SCOPUL LECŢIEI: Colaborare mai eficientă cu elevii în vederea realizării de materiale diverse
specifice circuitelor şi maşinilor electrice, cu ajutorul tehnicii moderne
COMPETENŢE GENERALE:
C1-recunoaşterea şi definirea termenilor, conceptelor şi principiilor specifice ştiinţelor tehnice
C2-explorarea dirijată a componentelor electrice de circuit şi a maşinilor electrice
C3-explorarea şi experimentarea dirijată a sistemelor informatice pentru fluxurile tehnologice specifice
C4-dezvoltarea capacităţilor de lucru în echipă, adaptarea la diverse responsabilităţi, colaborarea
productivă cu ceilalţi
C5-localizarea resurselor corespunzătoare, transferul cunoştinţelor între diverse domenii de activitate

COMPETENŢE DERIVATE:
CD1-defineşte corect circuitul electric şi maşina electrică
CD2-identifică componentele electrice de circuit şi tipurile de maşini electrice
CD3-stabileşte legături între componente şi maşini electrice
CD4-înţelege şi realizează o comunicare eficientă multimedia într-o varietate de forme şi contexte
CD5-analizează, accesează, evaluează şi crează informaţii specifice circuitelor şi maşinilor electrice
CD6-depistează, formulează, analizează şi rezolvă problemele apărute
CD7-stabileşte corelaţii între timpul de muncă individual şi sarcinile de lucru
CD8-colaborează cu colegii în munca de echipă

STRATEGII DIDACTICE :
1. Metode de predare-învăţare-evaluare
 conversaţia euristică
 explicaţia
 demonstraţia cu ajutorul calculatorului
 expunerea proiectelor realizate
2. Mijloace de învăţare
 auxiliare
 retroproiector
 site web (https://sites.google.com/site/clasaxi2011)

DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Momentul organizatoric 3 minute
Prezentarea site-ului web de către profesor 10 minute
Prezentarea materialelor de către elevi pe grupe 60 minute
Întocmirea grilei de evaluare caracteristice materialului prezentat pentru fiecare grupă
15 minute
Consolidarea cunoştinţelor şi prezentarea concluziilor referitoare la materialele realizate de către fiecare
grupă 12 minute
COLEGIUL TEHNIC “ANGHEL SALIGNY” BAIA MARE
DISCIPLINA: CIRCUITE ELECTRICE (M6)
PROFESOR

Desfăşurarea detaliată a lecţiei

Nr. Desfăşurarea pe Strategii de Strategii de Stiluri de Metode şi Mijloace de


crt etape predare învăţare învăţare procedee învăţare
V A P
.
1. Organizarea Moment - răspund la Dialogul
clasei şi organizatoric: apel √ Observaţia
pregătirea pentru - apel - se pregătesc
lecţie - ţinută pentru lecţie
- consemnarea cu cele
absenţilor necesare
2. Captarea atenţiei - se fac aprecieri - ascultă √ √ Conversaţia
elevilor asupra explicaţiile euristică
importanţei profesorului
circuitelor şi a - răspund
maşinilor întrebărilor
electrice profesorului
-
completează
şi corectează
răspunsurile
colegilor
3. Prezentarea site- - prezentare - urmăresc √ Conversaţia Calculator
ului web de către PowerPoint cu prezentarea √ Demonstraţia PowerPoint
profesor referire la profesorului Site web
importanţa - pun
realizării acestui întrebări
site şi la structura profesorului
acestuia

4. Prezentarea - urmărirea - urmăresc √ Studiu de caz Calculator


materialelor de prezentărilor şi materialele Explicaţia PowerPoint
către elevi pe adresarea de realizate de Publisher
grupe întrebări specifice colegi √ Site web
temei - adresează (cosminatar.
- coordonarea şi întrebări √ wik.is)
stimularea referitoare la
elevilor în tema
adresarea de materialului
întrebări pe baza prezentat de
materialelor colegi
urmărite

5. Întocmirea grilei - prezentarea - întocmesc √ √ Expunerea Calculator


de evaluare grilei de evaluare grila de Explicaţia Grile de
caracteristice care trebuie evaluare evaluare
materialului completată de specifică
prezentat pentru către elevi fiecărei grupe
fiecare grupă - discuţii privind
modul de
întocmire a grilei
de evaluare
6. Consolidarea - adresează - răspund √ √ √ Chestionare Calculator
cunoştinţelor şi întrebări întrebărilor orală Materiale
prezentarea referitoare la profesorului Discuţii realizate
concluziilor componente şi - participă la individuale
referitoare la maşini electrice discuţii pe
materialele - discută cu elevii baza
realizate de către materialele materialelor
fiecare grupă realizate realizate
- scoate în
evidenţă
importanţa
componentelor şi
maşinilor
electrice

Evaluarea Grupului Observat


Se distribuie acest formular elevilor în timp ce urmăresc prezentările grupului. Elevii urmăresc
următoarele caracteristici şi oferă feedback grupului. Se folosesc următoarele notaţii când evaluează:

+ pentru lucru excepţional( cu greu s-ar putea îmbunătăţi ceva)


= pentru muncă eficientă (este bine dar se poate îmbunătăţi)
- diletantism (sunt multe aspecte ce trebuie îmbunătăţite)

Numele: _______________________________Data:________________

Grupul pe care îl observ : ______________________________________________

 Membrii grupului sunt experţi în problematica propusă


 Prezentarea grupului este interesantă: (vocea, mişcarea şi interacţiunea sunt
expresive, se face contact vizual cu audienţa)
 Prezentarea este sprijinită de materiale vizuale care mă ajută să înţeleg
problemele discutate mai amănunţit.
 Toţi membrii iau parte la prezentare
 Toţi membrii iau proiectul în serios
 Grupul răspunde la întrebări în detaliu
 Prezentarea are sens (început captivant, cuprins detaliat, concluzie bună)
 Am învăţat lucruri noi din prezentare
 Prezentarea a fost bine repetată( fără greşeli, fiecare îşi cunoaşte rolul)
 Membrii grupului vorbesc tare şi clar astfel încât toată lumea aude

Vă rugăm să faceţi comentarii asupra acordării notelor de mai sus:

……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………

Listă de verificare publicaţie

Nume:
Lecţia: ____________________________________________
Întrebarea unităţii: ____________________________________
DESIGN
Publicaţia este uşor de citit?
Tot spaţiul este folosit într-un mod corespunzător şi efectiv, în formatul cel mai potrivit?
Graficele/ tabelele/ imaginile fac atractivă publicaţia şi au legătură cu ceea ce este
prezentat?
Secvenţierea informaţiilor şi a secţiunilor este clară şi logică?

CONŢINUT
Conceptul/ procedeul urmărit este abordat/ explicat corect din punct de vedere ştiinţific?
Rezultatele sunt explicate folosind terminologia corespunzătoare?
Implicaţiile activităţii desfăşurate, relativ la una din întrebările unităţii, sunt precizate?

COMUNICARE
Ideile sunt comunicate eficient?
Rezultatele sunt comentate?
Ortografia şi regulile gramaticale sunt respectate?
Textul este creativ şi angajant?
Bibliografia este citată în mod corespunzător?

Revino la această listă până la finalizarea activităţii, aşa încât, să fii sigur că fiecare cerinţă este
rezolvată mulţumitor în publicaţia ta.
Comentarii:

Listă de verificare prezentare

Nume: _____________________________________________________
Lecţia: _____________________________________________________
Întrebarea unităţii: ____________________________________________

DESIGN
Informaţia din prezentare este uşor de citit?
Tot spaţiul este folosit într-un mod corespunzător şi efectiv, în formatul cel mai potrivit?
Graficele/ tabelele/ imaginile fac atractivă prezentarea şi au legătură cu ceea ce este
prezentat?
Secvenţierea informaţiilor şi secţiunilor prezentării este clară şi logică?

CONŢINUT
Conceptul/ procedeul urmărit este abordat/ explicat corect din punct de vedere ştiinţific?
Rezultatele sunt explicate folosind terminologia corespunzătoare?
Implicaţiile activităţii desfăşurate, relativ la una din întrebările unităţii, sunt precizate?

COMUNICARE
Ideile sunt comunicate eficient?
Rezultatele sunt comentate?
Ortografia şi regulile gramaticale sunt respectate?
Textul este creativ şi angajant?
Bibliografia este citată în mod corespunzător?

Revino la această listă până la finalizarea activităţii, aşa încât, să fii sigur că fiecare cerinţă este
rezolvată mulţumitor în prezentarea ta.
Comentarii:

Clasa: ___________
Numele şi prenumele: _________________________

Lista de verificare abilităţi de utilizare a resurselor tehnologice

Instrucţiuni : 

Marchează cu X enunţurile care ţi se potrivesc

Foarte
  Bine Satisfacator Insuficient
bine
1. Utilizez soft de editare
 
texte
2. Utilizez programe de
calcul tabelar
Foarte
  Bine Satisfacator Insuficient
bine
3. Utilizez programe de
prezentare (PowerPoint)
4. Gestionez documente şi
fisiere (creez, salvez,
sterg)
5. Inserez imagini, sunete,
filme în documente
6. Utilizez soft-uri de
prelucrare imagini
7. Manipulez echipamente de
proiecţie
8. Imprim documente
9. Scanez documente  
10. Utilizez internetul  
11. Utilizez poşta electronicã  
12. Creez pagini Web  
13. Întocmesc bibliografii  
14. Utilizez site-uri  

S-ar putea să vă placă și