Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

DATA : 24. 11. 2016


UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: ȘCOALA GIMNAZIALĂ CLEJA, ȘCOALA GIMNAZIALĂ SOMUȘCA, STRUCTURĂ
CLASA: I C
PROF. ÎNV. PRIMAR: POP ELENA
ARIA CURRICULARĂ: LIMBĂ ȘI COMUNICARE
DISCIPLINA: COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ
TEMA UNITĂȚII DE ÎNVĂȚARE: ÎN SATUL BUNICILOR / DIALOGUL. LINIA DE DIALOG
TEMA ZILEI: LA FERMĂ /Sunetul și literele r, R, r, R
TIPUL DE ACTIVITATE: Însușire de noi cunoștințe
DISCIPLINE: COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ
ARTE VIZUALE ȘI ABILITĂȚI PRACTICE
OBIECTIV FUNDAMENTAL: Formarea de priceperi și deprinderi pentru dezvoltarea mecanismelor cititului și scrisului în
învățarea sunetului [R] și literelor r, R, r, R.

COMPETENȚE GENERALE:
1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;
2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situații de comunicare;
3. Receptarea unei varietăți de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute;
4. Redactarea de mesaje în diverse situații de comunicare.
COMPETENȚE SPECIFICE:
1.1 Identificarea semnificației unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate;
1.2 Identificarea unor informații variate dintr-un mesaj scurt, rostit cu claritate;
1.3 Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunțuri rostite propoziții rostite cu claritate;
1.4 Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute;
2.1 Formularea unor enunțuri proprii în diverse situații de comunicare;
2.2 Transmiterea unor informații prin intermediul mesajelor simple;
2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare;
3.1. Citirea unor cuvinte și propoziții scurte scrise cu litere de tipar sau de mână;
3.2 Identificarea mesajului unui scurt text care prezintă întâmplări, fenomene, evenimente familiare;
1
4.1 Scrierea literelor de mână.
4.2. Redactarea unor mesaje scurte, formate din cuvinte scrise cu litere de mână, folosind materiale diverse.
COMPETENȚE INTEGRATE:
AVAP:
1.1. Sesizarea elementelor de detaliu ale unui mesaj visual simplu, exprimat printr-o varietate de forme artistice
1.3.Manifestă curiozități față de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate vizual.
2.2. Exprimarea ideilor și trăirilor personale prin utilizarea liniei, punctului, culorii și formei
2.6. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de exprimare vizuală, muzicală,
verbală, kinestezică
Dezvoltare personală: 2.2. Transmiterea unor mesaje verbale și nonverbale simple despre propriile experiențe de viață.
Muzică şi mişcare: 2.1. Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text și de ritm.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE
a) Cognitive:
OC1: – să citească corect, coerent cuvintele care conțin sunetul [R] ;
Nivel minimal - rostirea corectă a cuvintelor;
Nivel mediu - respectarea intonației cerute de despărțirea în silabe;
Nivel maximal - respectarea accentului și a intonației, în funcție de poziționarea sunetului [R] în cuvinte.
OC2 - să numească cuvinte care conțin nume obiecte ce conțin sunetul [R];
Nivel minimal - identificarea cuvintelor noi din povestirea audiată;
Nivel mediu - explicarea cuvintelor noi din povestirea „La fermă”;
Nivel maximal - utilizarea cuvintelor noi, în contexte personale.
OC3 – să pronunțe corect cuvinte care conțin sunetul [ r];
Nivel minimal - identificarea sunetului [ r] în cuvinte;
Nivel mediu - explicarea sunetului [ r] în cuvinte;;
Nivel maximal - utilizarea sunetului [ r] în cuvinte;
OC4 – să scrie litera „r ”mic de mână
Nivel minimal - recunoașterea structurii și a caracteristicilor literei „r ”mic de mână ;
Nivel mediu - asocierea imaginilor –simbol cu elementele pe care le sugerează litera „r ”mic de mână;
Nivel maximal - desprinderea literei din mesajul transmis și utilizarea în altele noi.
b) Psihomotorii
OM1 – să utilizeze în mod adecvat ustensilele de lucru în funcție de tema propusă;
OM2 – să păstreze poziția corectă a corpului în timpul scrierii.
c) Afective

2
OA1 –vor relaționa cu partenerii de joc;
OA2 – vor manifesta interes și plăcere pentru acțiunile întreprinse.

RESURSE:
A. BIBLIOGRAFICE:
1. OFICIALE - Ministerul Educației și Cercetării Naționale, Curriculum pentru învățământul primar,
București, 2013 ;
- SUPORT DE CURS CP 2014 – Abilitarea curriculară a cadrelor didactice din învățământul
primar pentru clasa pregătitoare – program de formare continuă pentru cadre didactice din
învățământul primar, MEC, 2014.
- Cleopatra Mihăilescu, Tudora Pițilă, Crinela Grigorescu, Camelia Coman – Comunicare în
limba română- Manual pentru clasa I, Partea I, Editura Art, București, 2015 (pp.36-37).
2. PEDAGOGICE - Constantin Cucoș - coordonator, Psihopedagogie pentru examenele de definitivare și
grade didactice , Editura Polirom, Iași, 1998.
-Ion Negruț-Dobridor, Teoria generală a curriculumului educațional, Editura Polirom, Iași, 2008.

3.METODICO-DIDACTICE –
- Mariana Norel, Didactica limbii și literaturii române pentru învățământul primar, Editura ART Grup Editorial, București,
2010.
-Ioan Șerdean, Metodica predării limbii române la clasele I-IV, Editura Didactică și Pedagogică, București, 2007
-Ilica Anton, Metodica limbii române în învățământul primar, Bacău, Editura Grigore Tăbăcaru, 1998.
- Elena Popescu, Dumitru Logel, Elena Stroiescu-Logel, Sinteze de metodică a predării limbii și literaturii române în
învățământul primar, Editura Carminis, Pitești, 2005.
- Dumitru Gherghina, Ioan Dănilă (coord.), Metodica predării limbii și literaturii române în școala primară, gimnaziu și liceu,
Editura Didactica Nova, Craiova, 2005.
- Constantin Parfene, Metodica studierii limbii și literaturii române în școală, Ghid teoretico-aplicativ, Editura Polirim, Iași,
1999.
-M.E.C.T.S., Programa şcolară pentru disciplina Comunicare în limba română – clasa pregătitoare, Bucureşti, 29.03.2012;
-Cleopatra Mihăilescu, Tudora Pițilă, Crinela Grigorescu, Camelia Coman – Comunicare în limba română- Caiet de lucru
pentru clasa I, Partea I, Editura Art, București, 2015 (pp.36-37).
-Cleopatra Mihăilescu, Tudora Pițilă, Crinela Grigorescu, Camelia Coman – Comunicare în limba română- Fișe de lucru
pentru clasa I, Partea I, Editura Art, București, 2016 (pp.16-17).

3
B.METODICE:
1. STRATEGIA DIDACTICĂ: activ- participativă, învățare bazată metoda fonetică, analitico-sintetică.
2. METODE ȘI PROCEDEE DIDACTICE: observația, explicația, conversația, exercițiul, metoda fonetico-analitico-sintetică, metoda
cadranelor, munca independentă și în echipă; metoda globală sau „privește și spune”, metoda naturală (Freinet)
3. MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: cărți de poezii, creioane colorate, fișe de lucru.
4. FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe
5.FORME ȘI TEHNICI DE EVALUARE: observația sistematică, evaluare orală, evaluare scrisă
C. TEMPORALE 45 min. Locul lecției în modul: lecția 5
D. UMANE 14 elevi
E. SPAȚIALE sala de clasă

Scenariu didactic:
4
Ob. Moduri de
Etapele lecţiei op. Conţinut instructiv – educativ Metode Mijloace organizare Evaluare
1. Întâlnirea de Salutul – Bună dimineața, copii!-
dimineață elevii răspund la salut, se salută între
ei, stabilesc contact vizual cu cei din
jur, adoptă un limbaj al trupului Metoda Observarea
OA1 respectuos și o mimică prietenoasă; la naturală Activitate sistematică
OA2 înviorare vor mima prin gesturi cum (Freinet) frontală
își ajută părinții la treabă în
gospodărie. Conversaţia Conversaţia
examinatoare
Prezența – numeric și nominal
2. Captarea atenţiei „După ce ne-am adunat
Şi frumos ne-am salutat,
Colegii ne-am întâlnit, Carte cu poezii
Oare cine n-a venit? ” Activitate
Calendarul naturii: Conversaţia frontală
OA1 „A-nceput o nouă zi.
OA2 Cum e vremea azi, copii?
OA1 Vremea să o studiem
La panou să aşezăm
De e ploaie sau e soare Explicaţia
OA1 Sau e vremea de plimbare.” Conversaţia
- elevul de serviciu (meteorologul)
OC1 completează calendarul naturii;
- ceilalți încearcă să răspundă la
întrebările care se referă la starea
OC2 vremii, schimbările din natură,
reperele temporale.
OC3 Noutățile zilei:se anunță evenimentul
special: musafirii prezenți care vor să Observarea
OC2 afle ce litere cunosc copiii. sistematică
Mesajul zilei: Bunicul Ene are o fermă Conversaţia
5
OC3 de animale domestice. El trimis Activitate
copiilor un mesaj în care îi roagă să frontală
găsească pisicuța. Voi deschide biletul Explicaţia
şi voi da citire mesajului. (Anexa 1) Bilet
OA1
OA2 - VERIFICAREA TEMEI:
3.Reactualizarea Elevii vor citi și explica cum au
cunoștințelor realizat tema: delimitarea cuvintelor Aprecieri
într-o propoziție. Ordonarea cuvintelor Caiet de fișe de verbale
în alta, scrierea unei întrebări pentru lucru, (Sunetul Activitate
un răspuns dat, scrierea unui răspuns Conversaţia și literele e, E, individuală
pentru o întrebare dată. Exercițiul p.15)
- Se anunţă titlul lecţiei noi: ,,La
fermă”/ Sunetul și literele r, R, r, R
4. Anunţarea este textul suport care ne va ajuta să
lecţiei noi şi a OC1 descoperim cuvinte care conțin Verificare
obiectivelor OC2 SUNETUL [R]. Prezentarea planșei în orală
OC3 cadrul alfabetului limbii române și Planșă cu Activitate
OC4 poziționarea sa. literele r, R, r, frontală
R
OC1 Textul audio: Videoproiector
OC2 La fermă Verificare
OC3 Rina l-a invitat pe Riri la ferma orală
5. Dirijarea OC4 bunicilor ei. Conversaţia
învăţării -Riri, haide să-ți prezint prietenii mei
MM de la fermă! Activitate
2.2. -Sigur! frontală
-Aceasta este rața Gâri-Gâri, iar
domnul înfoiat este curcanul rotofei,
OC1 în cuibar stă doamna cloșcă, iar
OC2 acesta este Romică, cel mai simpatic
OC3 porcușor. Aprecieri
OC4 Ai reținut cine sunt prietenii Rinei? verbale
6
individuale şi
-Care sunt prietenii Rinei? – Elevii vor colective
OA1 numi prietenii: rața, curcanul, cloșca, Activitate
OA2 porcușorul. Exerciţiul frontală
OC3 -Ce fel de animale sunt? Explicația
OC4 -Pisica bunicului Ene ați văzut-o?
-Care din prieteni au în componență individuală
sunetul [R]. Cunoașteți și alte cuvinte Caiet auxiliar
ce conțin acest sunet?
(roșie, barcă, ziar, frizer, cofetar, șofer,
Metoda
farmacist,… ) fonetică,
6. Obţinerea analitico- Activitate
performanţei Elevii vor privi în sintetică. frontală
abecedar/comunicare în limba română
(p.36) exercițiul 2: vor rosti cuvintele Aprecieri
corespunzătoare imaginilor, vor Activitate verbale
preciza sunetele ce compun fiecare Planşă Frontală/ individuale şi
silabă, vor identifica sunetul inițial al individuală colective
fiecărui cuvânt.
Joc de pronumție: Manual p.36
Rică nu știa să zică Învățare Activitate
Râu, rățușcă, rămurică, senzorio- frontală
Dar, de când băiatu-nvață motorie
7. Asigurarea feed- Poezia despre rață,
back-ului Rică știe acum să zică
Râu, rățușcă, rămurică.
Elevii vor înconjura literele r, R în
cuvintele versurilor.
cântec
Joc de mișcare:
Bate vântul frunzele Activitate
frontală
După încălzirea mâinilor vom realiza Metoda Aprecieri
7
litera „r” din sârmă sau creioane, vor naturală verbale
observa că este alcătuită dintr-o linie individuale şi
oblică la capăt cu un noduleț, apoi din colective
8. Evaluarea extremitatea de sus se continuă cu o Conversaţia Caiete de lucru
zală. Litera va fi realizată din p.34.
plastilină, se va scrie litera pe caietul Creioane
de lucru. colorate, Activitate
Conversaţia Sârmă, Frontală/
Pe caietul de lucru vor scrie trei Proba practică Plastilină individuală
rânduri cu litera învățată.
Elevii vor fi ajutați la nevoie să scrie Proba practică
corect litera în caiete. Aprecieri
Conversaţia verbale
9. Asigurarea -Fiecare grup va primi câte un cuvânt Proba practică individuale şi
retenţiei de scris cu literele din alfabetarul Fișe pentru Activitate colective
propriu, sarcină pe care o vor realiza în fiecare grup Frontală/
maximum 2 minute. individuală

a. intern retroactiv: elevii vor numi


cuvinte ce conțin sunetul învățat și vor Conversaţia Laptop
spune ce animale domestice au întâlnit Cu imaginea
10. Transferul în textul audiat. paginii cu lecția Aprecieri
b. anticipativ: elevii vor căuta cuvinte La fermă verbale
ce conțin sunetele și literele învățate
(a, m, n, i, u, e).

ANEXA 1:

DRAGI COPII,
8
VĂ ROG SĂ ÎMI GĂSIȚI PISICUȚA MIORLAU.
AM FOST LA CULES DE MERE. EA A ALERGAT
DUPĂ UN ȘOARECE DE FOAME.
CÂND O GĂSIȚI VĂ ROG SCRIEȚI UN BILET.
VĂ MULȚUMESC!
BUNICUL ENE

Anexa 2
La fermă
Rina l-a invitat pe Riri la ferma bunicilor ei.
-Riri, haide să-ți prezint prietenii mei de la fermă!
9
-Sigur!
-Aceasta este rața Gâri-Gâri, iar domnul înfoiat este curcanul rotofei,
în cuibar stă doamna cloșcă, iar acesta este Romică, cel mai simpatic
porcușor.
Ai reținut cine sunt prietenii Rinei?
Joc de pronumție: Râu, rățușcă, rămurică.
Rică nu știa să zică
Râu, rățușcă, rămurică,
Dar, de când băiatu-nvață
Poezia despre rață,
Rică știe acum să zică

10

S-ar putea să vă placă și