Sunteți pe pagina 1din 6

„PE URMELE MĂRULUI BUCLUCAȘ”- PROIECT DIDACTIC

PENTRU ACTIVITATE INTEGRATĂ

Data: 24.11.2020
Profesor învăţământ preşcolar: Buliga Andreea
Unitatea de învăţământ: Grădiniţa cu Program Prelungit „A.B.C.”, Suceava
Nivel de vârstă/Grupa: nivel I/ Grupa mică „Albinuţele”
Tema anuală de învăţare: „Cum este, a fost și va fi aici pe pământ?”
Tema săptămânii: „Coșul cu mere”
Tema activităţii integrate: „Pe urmele mărului buclucaș”
Elementele componente ale activităţii integrate: ADE: „Pe urmele mărului buclucaș”
DLC – „Mărul buclucaș” – povestirea educatoarei
DPM – „Pe urmele mărului buclucaș” – traseu aplicativ
SCOPUL: Dezvoltarea capacității de a recepționa un mesaj oral și de a exprima idei, preferințe
și stări afective pozitive, exersând deprinderile motrice de bază mersul, în scopul realizării unei
sarcini comune
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 - Să manifeste interes pentru povestea „Mărul” de Vladimir Suteev;
O2 - Să audieze un text propus reținând ideile acestuia, pe baza cărora vor elabora un mesaj;
O3 - Să identifice momentele subiectului, asociind planșele corespunzătoare;
O4 - Să audieze cu atenție povestea, identificând personajele din poveste;
O5 - Să identifice stări și trăiri afective legate de personaje, denumindu-le;
O6 - Să efectueze cu atenție exercițiile pentru diferite segmente ale corpului pe fundal muzical;
O7- Să execute corect deprinderea motrică de bază mersul: mers printre obstacole, mers cu
pășire peste obstacol, mers în echilibru;
O8 – Să respecte regulile jocului de mișcare, manifestând bucurie.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, povestirea educatoarei, observaţia,
demonstraţia, exerciţiul, munca în echipă, exercițiu, jocul de mișcare;
RESURSE MATERIALE:
- decorul „Pădurea Fermecată”, siluete ale personajelor: iepurele, ariciu, cioara, ursul; cortină,
copacul cu un singur măr, copăcei și brazi din polistiren, frunze de toamnă, flori de jucărie,
materiale din natură (cioate, conuri, castane, frunze, ghinde), jucăria Mărul, planșe, carte
poveste, CD player şi CD fond muzical pentru gimnastică
FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe
DURATA: 40 minute
Bibliografie:
* Curriculum pentru învăţământ preşcolar (3-6/7 ani) – MECT – 2019.
*Anghel N., Culea L., Grama F., Ionaşcu D., Pletea M., Sesovici A. „Activitatea
integrată din grădiniţă”(ghid pentru cadrele didactice din învăţământul preuniversitar),
Editura DPH, Bucureşti 2008
* Emilia Ivan „Educația fizică în grădiniță”, Editura Sport Turism, București, 1976
* Stela Coman „Educaţia fizică şi metodica predării ei”, Editura Spiru Haret, Iaşi 1995
SCENARIUL ACTIVITĂŢII INTEGRATE

Copiii vor intra în sala de grupă în şir câte unul fredonând cântecul „Câte unul pe cărare”.
Împreună cu aceştia vom porni într-o călătorie imaginară, urmărind traseul unei cărări. Drumul
nostru va întâmpina diferite obstacole drept pentru care vom realiza diferite variante de mers şi
de alergare. Copiii vor trebui să meargă normal alternând braț/picior opus, imitând astfel mersul
unor soldățeii. Uimiți de copacii ruginiți, cei mici vor merge pe vârfuri pentru a ajunge la frunze,
ca niște adevărați uriașii din basme, apoi vor urca dealuri mergând pe călcâie, vor merge printre
brazi, iar pentru a trece pe sub un trunchi de copac vor merge ca piticii. Ajunşi aproape de
pădure, vor respira aerul curat dat de copaci. Călătoria noastră va continua prin alergare ușoară
atunci când îl zărim pe urs. În zare se va vedea un iepuraș şi pentru a ajunge la el vom alerga prin
joc de gleznă. Ajunşi lângă aceasta vom alerga cu pendularea gambei înapoi pentru a vedea ce
personaje fermecate se mai află acolo.
Ajunși aproape de pădurea fermecată, copiii vor forma un semicer păstrând distanța între
ei. În continuare vom admira şi vom privi spre cer la stropii de ploaie, apoi jos spre sol, unde
vom vedea o horă a castanelelor. Vom privi în stânga și în dreapta pentru a vedea frunzele care
sunt în cădere. De asemenea vom imita bătaia vântului, vom face morișca și vom sufla cu putere
ca ursul, vom întide brațele în sus după frunzele jucăușe, iar apoi vom imita forfecarea braţelor
ca niște forfecuțe fermecate. Ne vom răsuci ca niște ghinde cu rochițe şi apoi ne vom îndoi ca
niște copaci suflați de vânt. Ne vom apleca să culegem conuri şi vom sări uşor ca niște iepurași.
Între timp se va auzi pe fundal, versurile de pe melodia „Cântecul mărului” și va apărea o jucărie
de pluș reprezentând personajul nostru din povestea „Mărul buclucaș”.
Aceasta ne va dărui o trăistuță fermecată în care vom găsi un set de planșe și o carte de
povești. Mărul buclucaș ne va spune că niște prieteni din pădure au început să se certe de la el și
ne va ruga să-l însoțim într-o călătorie pentru a-i ajuta să descopere cine are dreptate. Cortina se
va deschide și vom descoperi, cu bucurie, o pădure fermecată. Le voi propuse copiilor să le
povestesc povestea „Mărului buclucaș” timp în care vom călători alături de marionetă spre locul
cu pricina.
Copiii vor afla că a fost odată ca niciodată într-o pădure fermecată un copac, care mai
avea un singur măr. Acest măr, a fost zărit de un iepuraș tare pofticios. Pentru că nu putea să
ajungă la măr, acesta o rugă pe domna cioară să-i dea mărul jos din copac. Le voi explica
copiilor pe parcurs, cuvintele necunoscute și le voi arăta planșa care ilustrează fiecare moment
din poveste. Povestea va fi expusă cu mare atenție la inflexiunile vocii, în funcție de personajele
din poveste ținându-se cont de stările afective pe care textul literar le implică: tonul cald potrivit
cu importanța faptelor, modularea vocii pentru a imita personajele, marcarea pauzelor
determinate de punctuație, mimică și gesturi adecvate situaților prezentate.
Împreună cu mascota noastră „Mărul” pornim spre pomul din pădure. Vom merge în rând
după aceasta, iar apoi vom merge printre brazi ocolindu-i pentru a ajunge la pom. Ajunși la măr,
le voi povesti cum singurul fruct din copac este dat jos de cioară și deodată mărul cade din pom.
Copiii vor vedea cioara pe creanga copacului. Împreună ne vom apleca să culegem mărul căzut și
îl vom mirosi (exerciții de respirație). Dar brusc, mărul nostrul o ia la fugă. Pentru a urmări unde
fuge mărul, vom merge după el cu pășire peste floricele pentru a nu le călca, urmărind succesiv
traseul pe care a alergat mărul.
Între timp le voi povesti cum mărul defapt a căzut în țepii ariciului, care a fugit cu tot cu
fruct. Acest personaj suține că este mărul lui, că el l-a prins. Le voi prezenta copiilor planșa care
arată conversația între iepuraș și arici și le voi mima vocea personajelor.
Vom păși peste un izvor pentru a fi mai aproape de personajele noastre și pentru a auzi
cearta lor, deoarece intervine și cioara care consideră că de fapt mărul este al ei, ea fiind cea care
l-a dat jos din copac. Dar dintr-o dată, le voi povesti, cum pe acolo va trece un urs. Acesta auzi
zgomot din pădure și era curios de ce niște prieteni se ceartă. Ursul ascultă părerea celor trei:
iepurașul susține că el a văzut primul mărul, cioara că ea este cea care a dat mărul jos din copac,
iar la urmă ariciul, care argumentează că el a prins mărul. Moș Martin, care este considerat cel
mai mare și inteligent din pădure, ascultă cu atenție cele petrecute. La final acesta trage
concluzia că fiecare merită o parte egală din măr. Le voi prezenta planșa care ilustrează acest
moment. Noi vom merge apoi cu Moș Martin în echilibru pe o punte, pentru a ajunge la o masă
pe care va împarți mărul în părți egale. Drăguțele animăluțe realizează că fiecare are dreptate și
merită partea lor din măr pentru efortul depus, astfel desprindu-se mesajul textului.
Copiii vor fi invitați să recunoască personajele din poveste și vom parcuge din nou
drumul, pentru a repovesti cu ajutorul planșelor și a unor întrebări: „Ce a vazut iepurașul în
pom?” „Cine l-a ajutat să dea mărul jos din copac?”, etc. urmând o altă serie de întrebări pentru a
înțelege semnificația poveștii: „Cum se comportă personajele?” „Cu ce personaje ați dori să
semănați?”, „Spuneți titlul unei alte povești în care personajele împart între ele!” etc. La final,
copiii vor parcurge, pe rând, traseul „Mărului buclucaș”: vor merge printre brazi (mers cu ocolire
de obstacole), vor pășire peste flori (mers cu pășire peste obstacole), vor păși peste un izvor
(mers cu pășire peste obstacol), iar apoi vor traversa un pod (mers în echilibru pe o linie trasată
pe sol).
După parcurgerea traseului aplicativ, copiii vor desfășura un joc pentru dezvoltarea
calității motrice de bază rezistența. Copiii vor fi așezați în formația de ciorchine și vor fi invitați
să alerge ușor în jurul pădurii. Atunci când va apărea mărul, ei vor mări viteza de alergare din ce
în ce mai tare, iar când mărul se ascunde vor alerga din nou într-un ritm mai încet, schimbând
astfel tempoul de alergare. Jocul se va realiza timp de 45”, maxim 2 min.
Pentru readucerea organismului la normal, copiii vor desfăşura jocul distractiv „Iepurașul
prinde ariciul”. Se vor organiza două cercuri, iar fiecare echipă va avea un iepuraș și un măr de
pluș. La semnal, copiii vor trebui să dea din mână în mână iepurașul pentru a ajunge cât mai
repede ariciul care a furat mărul. La un sunet de fluier rolul se va schimba, iar atunci ariciul va
trebui să fugă să prindă iepurașul. Jocul se va relua atunci când unul din personaje ajunge pe
celălalt.
În final Mărul buclucaș le va mulțumi pentru că l-am însoțit în pădure şi va aprecia
activitatea copiilor. Copiii vor ieşi din sala de grupă pe cântecul „Tot ce e pe lume” și se vor
pregăti pentru următoarea activitate.
Nr. Etapele Conţinutul ştiinţific Strategii didactice
crt. activităţii Metode şi Mijloace de Evaluare/
procedee învăţământ metode şi
indicatori
1 Captarea şi Elementul supriză – “Pădurea fermecată”, Recunoaşterea
orientarea decorul cu pădurea, personajul Mărul buclucaș elementului
atenţiei care ne va însoţi în călătoria noastră– Conversaţia surpriză
declanşează stări afective pozitive, activează Observaţia
atenţia şi motivează dorinţa copiilor de a
participa la activitate.
2 Anunţarea Se va aduce la cunoştinţa copiilor tema şi
temei şi a obiectivele activităţii, avându-se în vedere
obiectivelor accesibilizarea lor, în vederea declanşării Expunerea Decor sugerând o
motivaţiei extrinseci pozitive: vom face o pădure
călătorie în pădurea fermecată și vom însoți
cele trei animăluțe. Vom asculta povestea Jucăria Mărul
Mărului buclucaș și vom parcurge împreună cu buclucaș, cioara,
el un traseu aplicativ prin pădurea fermecată ariciul, iepurașul
prin variante de mers.
Prezentarea ORGANIZAREA COLECTIVULUI DE
3 conţinutului ELEVI
şi dirijarea ☺☺☺☺ Concentrarea
învăţării Alinirea în linie pe un rând Explicaţia atenţiei
Verificarea stării de sănătate ▲
Întoarceri spre stânga şi spre dreapta prin
săritură Demonstraţia
Joc de captarea atenției: La un fluier jos
ghemuit, la două fluiere sus cu brațele ridicate. Fluier
Exerciţiul
PREGĂTIREA ORGANISMULUI
PENTRU EFORT: Educarea
Mers normal ☺☺☺ respiraţiei
Mers pe vârfuri cu brațele întinse sus (palmele Explicaţia ☺ ☺ voluntare, a
privesc una spre alta) ☺ ☺ capacităţii de
Mers pe călcâie, cu mâinile la spate, de coate Demonstraţia ☺ ☺ adaptare la
apucat (spatele drept) ☺ ▲☺ efortul fizic
Mersul piticului
Exerciţii de respiraţie Exerciţiul Se va urmări
Alergare uşoară corectitudi-
Alergare cu joc de gleznă nea execu-
Alergare cu pendularea gambei înapoi tării
Mers cu exerciţii de respiraţie Corectarea variantelor
de mers şi de
INFLUENŢAREA SELECTIVĂ A alergare

S-ar putea să vă placă și