Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Data:27.11.2013
Clasa a-II-a B
Şcoala Gimnazială „Al.I.Cuza”- Fălticeni
Propunător: prof..Trişi Alexandrina
Aria curriculară:,,Limbă şi comunicare “
Disciplină:,,Limba şi literatura română”
Subiectul: Familiarizarea cu textul narativ; Text suport: „Cheile” după Tudor Arghezi –
decodarea textului;
Tipul lecţiei: abordare integrată.

Obiectiv general:Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală şi de receptare a unui mesaj


scris.

Obiective operaţionale:
La sfârşitul activităţii elevii vor şti:
O1: să completeze rebusurile date;
O2:să citească corect, expresiv, respectând intonaţia dată de semnele de punctuaţie;
O3: să ordoneze fragmentele textului dat funcţie de ordinea cronologică a momentelor
naraţiunii;
O4:să explice cuvintele noi din text şi să le folosească în alte contexte;
O5: să coreleze ilustraţia din manual cu un anumit moment al naraţiunii;
O6:să formuleze întrebări despre text, oral apoi în scris;
O7:să realizeze sarcinile de muncă independentă.

Strategii didactice:
a)Metode, procedee şi tehnici de învăţare: conversaţia, exerciţiul lexical, lectura,
tehnica ,,Guri-urechi”, explozia stelară.
b) material didactic: plicuri cu textul împărţit pe fragmente, prezentare POWER-
POINT, caiete de limba română, fişe de evaluare, Limba şi literatura română -manual
pentru clasa a-II-a, autori Tudora Piţilă,Cleopatra Mihăilescu, Editura Aramis,2004.

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Nr. Evenimentele Ob. Strategia didactică Durată Evaluare


crt. lecţiei oper.
1. Moment Se pregătesc materialele pentru buna 2 min.
organizatoric desfăşurare a lecţiei
2. Verificarea -Elevii sunt solicitaţi în completarea 8 min. Evaluare
cunoştinţelor unui rebus prin care se reactualizează individuală
dobândite O6. cunoştinţele despre comunicare şi
anterior text dobândite anterior.
O1.

3. Anunţarea Prin completarea corectă a rebusului, 3 min.


temei cuvântul obţinut pe verticala A – B
arată textul care va fi studiat în
activitatea ce urmează : „ Cheile”
după Tudor Arghezi.
Elevilor li se explică pe înţelesul lor
obiectivele lecţiei.
Se notează titlul şi autorul textului la
tablă şi pe caiete.
4. Predarea O2. - Explic elevilor din ce lucrare a 20 min. Evaluare
noilor autorului face parte textul studiat şi le individuală
cunoştinţe prezint coperta de carte;
- Le cer elevilor să deschidă plicul de
O3. pe bancă şi să ia fiecare elev din cele Evaluare pe
7 echipe câte un bilet, care conţine echipe
câte un fragment din text.
- Le solicit să citească în gând şi să
încerce să determine ordinea
cronologică a fiecărui fragment.
-După stabilirea ordinii cronologice, Evaluare
se citeşte o dată textul în lanţ. individuală
-Se explică cuvintele şi expresiile
noi: ,,a complota,, ,,a
interveni,, ,,parale,, „nedumeriţi” şi se
introduc în noi contexte.
Tehnica ,,Guri-Urechi,,: Evaluare pe
-Elevii din fiecare echipă citesc în echipe
faţa clasei fragmentele de pe
bileţelele lor , întregind textul, în
timp ce ceilalţi urmăresc şi fac
aprecieri referitoare la expresivitatea Evaluare
citirii. Formativă
O5. Se intuieşte imaginea din manual şi
se face corespondenţa cu momentul
narativ ilustrat.
O3. - Se stabilesc împreună cu
învăţătoarea momentele prezentate în Evaluare
fiecare fragment al textului. individuală
O6. Exerciţiu de comunicare orală:
explozia stelară:
-Elevii sunt antrenaţi în a formula
oral întrebări despre text care să
înceapă cu cuvintele: Unde? Cine?
Ce? Cât? Cum?

5. Obţinerea O7.  Se lucrează itemii fişei de evaluare. 10 min. Autoevaluare


performanţei  Frontal se fac aprecieri şi analiza şi
câtorva lucrări ale elevilor în limita coevaluare.
timpului disponibil.
6. Retenţia şi Se stabileşte tema pentru acasă: de 1 min
transferul răspuns la întrebări, pag. 36
7. Încheierea Se fac aprecieri cu privire la 1 min
activităţii activitatea elevilor.
-conversaţie pe tema „Cum vă simţiţi
acum” pentru stabilirea fedback-ului
afectiv indus de desfăşurarea
activităţii
Cheile
după Tudor Arghezi

Miţu şi Baruţu au mai crescut şi încep să comploteze. Sunt


curioşi să afle ce se ascunde prin dulapuri. Numai că totul este încuiat.

Odată, Baruţu a găsit uşa unui dulap deschisă. A strigat la Miţu.


Au adus scaune la dulap. S-au suit pe ele, dar au dat de cutii încuiate.

Deodată s-a auzit un zgomot. Dulapul s-a răsturnat peste copii.

Tătuţu, măicuţa şi unchiul Sesis au apărut imediat.


- Nu vă pedepsim, a intervenit unchiul Sesis. Am hotărât să vă
dăm cheile de la toate dulapurile. Voi veţi face mâncarea, veţi aduce
parale, veţi pregăti masa.Tătuţu şi măicuţa se vor juca.
Miţu şi Baruţu se uitau nedumeriţi.
REBUS
1. Comunicarea este de două feluri: orală şi scrisă.
2. Mesajul oral este transmis de gura vorbitorului şi receptat de
urechea ascultătorului.
3. Mesajul scris este transmis de scriitor şi receptat de cititor.
4. Propoziţia este o comunicare în care se spune ceva despre
cineva.
5. Un text este alcătuit din mai multe propoziţii legate între ele
prin înţeles.
6. Prima propoziţie dintr-un text se scrie întotdeauna cu alineat.

A.
1            
2.              
3.                
4.                    
5.              

6.              
B.

REBUS
1. Miţu şi Baruţu au mai crescut şi încep să comploteze.
2. Odată, Baruţu a găsit uşa unui dulap deschisă.
3. S-au suit pe ele, dar au dat de cutii încuiate.
4. Dulapul s-a răsturnat peste copii.
5. Nu vă pedepsim, a intervenit unchiul Sesis.
6. Miţu şi Baruţu se uitau nedumeriţi.

A                  
1.                    
2.                
3.                
4.          
5.              
6.                    
B
____________________ 27.11.2013

Fişă de evaluare

1. Formulaţi întrebări despre textul studiat:

Unde?

Cine? Ce?

Cât? Cum?

2. Completaţi rebusul:

7. Miţu şi Baruţu au mai crescut şi încep să ...


8. Odată, Baruţu a găsit uşa unui dulap ...
9. S-au suit pe ele, dar au dat de cutii ...
10. Dulapul s-a răsturnat peste...
11. Nu vă pedepsim, a intervenit ...Sesis.
12. Miţu şi Baruţu se uitau ...

A                  
1.                    
2.                
3.                
4.          
5.              
6.                    
B

     

S-ar putea să vă placă și