Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

Autor: Șmilevici Ana

Clasa: a II - a

Disciplina: Educație plastică

Unitatea de conținut : De ce ne place arta plastică

Nr. lecției: 2 (4)

Subiectul lecției: Maieștri și capodopere. Galeria Aurel și Alexandru David – pictori contemporani

Tipul lecției: mixtă; cadrul de învățare Gagne ;

Unități de competențe:
4.1. Diferențierea creațiilor de pictură, grafică, sculptură.

4.2. Exprimarea atitudinilor, opiniilor, emoţiilor și sentimentelor faţă de mesajul unei opere de artă plastică.

Obiectivele lecției: La sfârșitul lecției, elevul va fi capabil:

O1 - să recunoască imaginile de pe postere.


O2 - să observe deosebirea dintre imagini.
O3 – să numească tehnicile folosite.
O4 – să scoată în evidență culorile calde și reci.
O5 – să aprecieze sentimentele trezite de tablourile din galerie.
O6 – să argumenteze alegerea lucrărilor îndrăgite.
Strategii didactice:

- Forme de organizare: frontal, individual.

- Metode , tehnici și procedee: expunerea, discuția ghidată,, studiul de caz, conversația euristică,observația , eu cercetez, Braistorming (oral), filmul,
expoziție, Turnul Galeriei, demonstrația, audierea, comentarea, jocul didactic.

-Mijloace didactice: Tablouri, Cartea :,,Aurel David –timpul , artistul și opera”. Ziare,reviste de specialitate , Almanah de poze, TIC, computer, cupele- semafor;

Strategii de evaluare: evaluare formativă interactivă; autoevaluare.

Bibliografie:

- Curriculum Național. Învățământul primar.: MECC. 2018.

- Ghid de implementare a curriculumului pentru învățământul primar, MECC. 2018.

- Metodologia privind evaluarea criterială prin descriptori în învățământul primar clasele I-IV (2019), disponibil la:
https://mecc.gov.md/sites/default/files/mecd_1-4_15.11.2019_site.pdf

- Ghid de implementare a metodologiei privind evaluarea criterială prin descriptori în învățământul primar clasele I-IV (2019), disponibil la:

https://mecc.gov.md/sites/default/files/ghid_ecd_1-4_20.11.2019_site_final.pdf

Portrete și ate despre Aurel și Alexandru David, disponibil la:

http://bibliografiicaie.blogspot.com/2015/06/blog-post.html

Samburic E., Prisăcaru L., Manual pentru Educația plastică, clasa II, Editura ARC, Chișinău, 2015.
Scenariul didactic
Strategii de
Obiective Activitatea învățătorului Activitatea elevilor Timp Metode, Mijloace de instruire Forme evaluare
procedee,
tehnici
Organizarea clasei 1 min

Pregătesc materialul didactic


necesar desfăşurării lecţiei, Copii îndeplinesc cerința Individual
creez climatul necesar
derulării acţiunii educaţionale.

Captarea atenției
Pe fundalul unei melodii 4 min
începe lecția: Audierea melodie
- Copii, închideți ochii și Exercițiu-joc
închipuiți-vă că sunteți în
O1 Elevii deschid ochișorii și
mijlocul unei păduri. E sfîrșit
de primăvară. Razele călduțe răspund la întrebări
și verdele crud ne învăluie din
toate părțile. În jurul nostru Frontal
copacii ridică brațele falnice
spre cerul azuriu.
Verificarea temei pentru Intuiția
acasă . Reactualizarea
cunostințelor și a capacităților
În acest timp, la tablă sunt
Postere
afișate postere cu imagini
ale unor arbori, printre ele
O2 8 min EFI
și ,,Arborele Eminescu”. Demonstrați
- Care este arborele Elevii încearcă să formulize a
Eminescu? răspunsuri la întrebări Frontal
-Recunoașteți această
lucrare?
-Cine este autorul?
-Ce vă spune acest nume?
Predarea- învățarea materiei Observația
noi ”Arborele
9 min Eminescu”
Anunț subiectul și Dialogul Frontal
obiectivele lecției: dirijat
Maieștri și capodopere.
Tablouri
Galeria Aurel și Alexandru
Cartea
David – pictori ,,Aurel David –
contemporani timpul , artistul și
O3 Va trebui să: opera”.
– să descrieți importanța
operelor lui Aurel și
Alexandru David Ziare,re-viste de
-să recunoașteți pictorul speciali-tate
Aurel și Alexandru David Autoevalua
-să comentați despre re
culorile folosite în operele
poster
prezentate.
Portretul pictorului
La tabla mobilă e afișat Aurel David
portretul pictorului și
posterul:
Aurel David

pictură grafică sculptură Copiii studiază cu atenție Expoziție de


expoziția și fac observări Turul galeriei tabouri
Completări la răspunsurile discută,
copiilor. răspund la întrebări,
-Prezentarea expoziției de comentează.
tablouri ale pictorului: Portretul lui
a.) linogravura ,,Arborele Alexandru David
Eminescu”;
b.) portretul lui Alexandru
David, executat în ulei pe
pînză, anii 50; Observația
c.) linogravura ,,Rîu de
munte”, anii 60;
d.) portrete ale lui Alexandru
David, executate în creion și
cu cărbune pe carton, anii 50;

O4 e.) imagini din cartea lui Fac schimb de opinii Comentare


Gheorghe Vrabie ,,Aurel a Imagini
David – timpul, artistul și din cartea lui
opera”; GG. Vrabie
f.) articole din ziare,schițe,
reviste.
Consolidarea materiei și
O5 formarea capacităților la Frontal
nivel: Elevii răspund,
de reproducere, argumentînd Analiza
17
productiv, cu unele
transferuri în alte domenii min Tablouri
Individual
-Căror domenii aparțin EFI
aceste lucrări? Ascultă și meditează
-Ce culori au fost folosite? Turul
-Ce sentimente vă trezesc galeriei
aceste lucrări?
Privesc cu atenție și Almanah
Fiecare pom are mlădițele admiră Expunere de poze
sale. La fel și marele pictor a
avut un fiu – Alexandru , care
a dus talentul și slava tatălui
său mai departe. Discuția
Expun o altă galerie de ghidată Frontal
tablouri, în special portrete Răspund argumentat
și peisaje ale pictorului la întrebări
Alexandru David
(majoritatea se află în Fac schimb de păreri Analiza
colecții private).
-Care sunt asemănările și PPT
deosebirile dintre lucrările Elevii vizionează Expunere
O6 acestor doi pictori? filmulețul și Frontal
-Ce lucrări v-au impresionat analizează unele
mai mult și de ce? moment Comentare
Argumentați. a
Răspund la întrebări
Evaluarea curentă, Își expun propriile Demonstra Poze de
instructivă, pentru materia opinii ția familie
nouă

Se face o prezentare în Explicația


Power Point, ce conține
următoarele slide –uri:

-legenda numelui;
-poze din copilărie;
-imagini cu tablourile
ambilor pictori.
Se completează ,,Harta Harta individual
personajelor Elevii individual personajelo
completează fișele r

4
min Lucru
independe
nt

Comparația
autoevalu
Desenează simboluri are
și fac raționamente
în scris

Individual

Analizez lucrul elevilor.


Răspunsuri posibile:
Propun jocul didactic: -Dacă ar fi pictorul în
Presupuneri: clasă acum, ați
Oviective: întreba:(-cum e
-formularea corectă a reușește să picteze
întrebărilor atât de frumos?;
-dezvoltarea comunicării -de la cine s-a inspirit
eficiente de mic?
-Cate ore petrece în
Generalizez : spunându-le atelierul de pictură?) Jocul Frontal
elevilor că atunci când Elevii comentează: didactic
discutăm cu o personalitate Copiii răspund la
renumită, ținem cont de întrebări.
formulele de politețe,
domeniul e actvitate,
comunicare eficientă.

Bilanțul lecției. Concluzii.

-Ce a fost interesant la


activitatea de azi?
-Ce nu -ți este clar în ceea ce
ai lucrat?
-Cum vrei să fie activitatea
următoare?
- Cum ați lucrat la lecție?

Aprieciez elevii cu cuvinte


încurajatoare pentru Elevii răspund la
activitate la lecție. întrebări,
comentează. Cupele-
Anunțarea temei pentru Semafor individual
Autoevalu
1 are
acasă
min
Se apreciază cum au
Elevii vor identifica lucrat la lecție cu
persoane din comunitate fișe:
care au cunoscut acești Cupele-semafor cu
pictori și le vor lua interviuri. comentari
(discută despre ei)
Anunț elevii:
Lecția următoare se va
petrece în incinta muzeului
școlii. Elevii fac însemnări
în agende

1
min

S-ar putea să vă placă și