Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECTIE

SUBIECTUL: Moromeții de Marin Preda: Particularități de construcție a personajului Ilie


Moromete
TIPUL LECŢIEI: predare – învăţare – evaluare
CLASA: a XII-a

Competenţe generale:
– Utilizarea corectă şi nuanţată a limbii române în diferite situaţii de comunicare;
– Comprehensiunea și interpretarea textelor;
– Situarea în context a textelor studiate prin raportare la epocă sau la curente
culturale/literare;
– Argumentarea orală sau în scris a unor opinii în diverse situaţii de comunicare.

Competenţe specifice:
– Compararea, pe baza unor criterii clar formulate, a unor viziuni despre lume, despre
condiţia umană sau despre artă reflectate într-un text literar;
– Analiza relaţiilor dintre o operă studiată şi contextul cultural în care a apărut aceasta;
– Adecvarea tehnicilor și strategiilor argumentative la situații de comunicare diverse
(scrise sau orale).

Obiective operaţionale:
– să determine conflictele romanului, motivele declanșării, natura lor și părțile implicat;
– să încadreze personajul într-o anumită categorie umană, pe baza trăsăturilor socio-psiho-
morale ale acestuia, aşa cum reies din text;
– să prezinte patru elemente ale discursului epic, semnificative în construcţia personajului
(de exemplu: titlu, temă, relaţii temporale /spaţiale, conflict, perspectivă narativă, construcţia
subiectului, acţiune/secvenţă narativă, modalităţi de caracterizare, etc.);
– să motiveze evoluția personajului principal;
– să-și exprime un punct de vedere argumentat vizavi de protagonistul operei literare și de
problemele cu care acesta se confruntă.
Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, descoperirea, brainstormingul, problematizarea, pălăriile
gânditoare, jurnalul reflexiv.
Forme de organizare: activitatea frontală și activitatea individuală și activitate pe grupe.
Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, manualul, caietele elevilor, opera literară, tabla.

Bibliografia utilizată:
- Marin Preda, Moromeţii, vol. I şi vol. II, Editura Cartex Serv, București, 2006;
- George Călinescu, Istoria literaturii române, Editura Minerva, Bucureşti, 1988;
- Constantin Parfene, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, Editura
Polirom, Iaşi, 1999;
- V. Goia, Didactica limbii şi literaturii române pentru gimnaziu şi liceu, Editura Dacia,
Cluj – Napoca, 2002;
- C. Crăciun, Metodica predării limbii şi literaturii române în gimnaziu şi liceu, Editura
Emia, Deva, 2004;
- George Călinescu, Istoria literaturii române de la origini şi până în prezent, Bucureşti,
Editura Minerva, 1982;
- Limba şi literatura română, manual pentru clasa a XII-a, Editura Corint, Bucureşti,
2007.

Durata: 50 de minute
SCENARIUL DIDACTIC

Nr Strategia didactică
Crt. Etapele Conţinutul învăţării Metode şi Mijloace Forma Evaluar
lecţiei procedee de învăţă- de
mânt organi-
zare
Moment Se vor asigura condiţiile necesare Conversaţia Activita- Observa
1. organizatoric unei defăşurări optime a activităţii: te rea
(1 min.) se asigură liniştea, se notează frontală sistemati
absenţii și se pregătesc materialele că
didactice.
Actualizarea Se cere elevilor să încadreze Conversaţia Fişe de Activite- Chestio-
2. cunoştinţelor romanul Moromeții de M. Preda lectură te narea
(10 min.) într-o tipologie, să precizeze temele, frontală orală
conflictele, perspectiva narativă,
structura şi compoziţia romanului
(făcându-se referire la cele două
volume, la anumite secvenţe din
opera literară și la scenele mai
importante). De asemenea li se
solicită elevilor să prezinte simetria
romanului (referire la tema
timpului).

3. Captarea Profesorul notează pe tablă Brainstor- Tabla Activita- Orală


atenţiei sintagma ,,caracterizarea mingul Caietele te
(5 min.) personajului” și le cere elevilor să elevilor frontală Analiza
îşi amintească elementele care răspunsu
contribuie la caracterizarea unui rilor
personaj.
Profesorul va nota la tablă
elementele de construcție a unui
personaj și modalitățile de
caracterizare a acestuia, pe măsură
ce elevii le vor preciza.
4. Anunţarea Profesorul anunţă elevilor titlul Expunerea Tabla, Activita- Observa
titlului lecției
lecției llecţiei și prezintă obiectivele caietele te rea
şi a urmărite pe înțelesul acestora. elevilor frontală sistemati
obiectivelor că
(1min.)
5. Dirijarea Profesorul le prezintă elevilor Conversaţia Fişe de Activita- Analiza
procesului de afirmația conform căreia Ilie Problematiza- lucru cu te răspunsu
învăţare Moromete reprezintă un alt tip de rea citate din frontală rilor
(25 min.) ţăran decât ceea ce a ilustrat critica
literatura predecesorilor lui Marin literară
Preda, întrucât personajul aparţine
lumii ţărăneşti din perioada Tabla
interbelică şi contrazice opinia lui
Eugen Lovinescu, conform căreia
ţăranul nu are complexitate
sufletească şi nu poate fi
protagonist de roman și îi invită să
reflecteze asupra acestei probleme.
Elevii vor realiza caracterizarea Metoda Activita-
personajului folosindu-se metoda Pălăriile te pe
pălăriilor gânditoare. gânditoare grupe
Elevii vor încadra personajul în
tipologia corespunzătoare, vor
identifica trăsăturile fizice și
morale, trăirile personajului,
evoluția acestuia și relațiile cu
celelalte personaje, menționând și
modalitățile de caracterizare. De
asemenea vor indica scenele-cheie
din roman și vor face o comparație
între personajul lui M. Preda și un
alt personaj dintr-o operă literară
studiată.
Colectivul de elevi va fi împărțit în
șase grupe conform fiecărei pălării
gânditoare. Fiecare grupă va primi
câte o fișă de lucru, iar în urma
rezolvării sarcinilor de lucru își va
desemna un raportor care va
prezenta în fața clasei produsul
final. (Anexa 1)
6. Atingerea Elevii vor răspunde în scris, pe Munca Caietele Activita- Aprecier
performanţei caiete, la următoarele întrebări: independentă elevilor te verbale
şi asigurarea 1. Ce idee abordată ţi s-a părut individu-
feedback-ului interesantă? Jurnalul ală și
(7 min.) 2. Ce dificultăţi ai întâlnit pe reflexiv frontală
traseu?
3. Dacă ai putea schimba un
element al stilului de predare, care
ar fi acela?
Feedback-ul elevilor îi oferă
profesorului posibilitatea de a-şi
îmbunătăţi stilul de predare-
învăţare-evaluare în viitor.

7. Asigurarea Eseul structurat Explicația Activita-


retenţiei şi a Tema pentru acasă: te
Conversația
transferului Redactați un eseu de 2-3 pagini în individua
-lă
(1 min.) care să să caracterizați personajul
literar Ilie Moromete, utilizând
informațiile identificate în cadrul
orei.
Fișă de lucru

Pălăria albă → informează

1. Care sunt informațiile oferite despre personajul literar Ilie Moromete?

2. Ce fel de personaj reprezintă acesta potrivit tipologiilor studiate?

3. Ce relație are acesta cu celelalte personaje ale textului?

4. Cum sunt obținute aceste informații?

Fișă de lucru

Pălăria roşie → spune ce simte despre...

1. Ce simți în legătură cu comportamentul și limbajul personajului?

Fișă de lucru

Pălăria galbenă → gândește pozitiv!


1. Care sunt calitățile prin care se distinge personajul literar Ilie

Moromete? Răspundeți precizând modalitățile de caracterizare.

2. Se deosebește de alte personaje ale textului? Dar de alte personaje literare întâlnite în

celelalte opere literare studiate? Care sunt trăsăturile care îl diferențiază?

Fișă de lucru

Pălăria neagră → identifică greşelile!

1. Care sunt defectele personajului literar Ilie Moromete?

2. Ce fel de conflict trăiește acesta?

3. Care sunt scenele-cheie care prefigurează conflictul?


Fișă de lucru

Pălăria albastră → clarifică

1. Precizați mijloacele de caracterizare a personajului literar Ilie Moromete.


2. Textul literar surprinde atât portretul fizic, cât și portretul moral al
personajului? Justificați-vă răspunsul pe baza citatelor din opera literară.

Fișă de lucru
Pălăria verde → generează idei noi.

Citiți cu atenție textul următor și răspundeți cerințelor de mai jos:

,,Moromete se așeză pe piatra de hotar, (...) ca un martor al unei lumi ciudate care a
pierit. Nu cumva timpul era undeva același? Nu cumva copiii de aceea sunt copii, ca să nu-și
înțeleagă părinții...și de aceea părintele e părinte ca să-i ierte și să sufere pentru ei? (...) Am
făcut tot ce trebuia, le-am dat la toți fiecăruia ce-a vrut... ce mai trebuia să fac și n-am făcut?
Ce mai era de făcut și m-am dat la o parte și n-am avut grijă? Mi-au spus ei mie să le dau ceva
și nu le-am dat? A cerut cineva ceva de la mine și eu am spus nu? Mi-a arătat mie cineva un
drum mai bun pentru ei pe care eu l-am ocolit fiindcă așa am vrut eu? S-au luat după lume, nu
s-au luat după mine! Și dacă lumea e așa cum zic eu, ce mai rămâne de făcut? N-au decât să
se scufunde! Întâi lumea și pe urmă ei cu ea.”
(Marin Preda, Moromeții)

1. Justificați statutul de reflector al personajului Moromete și precizați ce efect are un


asemenea personaj, prin raportare la naratorul omniscient al textului literar.
2. Susțineți prin două argumente apartenența romanului Moromeții de Marin Preda la realism.

S-ar putea să vă placă și