Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE LECŢIE

OBIECTUL: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ


DATA: 09.03.2016
CLASA: a VII-a A
PROFESOR:
TITLUL LECŢIEI: TEXTUL ARGUMENTATIV
TIPUL LECŢIEI: Dobândire de noi cunoştinţe

COMPETENŢE GENERALE:
-utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de
comunicare monologată şi dialogată;
-receptarea mesajului scris, din textele literare şi nonliterare în scopuri diverse.

COMPETENŢE SPECIFICE:
-construirea unui discurs pe o temă dată;
-captarea şi menţinerea atenţiei interlocutorului prin modul de prezentare a mesajului;
-redactarea unui text argumentativ;
-redactarea diferitelor texte, adaptându-le la situaţia de comunicare concretă.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârşitul orei, toţi elevii vor şti:
- să indice scopul textului argumentativ;
- să indice stuctura textului argumentativ;
- să redacteze un text argumentativ pe o temă dată.

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, lucrul cu textul, lectura, diagrama


Venn, problematizarea, brainstormingul, lucrul cu manualul, eseul de cinci minute, scaunul
autorului.

FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII: activitate frontală, combinată cu


activitate individuală şi pe grupe, dezbatere cu clasa.

RESURSE:
- capacităţile de receptare ale elevilor;
- cunoştinţele lor anterioare;
-timpul de învăţare de 50 de minute.

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
- Limba română, manual pentru clasa a VIII-a, editura Humanitas;
- fişe de lucru, tabla

BIBLIOGRAFIE:

 Pamfil Alina, Limba şi literatura romană în gimnaziu.Structuri didactice deschise,


Editura Paralela 45, Bucureşti;
 Parfene Constantin, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală ,
Editura Polirom, Iaşi, 1999;

1
 Programa şcolară pentru clasele V-VIII. Aria curriculară: limbă şi comunicare,
Bucureşti, 2009

2
SCENARIUL DIDACTIC:

Nr MOMENTELE ACTIVITATEA ACTIVITATEA METODE ŞI


EVALUARE
crt LECŢIEI PROFESORULUI ELEVULUI PROCEDEE
1 Moment Profesorul are grijă Elevii se pregătesc Conversaţia
organizatoric ca elevii să-şi pentru lecţie,
(1 min) pregătească toate numesc absenţii,
materialele necesare respectă indicaţiile
orei, notează profesorului.
absenţii, asigură
liniştea pentru o
bună desfăşurare a
orei.
2 Profesorul verifică
Verificarea temei prin sondaj calitatea Elevii citesc şi Activitate frontală Aprecieri
(3 min) şi cantitatea temei. corectează tema, Conversaţia verbale
Elevii sunt solicitaţi îşi prezintă
să citească, să caietele.
motiveze, fiind
antrenată prin
întrebări întreaga
clasă.
3. Captarea atenţiei Elevii vor primi Elevii vor Conversaţia
(1 min) imagini cu copii din răspunde la euristică
generaţia trecută şi întrebarea adresată
din generaţia de azi. de către profesor. Problematizarea
Li se va cere să
găsească asemănări Observaţia
şi diferenţe între cele
două generaţii.
4. Anunţarea Profesorul le spune Elevii îşi notează Conversaţia
titlului lecţiei şi a elevilor că vor în caiete titlul
obiectivelor studia textul lecţiei şi ascultă cu
(1 min) argumentativ, apoi atenţie.
le anunţă obiectivele
urmărite.
5. Dirijarea Profesorul le va da Elevii distribuie
procesului de elevilor câteva fişe fişele.
învăţare care conţin
textul ,,Generaţia
(35 min) touchscreen”, de
Adina Popescu Activităţi frontale
(anexa 1). Profesorul Elevii răspund la Conversaţia Aprecieri
le va cere să facă întrebări. verbale
predicţii pe baza
titlului articolului.
Se va citi articolul Lectura integrală
integral, apoi se va
citi primul enunţ al Elevii citesc Lectura rapidă
fiecărui paragraf al primul enunţ al Aprecieri

3
textului. Elevii vor fi fiecărui paragraf. verbale
întrebaţi care este Elevii răspund la Conversaţia
atitudinea autoarei întrebări.
faţă de tehnologie,
ce mijloace sunt
menţionate în text şi Dezbaterea
dacă ei utilizează
tehnologia şi în ce
scop. Profesorul le
cere elevilor să dea
sinonime pentru Elevii dau Exerciţiul
cuvintele selectate, sinonime pentru
apoi elevii au de cuvintele cerute.
rezumat textul dat. Elevii rezumă
Elevii au de găsit textul.
asemănări şi Exerciţiul
deosebiri între
poziţia autoarei şi ei Elevii completează
în legătură cu locul Diagrama Venn
tehnologiei în
societatea de azi. Exerciţiul
Elevii vor fi apoi
împărţiţi în grupe de Elevii vor
patru şi vor comunica în cadrul
completa grupelor, iar la Lucrul în echipe
organizatorul grafic sfârşit, liderul
cu argumente pro şi fiecărui grup va
contra utilizării trebui să
tehnologiei în împărtăşească
societatea concluziile la care
contemporană. au ajuns.
Profesorul le cere
elevilor să citească Elevii citesc din
din manual manual.
informaţiile
referitoare la textul Lucrul cu
argumentativ şi apoi manualul
să completeze Elevii completează
schema. schema.
Individual, elevii vor
completa planul Elevii lucrează
eseului cu tema individual
Efectele tehnologiei
Obţinerea asupra dezvoltării Elevii se Muncă individuală
performanţei copiilor. Profesorul autoevaluează pe
va trece pe la fiecare baza grilei de
şi va interveni unde autoevaluare,apoi Autoevaluare
este cazul. se interevaluează
Elevii vor completa Interevaluare
grila de autoevaluare

4
şi pe cea de
interevaluare.
7 Feedback Feedbackul se Elevii primesc Conversaţia Aprecieri
realizează pe tot feedback. verbale
tot parcursul
orei, prin aprecieri
verbale.
8. Retenţie şi Pentru fixarea Elevii notează în Eseul de cinci
transfer (7 min) cunoştinţelor, caiete o idee în minute.
profesorul le cere legătură cu lecţia
elevilor să noteze o de zi, apoi câţiva
idee sau o părere în vor citi colegilor. Aprecieri
legătură cu ce au verbale
învăţat azi. Câţiva Scaunul autorului.
elevi vor citi ceea
ce au scris.

9. Concluzii şi Vor fi notaţi elevii Elevii sunt atenţi. conversaţia


tema pentru care au fost activi
acasă (2min) la oră. Elevii vor
primi temă realizarea
eseului plecând de
la planul realizat în
clasă.

5
Priviţi imaginile de mai jos şi găsiţi asemănări şi diferenţe.

6
Anexa 1

1) Citiţi titlul articolului de mai jos. Despre ce credeţi că va fi vorba?


2) Citiţi integral articolul.
3) Citiţi primul enunţ al fiecărui paragraf al textului de mai jos. Care credeţi că
este atitudinea autoarei faţă de tehnologie?
4) Care sunt mijloacele menţionate în text (aparatură, programe etc.)? Voi le
utilizaţi? În ce condiţii şi în ce scop?

Generaţia touchscreen

La doi ani şi jumătate, Mara ştia să răspundă la telefonul smart al lui tăticu’. Glisa
cu degeţelul, apoi îl ducea cu o mină serioasă la ureche: ,,Alo! Mala teleton.” Deşi îl
pufnea râsul,
tăticu’ era foarte mândru de ea. Uneori, când erau în maşină, blocaţi în trafic şi Mara
începea să plângă, tăticu’ îi dădea telefonul lui ca să se joace cu el. Şi, brusc, Mara se
potolea.
Pe la trei ani şi jumătate, atunci când mămica şi-a cumpărat o tablet, Marei i s-a
deschis un nou univers. Când reuşea să pună mâna pe ea, în bucătărie, acolo unde mami
căuta reţete sau instala aplicaţii de nutriţie, începea pentru fetiţă o adevărată călătorie
tactilă. Toate degeţelele atingeau acum ecranul şi se mişcau în mai multe direcţii, ferestre
cu poze colorate se deschideau sub ochii ei, zeci de iconiţe se copiau dintr-o parte în alta
sau dispăreau pur şi simplu ca prin minune. Când Mara a reuşit de una singură ,,primul ei
Skype”, adică a deschis programul, a apelat şi a vorbit cu naşa din Italia, mămica a decis
să-i cedeze ei tableta. Oricum, prea multe nu făcea cu ea. Aşa că tableta a ajuns printre
jucăriile Marei, pe jos, în camera ei. De ursuleţi şi de păpuşi se plictisea repede, de tabletă
– niciodată, deşi de două ori a vărsat pe ea cacao cu lapte şi o dată a lovit ecranul cu colţul
unui cub, pentru că a enervat-o ceva din mununata lume virtuală.
În casa prietenilor mei, mă uitam la Mara cum încearcă să schimbe posturile de la
televizor glisând dintr-o parte în alta cu degetul pe ecran. Ştie că există un ,,aparat” special
pentru aşa ceva, care se numeşte telecomandă, dar refuză să-l folosească. În fond, ar trebui
să meargă şi aşa, cu degetul! Televizorul este de vină, e defect. ,,Trebuie să mai facem o
rată să ne luăm un Smart TV”, oftează mămica. La grădiniţă, educatoarele spun că
inteligenţa Marei este peste medie, însă fetiţa are probleme de comunicare cu alţi copii şi e
foarte posesivă cu lucrurile ei. Nu împarte nimic cu nimeni. Ei bine, într-o comunitate de
copii, lucrurile stau altfel. Nu poate să apese pe nasul lui Luca, băiatul care o tot sâcâie, şi
el să tacă din gură.
Puţin înainte de Crăciun, un Moş destul de jerpelit stătea în faţa unui magazin
Flanco, le cerea copiilor care treceau pe acolo să-i spună poezii şi îi întreba ce cadouri vor
să primească. Unul din doi copii răspundea că îşi doreşte o tabletă. În magazin, la casă,
părinţii se înghesuiau să cumpere tablete în rate, cu carduri Avantaj. Nu puteau să-şi
dezamăgească copiii. Erau tablete ieftine, de 3-400 de lei, pentru oameni săraci, care nu
cheltuie mai mult de 150 de lei pentru masa de Crăciun. Dar lucrurile nu stau deloc aşa.
Tableta este esenţială pentru copii, căci degetele lor par deja programate genetic pentru a
manipula spaţiul virtual prin atingere.
Primul meu telefon smart (şi ultimul, de altfel) zace şi acum într-un sertar. N-am
reuşit să mă obişnuiesc cu el şi l-am abandonat, revenind la cel clasic, ,,cu butoane”. Am
ajuns la concluzia că degetele mele sunt ,,greşite”, apăsau cu totul aiurea, şi cu o
încetineală de melc – îmi lua zece minute să scriu un SMS banal, aşa că telefonul pur şi
simplu mă enerva. Da, dar şi eu pot face minuni cu mouse-ul! Pot da o mie de click-uri

7
pline de dibăcie când joc jocul meu online. Însă dacă mă pui în faţa unui laptop cu
touchpad, mă blochez.
Mi-am zis, totuşi, să mă upgradez, să învăţ. Aşa că am perseverat şi mi-am luat o
tabletă. Cu un ecran mare, ca pentru mine. Acum recunosc că m-am îndrăgostit de ea
iremediabil. Însă tot am impresia că degetele mele nu sunt făcute pentru aşa ceva, că
îndeplinesc o sarcină improprie. Şi e normal să fie aşa – cum i s-a dezvoltat generaţiei
noastre simţul tactil în copilăria timpurie? Nu era nevoie să pipăim nimic, poate doar la
jocul ,,Baba oarba”, când, legat la ochi, trebuia să-l recunoşti pe copilul pe care l-ai prins
după trăsăturile feţei. E de râs! ,,Baba oarba”, singurul exerciţiu care ne antrena pentru
tehnologia touchscreen de peste 20 de ani! În schimb, învăţam caligrafie şi umpleam zeci
de caiete cu litere frumos încondeiate. La ce ne-a folosit?
(Adina Popescu, ,,Dilema veche”, nr 575)
5) Găsiţi sinonime pentru cuvintele subliniate în text:

a se potoli = .................................... jerpelit = ..................................................


nutriţie = ......................................... dibăcie = .................................................
improprie = ...................................... boante = .................................................

6) Rezumaţi textul de mai sus:


......................................................................................................................................
....
..................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................
................................................
7) Găsiţi asemănări şi diferenţe între poziţia autoarei şi propria voastră poziţie în
legătură cu locul tehnologiei în societatea de azi. Completaţi diagrama de mai
jos:

eu autoarea

8
8) Lucraţi în grupe de patru elevi! Discutaţi despre efectele utilizării tehnologiei
în societatea contemporană. Scrieţi argumentele în casetele de mai jos:

PROBLEMA CENTRALĂ:
efectele utilizării tehnologiei în societatea contemporană.

PRO
CONTRA
...........................................
............................................ ......................................
............................................ ......................................
............................................ ......................................
............................................ ......................................
............................................ ......................................
............................................ ......................................
............................................ ......................................
............................................ ......................................
............................................ ......................................
............................................ ......................................
............................................ ......................................
............................................ ......................................
............................................ ......................................
............................................ ......................................
............................................ ......................................
............................................ ......................................
............................................ ......................................
............................................ ......................................
............................................ ......................................
............................................ ......................................
............................................ ......................................
............................................ ......................................
............................................ ......................................
............................................ ......................................

CONCLUZIA:
...........................................................................................................................
...........................................................................................................................
...........................................................................................................................
..........................................................................................................................

9) Citiţi din manual, de la pagina 169, ce este argumentarea şi apoi completaţi


schema de mai jos:
 Argumentarea este .......................................... unei afirmaţii.

9
 Scopul argumentării este de a .......................... partenerul sau partenerii de
comunicare de justeţea opiniei.
 Argumentarea foloseşte:
- verbe de opinie la persoana I: .............................................................................................
- structuri de opinie: ...............................................................................................................
- formulări
precum: ..................................................................................................................
..................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................
..................
 Structura textului argumentativ este următoarea: - opinie
– argument- .......................... –
- argument - ............................-
- concluzie
11) Ţinând cont de ceea ce aţi învăţat despre textul argumentativ, scrieţi un eseu pe
tema
Efectele tehnologiei asupra dezvoltării copiilor. Completaţi, mai întâi, planul textului:

TITLUL:
Efectele tehnologiei asupra dezvoltării copiilor

Ideea principală:
În opinia mea, ......................................................................................
............................................................................................................................
............................................................................................................................

ARGUMENT 1: În primul rând, ..................................................................................................


...................................................................................................................................................
DE EXEMPLU: .........................................................................................................................
....................................................................................................................................................

ARGUMENT 2 :În al doilea rând, ............ ...................................................................................


........................................................................................................................................................
DE EXEMPLU: ............................................................................................................................
........................................................................................................................................................

CONCLUZIE:
În concluzie, .......................................................................................................................
.........................................................................................................................................................
10) Completează următoarea GRILĂ DE AUTOEVALUARE:

10
Scrie câte un X în dreptul trăsăturilor pe care crezi că le are eseul tău:

1) Am respectat precizările din cerinţă.


2) Am formulat o opinie.
3) Am adus argumente solide şi clare.
4) Am formulat exemple potrivite.
5) Am formulat o concluzie eseului meu.
6) Textul este inedit, original.
7) Am respectat regulile de ortografie şi de punctuaţie.
8) Am folosit formulele specifice textului argumentativ.

TOTAL:

11) Cere-i colegului de bancă să-ţi evalueze eseul:

Formular de răspuns:

 Am observat
că .....................................................................................................
................................................................................................................................
.....
................................................................................................................................
................................................................................................................................
............
 Mi-a plăcut faptul
că .............................................................................................
................................................................................................................................
................................................................................................................................
................................................................................................................................
................................................................................................................................
........................
 Aş sugera
să ..........................................................................................................
................................................................................................................................
................................................................................................................................
............

12) Ce am învăţat din lecţia de


azi: ...............................................................................................................................
......................................................................................................................................
......................................................................................................................................
......................................................................................................................................
...............................

Temă pentru acasă: Realizează, în scris, eseul cu tema Efectele tehnologiei asupra
dezvoltării copiilor, pornind de la planul textului realizat în clasă.

11

S-ar putea să vă placă și