Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Metod
36
36
37
în ciclul primar 38
56
57
58
60
63
63
63
63
2
Efortul pe care-
36
-
2
Dup
- / rezolvare de probleme;
rezolvare;
37
2.3
tra
profesorului s
-
- -matematice de rezolvare a problemelor.
-
metodele activ-
la timp, iar problemele sunt cele care dau cel mai mult de lucru elevilor.
cesta
-
38
,
–
Exemple
- -
- -
- -
a fost scris pe
-
- -
elevi. S- -
-
Problema am reprezentat-o grafic astfel:
-
decât altul” am rezolvat cu elevii mai multe probleme în genul:
Tata /--------/--------/---------/---------/----------/----------/-----------/
Mama /--------/--------/---------/---------/----------/----------/
Fata /--------/
Tata = 42 ani; Mama = 35 ani; Fata = 6 ani
care nu sunt
-
dintre pr
De exemplu:
?”
? ?
+
500 - ?
? rest
4 x 10 5x9
+
? ?
-
?
.
La categoria probleme compuse, cele care au constituit primele probleme compuse rezolvate cu
- - -
mai mic (mare), iar la clasa a III- IV- - IV,
le-
-am recompus.
Exemple
1. Într-
în cutie?
2. Într-o cu
a + (a x b)
Rezolvare:
9 + 63 = 72 (bile)
.....................
........................................ de 7 ori mai multe
?
+
r cu efect benefic
asupra elevilor.
Voi prezenta în continuare câteva modele de probleme compuse efectuate cu elevii înclasele I – II,
Exemple
imbre.
Câte timbre i-
10
3 4 ?
Rezolvare:
I. 10 – 3 = 7
7–4=3
II. 3 + 4 = 7
10 – 7 = 3
b. Probleme de la care lipsesc unele valori numerice (sau chiar toate valorile) în care elevii sunt
De exemplu:
„La un magazin -o zi s-
10 12 ?
De exemplu:
„La o cant - -au consumat 17 litri.”
-
Rezolvare:
1. 36 + 26 = 62 2. 36 – 17 = 19 3. 26 – 17 = 9
62 – 17 = 45 19 + 26 = 45 36 + 9 = 45
-au consumat din cantitatea
d. Problemele diverse sunt cele unde se poate exploata cel mai bine creativitatea elevilor. Ele de
- tandard.
-
-am
procedeul încercare- - - -lconcretizeze
De exemplu:
a + g + n
?
?
?
a ?
n
?
În clasa a II-a, problemele rezolvate cu elevii au un gr
u
-
(mic) etc.”
Aceste modele au fost îmbog
1. Probleme cu trei necunoscute
De exemplu:
„Un termen al sumei este 200, al doilea termen este cu 24 mai mare decât primul, iar al treilea cu
100 mai mare decât al doilea. Care este suma numerelor?”
I. I-------------------------------------I 24
II. I-------------------------------------I---------------I 100
III. I-------------------------------------I----------------I----------------------------------I
N1 = 200
N2 = 200 + 24 = 224
N3 = 224 + 100 = 324
S = 200 + 224 + 324
S = 748
De exemplu:
„La campionatele de atletism au participat în prima zi 42 de sportivi, iar în a doua zi 110 sportivi.
ambele zile?”
42
3x 6x
100 -
?
?
Rezolvare:
Primul mod:
100 – (3 + 6) x 10 = 10
- -a aduce un plus de dificultate, de diversitate în
rezolvarea problemelor prin introducerea
metodei figurative în rezolvarea problemelor.
Exemple
?
În clasa a III-
De exemplu:
6x + 3 x 10
100 -
?
Rezolvare:
Exemple
200 m
200 m
Rezolvare:
– 50 = 150 m
ost
-o zi am adunat 17 castane pe care le-
-am solicitat
- ane sunt în fiecare cutie?
Rezolvare: 17 – 3 = 14
14 : 2 = 7
7 + 3 = 10
Am tr
întrebare.
De exemplu:
poate vorbi
elevilor pe care i- -am format de-a lungul anilor.
2.4
O mare pondere în activitatea de rezolvare a problemelor în aritmetica ciclului primar, constituie
– 001, p. 156-183)
2.4.1
Uti
•
•
imp
aplicate la clasele mici constituie mijloace instructive absolut necesare pentru dezvoltarea gândirii logice
Exemple
1. Suma a trei numere consecutive este 639. Care sunt aceste numere?
•
•
consecutive:
a=?; a+1=b; a+1+1=c; a+b+c=639
•
a I----------------------------------------I I----I = 1
b I----------------------------------------I-----I 639
c I-----------------------------------------I-----I-----I
• Judecata problemei:
-
-
639 – ( 1 + 1 + 1 ) = 639 - 3 = 636
-
- Ce putem afla? ( cât este un segment )
- Cum? ( 636 : 3 )
- Pe care din cele trei numere l-am aflat? ( primul )
50
• Rezolvarea problemei:
1) 639 – 3 = 636 ( trei segmente egale )
2)
3) 212 + 1 = 213 (
desenele date.
I I-----------------I I-----I = 7
A II I-----------------I------I 197
I I-----------------I
B II I-----------------I-----------------I-----------------I-----------------I 250
• Se cer mai multe variante de probleme.
•
A 197 – 7 = 190 B 250 : 5 = 50
190 : 2 = 95 50 X 4 = 200
95 + 7 = 102
Verificare: 95 + 102 = 197 50 + 200 = 250
Exemple
pe fiecare raft?
Judecata problemei:
-
- Se scriu datele problemei:
II cu 23 > I
III de 3 ori > I
-
-
I I----------I
II I----------I-----I
III I----------I----------I----------I 598
Interpretarea
-
-
- ( 598 - 23 = 575 )
- Câte segmente egale sunt ? ( 5 )
-
- )
-
-
-
ea )
Verificarea problemei:
115 + 138 + 345 = 598
e) pe grupe.
I-
acum ?
I-
decât al doilea.
I-
cifre, iar câtul este 10!
I-
Se observ
30 –
Exemplu: Probleme care se pot rezolva cu clasa a III- -a.
Problema 2
Simina
Ana
4 caiete
16 – 4 = 12
12 : 2 = 6 (caiete Simina)
6 + 4 = 10 (caiete Ana)
Problema 1: „Într-
Rezolvare 1
ngime cu cel ce
53
Atunci:
27 : 3 = 9 (trandafiri albe)
9 x 2 = 18 ( trandafir
Rezolvarea 2:
3 x a = 27
a = 27 : 3
a = 9 (trandafiri albe)
Problema 1: „Într-
mare decât cel al celo i
Rezolvare 1
fi
6
Rezolvare 2
a 3a 3a
– a = 2a
6
2xa=6
a=6:2
Problema 1: „Într-
sticlelor de Mirinda?
Rezolvare
39
3
39 –
36 : 4 = 9 (sticle Mirinda)
39 – 9 = 30 (sticle de Pepsi)
– tip special
recomandat a se rezolva nu
continuare, o modalitate de abordare a acestor probleme, recunoscute prin gradul lor ridicat de dificultate.
Problema 1 -o b
-
Rezolvare:
e e ........
e e ....... e e e e
e e e e e e e e
55
.... .... .......
-
-
- .
e e e e
......... e
........ e e e
e e e e e e
.......... .........e e
-a este:
iar elevi:
12 x 2 = 24 (elevi)
2.4.2
-
Exemplu:
- ei;
-
-
Exemplu:
-
-
56
-
-
Exemplu:
„Într-
corect fiecare?”
Problema 1
600
3 creioane ............................... 600 lei
1 creion ................................... x lei
------------------------------------------------
600 : 3 = 200 600 : 3 = 200
2.4.3
aproape de si
Exemple
Problema 1: „Într-
57
r sunt numai mese cu 3 locuri. În
ac
15 x 3 = 45
45 – 36 = 9 elevi.
– 2 locuri = 1 loc pe care-l are în plus masa
–
9 = 6.
La mesele cu 2 locuri vor sta
9 x 2 = 18 elevi
iar la cele cu 3 locuri vor sta
6 x 3 = 18 elevi.
2.4.4
început
Exemple
Problema 1
Rezolvare
58
[(2 x a + 9) x 7] – 4
Câtul
{[(2 x a + 9) x 7] - 4} : 3
{[(2 x a + 9) x 7] - 4} : 3 = 57
{[(2 x a + 9) x 7] - 4} = 57 x 3
[(2 x a + 9) x 7] - 4 = 171
[(2 x a + 9) x 7] = 171 + 4
(2 x a + 9) x 7 = 175
astfel:
(2 x a + 9) = 175 : 7
2 x a + 9 = 25
2 x a = 25 – 9
2 x a = 16
a = 16 : 2
a=8
X2 +9 x7 -4 :3
a 57
:2 -9 :7 +4 x3
CONCLUZII
•
•
pentru
•
2.4.5
apare nec
Exemplu:
Problema 1
– 90 kg = 360 kg
60
2.4.6
Elemente
Exemple
Problema 1 vor
9 zile ...........................................
2.4.7
timp, cân
La nivelul claselor I –
a)
b)
120 : 2 = 60 (km/h)
Exemplu:
Problema 1
A 72 km B Î
0h 24 km/h
3h 42 km/h
Exemplu:
Problema 1
5 km/h 22 km/h
0h 0h
A Î B
2.4.8
pr
focalizeze
-matematice de rezolvare a
2.5
2.6
-o
2.7 :
2.8
2 Manolescu M., – un contract pedagogic „D.Bolintineanu”,
2002
3 Manolescu M., – metode, , Editura METEOR PRESS, 2005
4 Manolescu M., – , Editura
Bolintineanu”, 2002
5 Radu I.T., Evaluarea în procesul didactic, EDP, 2000
6 ntru clasele I-IV, Editura ALL, 1999
7 -
primar,2007.
8 Stoica A., , Editura Prognosis, 2001
63
9
10 Carte portocalie Purcaru
11 *** MEC, CNC, , 1998
12 *** SNEE, CNPC, , Editura Prognosis.
13 - 2001.