Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

PENTRU
JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI DIDACTICE LIBER ALESE (A.L.A.2)
Data: 27.09.2019
Prof. înv. preș.: Adăniloae Simona-Nicoleta
Unitatea de învățământ: G.P.N. ,,Șaru Dornei”
Nivelul/ Grupa: 2-3 ani, nivel I, grupa mică (,,Iepurașilor”)
Tema anuală de studiu: ,,Cine sunt/ suntem?”
Tema săptămânii: „Mingea”
Tema activității: „Prind baloane de săpun!”
Tipul activității: joc distractiv
Categoria de activitate: ALA2- Jocuri și activități didactice liber-alese

SCOP: relaxarea organismului copiilor prin crearea unei atmosfere destinse, de bună dispoziţie, în condiţii de joc
Obiective operaţionale:
– să respecte regulile jocului;
– să spargă cu mâna baloanele de săpun;
– să-şi aștepte rândul.
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul, conversaţia
b )Resurse materiale: recipient din care se formează baloane de săpun
Etapele activităţii Strategii didactice Evaluare/
Nr.
Conţinutul activității Metode şi Mijloace de Metode şi
crt.
procedee învăţământ indicatori

Copiii identifică recipientul din care se formează baloane


1. de săpun.
Captarea atenţiei
Conversația

Anunţarea temei şi Copiii sunt anunțați că vor sparge baloanele de săpun pe


2. Conversația
a obiectivelor care educatoarea le formează.

Concentrarea
Se vor prezenta regulile jocului, apelându-se la
atenţiei copiilor
capacitatea de înţelegere şi atenţie a copiilor sub forma
Explicarea şi unor cerinţe ferme care vor reglementa întreaga Explicaţia Baloane de săpun
3. demonstrarea desfăşurare a jocului. Demonstraţia
regulilor jocului Amestec într-un bol fotografiile copiilor. Extragerea este
realizată de către educatoare, ea reprezentând ordinea în
care copiii vor sparge baloanele de săpun.

Copiii vor desfăşura jocul conform regulilor prezentate.


În timpul jocului se va avea în vedere asigurarea unei Respectarea
Desfăşurarea Exerciţiul
4. atmosfere destinse, de bună dispoziţie care să le creeze Baloane de săpun indicațiilor
activităţii copiilor reale stări afective pozitive, facilitând Jocul
transpunerea acestora, prin joc şi mişcare.
6. Evaluarea Conversaţia
Vor fi adresate copiilor aprecieri colective și individuale.

S-ar putea să vă placă și