Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Data: 28.09.2013
Instituţia: Liceul Teoretic „Victor Coţofană „
Profesor: Bîrnaz Svetlana
Clasa: a V-a
Obiectul: Istoria românilor şi universală
Subiectul : Cultura Orientului antic
Tipul lecţiei: predare-învăţare
Durata: 45 min.
Persectiva interdisciplinară:
Metode şi tehnici de lucru:lucrul cu manualul, discuţia, lucrul cu harta, cu axa
cronologică,lucrul cu DEX,
Forme de lucru: frontal,individual, în perechi, în grup.
Material didactic:manualul de istorie clasa aV-a.PPT
Competenţe:
Înţelegerea şi utilizarea adecvată a limbajului de specialitate
Cunoaşterea şi interpretarea surselor istorice.
Formarea comportamentelor democratice şi valorilor general-umane.
Subcompetenţe: Selectarea informațiilor din surse istorice ;
Cultivarea interesului pentru trecutul istoric.
Obiective operaţionale:
O1 –să enumere tipurile de scriere inventate de popoarele din Orientul Antic,utilizîndu-le în
comunicarea subiectului;
O2 -să selecteze genurile literare şi ştiinţele din Orientul Antic, compăletînd triadele istorice;
O3-să aprecieze rolul culturii antice argumentănd printr-un enunţ cu conţinut istoric.

Parcursul didactic

Cadrul Ob.op. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii Timp Note


Evocarea Notează absenţele, Elevii îşi pregătesc
pregăteşte mijloacele materialele necesare
didactice și realizează un desfăşurării lecţiei
climat cooperant.
Cere elevilor să noteze
timp de 3 minute ceea ce Elevii citesc ce au
scris colegului de Asalt de 7min
le trece prin minte legat
bancă, apoi câțiva idei
de cuvântul cultură.
Se definește termenul de elevi prezintă
întregii clase ce au Conversaţia
cultură ca noțiune
istorică. realizat.
. Elevii notează titlul
lecției și definiția
dată termenului de
cultură.
Realizarea Se anunţă subiectul şi Elevii notează titlul PPT
sensului obiectivele lecţiei lecției și definiția Prelegere
Moștenirea culturală a dată termenului de
Orientului antic cultură
Popoarele Orientului
antic au lăsat lumii o
moștenire culturală
bogată.
Civilizația pe care a
creat-o Orientul a
contribuit, alături de cea
a Greciei și a Romei, la
constituirea
patrimoniului cultural al
întregii umanități.
Peste timp, au ajuns
până la noi poeme și
mituri, monumente de
artă și cunoștințe
O1 științifice. Aici a început Discuţia
scrierea istoriei. Elevii enumeră 2-3
Determinaţi pe baza cauze care au
celor expuse cauzele necesitat apariţia
apariţiei scrisului. scrisului
*Apariţia scrisului a
făcut posibilă
acumularea,
transmiterea şi păstrarea
cunoştinţelor umane.
*La inventarea scrierii
au contribuit: apariţia
statului şi dezvoltarea
comerţului.
*Negustorii trebuiau să
ţină socoteala mărfurilor
vândute sau cumpărate.
*Funcţionarii ţineau
socoteala impozitelor şi Citirea
a obligaţiilor oamenilor selectivă
de rând şi înregistrau
mărfurile intrate în
hambarele regilor. Elevii determină
*Preoţii consemnau tipurile de scris .
O2 legendele şi miturile, Prezintă informaţia
rugăciunile şi ritualurile culeasă
religioase.
*Judecătorii împărţeau
dreptatea după legi.
Profesorul propune
elevilor tipurile de scris
din epoca antică
Literatura şi religia.
Ştiinţa
Arta
Reflecţia Completarea orală a
fişelor.
Verificarea realizării
obiectivelor
Tema Pag.38
pentru desenează
acasă

S-ar putea să vă placă și