Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

PROPUNATOR: Negoi Gica


CLASA pregătitoare
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA: Comunicare în limba română
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: ,,Prețuim sănătatea”
SUBIECTUL: Prețuim sănătatea; Semne grafice
TIPUL LECŢIEI: Sistematizarea și consolidarea cunoștintelor.
FORMA DE REALIZARE: integrată
DISCIPLINE INTEGRATE: Comunicare în limba română, Matematica și explorarea mediului, Muzică și mișcare

COMPETENȚE SPECIFICE:
CLR
1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute;
1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar;
2.1. Pronunţarea clară a sunetelor şi a cuvintelor în enunţuri simple;
3.1. Recunoaşterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari şi mici de tipar;
3.3. Identificarea semnificaţiei unor simboluri care transmit mesaje de necesitate imediată, din universul familiar;
MEM
1.1. Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0-10
5.2.Rezolvarea de probleme în care intervin operaţii de adunare sau scădere cu 1-5 unităţi în concentrul 0-31, cu ajutorul obiectelor
MM
3.1.Manifestarea liberă, adecvată, pe muzică, apelând la diverse forme de exprimare

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1: să identifice șase cuvinte asociind corect imaginea cu cuvântul potrivit;
O2: să alcătuiască o propoziție ordonând cuvintele date:
O3: să identifice numărul de silabe despărțind corect cuvintele scrise;
O4: să identifice informații dintr-un mesaj citind conștient un text scurt, rostit clar şi rar;
O5: să identifice semnificaţia simbolurilor prezentate, recunoscând indicatoare de circulație, care transmit mesaje de necesitate imediată; familiar
STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: conversația, exercițiul, problematizarea, explicația;
Resurse materiale:imagini, fișe de lucru, laptop cu boxe, imagini, foi colorate;
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe;
Timp: 45 minute

BIBLIOGRAFIE: Programa pentru disciplinele Comunicare în limba română, Dezvoltare personală, Arte vizuale și abilități practice, aprobată prin
ordinul ministrului Nr. 3418/19.03.2013;

Etapele lecției Ob. Conținutul informativ / Activități de Strategii didactice Tehnici de evaluare
op. învățare Metode şi Forme de Resurse materiale
procedee organizare
1. Moment Se asigură un climat de ordine şi exercițiul
organizatoric disciplină necesar desfăşurării în bune organizatoric
1’ condiţii a lecţiei. conversația
2. Captarea Propun jocul ,,Bulgărele” conversația activitate foi scrise cu
atenției Elevii vor extrage un bulgăre din frontala anumite cuvinte formularea
6’ coș, vor citi ce e scris pe el, vor aranja propozițiilor cu
foile astfel încât să formeze o cuvinte date
propoziție. (Noi prețuim sănătatea?,
PREȚUIM NOI SĂNĂTATEA?)
3. Anuntarea Astăzi vom citi diverse cuvinte, conversaţia activitate
temei si a propoziții, vom asocia cuvintele cu frontala
obiectivelor imaginile potrivite, vom alcătui
operationale propoziții și vom ordona cuvintele
1’ pentru a obține propoziții, vom scrie
elemente grafice învățate.
4. Exerciții de asociere a cuvintelor cu
Sistematizarea, imaginile potrivite, de stabilire a
consolidarea și numărului de silabe
fixarea Pe tablă sunt așezate șase imagini
cunostințelor diferite cu câte o casetă și un cerc conversația activitate imagini. asocierea cuvântului
25’ O1 dedesubt. Elevii vor asocia cuvântul exercițiul frontală marker cu imaginea dată
O2 scris în casetă cu imaginea
O3 corespunzătoare.
Folosindu-ne de aceleași imagini problematizarea activitate imagini.
vom identifica imaginile frontală marker
corespunzătoare produselor care ne
ajută să ne păstrăm sănătatea, apoi
cuvintele cu una, două, trei silabe
scriind numărul lor în cercul de sub
casetă. exercițiul activitate de fișă de lucru asocierea cuvântului
Vor rezolva în grup ex 1, 2 din lucru în grup grup cu imaginea dată
O4 fișă. (anexa 1)

Exerciții de identificarea unor


informații variate dintr-un mesaj
scurt, rostit clar şi rar
Citim textul SUPA DE ZARZAVAT.
(anexa 2)
Supa de legume exercițiul activitate fișă de lucru rostirea clară, rară,
Astăzi gătim supă de legume. Piața problematizarea frontală corectă a unui mesaj
e plină de legume și zarzavaturi. explicația scurt
Irina știe să gătească foarte bine.
O ajută Elena.
- Punem și morcov?
- Da!
- Punem și pătrunjel?
- Desigur, e foarte aromat!
Supa a ieșit foarte gustoasă și
plină de vitamine. Familia a mâncat
cu poftă.
Elevii au textul scris pe fișă. Vor
face o citire în lanț. Vor răspunde la activitate
întrebări despre prețuirea sănătății exercițiul frontală
problematizarea
folosind informații din text. Se rezolva
cerința URMĂREȘTE TABELUL ȘI

CALCULEAZĂ COSTUL LEGUMELOR! pe tablă


și în fișă.
activitate auxiliar didactic scrierea corectă a
Se rezolvă exercițiul 2 pg 98. Se independentă semnului grafic
completează 2 rânduri cu elementele munca
grafice date. independentă

Dacă permite timpul se va


rezolva cerința Lucrați în grup! activitate de fișă de lucru
problematizarea
Găsiţi în chenarul cu litere cuvintele grup
scrise în partea dreaptă, apoi coloraţi-
le cu culori diferite.(anexa 2)
5. Obţinerea Exerciții de identificarea semnificaţiei
performanţei O5 unor simboluri care transmit mesaje de
necesitate imediată, din universul
5’ familiar
Pe tablă sunt afișate imagini cu exercițiul activitate înțelegerea
indicatoare rutiere care transmit frontală imagini cu semne simbolului sau
mesaje de necesitate imediată, din problematizarea de circulație cuvântului scris
universul familiar. (Anexa- semne de
circulație); P=parcare, i= informații,
poliția, taxi, H=spital) Elevii identifică
semnificația lor, apoi scriu numele lor
în caseta de sub indicator.
6. Asigurarea Exerciții de citirea unor mesaje
feedback-ului Propun - CLIP; CLAP; SONG!- problematizarea activitate de
O4 muzică și mișcare- un joc mizical. grup foi colorate, transmiterea clară a
6’ Elevii vor primi o foaie cu anumite laptop, boxe mesajului citit
mesaje potrivite evenimentului. Se vor
mișca în ritmul muzicii , iar la final
vor citi mesajele scrise.
7. Încheierea Se vor face aprecieri globale asupra conversația, activitate aprecieri individuale
activitatii participarii copiilor si a modului de explicaţia frontală si colective
1’ lucru pe parcursul activităților.
Anexa 1 FIȘĂ DE LUCRU

1. Unește cuvântul cu imaginea corespunzătoare!

URS SAXOFON XILOFON

LEU PIX GĂINĂ

2. Scrie numărul de silabe!


ROATĂ- ........ BLOC- .......... MÂNĂ- ........... VIOREA- ........

NEGRU- ......... CRĂIASĂ- ..... NORI- ............. ZARZĂRE- ......


Anexa 2

FIȘĂ DE LUCRU

Supa de legume
Astăzi gătim supă de legume. Piața e plină de legume și
zarzavaturi.
Irina știe să gătească foarte bine. O ajută Elena.
- Punem și morcov?
- Da!
- Punem și pătrunjel?
- Desigur, e foarte aromat!
Supa a ieșit foarte gustoasă și plină de vitamine. Familia a
mâncat cu poftă.

 URMĂREȘTE TABELUL ȘI CALCULEAZĂ COSTUL


LEGUMELOR!

1 KILOGRAM 1 KILOGRAM 1 KILOGRAM


DE ROȘII DE MORCOVI DE CARTOFI

5 LEI 3 LEI 2 LEI

……………………………………………………
 Lucrați în grup! Găsiţi în chenarul cu litere cuvintele scrise în partea
dreaptă, apoi coloraţi-le cu culori diferite.

A M Ă R A R X X
MĂRAR

D D M E R E C C
MERE

M O R C O V W W MORCOV

ARDEI
M M M A R D E I

C Ă P Ș U N E Y

W C A R T O F I

S-ar putea să vă placă și