Sunteți pe pagina 1din 8

MINISTERUL EDUCAȚIEI ȘI AL

CERCETĂRII REPUBLICII
MOLDOVA
UNIVERSITATEA DE STAT
ALECU RUSSO DIN BĂLȚI

Proiect didactic educația fizică


Grupa: Pregătitoare

Subiectul: ,,Aruncarea mingii de la piept și prinderea cu


ambele mâini”.

Realizat: Iacobeț Olga


Proiect didactic

Data: 06.12.2022

Grupa: Pregătitoare

Categoria de activitate:  Educația fizică

Subiectul: “Aruncarea mingii de la piept și prinderea cu ambele mâini”

Modalitați de realizare: Joc de mișcare “Cine aruncă mai departe”

Joc liniștitor: “S-a suit copilul în pom.”

Tipul de activitate: Formarea de priceperi si deprinderi.

Locul desfășurării : Sala de grupă

Competențe specifice:

Competenţa specifică3: Aplicarea achizițiilor dobândite în diverse activități individuale și


colective, manifestând interes pentru sporirea potențialului motric.

Unități de competențe:

3.1. Explorarea capacităților motrice individule, de interacțiune și colaborare, în funcție de


regulile jocului.

3.2.Practicarea exercițiilor cu obiecte pentru dezvoltarea fizică armonioasă.

Obiective Operationale:

O1- să controleze și dirijeze propriile mișcări prin utilizarea adecvată a simțurilor;

O2- să execute cu deplin control mișcările simple;

O3-să arunce mingea cu mâinile la piept corect;

O4-să execute corect exercițiile.

Strategii didactice:

Metode si pocedee: explicația, demonstrația, exercițiul, jocul, conversația.

Material didactice: mingi, fluier.


Durata: 35 min.

Bibliografie: Curriculum pentru Educație Timpurie. Chișinău, 2019

Cărți de jocuri pentru copii.

Demersul didactic

Etapa activității Conținutul activității Dozare Formații de lucru Observații


Indicații Metodice

Organizarea colectivului -Salutul -2 min -linie pe un rând


de copii.
- Adunarea și alinierea xxxxxxxxxx
-2 min
-Verificarea stării de - în ordine
sănătate descrescătoare de
la drepta spre
-Anunțarea temelor
stânga
activitații
-interval de ½ de
-Captarea atenției
brațe

-explicația

Pregatirea organismului -Mers ghemuit-mersul -în coloană câte Observarea


pentru efort. piticului;-mersul uriașului;- unul execuțiilor
- 6-7ori
mersul moșneagului. exercițiilor c
-4-5 min. -distanța de o
- 4-5m
-Mers obișnuit. lungime de braț
- 6-7 ori
-Alergare cu pendularea -execuții
gambelor înainte. -5-6 m
-spatele drept
-Mers obișnuit. - 6-7 ori privirea înainte

-Alergarea cu pendularea -5-6 m -cu călcâile la


gambei înapoi. -6-7 ori șezută

-Mers obișnuit. -explicația

-Săritura de jos.(Broscuța)

-Mers obișnuit.

- Mers cu exerciții de
respirație.

Influențarea Ex1: “Bărbia în piept” - 3x4 T - coloană de Observarea


selectivă a aparatului gimnastică comportame
Ex2: Brațe lungi brațe scurte - 3x4 T
locomotor.
-explicația
Ex3: “Șurubul” - 3x4 T
-8-9 min
-demonstrația
Ex4: “Sari minge” - 4-5 ori

Învățarea deprinderilor Ex1: Aruncarea mingii cu - 8-10 ori -convorbirea


motrice. mâinele la piept.
-explicația
15 min Ex2:Executarea de către copii.
-demonstrația
Ex3:Joc liniștitor ,,S-a suit
copilul în pom’’.

Revenirea organsmului - Mers cu exerciții de -5-6 ori - în coloană câte


dupa efort respirație. unul

1 min

Închierea activității - Aprecieri si recomandări. - 2 min -în line pe un rând

2 min

Anexa

Salutul :

A-nceput o nouă zi,

Bine aţi venit, copii!

Sunteţi veseli, sănătoşi


Dar... la fel de curioşi?

Bună dimineața, copii frumoși!

Să ne salutăm voioși!
Ex.pentru pregătirea organismului pentru effort

Pot să fiu un uriaș, pasul meu are doi pași, 1-2, 1-2 (se imită mersul uriașului)

Pot să fiu și un pitic și să merg cu pasul mic, 1-2, 1-2 (se imită mersul piticului)

Moșul merge-ncetișor, că-i bătrîn și toate-l dor, 1-2, 1-2 (se imită mersul moșneagului)

Săritura de jos:

Oac ,oac, oac, sar broscuțele pe lac.

Mers cu ex.de respirație:

Copii merg pe cerc executând exerciții de respirație ridicând mânile în sus tragem aer în piept ne
aplecăm și expirăm.

Exerciții pentru cap-gât:

Ex1: “Bărbia în piept”

-din poziția stând depărtat, cu palmele pe șolduri

-aplecarea capului înainte cu bărbia în piept

-revenire

-răsucirea capului spre stânga

-revenire

-răsucirea capului spre drepta

-revenire

Exercitii pentru brațe:

Ex2: Brațe lungi brațe scurte

- din poziția stând depărtat

- T1-T3 ducerea brațelor cu palmele pe umăr

- T2 ridicarea brațelor sus


- T4- ducerea brațelor pe lânga corp

Exerciții pentru trunchi

Ex3: “Șurubul”

-din poziția stând , palmele pe șolduri.

- T1- răsucirea trunchiului spre stânga.

- T2-răsucirea trunchiului spre dreapta.

- T3 ducerea brațelor sus “Poc”.

- T4 ducerea brașelor pe lângă corp.

Exerciții pentru picioare

Ex4: “Sari minge”:

din poziția stând, mâinile pe șolduri

sari minge, minge sus

sari minge, minge jos.

I. Aruncarea și prinderea mingii la piept.

Ex1: Copii, astăzi la educația fizică vom arunca și vom prinde mingea cu mâinile la piept .Ve-ți
sta așezați în patru grupe doi câte doi, față în față. Primul copil v-a arunca mingea către copilul
din fața sa cu mâinile de la piept, iar acesta o va prinde tot ținând mâinile la piept.Copilul care a
aruncat mingea va trece la sfârșitul rândului ,la fel și cel care a prins-o.

Atenție! Acum vom desfășura un joc de probă.Voi alege un copil care v-a trebui să arunce
mingea către un alt copil aflat în fața lui la o distanță de 2-3 m.Voi explica și demonstra dacă cei
doi copii au executat corect sarcina , și anume aceea de a arunca cu mâinile de la piept și
prinderea mingii tot cu mâinile la piept.

Ex2: Copii execută. Fac observații copiilor care nu au executat corect și le cer să execute din
nou, până va executa corect.

II. Joc linititor: ,,S-a suit copilul în pom’’.

Ex3:Astăzi vom juca un joc care se numește ,,S-a suit copilul în pom’’.

S-a suit copilul în pom


Sus, sus,sus

Și pe-o cracă mi s-a pus

Sus,sus,sus

Îi părea grozav de bine și striga:

Cine e mai sus ca mine?

Și râdea.

Atunci craca se rupea.

Trosc, trosc,trosc!

Și copilul jos cădea:

Buf,buf,buf.

A căzut din deal în vale.

Uite-așa.

Știu că n-a căzut pe moale,

Că plângea!

Copii merg în cerc unul după altul ,cântând și executând mișcările. Acestea sunt:

Sus-copii vor merge pe vârfuri ,cu mâinile deasupra capului.

Râdea- vor bate din palme și vor zice ha ,ha,ha;

Trosc-vor tropăi;

Buf-se vor ghemui;

Uite-așa- vor imita cu mâinele morișca;

Plângea-vor imita cu mâinele la ochișori că plâng.

-Voi explica , demonstra copiilor jocul ,și voi face o probă.

S-ar putea să vă placă și