Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Data:
Clasa: a VII-a
Profesor:
Disciplina: Matematica-Algebra
Unitatea de invatare: Rapoarte algebrice
Titlul lectiei: Adunarea si scaderea rapoartelor ( fracțiilor )algebrice
Tipul lectiei: De dobandire de noi cunostinte
Competențe specifice : V-VI
  Subcompetențe: 4.2 - 4.6

                 Obiective operationale:

           O1) sa obtina rapoarte prin simplificari si amplificari;

           O2) sa adune si sa scada rapoarte de numere reale reprezentate prin litere cu acelasi numitor;

           O3) sa adune si sa scada rapoarte de numere reale reprezentate prin litere cu numitori diferiti;

           O4) sa aplice notiunile invatate in calcule numerice.

Strategii didactice:

           a) Metode si procedee: conversatia euristica, jurnalul cu doua intrari, explicatia, demonstratia,  

                                                  exercitiul, ;

                     b) Mijloace de realizare: manualul, fise de lucru, culegeri, tabla, tabla interactivă, creta;

                     c)  Forme de organizare: frontal, individual, perechi, grup.


Scenariu didactic
Etapele Obiec Activitate profesor Activitate elev Strategii Procede Timp
lecției tive didactice e de
evaluare

Evocarea Se stabileste ordinea, climatul necesar începerii Elevii se pregatesc pentru lectie. Conversatia Chestion 7 min
activităţii. euristica
area
Se noteaza elevii absenti in catalog. orala
Se propune vizită la cafeneaua matematică ,,
caietul în pătrățele,,
O1 Se propune motto: «Obiectul matematicii Exercitiul
Comentează mottoul
este atât e serios, încât este util să nu
Exercitiul
pierdem ocazia pentru a-l face puţin mai frontal
distractiv.»
(Blaise Pascal)
MENIU: Urmăresc meniul
GUSTAREA RECE
SALATĂ DIN ÎNTREBĂRI ȘI RĂSPUNSURI
Gustări calde :
• Ciorbă matematică
• Tocăniță “ din exerciții cu condimente
din atenție și gîndire ”
• Ciulama din rapoarte algebrice
• Terci matematic
BĂUTURI:
• Coctail matematic.
• Suc - inventativ!
Copturi :
• “ Ruladă matematică cu
umplutuură din dorințe de a
învăța, a învăța și încă o dată a
Conversatia
învăța …” euristica
Desert: Explicatia
1.“ Înghețată cu frișcă și umplutură ». Analogia

Se pun întrebări Rapoarte algebrice


• Ce capitol studiem?
• Ce este un raport de numere reale Un raport de numere reale
reprezentate prin litere? reprezentate prin litere reprezinta o
• Cum se amplifica sau simplifica aceste pereche ordonata de numere reale (a, Chestion
O2
rapoarte de numere reale reprezentate b), area
O3 prin litere?
3, x , x-1 , 5 , x+y , 8 , 15y , 6 orala
5 2-x x+1 7 X2 9 y-1 z
 b0, redactata  . a si b se numesc
Selectați fracțiile ordinare și rapoartele algebrice.
termenii raportului.
Care sunt asemănările și deosebirile?
Prin analogie cu obținerea fracțiilor
ordinare echivalenteamplificarea sau
simplificarea acestor rapoarte de
numere reale reprezentate prin litere se
face astfel:
Observar
ea
 si  ,   b, k0. sistemati
Care este domeniul de definiție a rapoartelor ca
algebrice? Adevărat sau fals.
Elevii încercuesc la tabla interactivă
R-{2} A F
Scriu la tabla interactivă făcînd
R-{1} A F
comentarii.
O2 R-{0} A F A
R-{-1} A F F
A Jurnalul cu
R-{0} A F
două intrări
Ciorbă matematică F
A
Care din urmatoarele expresii reprezinta

Realizeaza ceea ce li s-a cerut.  


amplificarea urmatorului raport:  ?

           ,  ,  ,  .

Impartiti in doua pagina de caiet cu o linie


verticala. In partea stanga scrieti solutia
exercitiului, iar in partea dreapta justificati
raspunsul dat.
Realizarea Anunt titlul lectiei: “Adunarea si scaderea Scriu titlul lectiei in caiete si sunt Conversatia
sensului rapoartelor (fracțiilor) algebrice” si obiectivele atenți la expunerea obiectivelor
lectiei. lectiei.

Tocăniță din întrebări și răspunsuri. Analizează fișa reper pe care o au în Dialogul 10 min
față.
O3 Prin analogie cu adunarea si scaderea fractiilor Anexa 1
ordinare avem urmatoarele situatii: Aprecieri
Adunarea : Explicatia
verbale
1. Daca rapoartele au acelasi numitor, atunci
O1 + = (Q≠0) Exemplu:
rezultatul sumei(diferentei) lor este un nou
O2 raport cu acelasi numitor, dar al carui
numarator este suma(diferenta) numaratorilor + = =
rapoartelor initiale, adica:
+ =
Exemplu : +
Explicatia
b. (Q,S≠0)

2. Daca rapoartele nu au acelasi numitor, prin Exemplu:

amplificari sau simplificari convenabil alese, le Dialog


aducem la acelasi numitor si procedam ca la
Exemplu: 15 min
punctul 1.
Scaderea:
Observatii :
- = (Q≠0) Exemplu:
1. Folosind proprietatile adunarii si inmultirii Explicatia
numerelor reale, obtinem si pentru adunarea + =
rapoartelor proprietatile: comutativitatea,
asociativitatea, existenta elementului Lucru la tabla
neutru(0) si a opusului. interactivă
- = Exemplu :

2. Uneori este necesar sa descompunem un Observar


raport al carui numarator este o - ea
suma(diferenta), in suma(diferenta) a doua sistemati
rapoarte cu acelasi numitor. (Q,S≠0) Exemplu: ca

Ciulama din rapoarte Algebrice

Exemplu:

Rezolvări la tabla interactivă și la tablă

Explicatia
Reflecția Terci matematic Elevii lucrează individual, în perechi Lucru
Se propune sarcina lucrul individual să și în grup individual, în
O1 simplifice rapoartele, în perechi să le adune și în perechi și în
grup să le scadă grup
Anexa 2 5 min
O4 Coctail matematic Rezolvă testul și se apreciază după
Se propune un test individual. rezolvările propuse la tabla interactivă. Observar
ea
Anexa 3
sistemati
Suc inventativ Alcătuiesc poieziile și le plasează pe
ca
Se propune să alcătuiască o poiezie cu cuvintele pomul din fața clasei. 5 min
adunare, scădere , raport, amplificare,
simplificare, rezultat.Se alătuiește clusteringul
lecției

O4 Se propune pentru acasă Exercițiul 3 (b, c) , Alcătuiesc clusteringul lecției.Notează


4 (c,d) , 12 (b)
Extensia tema pentru acasă. 3 min
pagina 95
Scriu impresiile despre lecție în cartea
Profesorul vine cu o adresare:
de reclamații și propuneri.
Fie ca tristețea care vine să aibă
limită, iar fără limită să fie fericirea.
O mie de speranțe la bine.
Fericire (-∞; +∞).
ANEXA 1
FISA DE INVATARE
•ADUNAREA RAPOARTELOR ALGEBRICE
a.Stiind ca + = (b≠0) ,atunci + = (Q≠0)

Exemplu: + = =1

+ = =

b.Stiind ca + = (b.d≠0),atunci + = (Q,S≠0)

Exemplu: + =

+ = =

FISA DE INVATARE
•SCADEREA RAPOARTELOR ALGEBRICE
a.Stiind ca – = (b≠0),atunci – = (Q≠0)

Exemplu: – = =

– =

b. Stiind ca – = (b,d≠0), atunci – = (Q,S≠0)

Exemplu: – = – =

= =
-
Anexa 2

; ; ; ; ;
Anexa 3
Test
1. Efectuati calculele, aducand la acelasi numitor cand este necesar:

a) ;

b) ;

c) .

S-ar putea să vă placă și