Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

DATA: 14.05.2013
CLASA: a IV –a B specială
OBIECTUL: FORMAREA AUTONOMIEI PERSONALE
SUBIECTUL: ACTIVITĂȚI GOSPODĂREȘTI
TIPUL DE ACTIVITATE: ÎNGRIJIREA PLANTELOR
MIJLOC DE REALIZARE: PLANTĂM FLORI ÎN GHIVECI
PROFESOR COORDONATOR: FERARU COSTINA

OBIECTIVE DE REFERINȚĂ:
 Deprinderea elevilor de a-și amenaja un colț al naturii în clasă
 Formarea și educarea unor abilități și a unor deprinderi de munca individuală
 Dezvoltarea dragostei și respectului față de natură
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
 Să denumească materialele folosite la desfășurarea activității
 Să prezinte interes pentru activitatea propusă
 Să efecueze acțiuni simple de îngrijire a plantelor;
 Să enumere condiții de viață necesare dezvoltării plantelor;
 Să participe la înfrumusețarea sălii de grupa;
 Să-și formeze deprinderea de a îngriji plantele (udarea plantelor,stergerea frunzelor de praf, înlaturarea frunzelor uscate etc.)

SCOPUL ACTIVITĂȚII: - Dezvoltarea dragostei și respectului față de natură.


-Îmbogățirea cunoștințelor elevilor cu informații referitoare la plante în generel și la flori în mod special 
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, demonstrația, descoperirea, observația, exercițiul, lucrul în echipă
RESURSE MATERIALE: materiale specifice activității: ghiveci, plantă vie, lopățică, apă, calculator
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual,
ETAPELE ACTIVITATEA ACTIVITATEA STRATEGII DIDACTICE
ACTIVITĂŢII PROFESORULUI - EDUCATOR ELEVILOR METODE MIJLOACE FORMA DE
ORGANIZARE
MOMENT Se asigură condiții optime pentru buna Elevii stau ordonați în bănci, Frontal
ORGANIZATORIC desfășurare a activității. pregătiți pentru activitate
Atenția elevilor se reține prin vizionarea
CAPTAREA unor fotografii la calculator. Cu acest prilej Elevii își reamintesc cu plăcere Conversația Calculator Frontal
ATENȚIEI le voi aminti elevilor una din activitățile de activitatea precedentă. Imagini foto
noastre precedente, în care ei au participat
la plantarea de flori în grădina școlii.
ANUNȚAREA -Activitatea de azi va fi asemănătoare cu
TEMEI cea de atunci doar că o vom desfășura în
clasă. Conversația
Dar mai întâi să îmi spuneți voi ce am făcut Elevii răspund la întrebările
noi atunci? adresate.
-Deci am plantat flori pentru ca grădina Frontal
școlii noastre să fie frumoasă. Același lucru Observația
vom face și azi ,doar că vom planta flori în
ghiveci pentru ca și clasa noastră să fie la
fel de frumoasă.
-Prin activitatea de azi vom învăța cum să
îngrijim o plantă, ce trebuie să facem noi,
pentru ca aceasta să ne bucure cu florile și
prezența ei.
DESCOPERIREA Mai întâi vreau să îmi spuneți ce materiale Elevii denumesc materialele: Descoperirea Materiale Frontal
MATERIALELOR avem noi pentru buna desfășurare a ghiveci, pământ, apă, lopățică didactice
activității noastre de azi. mănuși, plantă vie Conversația Individual
-Deci ca o plantă să trăiască are nevoie de
DESFĂȘURAREA apă, pământ și lumină. Explicația
ACTIVITĂȚII Vom planta astăzi această floare în ghiveci Elevii vor ajuta la plantarea Frontal
și o vom păstra în clasă unde vom avea plantei,și chiar se vor implica in Demonstrația
grijă de ea cu toții. realizarea acestei activități.
Cum vom face noi acest lucru?
Deci vom adăuga în ghiveci puțin pământ , Conversația
după care așezăm floarea în mijlocul Individual
acestuia și restul de pământ de jur
imprejurul tulpinei. Exercițiul
Pentru ca aceasta să crească și să
înflorească, noi trebuie să avem grijă ca ea
să aibe pământul săpat, să o udăm, și să o
așezăm la lumină. Lucru în echipă

După ce floarea a fost plantată, elevii vor


repeta tema și etapele activității noastre de
EVALUAREA azi. Împreună cu elevii vom stabili un colt Elevii repetă tema activității și Conversația Individual
din clasă unde vom așeza floarea și un se bucură de realizarea acesteia
program în care ei pe rând vor avea grijă de Frontal
aceasta.

ÎNCHEIEREA Elevii vor fi apreciați pentru munca lor și Elevii se pregătesc pentru
ACTIVITĂȚII vor face curat la locul de muncă. următoarea activitate.

S-ar putea să vă placă și