Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ:

Data:
Profesor înv. preșcolar:
Grupa: mare
Tema anuală: „Când, cum și de ce se întâmplă?”
Tema proiectului tematic: „Pe cărările toamnei”
Subtema săptămânii: „Flori de toamnă”
Tema zilei: „Crizantema fermecată”
Tipul activității: mixtă
Forma de realizare: Activitate integrată ALA + ADE ( DȘ + DEC)
Componența activității:
Activitate de dezvoltare personală (ADP):

Rutine: Întâlnirea de dimineață: „ Ghicitoarea din balon”


Salutul. Prezența. Calendarul naturii.
Tranziții: Valsul crizantemelor! – joc muzical
Trenul crizantemelor – mers în coloană
Activități liber alese (ALA):
✓ Nisip și apă: ,,Crizantema albă”- asamblarea părților componente ale crizantemei;
✓ Joc de rol: „De-a grădinarii”- plantăm flori în cizmulițe;
✓ Construcții: „Gardul grădinii de flori”- prin alăturare și legare a bețelor de lemn

Activități pe domenii experiențiale:


➢ Domeniul Științe (Cunoașterea mediului) – ”Crizantema” - observare;
➢ Domeniul Estetic Creativ (Activitate artistico-plastică): Tema plastică – pata de culoare
(pictură prin tehnica ștampilarii); Subiectul plastic – „Crizantema”
Activități liber alese (ALA):

Joc distractiv: „Cursa crizantemelor”


Joc de atenție: „Crizantema jucăușă” (părți componente)
Scopul lecției:
o Însușirea cunoștințelor despre florile de toamnă (crizantemă) pe baza observărilor efectuate;
o Consolidarea priceperilor și deprinderilor de a realiza pata de culoare, utilizând tehnica
stampilării;

Dimensiuni ale dezvoltării:


➢ Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare
➢ Motricitate grosieră și motricitatea fină în contexte de viață familiare
Comportamente urmărite:
3.2. Identifică și valorifică unele caracteristici ale lumii vii, ale Pământului și Spațiului
1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei.

Obiective operaționale:
O1- să denumească părțile componente ale crizantemei (rădăcină, tulpină, frunze, floare);
O2- să precizeze mediul de viață și modul de îngrijire al crizantemelor;
O3- să aplice pata de culoare prin ștampilarea cu floare și frunză pe suprafața dată, pentru a
obține crizantema;
O4- să asambleze, pe nisip, părțile componente ale crizantemei (tulpina, frunze, petale din pietricele);
O5- să construiască prin alăturarea și legarea bețelor de lemn, gardul grădinii de flori;
O6- să planteze crizantemele în cizmulițe, respectând indicațiile date.

Strategii didactice:

a) Metode și procedee: conversația, expunerea, explicația, exercițiul, jocul, observația,


demonstrația.
b) Mijloace de învățare: crizanteme, crizantemă cu rădăcină, lupe, guașă, flori, frunze, coli mari
de carton, bețe de lemn, sfoară, pietre, cizmulițe de cauciuc, lopeți, pământ de flori, flori cu
rădăcină, stropitori, cuvă cu nisip, tulpini de flori, frunze, pietricele albe, saci, boxă, jetoane
cu părțile componente ale crizantemei, baloane.

Forme de organizare a colectivului de copii: frontală, individuală, pe grupuri


Modalități de evaluare: Observarea sistematică a comportamentului copiilor, probă practică,
aprecieri verbale, analiza produselor realizate.

Locul de desfășurare: Sala de grupă și curtea grădiniței

Durata: 1 zi

Bibliografie:
✓ S. Breben, E. Gongea, G. Ruiu, M. Fulga, „Metode interactive de grup” -ghid metodic pentru
învățământul preșcolar, Ed. Arves, București, 2002
✓ D. Jucan, O. Chiș „Ghid de practică pedagogică în învățământul primar și preșcolar", Editura
Eicon, Cluj Napoca, 2013;
✓ V. Preda, M. Pletea, F. Grama, A. Cocoş, D. Oprea, M. Călin – „Ghid pentru proiecte
tematice”, Ed. Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2005;
✓ *** Curriculum pentru educație timpurie, București, 2019.
SCENARIUL ACTIVITĂȚII

Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineață. Se realizează salutul, prezența la panoul


special și completarea calendarului naturii cu jetoanele pentru vremea din acea zi. Această parte a
activității se desfășoară în sala de grupă.
Copiii împreună cu educatoarea încep o scurtă discuție despre tema săptămânii: „Flori de
toamnă”.
Împărtășirea cu ceilalți/ Activitatea de grup: Preșcolarii sunt așezați pe scăunele în cerc și
vor da din mână în mână un balon atâta timp cât pe fundal se aude muzica, în momentul în care
muzica s-a oprit copilul, la care se află balonul, merge în mijloc cu balonul în mână, îl sparge și
descoperă în interior un bilețel cu o ghicitoare. După ce dezleagă ghicitoarea, jocul continuă până ce
toate cele șase baloane sunt sparte și ghicitorile dezlegate. Ultima ghicitoare face trimitere la grădina
cu flori, locul unde se va desfășura următoarea parte a activității.
Captarea atenției aduce în atenția copiilor „Crizantema fermecată”, crizantemă descoperită
de preșcolari într-o activitate desfășurată anterior. Crizantema din cutiuță se simte singură și, pentru
a fi înveselită si a rămâne la fel de frumoasă și viguroasă, propun copiilor la activitatea următoare să
creăm un tărâm al crizantemelor.
Pentru crearea tărâmului crizantemelor, desfășurăm activitatea în curtea grădiniței, pe centre.
Activitățile pe centre au ca subiect părțile componente ale crizantemei, pe care copiii le vor
regăsi și se vor juca cu ele, în încercarea lor de a crea tărâmul crizantemelor, fiind astfel motivați să
finalizeze sarcinile fiecărui centru.
La centrul Științe (ADE – DȘ: Cunoașterea mediului), preșcolarii vor observa crizantema.
Vor fi adresate întrebări ajutătoare referitoare la această floare: părți componente, factorii implicați
în creșterea și dezvoltarea florilor, regulile elementare de îngrijire și protejare a florilor, întrebuințarea
și importanța acestora.
La centrul Artă, se va desfășura al doilea ADE - Domeniul Estetic și creativ (Activitate
artistico-plastică) - ): Tema plastică – pata de culoare (pictură prin tehnica ștampilarii); Subiectul
plastică– „Crizantema” preșcolarii vor aplica culoarea cu ajutorul unor flori și frunze prin tehnica
ștampilarii pe suportul de carton prins de gardul metalic al grădiniței.
La centrul Nisip și apă, copiii au puse la dispoziție tulpini de flori, frunze și pietricele albe ce
trebuie asamblate peste nisip, realizând construcții plane cu părțile componente ale crizantemei.
La centrul Construcții preșcolarii îmbină bețele prin alăturare, iar cu ajutorul sforilor leagă
între ele părțile pentru o mai bună fixare a „Gardului grădini de flori”.
Centrul Joc de rol le propune transformarea preșcolarilor în grădinari iscusiți. Au de plantat
în cizmulițe de cauciuc crizanteme de toate culorile. După plantarea florilor, „ghivecele” sunt așezate
în grădina cu flori unde vor fi protejate de gardul construit.
La finalul activității, pentru un moment de relaxare și de distracție, preșcolarii vor desfășura
două jocuri: jocul de mișcare: „Cursa crizantemelor” și jocul de atenție: „Crizantema jucăușă”.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Strategii didactice Evaluarea


Momentele Conținutul științific (instrumente și
activității Metode și Mijloace de Forme de indicatori)
procedee învățământ organizare
Se asigură condițiile necesare pentru desfășurarea
activității în bune condiții: Panoul de
1. Momentul
- aerisirea sălii de grupă; prezență, Frontală
organizatoric
- aranjarea mobilierului; Conversația calendarul
- pregătirea materialului didactic; naturii
-organizarea colectivului și introducerea copiilor în sala de Baloane
grupă, unde se va desfășura „Întâlnirea de dimineață”. Ghicitori
Captarea atenției se realizează în curtea grădiniței. Copiii
sunt așezați pe pernuțe în semicerc, iar educatoarea prezintă Conversația Cutia cu
2. Captarea
cutiuța în care se află „Crizantema fermecată”, crizantemă Explicația crizantema Observarea
atenției
cunoscută de aceștia dintr-o activitate trecută. Crizantema fermecată Frontală comportamentului
din cutie se simte singură și pentru a o înveseli și a rămâne copiilor
la fel de frumoasă și viguroasă, preșcolarii au de creat un
tărâm al crizantemelor.
3. Reactualizarea Sunt prezentate florile din curtea grădiniței (cele plantate în Conversația Florile din Frontală Observarea
cunoștințelor grădină sau în ghivece, dar și buchetele din vază), iar Explicația curtea grădiniței comportamentului
preșcolarii sunt rugați le denumească. verbal și
nonverbal al
copiilor
4. Anunțarea Pentru că vom crea tărâmul crizantemelor, trebuie să
temei și a cunoaștem cât mai bine această floare de toamnă. De aceea
Observarea
obiectivelor la activitatea de astăzi o vom cerceta și vom descoperi
comportamentului
împreună din ce este alcătuită, ce culoare și ce formă are, Explicația
verbal și
cum trebuie să o îngrijim și la ce o folosim, iar apoi vom Conversația
nonverbal al
desfășura diferite activități pentru a fixa cunoștințele despre
copiilor
crizantemă.
5. Dirijarea La centrul Științe se desfășoară activitatea de Cunoașterea Observația
învățării mediului (ADE - DȘ). Pe măsuță sunt pregătite lupe pentru
fiecare preșcolar așezat în centru, crizanteme în vază și o Conversația
crizantemă cu rădăcină. Adresez copiilor întrebări:
- Unde ați văzut crizanteme? (grădini, parcuri, la piață)
Crizantemele cresc în grădini, parcuri, sere, în ghiveci și Explicația Aprecieri verbale
sunt îngrijite de oameni. Sunt prezentate crizanteme în
mediul lor de viață.
- Din ce părți este formată crizantema? (rădăcină,
tulpină, frunze, floare)
Analiza crizantemei va porni de la ceea ce le place mai mult
copiilor la ea.
- Ce vă place mai mult la crizantemă? (floarea)
Fiecare copil primește câte o crizantemă.
Int ui re a si st e mat ic ă a c ri zant e mei :
Floarea: Observarea
Individuală
- Ridicați crizantema și priviți floarea ei! Cu ce seamănă? comportamentului
Pe grupuri
(cu un ciucure, cu un ghem) verbal și
Crizanteme mici
- Ce culoare are floarea? nonverbal al
Floarea este formată din petale. Observația Crizantemă cu
copiilor
- Puneți degetul pe o petală! Cum este ea? (fină, subțire, rădăcină
catifelată și se rupe repede). Conversația Lupe
- Mirosiți floarea! Ce simțiți? (miroase frumos) Flori de toamnă
Si nt e za parț i al ă: Explicația
După observarea și descrierea florii se face sinteza parțială
a observării pe baza ideilor expuse de copii.
Tulpina și frunzele:
- Luați crizantemele în mână și observați tulpina! Ce
culoare are? (verde)
- Cum este tulpina dacă o strângem între degete? (tare)
- Încercați să îndoiți puțin tulpina, ce observați? (se poate
îndoi)
- Ce observați pe tulpină? (frunze) Ce culoare au? (verde) Aprecieri verbale
- Cum sunt aceste frunze? (crestate)
- Prin ce este fixată în pământ crizantema? (prin
rădăcină)
Rădăcina:
- Priviți cum este rădăcina crizantemei? (ca niște
firișoare subțiri)
- Cu ce seamănă? (cu un ghem de fire) Observația
- Ce culoare are? (alb-gălbui)
- La ce folosește rădăcina? (fixează planta să nu cadă și Conversația
trage apa din pământ) Pe grupuri Observarea
Sinteza parțială:
Explicația mici comportamentului
După observarea tulpinii, a frunzelor și a rădăcinii se face
sinteza parțială prin relatarea de către un preșcolar a celor Individuală verbal și
observate. nonverbal al
Modul de îngrijire: copiilor
- Dacă avem crizanteme în grădină, ce trebuie să facem
ca ele să crească și să înflorească? (să le udăm, să le
săpăm pământul, să nu le rupem, să nu călcăm pe ele).
- Dar dacă primim un buchet de crizanteme, ce facem cu
ele? (le punem în apă să nu se ofilească).
Sinteza finală:
În continuare se realizează sinteza finală a observării.
Aceasta constă în descrierea generală a crizantemei de către
un preșcolar.
Tranziții: „Valsul crizantemelor”
Sunt prezentate centrele de activitate:
6. Obținerea
performanței La centrul Nisip și apă, preșcolarii vor asambla părțile Exercițiul Legume și fructe
componente ale crizantemei („Crizantema albă”) pe Conversația din plastic Individuală
suprafața nisipului. Părțile ce asamblate sunt tulpinile de Explicația Lădițe
crizanteme, frunze, iar în loc de petale, pietricele albe de
marmură.
La centrul Joc de rol, copiii vor juca „De-a
grădinarii”, unde vor planta crizanteme în cizmulițe de Coji și bucăți de
Aprecieri verbale
cauciuc, folosite pe post de ghiveci. fructe/ legume
La centrul Construcții copiii vor construi prin Coli albe
alăturare și legare „Gardul grădinii de flori”. Pentru
cartonate Proba practică
realizarea construcției preșcolarii vor utiliza bețe din lemn Exercițiul
de diferite lungimi și grosimi, iar pentru o bună fixare se vor Observația
ajuta de sfori pentru a lega bețele între ele.
Conversația
Cuburi plastic
La centrul Artă se va desfășura ADE – Domeniul Explicația
Estetic și creativ (Activitate artistico-plastică) – Tema Individuală
plastică – Pata de culoare (pictură prin tehnica
ștampilării); Subiectul
plastic – „Crizantema”. La acest centru preșcolarii au de
pictat prin tehnica ștampilării cu ajutorul florii și al
frunzelor, crizantema. Acuarele,
Anunțarea criteriilor de evaluare: Exercițiul pensule, coli Observarea
Se comunică preșcolarilor criteriile de evaluare, în funcție Conversația albe comportamentului
de care, la sfârșitul activității, vom aprecia lucrările: Explicația Individuală verbal și
• Folosirea culorilor adecvate. nonverbal al
• Dispunerea corectă a părților componente ale copiilor
crizantemei;
• Finalizarea lucrărilor.
Intuirea materialului didactic: Copiii denumesc
materialele și ustensile aflate la acest centru: acuarele, flori, Aprecieri verbale
frunze, coli mari de carton prinse pe gard și intuiesc sarcina
de lucru: să picteze utilizând tehnica ștampilării, crizantema. Exercițiul Proba practică
La final se vor autoevalua. Conversația
Se realizează exerciții pentru încălzirea mușchilor mici Frontală
Explicația
ai mâinilor.

Realizarea lucrărilor de către copii :


După intuirea materialelor din fiecare centru și
precizarea sarcinilor de lucru, copiii își aleg centrul preferat Proba practică
și lucrează conform indicațiilor primite. Se urmărește
rezolvarea sarcinilor de către toți copiii din centru Artă.
Se va supraveghea activitatea copiilor și se vor oferi
explicații suplimentare acolo unde este nevoie, stimulându- Individuală
le încrederea în forțele proprii și încurajându-i.
Cu 5 minute înainte de încheierea activității, copiii sunt
anunțați să finalizeze sarcinile.
Tranziții: „Trenul crizantemelor”
La final, pentru a destinde și a crea o atmosferă plăcută,
propun desfășurarea a două jocuri, după cum urmează:
Frontală
7. Asigurarea • jocul distractiv: „Cursa crizantemelor” Aprecieri pozitive
retenției și a Copiii sunt împărțiți în două echipe, egale ca număr, așezate asupra activității
transferului pe două șiruri. În fața fiecărei echipe, la o distanță de 3-4 copiilor
metri de acestea se fixează câte un jalon (buturugă), care Explicația Saci
marchează locul de întoarcere. Demonstrația Buturugi
Primii copii din fiecare echipă își introduc picioarele în câte Jocul
un sac, ce are desenat pe el tulpina și frunzele de crizantemă,
iar capul copilului reprezintă floarea. La semnalul Individuală
educatoarei, primii copii din fiecare echipă pornesc și se
deplasează prin săritură, ocolesc jalonul și se întorc la
următorul preșcolar din echipă, care la rândul lui are
picioarele introduse în sac. Se desfășoară un joc de probă,
după care se trece la executarea jocului propriu-zis. Jocul se
încheie când toți preșcolarii au parcurs traseul.
• jocul de atenție: „Crizantema jucăușă”
Jocul se desfășoară cu fiecare preșcolar în parte. Pe blatul
meselor, aliniate în curtea grădiniței, sunt lipite jetoane cu
părțile componente ale crizantemei. Numărul de jetoane Mese Jetoane
corespunzător fiecărei părți componente reprezintă numărul cu părțile
de bătăi ce se efectuează pe blatul mesei. Preșcolarul execută componente ale
bătăile cu palma pe masă, în același timp cu educatoarea ce crizantemei
se află de partea cealaltă a mesei, coordonați de muzica. Se
execută jocul de probă, după care se trece la executarea
jocului propriu-zis. Cei mai atenți copii sunt recompensați.
Preșcolarii vor forma un trenuleț și vor porni pe la Observarea
8. Evaluarea fiecare centru pentru a aprecia critic și autocritic, atât Lucrările comportamentului
În grupuri
activității lucrările proprii, cât și pe cele ale colegilor. Conversația copiilor verbal și
mici
Toți copiii care au participat la centrele respective, vor fi nonverbal al
aplaudați și felicitați pentru rezultatele frumoase obținute copiilor
prin muncă.
9. Încheierea În încheiere, se realizează aprecieri generale și Conversația Aprecieri pozitive
activității individuale asupra modului de desfășurate al activității și asupra activității
asupra modului de comportare al copiilor. copiilor

S-ar putea să vă placă și