Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA:
INSTITUŢIA:
CLASA a II-a
ÎNVĂŢĂTOARE:
ARIA CURRICULARĂ: Arte si tehnologii
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE : Valori si atitudini
DISCIPLINA: Arte vizuale si abilitati practice
SUBIECTUL LECŢIEI:,,Copacul prieteniei” - lucrare colectivă
TIPUL LECTIEI: Consolidare de priceperi si deprinderi
DOMENII INTEGRATE: CLR
DURATĂ: 45+5 min

COMPETENTE SPECIFICE VIZATE:

AVAP:

2.2.Exprimarea ideilor si trairilor personale prin utilizarea liniei,


punctului, culorii si formei;
2.3. Realizarea de produse utile si estetice combinand materiale usor
de prelucrat si tehnici accesibile;
2.5. Explorarea de utilizari in contexte utile si estetice a lucrarilor
realizate prin efort propriu;

CLR :

1.1 Identificarea semnificatiei unui mesaj oral din texte accesibile


variate;
2.2. Transmiterea unor informatii printr-o suita de enunturi inlantuite
logic;
OBIECTIVE GENERALE:

Dezvoltarea capacităţii de cooperare în scopul realizării unui produs;

OBIECTIVE OPERATIONALE (pe parcursul si la sfarsitul lectiei


elevii vor fi capabili):

O1-sa deseneze conturul propriilor maini;


O2-decoreze mânutele, mototolind corect hartia;
O3-sa realizeze cu ajutorul mainilor decorate, ,,Copacul prieteniei”;
O4-aprecieze in spirit critic si autocritic lucrarea colectivă;
O5-sa identifice mesajul povestii citite;

STRATEGII DIDACTICE:

Metode si procedee:

-conversatia;
-explicatia;
-demonstratia;
-exercitiul;
-turul galeriei;

Mijloace didactice:
-hartie cartonata;
-hartie creponata;
-foarfece;
-lipici;
-macheta

FORME DE ORGANIZARE:

-frontal;
-individual;
-pe grupe;

FORME DE EVALUARE:
-evaluare formativa;

BIBLIOGRAFIE:

Programa şcolară pentru disciplinele Arte vizuale şi lucru manual şi


Educaţie pentru societate pentru clasa pregătitoare; Bucureşti 2013;
Paradigme ale integrării curriculare în grădiniţă; Editura Delta Cart
Educaţional Piteşti 2011
Evenimentul Continutul instructiv- Evaluare
didactic educativ al lectiei
Metode si Mijloace Forma de
procedee de organizare
invatamant
1.Moment Se pregatesc cele necesare
organizatoric pentru o buna desfasurare a
lectiei.
1 min
2.Captarea atentiei Le voi capta atentia cu
O5 povestea:,,Copacul prieteniei” -Conversatia -Act.
Vom scoate in evidenta frontala
5 min importanta prietenilor in viata
noastra si roadele pe care le
putem culege iubindu-ne
semenii.
3.Anuntarea temei si Se anunta tema ,,Copacul
a obiectivelor prieteniei” apoi se anunta in -conversatia
termeni accesibili copiilor,
2 min obiectivele propuse pentru
realizare.
Copiii asculta cu atentie si
interes explicatiile invatatoarei.

4. Dirijarea invatarii Se solicita elevilor sa spuna ce


materiale are fiecare grupa pe
28 min masute:
-Pe grupe
a) Intuirea -conversatia
materialului -grupa 1-hartie colorata si hartie
de lucru. creponata rosie, foarfece, lipici; -explicatia
-hartie
O1 -grupa 2-hartie colorata si hartie colorată și
creponata galbena, foarfece, hartie
lipici; -exercitiul creponată
O2 de diferite
-grupa 3-hartie colorata si hartie culori
creponata verde, foarfece, lipici;
-foarfece
-grupa 4- hartie colorata si hartie -lipici
creponata albastra, foarfece,
lipici; -Individual

Fiecare grupa va avea de facut -exercitiul


conturul mânuței lor, dupa care,
vor avea de decupat manutele si
de lipit pe manuta hartia
creponată mototolita.Dupa ce
vor realiza manutele, le vor lipi
pe copăcel.
b)Executarea
lucrarii de catre Inainte de a incepe sa lucreze
elevi vom face cateva exercitii de -exercitiul Ev.formativ
incalzire ai muschilor mici ai
mainii: spalam batista, o
O3 stoarcem, o intindem, cantam la
pian.

Copiii incep sa lucreze iar


invatatoarea îi îndrumă si îi ajută
pe cei care intampină dificultati.
Vom expune lucrarile realizate
pe copăcelul aflat in fata clasei,
fiecare grupa in parte, realizand
astfel o lucrare coletiva cu
titlul ,,Copacul prieteniei ”.

5.Fixarea ,,Ce am facut astazi la arte -conversatia Act.frontala -Ev.formativ


cunostintelor vizuale si abilitati practice ?
4 min Vom discuta cateva aspecte
privind ,,cel mai bun prieten”.

6.Evaluarea Copiii vor aprecia critic si -turul galeriei


3 min autocritic lucrarile.
Invatatoarea va face aprecieri
globale si individuale asupra -macheta
modului in care au participat la
O4 activitate. -conversatia

7. Încheiere Vom incheia lectia cu jocul de


2 min miscare ,,Bat din palme”.
Copiii ies în pauza.
POVESTEA „COPACULUI PRIETENIEI”

La marginea unei paduri traia un copacel.Era plapand, subtirel, cu cateva


crengute…era tare necajit.Isi dorea foarte mult sa fi crescut aproape de ceilalti copaci din padure,
care erau inalti , puternici si care aveau coroane stufoase de frunze .Dar el statea deoparte, singur
si nici pasarelele nu se opreau pe crengile lui.
Intr-o zi , cativa copii au pornit la joaca spre padure si l-au zarit.
-Uitati-va ce firav e acest copacel !spuse un baiat.
-Da, e mititel si ii putem ajunge si noi la crengute! Spuse altul.
-Haideti sa-l facem copacelul nostru .O sa ii dam si un nume! Ii indemna o fetita.
Deodata au observat ca ii lipseau frunzele si s-au gandit sa se joace un joc nou.
-Ce-ati spune daca l-am impodobi? N-ar mai avea crengute golase, zise un baietel.
-E o idee foarte buna! Aprobara ceilalti.Dar ce ar putea atarna de crengutele lui?
-Am putea sa il impodobim cu ceea ce gandim, propuse fetita.
Si zburdand in jurul copacelului, fiecare a agatat pe cate o crenguta gandul cel
mai frumos care-i venea in minte.Astfel, au pus bunatatea, cuvintele frumoase, ajutorul,
rugamintile, multumirile, blandetea, curajul, voiosia, curiozitatea, admiratia, politetea,
cumintenia si respectul. Cand au terminat , au asezat pe cea mai inalta crenguta IUBIREA.Si
atunci s-a intamplat un lucru extraordinar :copacelul plapand a inceput sa se inalte cu repeziciune
si sa-si intinda crengi mari si puternice pe deasupra padurii, iar o coroana verde si impunatoare a
acoperit pajistea din jur.Copiii priveau cu ochi mari de uimire :”Cum s-a putut intampla asa
ceva?Adineauri era doar un copacel” si priveau bogatia de frunze de deasupra lor.
-Cred ca, zise fetita, gandurile noastre cu care am impodobit copacelul, insemnau
de fapt „PRIETENIE”.Cred ca ar trebui sa-l numim „COPACUL PRIETENIEI”.
Toti au fost de acord si au inceput sa danseze voiosi in jurul copacelului.

S-ar putea să vă placă și