Sunteți pe pagina 1din 7

PLAN DE LECȚIE

Data:
Clasa: a III-a
Aria curriculară: Matematică şi Ştiinţe ale naturii
Disciplina: Matematică
Subiectul: Unităţi de măsură pentru lungime, capacitate și masă
Tipul lecţiei: fixare şi sistematizare
Obiective operaţionale:
- să numească unităţile de măsură standard;
- să ordone mărimile, respectând criteriul dat;
- să completeze spațiile lacunare;
- să efectueze măsurătoei, folosind liniarul;
- să indice pe cântar masa produselor ilustrate;
- să coopereze la activitățile care se desfășoară în perechi;
- să rezolve probleme practice folosind unităţi de măsură;
- să evalueze/ autoevalueze corect;
Metode şi procedee:
- explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, conversaţia, problematizarea, observația

Material didactic:- fişe de lucru, liniar; carte, sfoară, instrumente de măsură ( liniar, metru, cântar, vas gradat, sticle de 1 l, o jumătate de litru, de un sfert de
litru);
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Etapele activităţii Conţinutul ştiinţific Strategii didactice Evaluare


- pregătirea celor necesare pentru oră observare
- stabilirea ordinei şi a disciplinei în sala de clasă sistematică
I.Moment organizatoric - conversaţia
- verificarea temei de acasă

II.Enunţarea obiectivelor - prezentarea obiectelor vizate - expunerea


- reactualizarea cunoștințelor se va realiza prin completarea unei fișe;
III.Dirijarea învăţării - activitate individuală
Actualizarea cunoştinţelor 1. Completați: observare
sistematică
*Unitatea principală de măsură a: probă scrisă,
evaluare
- lungimii este ____________________
reciprocă
- capacității este ___________________ - conversația

- masei este _______________________ .

2. Ordonează cu cifre de la 1 la 4:

a) de la cel mai lung la cel mai scurt


b) de la cel mai uşor la cel mai greu

- explicaţia,
c) de la cel mai puţin la cel mai mult demonstraţia

- verificarea fișei se va realiza în mod reciproc între cursanți; punctajul maxim - activitate frontală

este de 15 puncte; pe baza acestor rezultate se vor forma perechi astfel – cel
mai mare punctaj cu cel mai mic, .....
Fixarea şi consolidarea
cunoştinţelor - se propune rezolvarea de exerciții și probleme în vederea fixării cunoștințelor
-exerciţiul observare
însușite despre unitățile de măsură; sistematică
-problematizarea
1. Măsoară apa dintr-o găleată cu o sticlă de 1 l, apoi cu o cană. Notează cu - activitate în perechi probă practică
adevărat (A) sau fals (F). (participarea activă a probă scrisă
tuturor cursanților,
a) Numărul cănilor este egal cu cel al sticlelor numai în sprijinirea cursanților cu
situaţia când au aceeaşi capacitate. dificultăți în rezolvarea
sarcinilor)
b) Numărul cănilor diferă de cel al sticlelor pentru că au
capacităţi diferite.

c) Nu se pot compara pentru că sunt unităţi de măsură


nestandard.
d) Numărul cănilor va fi egal cu cel al sticlelor indiferent de
capacitatea lor.

2. Calculează:
970 g + 30 g = _______ g = ______ kg

910 ml + 80 ml = _______ ml = ____ l

3. Ce masă trebuie adăugată la:


*500 kg pentru a obține 1 t?________________
*1 q pentru a obține 1 t?________________

4. Încercuiește măsura corespunzătoare fiecărui obiect:

Înălțimea paharului Înălțimea cănii Grosimea cărții

9 cm 11 km 3 cm

9m 11 cm 3 hm

9 dm 11 m 3m

Înălțimea ușii Lungimea mașinii Înălțimea copacului

2m 4 dm 1 mm
- problematizarea
2 mm 4 cm 1 cm - explicaţia
3 cm 4m 10 m - exerciţiul
observare
5. Bifează răspunsul corect la întrebarea: Ce se poate măsura cu metrul? sistematică
___ lungimea unei zile ; ___ făină de porumb; probă scrisă
___ lungimea sălii de clasă; ___ lungimea catedrei;
___ câtă apă încape în oală; ___ lungimea covorului;

6. Completați:
*un litru = ___ jumătăți de litru
*un litru = ____ sferturi de litru
*1 l = _________ ml
*o jumătate de litru = _______ ml autoevaluare

*un sfert de litru = _______ ml


*2 litri = ____ jumătăți de litru

7. Activitate practică
Măsurați lungimea cărții și a sforii de pe bancă. Precizați lungimile acestora.
- autoevaluare – își va acorda câte un punct pentru fiecare răspuns corect; se
vor autoevalua astfel: 10 p – 16 p – S
17 p – 24 p – B
25 p - 30 p – Fb
- activitate individuală diferențiată
- activitate individuală observare
Grupa 1. Dintr-o livadă s-au cules 100 kg de cireșe și 95 kg de vișine.
diferențiată sistematică
Cireșele au fost așezate în lădițe de câte 10 kg, iar vișinele în lădițe de câte 5
Obţinerea performanţei şi kg.
asigurarea feed-back-ului
Câte lădițe s-au folosit în total? - explicația,
Grupa 2. Cantitatea de ulei din două canistre a câte 25 l se pune în bidoane de problematizarea
câte 5 l. De câte bidoane este nevoie?
- cursanții vor completa individual următoarele fișe:
1. Completați:
*Unitatea principală de măsură a: - activitate individuală

- masei este _______________________


- capacității este ___________________ - explicația

- lungimii este ____________________ . - exercițiul,


problematizarea
2. Indică pe cântar masa produselor:
observare
sistematică
probă practică
probă scrisă
3. a). Ce capacitate au găleata și bidonul împreună?
b). Care este diferența de capacitate dintre butoi și bidon?
c). Câți litri încap în cele trei vase?

120 l
30 l
12 l

Evaluarea cunoştinţelor - aprecierea cursanților, a modului cum au rezolvat sarcinile de lucru - conversația, explicația observare
sistematică
- comunicarea temei pentru acasă
Încheierea activităţii - îndrumări referitoare la sarcinile de învăţare

S-ar putea să vă placă și