Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIc

Data: 19.11.2021
Interval orar 9,50-10,40
Clasa: a IX a A
Profesor consilier școlar: STĂNILĂ(căs.SIMION) MARIOARA
Unitatea de învăţământ: Liceul Tehnologic Gheorghe Duca Constanța
Disciplina: Consiliere şi orientare
Modulul tematic: Calitatea stilului de viață
Tema: Învăț să spun NU bullyingului!
Tipul lecţiei: Consiliere frontală / Formare de priceperi și deprinderi
Durata: 50 minute
Competenţa generală:
5. Exersarea abilităţilor de management al unui stil de viaţă de calitate
Competențe specifice:
5.1 Identificarea caracteristicilor relaţiilor sociale, din perspectiva calităţii acestora
Competențe operationale:
C 1 Să înţeleagă conceptul de „bullying”,
C 2. Să identifice factorii care pot determina comportamente de tip bullying

C 3. Să explice trările persoanelor implicate în fenomenul de bullying

C4 Să conştientizeze efectele comportamentelor de tip bullying


C5 Să decidă cum să se comporte adecvat atunci când se confruntă sau sunt martorii unui fenomen de tip bullying

STRATEGII DIDACTICE:
a) resurse procedurale: studiu de caz, metoda activ-participativă, audio-vizuală, învățarea prin descoperire, discuții frontale și
individuale, dezbaterea, comentariul, conversația, explicația, descoperirea dirijată, observarea sistematică audio-vizuală,
brainstorming, dialogul profesor-elev, dialogul elev- elev,  problematizarea, dezbaterea, joc-didactic etc

b) resurse materiale: fișe de lucru on-line, tablete/p.c., documente video, prezentare-power-point, aplicații digitale:
https://WordWall.com, https://quizizz.com/ https://www.youtube.com/

c) forme de organizare: online pe platforma https://www.microsoft.com/ro-ro/microsoft-teams/log-in

BIBLIOGRAFIE:

• Băban A. (2008). Consiliere educaţională - Ghid metodologic pentru orele de consiliere, Editura Asociaţia de Ştiinţe
Cognitive din România.
• Popa S.E. (2018). Consiliere și dezvoltare personală.(VI). Editura Didactică și Pedagogică. București.
• Culidiuc T. (2015). Manual de educație nonformală.Fundația Noi Orizonturi. Hunedoara.
• Programa școlară pentru disciplina Consiliere și dezvoltare personală
https://www.edu.ro/sites/default/files/33_repere_metodologice_consiliere_si_orientare_0.pdf
Nr Secvenţele Conţinutul informaţional şi demersul didactic Elemente de strategie didactică
. didactice Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi Material Forme Evaluare
crt procedee didactic de
. organiza
re
1. Moment Salut elevii și realizez o Se pregătesc pentru Conversaţi Laptop,
organizatoric ambianţă necesară ora de consiliere. a telefon, Online
(1 min). desfăşurării lecţiei care să aplicații,
favorizeze o comunicare etc
liberă.
2. Captarea Pentru captarea atenţiei si Elevii vizionează
C1
atenţiei identificareacomportamentelo filmul . După Film scurt Laptop , Online
(7 min) r de tip bullying elevii vor finalizarea proiecţiei, didactic aplicația
viziona filmul scurt „STOP se discută cu elevii youtube
C3
BULLYING! a short Film” subiectul filmului, Conversati
Durata filmului: 4 min. 21 dându-le acestora a
sec.Sursa: posibilitatea de a
https://www.youtube.com/wat identifica ei înşişi
ch?v=AcZmrp-3yCs caracteristicile
comportamentelor de
Filmul prezintă
tip bullying şi de a
comportamente ostile/de
puncta aspectele pe
excludere și de luare în
care le consideră
derâdere a cuiva, de umilire.
importante.
O adolescentă este etichetată,
tachinată, batjocorită în
cercul său de cunoștințe şi de
către colegi. Filmul trage un
semnal de alarmă asupra
gravităţii acestui fenomen
care afectează copiii și
adolescenții, atât din punct de
vedere emoțional, cât și fizic
și social. Profesorul pune
următoarele întrebări. Din
răspunsurile elevilor se
conturează titlul activității

o Ai asistat vreodată la
astfel de
comportamente de
bullying (de hărţuire,
batjocorire)?
o Ţi s-a întâmplat să fii
ameninţat, poreclit
sau jignit de colegii
de şcoală/ clasă?
o S-a întâmplat să fii
chiar tu cel care a
hărţuit pe cineva?

Anunţarea Anunț tema “Învăț să spun Ascultă cu interes Expunerea Laptop , Online
3. temei NU bullyingului și Conversați aplicații
şi a obiectivelor comunică obiectivele: a pentru
(1min) - C1 Să învățare
înţeleagă conceptul de online
„bullying”,
- C 2. Să
identifice factorii care
pot determina
comportamente de tip
bullying
- C 3. Să explice
trările persoanelor
implicate în fenomenul
de bullying
- C4 Să
conştientizeze efectele
comportamentelor de tip
bullying
- C5 Să decidă
cum să se comporte
adecvat atunci când se
confruntă sau sunt
martorii unui fenomen
de tip bullying
Dirijarea C1 Profesorul face o prezentare Ascultă cu interes și Expunerea Prezentar Online
5. invățării C2 power-point despre bullying . pun întrebări Conversați e power- Frontal
C3 Elevii privesc, ascultă a point
(10 min) si adresează întrebări dezbaterea
suplimentare.
Conștientizează cât
este de important să
evităm situațiile de
bullying

Obținerea https://wordwall.net/play/ Elevii se implică și Învăţarea Aplicație Aprecieri


C4
6. performanțelor 4045/952/8627 accesează jocul prin wordwall Online verbal
C5 Chestionar concurs didactic , prezintă descoperir
(14 min) Recunoaște situația! Sortează punctajul si fac e. Autoeval
situațiile următoare ținând aprecieri despre Individu uarea
cont de caracteristicile unei situațiile prezentate al

situații de bullying. Problemati

Profesorul pune întrebări zarea

referitoare la situațiile Joc

prezentate. Cere elevilor să didactic

specifice punctajul obținut. Expunerea

https://wordwall.net/play/
14210/869/993

https://wordwall.net/play/
4045/952/3799

Asigurarea C4 Profesorul cere elevilor să Elevii acceseaza aprecieri


7. retenției și a , acceseze linkul linkul și rezolvă Problemati Joc Online verbal
transferului C5 Sau dacă timpul îmi permite sarcina. zarea didactic Individu
(10 min) Prezintă rezolvarea al
Ask participants to open sarcinii pun întrebări
joinmyquiz.com și primesc explicații.
2. And enter this code
3298 0609
Scopul este verificarea
cunoștințelor despre bullying.
Numește elevi să prezinte
rezolvarea corectă
Încheierea La încheierea activității Elevii conștientizează
activității prezint elevilor power-pointul efectele agresivității Individu Aprecieri
Evaluarea Hârtia mototolită. Elevii vor de tip bullying. al verbale
8. performanțelor. face exercițiul folosind o Scriu pe chat un
(2 min) hârtie. Extragem concluziile. cuvânt care descrie
Fac aprecieri verbale privind cum s-au simțit .
implicarea elevilor la lecţie,
modul în care au rezolvat
sarcinile individuale şi
frontale.
Dragii mei… Când vedeți un
agresor, luați atitudine, fiți
EROI. Ridicați-vă fără teamă,
rămaneți fermi și încrezători
în fața agresiunii verbale. Nu
este despre voi, este despre ei.
Alegeți să fiți eroi, să fiți
salvatori și nu victime.
Strângeți rândurile, aliați-vă
cu cei ca voi și spuneți STOP.
E în puterea voastră. Dar
puterea aceasta nu se vede
dacă nu acționați.

Rog elevii să scrie un


cuvânt sau să pună un
emoticom pe chat care să
arate cum s-au simțit.

https://www.youtube.com/
watch?v=FYVvE4tr2BI

De vizionat sugestie

S-ar putea să vă placă și