Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect didactic

Data :
Propunător:Căluț Săndica Georgiana

Profesor pentru învățământul preșcolar:Bordeiu Marinela

Grupa :Mare

Tema anuală de studiu:Când, cum și de ce se întâmplă?


Tema săptămânală :A venit pe dealuri toamna

Domeniul experienţial :DEC

Categoria de activitate :Educație artistico-plastică

Tema activității:Legume de toamnă


Tipul de activitate :formare de priceperi și deprinderi

Mijloc de realizare :pictura


OBIECTIVE OPERAȚIONALE

O1:Să picteze vânăta respectând tehnica de lucru


O2Să identifice corect legumele de toamnă enumerate în poezie
Strategii didactice :
Metode de învățământ: Conversația, explicația, demonstrația, exercițiul,
observația
Mijloace didactice : planșa model, acuarele, pensule, apă
Forma de organizare :frontal, individual

Nr crt Ob Conținutul instructiv educativ al Strategii didactice Evaluare


Op activității

1 Moment organizatoric Pregatirea salii de grupa pentru


desfasurarea activitatii in conditii
optime:
-aranjarea scaunelor si a meselor;
-pregatirea materialelor
2 Captarea atenției Propunătorul le va citi copiilor o poezie :
Bogăția toamnei Activitate frontală
Observația Aprecieri frontale
Ia priviți câte legume!
Le știu toate după nume.
Varză ,castraveți ,ardei,
Gogoșari și dovlecei.
Toate-s bune in salată
Și murate laolaltă.
Roșiile nu se lasă Conversația
Ne poftesc pe toți la masă.
La o salată gustoasă
Cu o ceapă arătoasă.
-Nici de noi să nu uitați,
Vă rugăm să ne gustați!
Într-o tocană domnească
Sau o ciorbă țărănească.
Spun țelina ,pătrunjelul,
Cartofii și morcovelul.

Vinetele,conopida
Se privesc,bata-le vina.
-Oare de noi au uitat
N-avem gustul preferat?
–Toate aveți rostul vostru
Și sunteti pe gustul nostru.
În salate,tocănițe
Și-n gustoasele ciorbițe.
Iar la mese-mbelșugate
În murături asortate.

Propunătorul le va adresa întrebări Conversația


despre poezie:
O1 “Despre ce a fost vorba în poezie? “
(despre legume de toamnă)
“Ce legume de toamnă au fost amintite
în poezie? “
(Varză, castraveți, ardei, gogoșari,
dovlecei, roșii, ceapă, țelină, pătrunjel,
cartofi, morcov, vinete conopidă)
3 Anunțarea temei și a “Astăzi vom realiza o legumă de toamnă, Activitate frontală Aprecieri frontale
obiectivelor vânăta, ajutându-ne de acuarele și
pensule, utilizând tehnica pensulei. “

4 Prezentarea și analiza modelului Propunătorul prezintă copiilor modelul Observația Aprecieri frontale
realizat, spunându-le preșcolarilor ce Conversația
culori a folosit pentru realizarea lucrării . Activitate frontală
Vânăta este formată din legumă și Acuarele
tulpină.
“Pentru legumă am folosit culoarea
mov, iar pentru tulpină, culoarea verde “
5 Intuirea materialului Propunătorul îi întreabă pe copii despre Activitate frontală Aprecieri frontale
materialele folosite în efectuarea Conversația
lucrării: "Ce materiale credeți că am Acuarele
folosit pentru a realiza vânăta?”
O2 Apă
(acuarele, pensulă și apă)
Pensule
O3
6 Explicarea și demonstrarea Propunătorul le explică și le Aprecieri individuale
modului de lucru demonstrează copiilor modul de lucru.
Pentru început se introduce pensula în Explicația
apă, apoi în culoare. Cu mișcări ușoare
de la stânga la dreapta și invers, copii
Demonstrația
vor întinde culoarea pe planșă, apoi
Activitate individuală
introduc pensula în apă și din nou în
culoare. Când vor termina planșa, copiii Demonstrația
vor obține o vânătă.
Propunătorul le spune copiilor să lucreze Activitate individuală
curat, îngrijit și să respecte modalitatea Explicația
de lucru.
7 Încălzirea mușchilor mici ai Înainte de a începe să lucreze, copiii vor Aprecieri frontale
mâinii face câteva exerciții de încălzire a
mușchilor mici ai mâinii : Activitate frontală
- închidem și deschidem pumnii
-morișca înainte
-morișca înapoi
-"plouă" -"tună"
-"ura, a ieșit soarele ! "
8 Executarea lucrărilor de către Înainte de a incepe, propunătorul mai Exercițiul Aprecieri frontale
copii explică o dată modul de lucru și urează
copiilor “Spor la lucru “

Copiii lucrează conform etapelor


prezentate. Propunătorul va trece pe la
Activitate individuală Realizarea temei
fiecare copil pentru a se asigura că
plastice și a
lucrează corect și pentru a îi ajuta dacă
subiectului
este nevoie

9 Evaluare Propunătorul va evalua lucrările Activitate frontală Aprecieri individuale


urmărind criterile pe care le-a dat, cele Finalizarea lucrării
mai bune lucrări vor fi prezentate in fața
clasei. Toate lucrările vor fi expuse.

S-ar putea să vă placă și