Sunteți pe pagina 1din 7

Unitatea de invatamant: Gradinita Nr.

97
Grupa: Mică Curioșilor
Data: 13.12.2022
Cadrul didactic: Prof. înv. Preșcolar Râpanu-Irimia Nicoleta

PROIECT DE ACTIVITATE

NIVEL DE VÂRSTĂ/GRUPA: 3-4 ANI, NIVEL I, GRUPA MICĂ “CURIOȘII”;


TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cine și cum planifica/organizeaza o activitate”;
TEMA PROIECTULUI/SĂPTĂMÂNII: :”Cum se face?”
SUBTEMA PROIECTULUI: „ E vremea colindelor”
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul limbă și comunicare;
DISCIPLINA: Educarea limbajului

TEMA ACTIVITĂȚII: Povestea bradului

MIJLOC DE REALIZARE: Povestirea educatoarei;


TIPUL ACTIVITĂȚII: Transmitere de cunoștințe;
SCOPUL ACTIVITĂŢII
- Dezvoltarea limbajului prin îmbogăţirea vocabularului cu noi cuvinte şi expresii;
- Formarea deprinderii de exprimare în propoziții corecte din punct de vedere gramatical;
-Exersarea deprinderii de audiere a unui text în vederea înțelegerii mesajului.
Obiective :
- Să precizeze titlul și personajele povestirii cu ajutorul întrebărilor educatoarei;
- Să povestească o secvenţă din poveste, cu ajutorul întrebărilor, respectând ordinea derulării evenimentelor;
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
 Participă la activitățile de grup și la activitățile de joc, în situații uzuale, în calitate de vorbitor.
 Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor, semnificațiilor (comunicare expresivă).

STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: conversația, explicația, expunerea.
Materiale didactice/Mijloace de învățământ: marionete, mese luminoase, lapetop,
Forma de organizare: Frontală/individuală
DURATA ACTIVITĂȚII: 15 minute
Bibliografie:
 „Piramida cunoașterii” Editura Diamant,2014
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

ETAPELE CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE


ACTIVITĂŢII
EVALUARE
Metode și Material didactic /

procedee Mijloace de învățământ

Moment Asigurarea condiţiilor optime pentru


organizatoric desfăşurarea activităţii prin pregatirea
materialului didactic necesar desfășurării
activității. Mesele luminoase vor fi amplasate în
fața semicercului copiilor. Se aranjează scaunele,
copiii se vor așeza pe scaune.

Captarea Captarea atenției se va realiza prin prezența conversația -deprinderea de a relata ce


atenţiei Fulgului de nea, care dorește să participe alături observă
de copii, și la această activitate, și care va purta o
scurtă conversație cu cei mici despre materialele
aflate pe masa luminoasă.
Anunţarea Se anunţă tema activităţii si obiectivele pe -explicația
temei şi a înţelesul copiilor.
obiectivelor
Desfăşurarea Se expune conținutul poveștii cât mai expresiv - expunere - prezentare statuiete
activităţii
folosind gestica și mimica corespunzătoare. -machete poveștii
-explicatie
- „Cele patru surori, anotimpurile, locuiau într-un
castel de pe vârful unui munte cu crestele
pierdute în nori... Rând pe rând, coborau de
acolo pe pământ să-și aducă oamenilor darurile, -deprinderea de a aculta
apoi se-ntorceau acasă să se odihnească. Acolo povestea
- expunere
sus, pe munte, numai vântul cuteza să le țină
tovărașie.”
-„Odata, Iarna il intreba:
statuiete
- Spune-mi, prietene, care dintre anotimpuri este
cel mai îndrăgit de oameni? -machete poveștii

Vântul răspunse fără sa mai stea pe gânduri:


- Toate anotimpurile sunt plăcute, tu, Iarnă, aduci
sărbătorile tradiționale, zăpadă, și fericirea
copiilor prin jocurile iernii”. „ Primăvara este
dorită pentru că, aduce pomii înfloriți, cântecul
păsărilor, vara aduce soarele cald și vacanțele
frumoase, toamna aduce roade bogate.
-„Auzindu-i cum vorbește, Iarna s-a bucurat
foarte tare. Tocmai ce dorea să plece, să lase
după ea loc Primaverii dar se răzgâdi.”.
-„Iată însă că un voinic ce locuia într-un sat la
poalele întunecatului munte, sătul să vadă viața -statuiete
în jur stingându-se, cântecele pierind, copiii
născându-se bătrâni, oamenii nemaiștiind să
râdă, se hotărâ să urce în vârful crestelor, să se
întâlnească cu Iarna, să o convingă să rămână cât Exercițiu
mai mult timp pentru a scutura rochia cu fulgi de
zăpadă. Cei mici, sunt încântați de surprizele
iernii, de jocurile ei, de mersul la săniuș, bătaia
cu bulgări, construirea unui om de zăpadă.
Voinicul, luându-și fluierul de care era
nedespărțit, porni pe drumurile neatinse de picior
omenesc.” Deprinderea de a reda
conținutul poveștii prin
„Animale sălbatice se desprindeau din adâncul raportare la imagini și
pădurilor să-i țină calea. La fiecare pas, se întrebări
deschideau în fața lui prăpăstii. Flăcăul mergea
însă fără încetare, cântând din fluier. În cântecul
său răsuna dorul de bucuriilor aduse de iarnă.”
„Dar cântecul său, răsunând până departe,
pătrunsese și în palatul din vârful muntelui -problematizarea
chemând iarna, care porni grabită către casele -exercițiul
oamenilor. -conversația
Iar voinicul neinfricat se prefăcu într-un brad
falnic și semeț care-și păstrează și iarna
vesmântul verde, în semn de veșnică tinerețe.
El crește pe crestele munților, iar oamenii îl aduc
în casele lor și-l împodobesc în miezul iernii,
când intră într-un nou an, spre a le fi martor la
speranțele și bucuriile viitoare.”
Deprinderea copiilor de a
După expunerea poveștii se poartă discuții vis-a- Exercițiu răspunde la întrebări
vis de conținutul acesteia:
-„Cum s-a numit povestea?” Deprinderea de a reda
-„Care sunt personajele din poveste?” conținutul poveștii prin
raportare la imagini și
-„Ce anotimp era așteptat și îndrăgit de către
întrebări
oameni?”
-„Care a fost finalul poveștii?”
Obținerea Se va face cu ajutorul metodei “Cubul” după ce -deprinderea de a gândi
performanței și copiii ascultă Povestea bradului- se va desfășura critic, de a face comparații
asigurarea feed- jocul: „Aruncă și răspunde” cu ajutorul -explicația generale și de a argumenta
back-ului. lapetopului. răspunsurile
-cubul
• Se va prezenta un cub pe ale cărei feţe
sunt imagini ale poveștii: -problematizarea
DESCRIE : Cum arată Iarna? -exercițiul
COMPARĂ: Cum este anotimpul Iarna față de
vară?
ASOCIAZĂ: Găsește o poveste în care apare
anotimpul Iarna.
POVESTEȘTE: Despre voinicul neînfricat.
ANALIZEAZĂ: Credeti că, vântul a procedat
corect spunând că toate anotimpurile sunt
importante?
ARGUMENTEAZĂ: De ce s-a dus voinicul la
castel.
Încheierea Se vor face aprecieri generale asupra -observarea
activităţii răspunsurilor date de către copii şi asupra comportamentului
modului de comporare al acestora pe parcursul copiilor;
activităţii.

S-ar putea să vă placă și