Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Instituţia de învăţământ : Școala Primară ,,S.Vangheli’’,nr.21


Învăţător Ozerova Olga
Clasa II F
Disciplina Limba și româna română
Data 03.12.2018
Subiectul Cuvinte ce arată însuşiri. Semnificaţia lor în vorbire.
Tipul lecţiei (1) Lecţie de formare a capacităţilor de dobândire a cunoştinţelor
Unități de competență:
 Alcătuirea propoziţiilor /enunţurilor cu diferitele sensuri ale cuvintelor ce denumesc obiecte, acţiuni, însuşiri;
 Utilizarea corectă a cuvintelor şi a propoziţiilor în discuţiile cotidiene şi în reproducerea unor informaţii.

Obiective :
Elevul va fi capabil la sfârșitul lecției să:
O1-să recapituleze ce sunt obiectele;
O2-să –şi expună gîndurile începînd de la o idee;
O3-să relateze despre iarnă şi tradiţiile ei;
O4-să însuşească ce sunt acţiunile;
O5-să sesizeze noţiunea de însuşire;
O6-să identifice în texte cuvintele ce denumesc obiecte,acţiuni,însuşiri;
O7-să manifeste interes în activităţile orei.
Strategii didactice:

Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, explicaţia ,observarea,munca individuală

Forme de organizare: frontal , în grup, in perechi, individual

Mijloace didactice: planşe, fişe de lucru, fulgi de zăpadă din hârtie, manual, caiet;
Scenariul lecţiei

№ Secvenţe le Activitatea învăţător - elev Obiectiv Strategii


lecţiei realizat didactice
Salutul.Asigurarea condiţiilor necesare optime pentru desfăşurarea orei.
1 Organiza rea Se realizează cu ajutorul unui joc de gîndire pozitiva.Toţi copiii au la dispoziţie un
clasei bilet de culoare albastră care reprezintă neatenţie, obrăznicie şi un bilet de culoare roşie
care reprezintă atenţie si cuminţenie.Se cere elevilor să arunce la coş acel bilet care nu
i-ar reprezenta în timpul orei. O7
 Elevi,priviţi acum la tablă,la aceste trei imagini(fiinţă,lucru,fenomen al naturii)
Verifica rea Ce vedeţi aici? Cum se numesc acestea?
2 temei pentru Deci,acestea sunt obiecte,însă pe lîngă obiecte mai există şi acţiuni şi însuşiri.
 Aşadar,astăzi ne vom lărgi arsenalul de cunoştinţe şi vom învăţa despre: Conversatia
acasă
„Cuvinte ce denumesc obiecte,acţiuni,însuşiri.”
Tema este scrisă pe tablă.

 Elevi,fiţi foarte atenţi,pe tablă este scrisă o propoziţie : „Iarăşi vine blînda Exerciţiul
Reactuali O1
iarnă”, voi continuaţi acest gînd.
zarea
 Din toate cîte aţi spus voi,ce fel de cuvinte sunt ninsoare,iarnă,sărbători,
cunoștințelor bunici,colindători,bici? Conversaţia
3 și a capacități-
lor  Dar ninge,sărbătoreşte,colindă,sunt fiinţe,lucruri sau fenomene? Corect ,nu sunt
nici una din cele enumerate,acestea sunt nişte acţiuni. O2
 Pe lîngă obiecte,mai avem şi însuşiri,cuvinte ce le descriu.
Ex.blînda,alb,pufoasă etc.
O3
 Acum,priviţi fişele care ne spun:
Obiectele sunt cuvinte ce denumesc fiinţe, lucruri sau fenomene ale naturii.Ele
răspund la întrebările cine? ce? Exercitiul
Consoli darea Acţiunile sunt cuvinte ce arată desfăşurarea unei activităţi.Ele răspund la întrebarea ce
materiei şi face?ce a făcut? ce va face? O7 lectura
formarea Însuşirile sunt nişte trăsături caracteristice unui obiect.Ele răspund la întrebarea ce fel
capacită ţilor de?
 Haideţi să revenim acum la propoziţia noastră: Iarăşi vine blînda iarnă. Care
cuvînt de aici este obiect,acţiune,
însuşire ?Se subliniază cu diferite culori. O1
a)la nivel de  Propuneţi şi alte exemple de astfel de cuvinte.Încercaţi să le schimbaţi în
reproducere propoziţie.
Ex. Iarăşi pleacă frumoasa toamnă
 Acum,priviţi imaginea de la tablă.Ce obiecte,acţiuni şi însuşiri vedem aici? O4
4 În baza celor văzute în imagine.

5 Pe rînduri: 1 rînd alcătuieşte cîte o propoziţie oral cu un cuvînt ce denumeşte obiect,2


b)la nivel rînd-acţiune,3 rînd-însuşire.
productiv Lucru cu fişa: O5
Eu citesc poezia din fişă. metoda”cadr
 Acum,cîţiva elevi vor lectura şi ei poezia. ane”
Din poezie se extrag cuvintele ce denumesc obiecte,acţiuni,însuşiri cu care se exercițiul
completează un table (poster la tablă) O2

Evaluarea  Cu cîte un cuvînt din fiecare coloniţă alcătuiţi enunţuri în scris,pe fişă.
curentă Joc dinamic:
Eu spun diferite cuvinte.Atunci cînd este:
obiect- elevii bat odata din palme,
6 acţiune- se ridică în picioare, Conversatia
însuşire-bat de trei ori din palme.
Bilanţul lecţiei
7  Acum ne reîntoarcem la fişa noastră. Îndeplinim sarcina de jos. Completaţi
textul cu cuvintele de mai jos,potrivite şi intitulaţi textul respectiv.
Lucru cu fişa.
Anunţa rea temei
pentru acas  Completaţi sarcina 1 din fişa nr 2.

Din cuvintele propuse,alcătuiţi un mic text.


Pentru acasă aveţi de colorat peisajul de iarnă din fişă şi de dat un titlu desenului care să
conţină o acţiune,un obiect ,o însuşire

S-ar putea să vă placă și