Sunteți pe pagina 1din 5

Plan de lecţie

Profesor: Popa Alexandru-Adrian


Școala: Școala Gimnazială Nr.1 Gherghești
Clasa: a VII-a
Data:26.10.2023
Efectiv:16 elevi ( 11F/5B)
Loc de desfășurare: teren de sport
Materiale necesare: 6 mingi fotbal, copete, jaloane, fluier
Teme de lecție: 1. Dezvoltarea vitezei de reacție la stimuli auditivi;
2. Conducerea mingii – Fotbal;
OBIECTIVE OPERAȚIONALE: la sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
Obiective psihomotrice:

- să execute cât mai rapid startul și lansarea de la start;

- să controleze mingea pe o distanţă cât mai mare;


Obiective cognitive:

- dezvoltarea capacității de a identifica și de a reacționa rapid la stimuli auditivi


specifici, ignorând alte sunete sau zgomote de fond;
- creșterea vitezei de procesare a informațiilor auditive;
- dezvoltarea coordonării picior-ochi;

Obiective afective:

- să dea dovadă de fair-play în timpul desfăşurării întrecerilor


- să își încurajeze colegii

Metode și procedee didactice: explicația, demonstrația, conversația, observare sistemică,


apreciere verbală, evaluare formativă, exersarea complexului de dezvoltare fizică.
Verigă şi Conţinutul lecției Dozare Formaţii de lucru și indicații Obs.
durată
metodice
1. - Alinierea și salutul; 30 sec În linie pe un rând
Organizarea - Prezența; 30 sec 00000000000
colectivului - Verificarea echipamentului și a 30 sec - Conştientizarea elevilor
de elevi; stării de sănătate; pentru o ţinută adecvată şi
2 min - Anunțarea temelor lecției; 30 sec curată, captarea atenției privind
sarcinile de îndeplinit.
2. -mers pe vîrfuri cu brațele sus; 1L În coloană câte unul.
Pregătirea -mers pe călcâie cu bratețele la spate; 1L Variantele de mers și alergare
organismului -deplasare cu joc de glezne; 1L se lucrează pe lungimea
pentru efort; -alergare cu denunchii sus; 1L terenului iar pe lațime mers.
6 min -alergare cu pendularea gambelor 1L - previne accidentele şi
înapoi; organismul este gata să
-alergare cu pendularea gambelor 1L desfășoare diferite acțiuni și
înainte; activități motrice;
-alergare cu pas lateral adaugat cu 1L -observare sistemică;
fața spre interior; -apreciere verbală;
-alergare cu pas lateral adaugat cu 1L
fața spre interior;
-alergare cu pas săltat; 1L -braț picior ocus;
-alergare cu pas sărit; 1L

3. Exercițiul nr. 1 3x8t In coloană de gimnastică pe trei


Influenţarea P.I.Stând depărtat cu mâinile pe
rânduri.
selectivă a șold:
aparatului T1-2 aplecarea capului înainte cu Observare sistemică.
locomotor; arcuire;
7min T3-4 extensia capului cu arcuire;
Apreciere verbală.
T5-6 aplecarea capului spre dreapta
cu arcuire;
Efectele pozitive ale practicării
T7-8 aplecarea capului spre stânga
sistematice a exerciţiilor fizice
cu arcuire.
asupra propriului organism.
Exercițiul nr.2
3x8t
P.I.Stând depărtat ,cu mâinile pe
șold:
T1-2 răsucirea capului stanga cu
arcuire;
T3-4 răsucirea capului spre dreapta
cu arcuire.
Exercițiul nr.3
P.I.Stând depărtat ,cu mâinile pe 3x8t
șold:
T1-4 rotarea capului spre stânga;
T5-8 rotirea capului spre dreapta.
Exercițiul nr.4
3x4t
P.I. Stând depărtat , braţele
îndoite la nivelul pieptului :
T1-2 : extensie cu arcuire a braţelor
îndoite (plan orizontal) ;
T3-4 : extensie cu arcuire a braţelor
întinse (plan orizontal ).
Exercițiul nr.5
P.I.Stând depărtat cu braţele pe
3x8t
lângă corp:
T1-4 rotarea simultană a brațelor
spre înainte;
T5-8 rotarea simultană a brațelor
spre înapoi.
Exercțiul nr.6
P.I.Stând depărtat cu mâinile pe
șold: 3x8t
T1-2 îndoirea trunchiului lateral
stânga cu arcuire;
T3-4 îndoirea trunchiului lateral
dreapta cu arcuire;
T5-6 îndoirea trunchiului lateral
stânga cu arcuire și ridicarea brațului
drept sus;
T7-8 îndoirea trunchiului lateral
stânga cu arcuire și ridicarea brațului
drept sus.
Exercțiul nr.7
P.I.Stând depărtat cu braţele sus: 3x8t
T1-2 extensia trunchiului cu arcuirea
brațelor;
T3-4 aplecarea trunchiului înainte cu
arcuire.
Exercițiul nr.8
P.I.Stând depărtat cu mâinile pe
șold:
3x8t
T1-4 rotarea bazinului spre stânga;
T5-8 rotarea bazinului spre dreapta.
Exercițiul nr.9
P.I.Stând depărtat cu mâinile pe
șold: 3x8t
T1 fandare spre înainte cu piciorul
stâng cu ridicarea brațelor întinse
sus;
T2 revenire in P.I.;
T3 fandare spre înainte cu piciorul
drept cu ridicarea brațelor întinse
sus;
T4revenire in P.I.;
Exercițiul nr.10
P.I.Stând depărtat cu mâinile pe
3x8t
șold:
T1 fandare laterală spre stânga cu
ducerea brațelor întinse înante;
T2 revenire in P.I.;
T3 fandare laterală spre dreapta cu
ducerea brațelor întinse înante;
T4 revenire in P.I.;
Exercitiul nr.11
P.I.Stând cu mâinile pe șold:
T1-8 sărituri ca mingea cu
desprindere de pe ambele picioare pe
loc.

5. 1. Dezvoltarea vitezei de reacție la In coloană câte patru .


Efectuarea stimuli auditivi; 0 0 0 0
temelor Start și lansare de la start din poziții 0 0 0 0
lecției; diferite: 0 0 0 0
20min - stând intr-un picior cu brațele 0 0 0 0
întinse în lateral cu fața spre 20m ____________
directia de alergare;
- stând intr-un picior cu brațele Se pune accent pe viteza de
întinse în lateral cu spatele 20m reacție.
spre directia de alergare;
Când elevii sunt cu spatele
- gemuit cu fața spre direcția sprea direcția de alergare la
20m
de alergare;
comanda profesorului se vor
- gemuit cu spatele spre 20m întoarce spre stânga sau spre
direcția de alergare; dreapta.
- așezat cu fața spre direcția de 20m
alergare; Elevii vor stinge ușor viteza și
- așezat cu spatele spre direcția 20m nu se vor opri brusc.
de alergare;
- culcat facial cu sprijin pe 20m
palme cu fața spre direcția de
alergare;
- culcat facial cu sprijin pe 20m
palme cu spatele spre direcția
de alergare;

2. Conducerea mingii – Fotbal;


Ex.1 Elevii asezați pe patru siruri, Elevii asezați pe patru siruri,
doua într-o jumătate a terenului, doua intr-o jumatate a terenului,
două în cealaltă jumatate, execută 3x două în cealaltă jumatate.
cunducerea mingii cu piciorul
îndemânatic, întoarcere la sfârşitul Se pune accent pe conducerea
şirului. mingii.

Ex.2 Elevii asezați pe patru siruri,


două într-o jumătate a terenului, 3x
doua în cealaltă jumatate, execută
cunducerea mingii cu piciorul
îndemânatic, printre jaloane şi
revenire la sfârşitul şirului.

Ex.3 Elevii asezați pe patru siruri,


două într-o jumătate a terenului, 3x
doua în cealaltă jumatate,conducerea
mingii printre jaloane şi finalizare cu
șut la poarta.

7. Mers cu exerciții de respitație. 1 tur În coloană câte unul.


Revenirea
organismului
după efort
3min
8. -Aprecieri; În linie pe un rând
Concluzii și 00000000000
-Recomandări;
aprecieri
2min

S-ar putea să vă placă și