Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECŢIE

Profesor: Busuioc Anna


Clasa:a VIII-a
Disciplina: Produse chimice și securitatea personală
Subiectul : Clasificarea substanţelor chimice
Tipul lecţiei:lecţie formare adeprinderilor și priceperilor
Bubcompetențe:
o Aprecierea rolului produselor chimice asupra creșterii calității vieții.

Obiective operaționale.Elevii trebuie :


O1.-să recunoască o substanţă în funcţie de compoziţie şi reactivitate chimică;
O2.-să folosească metodele de investigare specifice chimiei;
O3.-să redea prin simboluri şi formule chimice substanţele chimice;
O4. – să reprezinte schema de clasificare a substanțelor chimice

Metode şi mjloace: conversaţia euristică,problematizarea,experimentul demonstrativ, observaţia,rezolvare de


exerciţii şi probleme;
Material didactic folosit:fişe de lucru, sistemul periodic al elementelor
Strategii didactice

operaţionale
Predare - învăţare

Obiective

Dozarea
Etapele

procedee

activitat
Activitatea învăţătorului- elevilor

Metode

Forme
lecției

de
şi
1 2 3 4 5 6
Evocare Profesorul salută elevii și crează un climat psihologic adecvat orelor

Comunicarea sarcinii de lucru: Scriu cuvantul Amestec” in mijlocul unei foi goale si
incercuiti-l. Scrieti toate cuvintele care va vin in minte despre , ” Amestec”, incercuiti-le
si legati-le prin linii , de cuvantul cheie sau cuvintele scrise ulterior pentru a evidentia ciorchine
conexiunile pe care le intuiti sau credeti ca exista intre ele;
Prezentarea unor reguli care trebuie respectat
Activitate in perechi: Comunicarea sarcinii de lucru: Prezentati colegului de banca
ciorchinele realizat, completati-l cu informatiile primite de la el.

Realizarea Anunt tema noua: Clasificarea substanșelor chimice explicație


sensului Tabelul I SUBSTANŢE SIMPLE :
METALE NEMETALE

Substanţe compuse
– apă distilată, dioxid de carbon, oxid de mercur, dioxid de sulf, acid sulfuric, amoniac schemă
etc.
Proprietăţi caracteristice substanţelor compuse
– sunt substanţe pure
– se obţin în urma unui fenomen chimic
– elementele care formează compuşii se combină în anumite proporţii de masă
– proprietăţile chimice diferă faţă de cele ale substanţelor componente
explicația
– pot fi descompuse în substanţele componente, prin procedee chimice
– au temperaturi de fierbere şi topire bine determinate
– au densităţi caracteristice.

Proprietăţi caracteristice amestecurilor de substanţe


– nu sunt substanţe pure
– se obţin în urma unui fenomen fizic
– componentele amestecurilor nu sunt într-un raport bine determinat
– substanţele componente îşi păstrează proprietăţile
– pot fi separate substanţele componente, prin procedee fizice
– nu au temperaturi de fierbere şi de topire bine determinate
– densitatea amestecurilor variază în funcţie de compoziţia acestora.
Reflecție Propun elevilor următoarele activități experimentale: Încălziţi într-o
linguriţă de ars o cantitate mică de sulf,(S),notaţi observaţiile , scrieţi ecuaţia lucrul la
chimică a reacţiei ce are loc. tablă
Presăraţi puţină pulbere de Al în flacăra unei spirtiere ,notaţi observaţiile şi
scrieţi ecuaţia chimică a reacţiei ce are loc;

Extensie Se fac concluziile temei. Se apreciază elevii


De scris 3 reacții chimice de combinare

S-ar putea să vă placă și