Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECTUL DIDACTIC DE SCURTĂ DURATĂ

1. Disciplina de studiu:Istoria Românilor și Universală


2. Profesorul:Macaru Vadim
3. Data: 06.02.2019 – 11. 02.2019
4. Clasa:VI
5. Tipul lecţiei: de comunicare a noilor cunoștiinte
6. Timpul:45 minute
7. Subiectul (unitatea de conţinut):

8. Obiectivele lecției:

O1 – Să distingă termenii noi, cu tangent la temă, analizând spusele


profesorului
O2 – Să indentifice etapele principale în apariția orașelor medievale,
lecturând un fragment de text din manual
O3 – Să determine caracteristicile de bază ale mișcării comunale, analizând
sursa
O4 – Să compare dezvoltarea meșteșugurilor și a comerțului din orașele
mediavale, aducând exemple
O5 – Să argumenteze necesitatea apariției și individualizării orașelor
mediavale

9. Strategii didactice:

I. Metode/procedeie: cadranele, tehnica Roată, lotus istoric,


problematizarea, lecru cu manualul, lectura ghidată, tabel, tehnica RAI,
Ciorichenele

II. Forme de Organizare: frontal, de grup, individual

III. Mijloace Didactice: calculator, proiector, manual, hartă, fișe


DESFĂŞURAREA ACTULUI DIDACTIC

Etapele Ob. Dur Activitatea profesorului/elevului Evaluare


lecţiei ata a
 Momentul Organizatoric
Evocarea  Salutul Profesorului
 Verificare reușitei școlare

 Evaluare Sumativă

Predarea – Invatarea
Anuntarea Obiectivelor lectiei

Discuții introductive. Introducere în subiect.


Realizarea
sensului TERMENII NOI, CU TANGENT LA TEMĂ –
O1 activitatea individuală

 BREÁSLĂ, (În Evul Mediu); organizație închisă a


meșterilor, unde intrau doar tinerii care doreau
sa insuseasca profesie;
 GHÍLDĂ - Asociație economică, politică și
religioasă, constituită în Apusul Europei, la
începutul Evului Mediu;
 ZARÁF, 1. Persoană care se îndeletnicea cu
schimbul banilor; p. ext. cămătar
Elevii analizează informația și realizează notițele
corespunzătoare.

ETAPELE PRINCIPALE ÎN APARIȚIA


O2 ORAȘELOR MEDIEVALE – activitate frontală
Tehnica Roată

 1. Care eu fost premisele aparitiei oraselor


medievale;
 2. Indentificati principalele orase care au aparut in
sec X – XI – lea;
 3. Numiti functiile orasului medivale
CARACTERISTICILE DE BAZĂ ALE MIȘCĂRII
O3 COMUNALE – activitate frontală
Lucru cu manualul
Metoda Freewriting

Levii indentifică din manual însemnătate procesului de


mișcare comunală dar și aportul acestuia în constituirea
oamenilor liberi/independenți.

DEZVOLTAREA MEȘTEȘUGURILOR ȘI A
COMERȚULUI DIN ORAȘELE MEDIAVALE –
activitate de grup

GRUPUL I – MEȘTEȘUGARII
O4  Ce realizau mestesugarii pentru a-si organiza
productia;
 Determina aspectele breslei, ce pedepse primeau
acestia in diferite parti ale lumii;
 Cum puteai deveni mester in evul mediu;
GRUPUL II – COMERCIANȚII

 Numiti zonele comerciale existente in


O5
Europa(localizatile pe harta)*;
 Ce schimburi realizau mestesugarii;

 Indentificati cele mai importante iarmaroace din


Evul Mediu;
Reflecţia Fedd – Backul Didactic:
Alicarea metodei ,,Copacul ideilor”

 1. Determinați noile schimbări care au venit


odată cu dezvoltarea orașelor
 2. Numițti cele mai importante orașe mediavale
ale timpului
 3. Stabiliți importanța mișcării comunale
 4. Cum se dezvoltau meșteșugurile și comerțul
în aceste orașe

Sarcină pentru acasă

Extinderea - Comentarea firmației ,,Cel care va supravețui 101


zile în oraș va deveni un om liber”

S-ar putea să vă placă și