Sunteți pe pagina 1din 9

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAI VITEAZUL” TG.

MUREȘ
„Mișcare și repaus”

Proiect de activitate didactică


Data: 16.12.2020
Propunător: prof. înv. primar dr. Sebesi-Sütö Ștefan-Mihai
Școala Gimnazială „Mihai Viteazul”, Tg-Mureș
Clasa: a III-a A
Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii
Disciplina: Științe ale naturii
Subiectul lecției: Mișcare și repaus
Tipul lecției: Transmitere și însușire de noi cunoștințe
Discipline integrate:
Limba și literatura română
Muzică și mișcare

ACTIVITATE INTERDISCIPLINARĂ
Competențe specifice
Științe ale naturii: 1.1, 2.3, 2.4
Limba și literatura română: 1.2, 3.1, 3.4
Muzică și mișcare: 2.1, 3.2
ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAI VITEAZUL” TG. MUREȘ
„Mișcare și repaus”

Obiective operaționale: O1 – să caracterizeze starea de mișcare față de un reper, bazându-se pe jocul desfășurat;
O2 – să definească prin cuvinte proprii starea de repaus a corpurilor față de un reper pe baza explicațiilor;
O3 – să recunoască forța interacțiunii dintre corpuri, folosindu-se de diferite situații simulate.
Forme de organizare: sincron, asincron
Metode, procedee și tehnici de realizare: conversația, explicația, observația, jocul,jurnalul cu dublă intrare
Material didactic/site-uri și aplicații: jurnal cu dublă intrare, manual digital, www.youtube.com, www. liveworksheets.com,
Bibliografie: Programa școlară pentru disciplinele: Științe ale naturii, Limba și literatura română, Muzică și mișcare;
Cerghit, Ioan, Metode de învățământ, Ed. Polirom, Iași, 2006;
Constantin, Cucoș, Pedagogie – ediția a II-a revăzută și adăugită, Ed. Polirom, Iași, 2006.
ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAI VITEAZUL” TG. MUREȘ
„Mișcare și repaus”

Etapele lecţiei Ob. Secvenţe de conţinut Metode şi Evaluare


op Procedee

Activitatea profesorului Activitatea elevilor

Pe tot parcursul
Evocarea orei răspunsurile
Asigurarea cadrului necesar pentru Elevii se pregătesc pentru
elevilor vor fi
începerea orei: verificarea conexiunii începerea activității. monitorizate și
evaluate
de internet, verificarea elevilor
conectați, pregătirea în prealabil a
resurselor digitale necesare Sunt atenți la precizările făcute de
Conversația
desfășurării optime a activității. către învățător.

Activitatea va debuta prin organizarea


unui scurt joc pe care îl vom intitula Elevii ascultă cu interes,
Bobocii dansatori, o adaptare a pregătindu-se pentru desfășurarea
variantei de joc Scaunele muzicale. Le jocului. Sunt atenți la regulile de
voi explica elevilor că în timp ce se organizare, la explicațiile oferite
aude o melodie cunoscută foarte bine de învățător.
Explicația
de ei vor trebui să execute mișcările
de dans, dar, când melodia se va opri
și nu se va mai auzi se vor așeza pe
scaunul alăturat și vor rămâne Elevii execută mișcările de dans
Jocul
ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAI VITEAZUL” TG. MUREȘ
„Mișcare și repaus”

nemișcați până în momentul în care pe care le cunosc și se opresc


muzica se va auzi din nou. Momentul atunci când muzica nu se mai
se va repeta de 4-5 ori, urmând o aude.
succesiune de întrebări:
- Ce am făcut în timp ce se auzea - În timp ce muzica se auzea noi Conversația
euristică
melodia? am dansat, ne-am mișcat.
- Dar când muzica s-a oprit? - Atunci când muzica s-a oprit noi
- În ce stare erați voi față de monitorul nu ne-am mai mișcat.
prin care eu vă urmăream în timp ce - Noi eram în stare de mișcare.
dansați?
- Dar când v-ați oprit? - Când ne-am oprit am stat pe loc.
- Știți ce înseamnă cuvântul reper? - Un reper e un obiect folosit
- Un reper este un obiect sau așa cum pentru orientare.
Conversația
îi mai putem spune un corp față de
explicativă
care ne orientăm. În timp ce ați dansat,
eu eram reperul după care v-ați
orientat. În timp ce ați stat, v-ați oprit,
tot eu eram reperul după care v-ați
poziționat.
- Copii, atunci când ne schimbăm Elevii ascultă cu mare atenție
poziția față de un reper ne aflăm în explicațiile.
ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAI VITEAZUL” TG. MUREȘ
„Mișcare și repaus”

stare de mișcare, dar atunci când Explicația


poziția noastră nu se schimbă față de
Realizarea
sensului O1 reperul ales vom fi în stare de repaus.
În momentele următoare mă voi Copiii sunt atenți în timp ce
adresa gemenilor din clasă, aflându-se gemenii vor răspunde la întrebări.
în același loc în timpul jocului La nevoie vor interveni și colegii.
organizat.
Conversația
- Nicola, în ce stare te aflai față de - Mă aflam în stare de mișcare.
mine în timpul dansului?
- Cezar, în ce stare te aflai față de sora - Mă aflam în stare de repaus.
ta în timp ce muzica s-a oprit?
- Dar față de mine? - Față de d-voastră mă aflam tot în
Explicația
- După cum ați putut observa, stare de repaus.
corpurile din jurul nostru se pot afla
fie în stare de mișcare față de un reper
atunci când își schimbă poziția față de
corpul respectiv, fie în stare de repaus
atunci când nu își schimbă poziția față
de reper.
- Haideți să ne deschidem caietele Elevii își deschid caietele și
pentru a nota cele observate și notează cele discutate până în acel
ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAI VITEAZUL” TG. MUREȘ
„Mișcare și repaus”

discutate. moment. Explicația


Mișcare și repaus Mișcare și repaus

Când un corp își schimbă poziția Când un corp își schimbă


față de un reper se află în stare de poziția față de un reper se află în
mișcare. stare de mișcare.
Dacă un corp nu își schimbă Dacă un corp nu își schimbă
poziția față de reper se va afla în stare poziția față de reper se va afla în
de repaus. stare de repaus.
reper=corp la care se raportează reper=corp la care se raportează
poziția unui alt corp fix sau mobil poziția unui alt corp fix sau mobil Exercițiul

După notarea primelor explicații în


caiete, vom completa un jurnal cu
dublă intrare cu ajutorul site-ului
liveworksheets.com. În acest jurnal Elevii completează jurnalul cu
Jurnalul cu dublă
vom scrie cât mai multe exemple de dublă intrare, folosindu-se de intrare
corpuri aflate în mișcare, respectiv cunoștințele pe care le dețin.
O2 corpuri fixe, aflate în repaus.
https://www.liveworksheets.com/1-
sh1600856rm
ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAI VITEAZUL” TG. MUREȘ
„Mișcare și repaus”

Vom selecta unele exemple astfel


încât să ne îndreptăm spre discutarea
Exercițiul
altor situații în care anumite corpuri, Efectuează micul experiment prin
sub influența unor forțe, își pot care vor observa felul în care prin
schimba starea în care se află. Un bun exercitarea unei forțe de împingere
exemplu ar fi cartea de științe pe care sau tragere/tracțiune diferite
o folosim la oră. Închisă, pe spațiul de corpuri își pot schimba starea în
Conversația
lucru, observăm că se află în stare de care se află.
repaus față de biroul sau masa pe care
se află (reper), dar le voi spune - Cartea se află în mișcare.
copiilor să o împingă ușor cu degetul.
- În ce stare se află acum cartea față de
bancă/birou? - Un corp își schimbă starea în
- Care e explicația faptului că un corp care se află dacă acționăm asupra
Observația
pe care de obicei îl cunoaștem ca fiind lui. Am reușit să mișcăm cartea
fix își poate schimba starea în care se deoarece am împins-o cu degetul.
află? Cum am reușit să mișcăm
cartea?
- Acum, închideți penarul, prindeți de - Asupra penarului am exercitat o
O3
fermoar și trageți-l spre diferite locuri forță de tracțiune, l-am tras.
Explicația
de pe spațiul de lucru. Ce forță a
ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAI VITEAZUL” TG. MUREȘ
„Mișcare și repaus”

acționat asupra penarului? - Ghiozdanul îl simțim greu în


- Cum simțiți ghiozdanul în spatele spatele nostru, ne e mai dificil să
vostru în timp ce vă deplasați spre ne deplasăm, să ne mișcăm.
școală? Cum vă mișcați fără
ghiozdan?
Explicația
- Am observat că nu doar noi Asculta cu mare atenție.
acționăm asupra unui corp, ci și acel
corp acționează asupra noastră, - Forța gravitațională e forța prin
exercitând o anumită forță. care corpurile sunt atrase de
- Copii, ce este forța gravitațională? Pământ.
- Așa este! Forța gravitațională este
una din cele mai cunoscute forțe ce își
exercită influența asupra noastră, fiind
forța prin care corpurile sunt atrase de
Lectura
Pământ. Copiii își deschid manualul și explicativă
- Deschideți-vă manualul la pagina 20 citesc informațiile din secțiunea
și haideți să citim informațiile din Reține!.
josul paginii, secțiunea Reține!
De asemenea, vom răspunde Răspund la întrebări. Exercițiul
întrebărilor de pe aceeași pagină,
ajutându-ne de imagini.
ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAI VITEAZUL” TG. MUREȘ
„Mișcare și repaus”

Reflecția - Copii, haideți să completăm un Completează formularul pregătit


formular prin care să demonstrăm că de către învățător.
am înțeles ceea ce am discutat în
Exercițiul
această oră.
Formularul îl vom completa la finalul
orei, în același timp, link-ul necesar
deschiderii fiind trimis prin
intermediul secțiunii de chat. Participă cu interes la jocul
Dacă timpul ne va permite vom organizat. Jocul
organiza un ultim joc, Mișcare!
Repaus!. Când elevii vor auzi
cuvântul strigat Mișcare! se vor mișca
în jurul spațiului de lucru, iar când vor
auzi cuvântul Repaus! vor rămâne
nemișcați. Aprecierea
verbală
La finalul orei voi transmite Sunt atenți la aprecierile oferite de
aprecierile individuale și colective cu învățător, mulțumiți de felul în
privire la modul de desfășurare a care s-a desfășurat ora.
activității, mulțumindu-le pentru
atenție, pentru răbdare și interes.

S-ar putea să vă placă și