Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Disciplina: Dezvoltarea personală


Data :
Clasa: VI
Profesor:Bobuțac Cristina

Tema: Relațiile interpersonal și comportament prosocial


Tipul:dobândire de noi cunoștințe
Obiectivele lecției:
O1- să dea exemple de relații interpersonale;
O2- să enumere barierele care intervin în cadrul comunicării interpersonale;
O3- să spună care este rolul relațiilor interpersonale in formarea personale;

Competența:
-exprimarea identității personale în relaționarea constructivă cu familia și ceilalți,
prin explorarea sinelui și resurselor sociale;

Mijloace:caiet, pix,

Metode: explicația,prezentarea,lucrul în grup,jocul didactic.


Desfăşurarea activităţii
Etapele Ob. Timp Activitatea profesorului Activitatea Metode
lecţiei Lecţ elevului
Proced.
Moment - consemnează absenţele; - răspund
cerinţelor
organizato - organizează materialele; profesorului;
ric
- organizează clasa, - îşi pregătesc
materialele
- creează un climat cooperant. necesare
desfăşurării orei;

"Omul nu poate trai singur, izolat, rupt de Discuția dirijată


ceilalti oameni. Dimpotriva, el se raporteaza
Evocarea permanent la altii, actioneaza impreuna cu
ei, stabileste relatii cu cei din jur. Aceste
relatii sunt foarte multiple, variate si
actioneaza in planuri diferite.

Ele se intind de la relatia de simpatie


dintre doua persoane, pana la cea de rudenie
sau de vecinatate.

Astfel, definim relatiile interpersonale ca


legaturi psihologice, constiente si directe
intre oameni.

-Dati exemple de relatii interpersonale!

Realizarea Voi propune elevilor un joc ce se bazeaza


sensului pe metoda cearsafului (ANEXA 1). Voi
imparti elevii in 3 echipe. Fiecare echipa va
raspunde la un set de intrebari. Echipa care
va acumule cale mai multe raspunsuri
Notarea
corecte va fi castigatoare.

Pe baza raspunsurilor elevilor vom intocmi


urmatoarea schema de clasificare a tipurilor Argumentarea
de relatii interpersonale:A.Criteriul
nevoilor si trebuintelor indivizilor implicate
in relatia interpersonala;

a)relatii de intercunoastere;

b)relatii de intercomunicare;
c)relatii afectiv-simpatetice.

B.Criteriul procesual-dinamic;

1)Relatii ce nu produc modificarea


particularitatilor personale ale partenerilor:

a) de cooperare;

b) de competitie;

c) de conflict.

2)Relatii interpersonale ce
determina schimbarea caracteristicilor
personale ale partenerilor:

a) de acomodare;

b) de asimilare ( fuziune de
mentalitati);

a) de stratificare ( ierarhizarea
partenerilor);
b) de alienare (instrainare,
indepartare).
Voi solicita elevilor exemple pentru fiecare
tip de relatie prezentat

-In calea comunicarii interpersonale pot


aparea, insa, o serie de bariere:

-filtrarea informatiilor:

- blocajul;

-bruiajul;

-dstorsiunea informatiilor;

-Care credeti ca este rolul relatiilor


interpersonale in formarea personalitatii?

Voi explica elevilor ca relatiile il


“forteaza” pe om sa perceapa , sa comunice,
sa se exteriorizeze afectiv si comportamental
etc.Lumea launtrica a persoanei umane este
profund dinamizata de relatiile
interpersonale.

De aceea, RELATIILE
INTERPERSONALE OCUPA UN LOC
CENTRAL IN STRUCTURA
PERSONALITATII

Extindere Voi solicita elevilor rezolvarea unor exercitii


de pe o fisa de evaluare. (ANEXA2)

Relațiile interpersonale sunt împărțite în astfel de tipuri:

1. Cunoaștere (cea mai comună formă de relații interpersonale) - acest "cerc" include o
mulțime de oameni. Într-un cerc mai restrâns sunt cunoscuți oameni care vă recunosc,
cu care discutați pe teme generale atunci când vă întâlniți.
2. Prietenia este un cerc de cunoștințe, în care o persoană este atractivă pentru alta
(afecțiune reciprocă). Aici principala condiție pentru apariția relațiilor interpersonale
este atracția reciprocă, dorința de contact, comunicare.
3. Relațiile de prietenie (parteneriat) - se bazează pe relațiile de afaceri. Participanții la
astfel de relații sunt unite printr-un scop, mijloace și rezultate comune ale activităților
comune.
4. Prietenia este o mare valoare și un cadou scump, care se acordă celui care știe și
dorește să fie prieten. A găsi un prieten înseamnă a împărtăși necazurile și a multiplica
bucuria, a găsi sprijin și a câștiga încredere. Prietenii sunt însoțitori credincioși și de
încredere pe parcursul vieții.
5. Dragostea este o relație specială între doi oameni. Cu ajutorul ei, o persoană devine
mai bună, sufletul "se trezește".
De asemenea, relațiile interpersonale sunt împărțite în stiluri:

1. Relațiile oficiale (de afaceri, de serviciu) ale persoanelor legate de respectarea


formalităților, regulilor stabilite de o persoană oficială. Lumea acestor relații nu este
bogată și diversă.
2. Relații personale (prietenoase, prietenoase, cunoscute, iubitoare, de companie), care nu
se limitează la regulile formale prescrise. Lumea acestor relații este bogată și diversă,
spre deosebire de relațiile oficiale.

S-ar putea să vă placă și