Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data: 03.11.2022

Grupa: Mare

Unitatea de învățământ: Grădinița cu program prelungit “Piticii isteți”

Educatoarea: Găvriluț Florina

Profesor coordinator: Coste Anca

Propunatoare: Ilucz Florina Anamaria

Tema anuală: “Când, cum și de ce se întâmplă?”

Tema săptămânii: “Toamna ruginie”

Categoria de activitate: ALA1

Tipul activității: Transmitere și dobândire de noi cunoștințe

Forme de organizare: activități pe centre de interes

Scopul:

Tema activității: centre de interes:

 Construcții: “Căsuțe pentru păsărele”


 Cuiburi din lemn

 Artă: “Copacul toamnei”


 Modelaj

 Bibliotecă: “Toamna”
 Grafrisme - fișă
Obiective operaționale:

Centrul 1: - să construiască căsuțe pentru păsărele respectând cerințele date.

Centrul 2: - să modeleze din plastilină copaci și frunze ruginii

Centrul 3: - să traseze linii urmarind liniile punctate in zig-zag , arcuite și ondulată.

Strategii didactice:

- forme de organizare: frontal, individual

- metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, demonstrația

- mijloace didactice: cuburi de plastic, plastilină de diferite culori, fișă de lucru, creioane
colorate
Nr. Etapele lecției Conținut științific Strategii didactice
Crt
.
1. Moment Amenajarea și aerisirea sălii de grupă pentru o desfășurarea
organizatoric optimă a activității
2. Captarea atenției “Dragi copii, zilele acestea m-am întâlnit cu Zâna Toamnă care
a auzit că sunteți niște copii cuminți și ascultători, așa că s-a
gândit ca astăzi să treacă pe la voi. Însă nu a venit cu mâna
goală, ci a pregătit câteva activităti frumoase pentru voi, iar la
final și câteva surprise.”
-o s-o prezint pe Zâna Toamnă.
3. Anunțarea temei -Astăzi vom desfășura activitățile pregătite de Zână.
Adica v-om construi, modela și v-om rezolva o fișă de lucru.
4. Dirijarea învățării Vom trece pe rând pe la fiecare centru și le voi prezenta
sarcinile de lucru:
 Construcții: “Căsuțe pentru păsărele”
(Cuiburi din lemn)
“Ce observați că avem noi pe măsuță?”
“Pe măsuță avem cuburi.”
“Aici Moli a pregătit niște cuburi cu care voi veți construi
căsuțe pentru păsărele.”
 Artă: “Copacul toamnei”
(Modelaj)
“Aici pe măsuță avem plastilină cu care noi vom modela
copaci în care păsărelele de mai sus vor locui. Pentru că a venit
toamna frunzele copacilor se înveștejesc și cad, așa că noi
trebuie să facem frunzele pe pământ de culoare ruginie.”
-Le voi arăta un model, iar dacă va fi nevoie le voi oferi
ajutorul.
 Bibliotecă: “Toamna” (Anexa 1)
(Grafrisme – fișă)
“Pe măsuță puteți observa o fisă de lucru în care se află linii
punctate pe care voi va trebui să le uniți cu multă atenție. ”

5. Obținerea Copiii care au finalizat sarcina de lucru de la un centru, au Exercițiu


performanței posibilitatea de a se roti și de a realiza sarcina de la alt centru.
La fel, dacă va fi necesar, le voi oferi ajutorul
6. Asigurarea Dupa finalizarea sarcinilor îi voi intreba ce au realizat în Conversație
feedback-ului această dimineată.
“Ia să vedem, ce am lucrat noi până acum?”
7. Evaluarea Voi face aprecieri frontal și individual legat de deșfășurarea Conversație
activitații activități copiilor.
ANEXA 1

S-ar putea să vă placă și