Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data
Grădiniţa
Propunător:
Educatoare:
Grupa: Mijlocie
Tema: „Când, cum și de cce se întâmplă?”
Tema proiectului: „Iarna”
Categoria de activitate: Activităţi liber alese (ALA II)
Tema activităţii: „Ştafeta fulgilor de nea”
Mijloc de realizare: Joc sportiv
Tipul activităţii: consolidare de priceperi şi deprinderi
Scopul:
 consolidarea priceperilor şi deprinderilor de a executa exerciţii fizice la comandă
şi de a executa paşi de dans;
 consolidarea deprinderii motrice de bază – mers, alergare, săritură;
 dezvoltarea spiritului de echipă;
Obiective operaţionale:
- să respecte poziţia corectă a corpului pe toată durata activităţii;
- să răspundă motric la comenzi;
- să execute corect mişcările diferitelor segmente ale corpului dovedind cunoaşterea
schemei corporale;
- să diferenţieze anumite poziţii, reguli, comenzi, în vederea executării corecte a acestora;
- să execute correct diferite variante de mers, alergare, săritură;
- să execute exerciţii fizice/jocuri sportive dovedind coordonare, ritm şi o bună orientare
spaţială;
 afectiv-atitudinale:
- să se integreze în disciplina impusă de desfăşurarea activităţii de joc sportiv/parcurs
aplicativ, respectând regulile concursului;
- să manifeste spirit de echipă prin participarea cât mai activă în cadrul echipei din care
face parte;
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: Explicaţia, conversaţia, demonstraţia, exerciţiul
Mijloace de învăţământ: Obstacole, jucării, măsuțe, stimulente.
Forme de organizare: frontal, individual, pe echipe
Durata: 25 minute

Locul desfășurării: sala de grupă

Bibliografie:
 Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii, Ed.V&I
Integral, Bucureşti, 2005;
 “Metodica educației fizice în grădinița de copii”- Editura Didactică și
Pedagogică - 1977
STRATEGII DIDACTICE
EVENIMENTUL
CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC Metode şi Mijloace de Forma de EVALUARE
DIDACTIC
procedee învăţământ organizare
 aerisirea sălii de grupă;
 pregătirea materialului didactic;
1. Organizarea grupei Obsevarea
 intrarea copiilor în sala de grupă; Coversația frontal
pentru activitate comportamentului
 stabilirea liniştii necesare bunei
desfăşurări a activităţii.
Captarea atenţiei se realizează cu ajutorul
obiectelor ce se găsesc aşezate în sala de Fulgi de nea
grupă: Polistiren Obsevarea
2. Captarea atenţiei Conversaţia frontal
- Astăzi v-am pregătit o surpriză. Am aşezat bulgări de comportamentului
mesele, scaunele şi jucăriile în aşa fel încât să zăpadă
ne putem juca.
3. Anunţarea - Astăzi ne vom juca Ştafeta fulgilor de nea.
subiectului
4. Desfăşurarea Copiii vor fi impărţiţi în două echipe : echipa ecusoane Observarea curentă
activităţii fulgilor şi echipa oamenilor de zăpadă Conversaţia frontal
 Li se explică regulile jocului:
- Din fiecare echipă voi alege câte patru copii.
Aceştia vor participa la prima cursă. Ceilalţi Obstacole
vor fi aşezaţi pe scăunele şi îşi vor susţine
echipa. Explicaţia
- La start pornesc doi copii, câte unul din Pe echipe
fiecare echipă. Aceştia trebuie să execute
diferite variante de mers, alergare, ocolire de
obstacole, să se întoarcă la locul de pornire şi Observarea curentă
să dea ştafeta colegului ce urmează, acesta va Demonstraţia
da la rândul său ştafeta colegului al treilea,
apoi ştafeta va ajunge la al patrulea coechipier. Pe echipe
Echipa câştigătoare va primi câte o bulină pe Observarea curentă
panoul pe care se ţine scorul.
 Se efectuează apoi un joc de probă Exerciţiul fizic Jucării
cu câte un copil din fiecare echipă.
(doi copii efectuează jocul de probă şi
demonstrează cum trebuie să se Demonstraţia Pe echipe
desfăşoare cursa).
 Se trece apoi la efectuarea jocului Observarea curentă
propriu zis.
- La fiecare cursă participă 4 copii. După ce au Obstacole -
participat la cursă toţi cei 4 copii, se afişează Conversaţia aisberguri
pe panou bulina pentru echipa câştigătoare. Observarea curentă
Urmează apoi cursa a doua, cu alţi patru copii Pe echipe
din fiecare echipă. Este desmnată câştigătoare
echipa care adună cele mai multe puncte după
participarea tuturor copiilor la concurs. Explicaţia
Pentru revenirea organismului la normal voi
efectua cu copiii două jocuri de revenire a Jucării
organismului după efort. Pe echipe
- Acum ne vom juca jocul Plimbă bulgărele de
zăpaă. Veţi sta toţi în cerc şi il veţi da Demonstraţia Observarea curentă
colegului de lângă voi. La semnalul Stop!,
copilul va reține jucăria, fără a o da colegului. Obstacole -
Joc – “Dansul fulgilor” (dans de voie pe aisberguri
melodii pentru copii) Observarea curentă
Exerciţiul fizic
Jucării frontal

Demonstraţia
Conversaţia

5. Aprecieri finale Se realizează aprecieri generale şi individuale Aprecierea


cu privire la modul de participare al copiilor la comportamentului
activitate. Conversaţia frontal
Se numără punctele adunate de fiecare echipă
pe panou. Este felicitată echipa câştigătoare.

S-ar putea să vă placă și